Góly: 68. D. Šernas (pen.)
Góly: 2. M. Kadlec (pen.), 16. J. Rezek, 45. J. Rezek, 85. M. Kadlec (pen.)

Žluté karty:
1. A. Skerla, 79. M. Panka, 84. R. Radavičius
Žluté karty:

Červené karty:
Červené karty:
67. R. Hubník

Střely na branku: :; Střely mimo: :; Rohové kopy: :
Počet diváků: 5 000 (54 % z kapacity 9 180)

Dobrý večer, vítáme vás u on-line reportáže z rozhodujícího kvalifikačního utkání o postup na Euro 2012. Češi potřebují uhrát lepší výsledek než Skotové v souběžně hraném utkání ve Španělsku. Jen poté obsadí druhé místo ve skupině a vyboující si účast v listopadé baráži.

Sestava českých fotbalistů: Čech - Gebre Selassie, Hubník, Sivok, Kadlec - Rezek, Plašil, Rosický, Jiráček, Pilař - Baroš.

Důležité

Tomáš Rosický sice figuruje v základní sestavě, ale o tom, zda skutečně nastoupí, rozhodne až rozcvička před zápasem. Tam začne zhruba v osm hodin českého času.

Na začátku rozcvičky jsou na hřišti jen čeští brankáři Čech s Drobným a jejich litevští kolegové. Konečně na chvíli přestalo pršet.

Sestavy a rozestavení

LitvaLitva(4-4-2)

Karčermarskas
o hráči
Stankevičius
o hráči
5 Skerla
Skerla
o hráči
Žaliukas
o hráči
Radavičius
o hráči
Mikoliunas
o hráči
Ivaškevičius
o hráči
46. min Novikovas o hráči
Pilibaitis
o hráči
74. min Beniušis o hráči
Vičius
o hráči
10 Šernas
Šernas
o hráči
11 Poškus
Poškus
o hráči
58. min Panka o hráči

ČeskoČesko(4-3-3)

1 Čech
Čech
o hráči
Gebre Selassie
o hráči
6 Sivok
Sivok
o hráči
Hubník
o hráči
3 Kadlec
Kadlec
o hráči
18 Kolář
Kolář
o hráči
Jiráček
o hráči
13 Plašil
Plašil
o hráči
9 Rezek
Rezek
o hráči
82. min Pospěch o hráči
15 Baroš
Baroš
o hráči
59. min Pekhart o hráči
14 Pilař
Pilař
o hráči
70. min Pudil o hráči

Rozhodčí: Borbalán - Martínez, Fernandez
Počet diváků: 5 000

Podle informací od národního mužstva by taktika měla být ofenzivní, čili 4 - 3 - 3. Barošovi by tím pádem na hrotu měli pomáhat křídla Rezek s Pilařem. Bude to na hřišti platit?

Na promoklém trávníku už se rocvičují fotbalisté Litvy, na stadionu je vítalo snad jen padesát diváků.

Z kabin už vyšli i Češi. Hráče vedou Sivok, Rezek a Baroš. Za nimi jde kapitán Rosický a začíná se rozcvičovat.

Reprezentační asistent František Komňacký rozestavuje pod hlavní tribunou barevné kužely, u kterých budou hráči za pár minut zahřívat svaly. Tribuny a hřiště dělí tartanová atletická dráha.

Kondiční trenér Kaplan zatleskal, hráči se postavili do lajny a zahřívají se podle drobného kouče. Rychlé nohy, zakopávat, předkopávat... Hned vedle Kaplana se rozcvičuje kapitán. Rosický se zatím ani jednou nedotkl míče.

S hráči základní sestavy se rozcvičuje také Daniel Kolář. Právě on by nejspíš zaskočil za Rosického, pokud by kapitán nemohl hrát. Rosický si poprvé sahá na míč, jeho přihrávky nejsou nijak prudké. "Snad hrát bude," přejí si čeští fanoušci, kteří rozvinuli vlajky ve spodním patře hlavní tribuny.

