Zklamaná plzeňská střídačka během duelu s FCSB.

Zklamaná plzeňská střídačka během duelu s FCSB. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Rumuni, nevítaný soupeř českých klubů. Z porážek a debaklů už je syndrom

  • 52
Scénář byl až nápadně podobný. Nadějná remíza z úvodního zápasu, vysoká očekávání před odvetou a pak výprask 1:4. Společný jmenovatel? Soupeř z Rumunska. „Už je to jako syndrom,“ uznal Patrik Hrošovský, plzeňský záložník.

Před třemi lety Plzeň vypadla z 3. předkola Evropské ligy s Petrolulem Ploješť, ve středu s FCSB, někdejší Steauou Bukurešť, vyhořela v souboji o Ligu mistrů.

Pokaždé šla do odvety v dobré pozici, z Rumunska si přivezla remízy 1:1, respektive 2:2. Ale pak? Propadák a čtyři inkasované góly.

České pohárové krachy

S rumunskými soupeři

  • FCSB - Plzeň 2:2 a 4:1
    (3. předkolo Ligy mistrů, 2017/18)
  • Plzeň - Astra Giurgiu 1:2 a 1:1
    (základní skupiny Evropské ligy, 2016/17)
  • Sparta - Steaua Bukurešť 1:1 a 0:2
    (3. předkolo Ligy mistrů, 2016/17)
  • Petrolul Ploješť - Plzeň 1:1 a 4:1
    (3. předkolo Evropské ligy, 2014/15)
  • Astra Giurgiu - Liberec 3:0 a 3:2
    (3. předkolo Evropské ligy, 2014/15)
  • Kluž - Liberec 1:0 a 2:1
    (3. předkolo Evropské ligy, 2014/15)
  • Din. Bukurešť - Liberec 0:3k a 3:0, 9:8 na penalty
    (4. předkolo Evropské ligy, 2009/10)

Záložník Patrik Hrošovský byl u obou zápasů. V roce 2014 jako náhradník, tentokrát hrál ve středu celý zápas. „Už to vypadalo nadějně, ale jakmile jsme dostali ten druhý gól, celé se to zlomilo,“ hodnotil slovenský fotbalista nepovedené předkolo.

Mimochodem, zmíněný druhý a rozhodující gól Plzeňským vstřelil Filipe Teixiera, který se ve Štruncových sadech trefil i před třemi lety za Petrolul. Další paralela.

Rumuni jsou zkrátka pro české fotbalové kluby strašákem. Jen Plzeň prohrála s tamějšími mužstvy tři zápasy doma - kromě Ploješti a FCSB nezvládla loni ani souboj s Astrou Giurgiu. V jejím dresu tehdy obranu Viktorie větral Denis Alibec, který se ve středu do Česka zase vrátil. Jeho bilance v Plzni? Dva zápasy, dva góly, dvě asistence.

Na Steauu nestačila v loňském předkole Ligy mistrů ani Sparta, a dokonce třikrát s rumunským soupeřem selhal Liberec. Tomu v roce 2009 nestačila ani venkovní kontumační výhra 3:0 nad Dinamem Bukurešť. Náskok, který získal díky řádění rumunských fanoušků, dokázal doma u Nisy zahodit.

Ze stejné sezony je také poslední český klubový triumf nad rumunským fotbalem: Sparta v základní skupině Evropské ligy dvakrát porazila Kluž. Ještě o dva roky dřív Slavia v Lize mistrů zdolala Steauu.

„Rumuni si na nás pokaždé hodně věří. Víc si dovolí, jsou klidnější, uvolněnější,“ přemýšlel záložník Milan Petržela minulý týden před odletem do Bukurešti, proč rumunský styl českým klubům nesedí.

To se Plzeň na FCSB teprve chystala, zvládla první zápas, ale doma vyhořela. Na Ligu mistrů tak musí zapomenout, hrát už bude jen o Evroskou ligu. „Naším cílem je hrát evropské poháry a tu šanci máme dál. Na play-off se musíme zkoncentrovat,“ burcuje Hrošovský.

Jenže i tam hrozí Plzni protivník z Rumunska: například Viitorul Constanta, rumunský mistr, nebo znovu Astra Giurgiu, kterou netřeba víc představovat.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko