Neděle 24. září 2023, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 24. září 2023 Jaromír

Muž, který rozsvítil Arsenal. Měl na to být premiérem, raději však měnil fotbal

  12:30
Možná by bez něj už žádný Arsenal neexistoval. A kdyby ano, tak třeba jen coby malý, nepodstatný a pozapomenutý anglický klub. I po sto letech jsou myšlenky a odkaz Herberta Chapmana až překvapivě aktuální a živé. Tohle je příběh jednoho z pionýrů moderního fotbalu.

Socha Herberta Chapmana, slavného trenéra Arsenalu z přelomu dvacátých a třicátých let minulého století, před Emirates Stadium v Londýně. | foto: Profimedia.cz

Člověka, jehož nápady máte na očích při fotbalových zápasech zcela běžně, aniž byste to vůbec tušili.

Slavia vs. Arsenal

seriál iDNES.cz o čtvrtfinále Evropské ligy

Aktuality, rozhovory i příběhy z historie

Herbert Chapman totiž zdaleka neměnil jen Arsenal. Přišel s taktickými prvky, které ovlivnily celý jeho sport. Vizionář a snílek. Jeden z největších anglických manažerů všech dob.

Když se zahloubáte do historie, abyste zjistili, co byl ten poněkud zavalitý chlapík vlastně zač, vzletným výrazům se nevyhnete. Stejně jako příběhům s až cimrmanovským nádechem - v čem vynikal a co všechno zavedl, upravil, navrhl, předpověděl, zařídil.

„Musíme mít brankové rozhodčí! Jsem přesvědčený o tom, že sudí potřebují pomoc, aby méně chybovali,“ vyzýval už na začátku třicátých (!) let minulého století, což z dnešní perspektivy může vyznívat až prorocky. 

Říkali o něm, že měl buňky na to stát se spíš ministerským předsedou, ale to by byla pro fotbal škoda. Pro Arsenal zejména.

Před stadionem, který ve čtvrtek večer navštíví pražská Slavia při úvodním čtvrtfinále Evropské ligy, ho připomíná bronzová socha. Ideální příležitost přiblížit si jeho pozoruhodnou story.

Kvůli předčasné smrti po těžkém zápalu plic byla příliš krátká. Když zemřel, psal se rok 1934, Chapmanovi bylo teprve pětapadesát let a Arsenal byl zrovna poprvé na vrcholu. Díky němu.

Doživotní zákaz ve fotbale

Vždyť i Arséne Wenger, často považovaný za největší ikonu v dějinách klubu, během svého působení na severu Londýna rád opakoval: „Herbert Chapman je nejdůležitější postavou v naší historii. Abyste jako klub mohli růst a posouvat se, potřebujete vizionáře s odvážnými nápady a se silou prosadit je.“

V tom si byli podobní. Viděli za roh a nebáli se inovací, k nimž konkurence přicházela klidně i mnohem později.

Arsenal - Slavia

Úvodní čtvrtfinálový duel ve čtvrtek od 21 hodin online

Byl to Chapman, kdo už na přelomu dvacátých a třicátých let kladl důraz na regeneraci fotbalistů. K týmu přizval maséry, fyzioterapeuty a zavedl pravidelné mítinky s hráči. Řešil s nimi taktiku i tréninkové plány.

„Rád bych je přesvědčil o tom, aby o fotbale přemýšleli minimálně stejně intenzivně jako o kartách a kulečníku,“ říkával.

Zakládal si na profesionalismu, byť to jako fotbalista nikdy příliš daleko nedotáhl. Dlouho se potloukal jen mezi amatéry, pak si vyzkoušel i několik větších klubů, nicméně po kariéře se toužil vrátit ke své původní profesi důlního inženýra a trenérem se stal vlastně trochu omylem.

Když jako hráč končil v Northamptonu, známým tam coby manažera doporučil jednoho ze svých bývalých parťáků z Tottenhamu. Dotyčný si to však na poslední chvíli rozmyslel, a tak Chapman uslyšel: „Musíš to vzít ty!“

Vydržel pět let, zažil první úspěchy a u fotbalu navzdory původním plánům zůstal. Jenže hned při druhé štaci v Leedsu se jeho jméno připletlo ke skandálu, který ho málem o další práci připravil. 

Během Velké války totiž regule zapovídaly, aby kluby fotbalistům platily, což tehdejší Leeds City porušil, asociace ho po skončení bojů bez milosti rozpustila a pěti mužům z vedení včetně Chapmana udělila doživotní zákaz působení ve fotbale.

Přes rok trvalo, než se okolnosti příběhu vysvětlily.

Leeds sice během války Chapmana uváděl jako jednoho ze svých sekretářů, ovšem ve skutečnosti v těžké době pracoval v továrně na munici a s klubem už reálně neměl nic společného.

Omilostnili ho, a on tak mohl po válce nastoupit jako trenér v Huddersfieldu. Stvořil mužstvo, jež jako první v historii anglické kopané vyhrálo tři mistrovské tituly po sobě. Chapman byl však jen u dvou, protože se v roce 1925 přihlásil o volné místo trenéra Arsenalu.

Dejte mi pět let a dost peněz

Přečetl si v novinách, že v Londýně někoho, jako je on, shánějí. A trochu drze nebo spíš odvážně zareagoval na inzerát, i když měl o fungování fotbalového klubu docela jiné představy než jeho budoucí šéfové.

„Hledáme někoho se zkušenostmi a nejvyšší kvalifikací pro daný post jak z hlediska dovedností, tak charakteru. Pánové, kteří jsou schopni vybudovat dobré mužstvo jen díky utrácení vysokých a přemrštěných částek za přestupy, ať se vůbec neobtěžují.“

Chapman přitom hned na začátku představitelům tehdy průměrného klubu, který se sotva zachránil v nejvyšší soutěži a o pár let dřív málem zkrachoval, naznačil, že bez peněz to nepůjde: „Pokud chcete být úspěšní, investujte!“ 

Očividně byl dost přesvědčivý, protože od Arsenalu dostal přesně to, co žádal, tedy pět let času i peníze na posily.

„Pozice všech Fergusonů a Wengerů, které jsme v posledních několika desítkách let v anglickém fotbale sledovali a obdivovali, vycházela z toho, co kdysi formoval právě Herbert Chapman. On byl prvním manažerem moderního střihu, on ukázal cestu ostatním, on byl tím, kdo měl v klubu všechno pod kontrolou,“ vysvětloval v BBC Chapmanův životopisec Patrick Barclay.

Chapman přivedl nové hráče, velké hvězdy tehdejšího fotbalu. Za Davida Jacka z Boltonu dokonce zaplatil necelých 11 tisíc liber, a v roce 1928 tak stvořil světový rekord. 

Už po dvou letech dostal klub poprvé do finále FA Cupu, tehdy mnohem prestižnější soutěže než dnes. A v roce 1930 Anglický pohár v zápase proti svému bývalému Huddersfieldu s Arsenalem vyhrál; z úcty k manažerovi tehdy hráči obou mužstev nastupovali k utkání ve Wembley (v té době) nezvykle bok po boku.

Aby nedošlo ke zmatení: Chapmanovy úspěchy s Arsenalem rozhodně nesouvisely jen s drahými nákupy. Hráčům dovedl vtisknout smysl pro taktiku a řád, což bylo v tehdejším poněkud živelném a neurovnaném fotbale klíčové.

Změnil rozestavení, jednoho z pěti útočníků stáhl do obrany, a v týmu tím vytvořil mnohem větší balanc. Kladl důraz na kombinační hru a protiútoky. Jeho první mistrovskou sezonu s Arsenalem (1930/31) zdobí rekord v počtu nastřílených branek: bylo jich 127 ve 42 zápasech.

Další úspěchy se dostavily záhy: titul z roku 1933 i 1934, kterého už se však Chapman nedožil. Tým po něm převzal spolupracovník George Allison a Arsenal před vypuknutím války vyhrál ještě další dva tituly i FA Cup.

Natiskněte čísla a rozsviťte stadion

Po padesáti letech ne příliš výrazné existence to byl první velký milník.

Zvlášť, když výsledky na hřišti doprovázely i revoluční kroky v zákulisí. Z Arsenalu se stal tým, který udával trendy. 

Třeba tím, že na dresy hráčů jako první natiskl čísla. Nebo premiérovým rozhlasovým přímým přenosem na BBC, jehož iniciátorem byl v roce 1927 samozřejmě Chapman. 

Spoustu nápadů však zůstalo v jeho éře nepochopených.

Na Highbury nechal nainstalovat umělé osvětlení, které však hráči dlouho využívali jen při tréninku. Vedení soutěže ho pro oficiální zápasy schválilo až téměř dvacet let po Chapmanově smrti. 