Důležité

Rosický si přihrává s Hubníkem, jeho pohyb je sice opatrnější, ale nezdá se, že by ho zranění zásadně limitovalo. Do zápasu o všechno zbývá dvacet minut.

Hráči hrají na malém prostoru "na dvě".Rychlé přihrávky, vířivý pohyb… Rosický není nijak horlivý, ale když se ho asistent Komňacký zeptal, jak se cítí, český kapitán pokýval hlavou. Snad to znamená, že bude k zápasu připravený.

K lavičce náhradníků přišli i Jan Rajnoch a Jan Laštůvka. Oba jsou v civilu, pro dnešní zápas zůstanou na tribuně. Nominace je minula. Mezi náhradníky, kteří jsou psaní na soupisce, chybí i Milan Petržela.

Zatímco hráči základní sestavy zkoušejí střelbu a náběhy či centrované míče z křídla, tak kapitán stojí opodál. Nestřílí.

Důležité

Tomáš Rosický běží ze hřiště s ostatními, ale hrát nemůže. Už je to oficiální! Do sestavy se posouvá Daniel Kolář, mezi náhradníky pak Milan Petržela.

Delegát zápasu musí narychlo měnit zápis. Litevci ještě určitě netuší, že soupeř bude bez svého šéfa. Kapitánskou pásku by měl převzít brankář Petr Čech.

Hráči obou týmů už jsou na trávníku, za chvíli zazní obě státní hymny.

1

Začal první poločas utkání Litva - Česko

1
Důležité

Tak to může být parádní úvod! Po přihrávce Rezka byl Baroš faulován v pokutovém území a bude se kopat penalta.

1
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Andrijus Skerla (Litva)

2
Góly

Michal Kadlec (Česko) proměnil pokutový kop. Litva - Česko 0:1
Kadlec tvrdou ranou pod břevno nedal Karčemarskasovi šanci a Češi jdou hodně rychle do vedení! Pro český tým vedení znamená, že by Skotové museli vyhrát ve Španělsku, aby Čechovi, Plašilovi a spol. sebrali druhé místo a tím i baráž.

3

Češi hrají v pohodě, rychlý gól je uklidnil. Přihrávají si na vlastní polovině a dopředu se neženou.

4
Důležité

Ale pozor, Litevci také umí zahrozit! Do pokutového území se hnal Šernas, protáhl se mezi českými stopery, ale zblízka napálil jen dobře postaveného Čecha.

6

Pilař přiťukl z levé strany pod sebe Kolářovi, ten ještě posunul na Plašila, který si věřil na střelu. Ale tu zblokoval obránce Radavičius.

7

Šernas si chodí pro míče hluboko do středu hřiště, teď se dokonce na chvíli ocitl až mezi stopery. Pak míč rychle posunul dopředu na Vičiuse, ale ten o něj přišel.

8

Výkop gólmana Karčemarskase si Šernas zpracoval na prsou, pak přihrál Ivaškevičiusovi, ale ten litevskou akci zbrzdil zpětnou přihrávkou.

9

Stankevičius umí tvrdě vypálit z dálky, teď se o to pokusil. Jenže jeho rána trefila jen clonícího Jiráčka.

10

Radavičius špatně přihrál, míče se zmocnil Jiráček a rychle pádil na polovinu soupeře. Měl před sebou dost prostoru, přesto zkusil přihrát do křídla Rezkovi. Jenže dost nepřesně, míče se tak snadno zmocnili domácí.

12

Centr Mikoliunase zblokoval Gebre Selassie na roh, po něm míč hlavou odvrátil do bezpečí Plašil. Ale po střele Žaliukase si domácí rozehrávku z rohu zopakují.

13

Ani napodruhé nebyli Litevci po rohovém kopu úspěšní, naopak do protiútoku vyrazil Baroš. Ale byl sám proti třem soupeřům a o míč přišel.

14

Koláře fauloval na pravé straně kousek za šestnáctkou Žaliukas, Plašil pak rozehrál přímý kop. Zkusil nacvičeným signálem po zemi najít Baroše, který si seběhl na penaltový puntík, ale střela mu nesedla ideálně a trefila jen Skerlu.

16
Góly

Jan Rezek (Česko) vstřelil gól. Litva - Česko 0:2
Za námi je teprve něco přes čtvrthodinu a Češi už vedou o dva góly! Po přihrávce Pilaře z levé strany pálil po zemi Baroš, míč se sice odrazil od tyče, ale přímo na nohu Rezka, který tvrdou střelou z rohu šestnáctky propálil Karčemarskase.

18

Litevci několikrát po sobě zkazili přihrávku, Češi si tak mohou dál užívat držení míče a kontrolovat zatím dobře se vyvíjející zápas.

19

Míč je na polovině českého týmu, obránci si přihrávají na jistotu mezi sebou. Litevci sice zkusili napadat výš, ale zatím se k míči nedostali.

20

Rezka zastavil v samostatném úniku praporek rozhodčího, ale chybně! Přihrávka Pilaře byla přesně načasovaná a útočník Famagusty vybíhal zpoza obránce.

21

Pilibaitis dostal za šestnáctkou trochu prostoru, proto míč hned bez rozmyšlení napálil směrem na Čechovu branku. Ale nepřesně, balon proletěl daleko vedle tyče.

22

Litevskou akci na levé straně táhl bek Radavičius, ale nepřesně odcentroval. Češi tak šli do protiútoku, který po Kadlecově přihrávce mohl zakončit střelou Jiráček, ale míč přeběhl.

23

Stankevičius zezadu fauloval Pilaře, který zůstal chvíli ležet na zemi. Když se zvedl, držel se za hlavu, ze které mu crčela krev. Zřejmě ale jde jen o roztržené obočí.

24
Důležité

Přímý kop Češi rychle rozehráli, míč se dostal ve vápně k úplně volnému Barošovi, který zblízka postupoval na litevskou branku. Míč se snažil napálit pod břevno, ale trefil jen boční síť.

26

Pilař se zatím do hry nevrátil, lékaři mu ránu zřejmě zašívají v šatně. Trenér Bílek ale zatím skvěle hrajícího záložníka rozhodně zatím střídat nechce.

27

Vičius si na polovině hřiště šlápl na míč a jen tak tak že nenabídl Jiráčkovi možnost jít do rychlého protiútoku. Nakonec si ale poradil a stihl přihrát zpátky Skerlovi.

28

Dlouhý Čechův výkop proletěl přes Rezka až k Barošovi, kterého ale tentokrát ustrážil Žaliukas.

29

Gebre Selassie z rohu hřiště přihrál pod sebe do litevské šestnáctky, kde si k míči seběhl Baroš. Špatně ale zpracoval a připravil se tak o šanci na zakončení.

30

Český tým dál hraje v deseti, ale zatím nemá sebemenší problémy. Litevci se i v přesilovce spíš brání, nedaří se jim delší dobu podržet míč.

31

Litevský roh snadno odvrátil důrazným odkopem Kadlec, po následném zásahu Gebre Selassieho ale kopali Litevci od rohového praporku ještě jednou. Slabou hlavičku Šernase ale Čech bez potíží zlikvidoval.

32

Kolář na útočné polovině vybojoval aut, po něm Češi krátce zkusili zakombinovat, ale nakonec Jiráček neriskoval a přihrál míč až na vlastní polovinu Sivokovi.

33

Po přihrávce Koláře postupoval zleva do pokutového území Plašil, narazil ale na připraveného obránce Stankevičiuse. Litevci tak budou rozehrávat od vlastní branky.

34

Ivaškevičius si ve snaze projít přes Kadlece pomohl útočným faulem, rozhodčí to dobře viděl.

35

Až teď se Pilař se zašitým obočím vrátil na trávník, desetiminutové oslabení ale Češi bez problémů přežili.

36

Litevci se zlobí, také domácí fanoušci pískají. A asi právem - v pokutovém území totiž Plašil netakticky zezadu vlétl do Šernase, který si zpracovával míč. Rozhodčí ale zákrok českého záložníka jako faul neposoudil.

37

Plašilův přímý kop z levé strany letěl na vzdálenější tyč. Tam si sice sbíhali tři čeští hráči, ale nad nimi měl navrch gólman Karčemarskas, který balon jistě stáhl ze vzduchu.

38

Radavičius přenechal rozehrávku přímého kopu Stankevičiusovi, jehož tečovaná střela proskákala daleko vedle branky. Litevci pak kopali v rychlém sledu tři rohy, ale ani po hlavičce Poškuse se skóre neměnilo. Ta přitom byla celkem nebezpečná, proletěla zhruba půl metru vedle tyče.

40

Vičius na polovině hřiště tvrdě zajel do Baroše, rozhodčí faul odpískal, ale kartu litevskému záložníkovi neudělil.

41

Pilař se na hranici šestnáctky kličkou zbavil Stankevičiuse, nadějnou situaci ale trochu uspěchal nepřesným centrem na Baroše.

42

Tentokrát se Vičius octl v roli faulovaného, nepříjemně ho přišlápl Kolář. Ale ani tentokrát rozhodčí pro kartu nesáhl.

43

Kadlece v rohu hřiště na české polovině hřiště povalil Šernas, u míče tak chvíli zůstanou hosté.

44

Ivaškevičius odcentroval do šestnáctky přes Kadlece, ale situaci pozičně dobře zvládl Sivok a napálil míč do bezpečí.

45
Góly

Jan Rezek (Česko) vstřelil gól. Litva - Česko 0:3
Parádní česká akce končí třetím gólem v síti domácích! Plašil z pravé strany precizním centrem našel hlavu Rezka, který se odtrhl od obránce a poslal míč přesně k tyči. Karčemarskas se natahoval, ale na balon nedosáhl. Díky druhému Rezkově gólu v utkání půjdou Češi do kabin s hodně nadějným náskokem.

45

Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 0:3

45

Takový průběh prvního poločasu si asi přáli všichni čeští fanoušci. Už po pár desítkách vteřin proměnil Kadlec penaltu, pak dvěma pěknými brankami přiblížil baráž Rezek. Vzhledem k tomu, že Španělé vedou nad Skotskem o dva góly, vypadá to teď s českými nadějemi velice dobře.

46

Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Litva - Česko

46
Střídání

Střídání Litva: ze hřiště odešel Kestutis Ivaškevičius, nahradil ho Arvydas Novikovas

46

Skerla hned po rozehrávce nepřesným odkopem daroval Čechům autové vhazování.

47

Dlouhý nákop Radavičiuse směřoval jen na Kadlece, který hlavou snadno odvrátil náznak nebezpečí.

48

Klid, hlavně žádné riziko a zbytečné ztráty - to asi bude heslo českých reprezentantů pro druhou půli. Teď si znovu přihrávají na jistotu na vlastní polovině.

49

Kadlec už nedokázal zastavit pohyb a v běhu fauloval Šernase. Ale dost daleko od české branky.

50

Gebre Selassie se u postranní čáry natlačil před Poškuse a zabránil mu v postupu směrem k Čechovi.

51

Pilibaitis se tentokrát na pravé straně dostal k centru, ale ten doletěl jen k Hubníkovi, který z voleje dokázal míč odkopnout.

52

Rezek nepřesně vracel míč Gebre Selassiemu, který si ale pak ve složité situaci poradil a došel si pro faul. Češi budou rozehrávat na polovině hřiště.

53
Důležité

Baroš měl další velkou šanci, ale ani teď neprotrhl svou střeleckou smůlu. Kolář mu připravil míč do běhu na malé vápno, ale český útočník z voleje střílel pár centimetrů vedle levé tyče.

