Radost Baroše a jeho spoluhráčů z Galatasaray. | foto: Reuters

Baroš překonal Drobného v brance Herthy a zajistil Galatasarayi postup

• 40
Dva čeští reprezentanti stáli tváří v tvář, úspěch jednoho znamenal prohru druhého. A Milan Baroš překonal z penalty Jaroslava Drobného v brance Herthy Berlín. Zajistil tak Galatasarayi Istanbul postup do jarní fáze Poháru UEFA. Do 3. kola ve středu postoupili i fotbalisté Udine, Standardu Lutych, Twente a Metalistu Charkov.

Skupina A

Ve skupině A se k již postupujícímu Manchesteru City přidalo nizozemské Twente Enschede, které doma vyhrálo nad Schalke. Favorizovaní Němci tak ve svých čtyřech zápasech získali překvapivě jen čtyři body a postup již nemají ve svých rukou. Již totiž nemohou získat žádné body a musejí tak doufat, že Santander v posledním duelu nevyhraje nad Manchesterem či Paris St. Germain nad Twente.

Manchester City - Paris St. Germain 0:0
Rozhodčí:
Duarte Paixao (Port.).

Twente - Schalke 2:1 (1:0)
3. Wielaert, 55. Perez - 77. Asamoah. Rozhodčí: Cahir (Tur.).

Skupina B

Galatasarayi se v posledních zápasech herně tolik nedařilo, i kvůli tomu se začalo spekulovat o budoucnosti trenéra Michaela Skibbeho. Ve středu však turecký celek od začátku obraně Herthy zatápěl. Již po dvanácti minutách hry se aktivní Baroš ocitl ve velké šanci, ovšem obklíčen obránci a brankářem Drobným se zamotal do kliček a nedostal se ani ke střele. O chvíli později pak Lincolnovu střelu zpoza vápna Drobný skvěle vyrazil.

Reprezentační brankář si pak stejně dobře vedl v duelu s Barošem, když si bez problémů poradil s ranou z 25 metrů a v závěru první půle lapil svému reprezentačnímu kolegovi nebezpečnou ránu k tyči. Po změně stran však již další český souboj skončil triumfem Baroše. Kewell vybojoval pokutový kop, míč si vzal Baroš a nedal Drobnému šanci.

Zaznamenal tak svou čtvrtou branku v letošním Poháru UEFA a mezi střelci se posunul hned za pětigólové Gomeze ze Stuttgartu, Vágnera Loveho z CSKA Moskva a Zé Meyonga z Bragy. Když Baroš v 84. minutě střídal, sklidil od početné skupinky tureckých fanoušků vřelý potlesk za aktivní výkon.

Galatasaray již náskok udržel a zajistil si minimálně druhé místo ve skupině. Naopak Hertha, jejímž nejlepším hráčem byl Drobný, musí v posledním duelu porazil řecký Olympiakos, který brankou tři minuty před koncem prohrál s Metalistem Charkov. Ukrajinci se stali druhým postupujícím ze skupiny B.

Hertha Berlín - Galatasaray 0:1 (0:0)
Branka:
69. Baroš z pen. Rozhodčí: Rizzoli (It.).

Metalist Charkov - Olympiakos Pireus 1:0 (0:0)

Skupina C

Stoprocentně úspěšní zůstávají hráči belgického šampiona Standardu Lutych, kteří i ve svém třetím zápase bodovali naplno, když doma porazili italskou Sampdorii Janov 3:0. Všechny tři branky zaznamenali v první půli a po výhře se přiblížili prvenství ve skupině a jasný postup.

Standard Lutych - Sampdoria Janov 3:0 (3:0)
23. De Camargo, 35. Onyewu, 43. Jovanovič. Rozhodčí: Chapron (Fr.).

FC Sevilla - Partizan Bělehrad 3:0 (1:0)
32. z pen. a 73. Fabiano, 46. Renato. Rozhodčí: Hriňák (SR).

Skupina D

Fotbalisté Udine vyhráli i svůj třetí zápas skupiny D Poháru UEFA a zajistili si tak účast v jarní fázi poháru. Postup jim přineslo vítězství 2:1 nad Dinamem Záhřeb.

Blízko k postupu měl i moskevský Spartak, kterému se bez účasti distancovaného českého reprezentanta Radoslava Kováče dlouho dařilo v Nijmegenu držet těsné vedení. Jenže v závěru obrana dirigovaná jiným českým obráncem Martinem Jiránkem dvakrát inkasovala a po porážce 1:2 bude muset moskevský celek bodovat v závěrečném zápase skupiny na hřišti anglického Tottenhamu, aby měl naději na účast ve 3. kole.

Udine - Dinamo Záhřeb 2:1 (1:0)
5. Quagliarella, 79. Obodo - 90.+3 Biščan. Rozhodčí: Yefet (Izr.).

Spartak Moskva - Nijmegen 1:2 (1:0)
2. Kovalčuk - 84. Van Beukering, 87. Schöne. Rozhodčí: Vollquartz (Dán.).