Také slavné bílé hodiny The Clock, které se později s klubem přestěhovaly i do moderní arény Emirates, jsou z hlavy slavného trenéra. Na stadion je umístil, aby odpočítávaly minuty do konce poločasů a fanoušci získali větší přehled, šéfům ligy ovšem připadalo, že se tím zbytečně podkopává důvěra v rozhodčí. Proto nechal Chapman hodiny předělat, ať raději ukazují běžný čas.

Chtěl, aby se hrálo se světlým míčem, protože staré hnědé balony se na tehdejších bahnitých terénech ztrácely. Dávno před jejich spuštěním se přimlouval také za celoevropské pohárové soutěže. 

A mnoho rozverných historek se traduje i o tom, jak ho díky jeho milovanému golfu napadlo změnit klubové dresy. Tmavou červenou nechal zesvětlit a přidal bílé rukávy a límeček; symbol, který k Arsenalu dodnes patří stejně neodmyslitelně jako kanón ve znaku. Pruhované stulpny pak měly hráčům pomoct k lepší orientaci. 

Mimochodem, kdyby ve čtvrtek mohli na utkání Evropské ligy také fanoušci, viděli by ještě jedno Chapmanovo dílo. V roce 1932 po dlouhém naléhání přesvědčil londýnský dopravní podnik, aby přejmenoval stanici Gillespie Road na Arsenal. 

„Vždyť tady v okolí stejně nic jiného než Arsenal není,“ argumentoval.

Po desetiletí fandové po výstupu z metra vyráželi doleva ke stadionu Highbury, ze kterého jsou nyní luxusní byty. Emirates Stadium stojí na opačné straně, o dva bloky dál.

A před ním i socha muže, který Arsenal kdysi svými činy nasměroval mezi nejúspěšnější kluby anglické historie. 

Los fotbalové ligy 2023-24

Podzimní část fotbalové ligy končí 19. kolem o víkendu 16. a 17. prosince. Jaro odstartuje v sobotu 10. února a základní část se bude hrát do 27. dubna.

Lukáš Haraslín, Christos Zafeiris, Pavel Šulc, Veljko Birmančevič, Mojmír Chytil, Conrad WallemRafiu Durosinmi, Lukáš Juliš, Jakub Hora

  • Nejčtenější

Sparta - Aris Limassol 3:2, výhra díky standardkám, Krejčí dva góly dal i zavinil

Sparťanští fotbalisté do základní fáze Evropské ligy vstoupili vítězně. S Arisem Limassol sice brzy prohrávali, ale pak...

Odhalení! Bohatý táta a sestava za půl milionu? Naopak, boj proti protekci

Martin Podhajský existuje, ale že by jeho táta štědře zaplatil za místo v sestavě třetiligového Viagemu Ústí nad Labem,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ten, který napálil celý svět. Reálná nabídka zněla milion na sezonu, říká Kubáň

Napálili celý (fotbalový) svět. Příběhem o metráčkovi, kterému jeho zámožný táta koupil deset minut na hřišti za půl...

Přenosy z ligového fotbalu v Evropě i ze závodů formule 1. Získejte přístup zdarma

Premium Nový benefit iDNES Premium přináší mimořádně zajímavou nabídku pro sportovní fanoušky. Přístup na tři měsíce zdarma k...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Servette - Slavia 0:2, povedený start v Evropě, trefili se Masopust a Ogbu

Slávističtí fotbalisté na úvod základní skupiny Evropské ligy porazili švýcarský Servette Ženeva 2:0. Ve 32. minutě se...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Trenér Arisu po Spartě: Hráli jsme proti basketbalistům, byli úžasní

Na tiskové konferenci jen svěsil hlavu a sám od sebe začal: „Jsem zklamaný a naštvaný, ale předvedli jsme se v dobrém...

Tak koho šetří? Holeš po výhře v Ženevě zkoumal sestavu Sparty

Když dorazil do kabiny, popadl mobil a mrkl na sestavu Sparty, která právě nastupovala k zápasu proti Arisu Limassol....

Takhle to řešit nemůžu, štvaly Krejčího chyby. Za výhru i výkon týmu byl šťastný

Po zápase v kabině kapitán sparťanských fotbalistů Ladislav Krejčí čelil legráckám, kterým se ještě před pár minutami...

Trpišovský už má v hlavě derby. A šance Jurečky? Trestat ho nebudu

Poblíž stadionu líně teče řeka Rhôna. U břehu Ženevského jezera se pohupují jachty a škunery, opodál si lebedí...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Drahota změnila nakupování Čechů, obchodníci začínají s cenami brzdit

Inflace je v Česku stále vysoká, meziročně se drží na úrovni 8,5 procenta. Nakupování v akčních nabídkách a ve slevách...