54

Znovu kombinace Baroše s Kolářem, tentokrát méně úspěšná. Záložník Plzně nedokázal Barošovi míč vrátit tak, aby z toho vzniklo nebezpečí pro branku domácích.

56

Rezek si narazil míč s Barošem a postupoval středem hřiště, ale čistým skluzem ho zastavil Pilibaitis.

57

Pilař táhl po levé straně další nebezpečnou akci, prosmýkl se přes Radavičiuse, ale pak už nedokázal přihrát pod sebe na nikoho ze spoluhráčů.

58
Střídání

Střídání Litva: ze hřiště odešel Robertas Poškus, nahradil ho Mindaugas Panka

59
Důležité

A další možnost pro český tým! Rezek přiťukl Kolářovi, který už z úhlu vracel míč pod sebe na Baroše, ale ten ani tentokrát zblízka nezakončil přesně.

59
Střídání

Střídání Česko: ze hřiště odešel Milan Baroš, nahradil ho Tomáš Pekhart
A vzápětí český útočník přepouští místo Pekhartovi.

60

Jiráček se omlouvá Kadlecovi, teď mu hodně nepřesně vracel přihrávku. Litevci pak postupovali rychle na Čechovu branku, ale Pilibaitis střílel hodně nepřesně.

62

Litevci v posledních vteřinách drží míč, ale nemohou se dostat k pokutovému území soupeře. Naposledy se snažil spoluhráče uvolnit kolmicí Panka, ale záměr mu nevyšel.

63

Akce domácích na jeden dotek vypadala nadějně. Ale jen do chvíle, než Šernas poslal příliš dlouhou přihrávku na pravou stranu k Novikovasovi.

64

Aut Stankevičiuse neprošel k nikomu ze spoluhráčů, míče se zmocnil Jiráček.

65

Šernas se už nemohl dívat na zdlouhavé obléhání české branky a z pětadvaceti metrů zkusil vystřelit. Jeho skákavá rána ale mířila jen doprostřed branky, žádný problém pro českého brankáře.

67
Červená karta

Červenou kartu dostal Roman Hubník (Česko)
Šernas se řítil na Čecha, zezadu ho stíhal Hubník. Snažil se zasáhnout míč, ale to se mu nepovedlo a rozhodčí mu hned ukázal červenou kartu. A protože faul přišel už v šestnáctce, bude Litva kopat penaltu.

68
Góly

Darvydas Šernas (Litva) proměnil pokutový kop. Litva - Česko 1:3
A sám Šernas v pohodě proměňuje, poslal míč po zemi na opačnou stranu, než kam skočil gólman Čech.

69

K Sivokovi se stáhl na stopera Kadlec, Jiráček se musí vypořádat s pozicí levého obránce.

70
Střídání

Střídání Česko: ze hřiště odešel Václav Pilař, nahradil ho Daniel Pudil

71

Litevci ani po vstřelené brance dopředu moc nespěchají. Naopak, míč mají na kopačkách hosté a jsou nastěhovaní na útočné polovině.

72

Stankevičius pokazil rozehrávku, ale před napadajícím Rezkem nakonec ještě stihl míč odehrát Radavičius.

74
Střídání

Střídání Litva: ze hřiště odešel Linas Pilibaitis, nahradil ho Ričardas Beniušis

75

Gebre Selassie a Sivok se nedohodli, kdo ukopne míč před Šernasem a srazili se, ale litevský útočník nedokázal včas zareagovat. Sivok se naopak zorientoval rychle a míč odkopl do bezpečí.

75

Počet diváků 5 000 (54 % z kapacity 9 180)

76

Rezek se vrátil až před vlastní šestnáctku, aby vybojoval míč v souboji s Vičiusem. Litevec ho přitom navíc fauloval.

77

Centr Gebre Selassieho proletěl šestnáctkou domácích, nikdo na něj nenaskakoval. Češi pak ještě chvíli zůstali u míče, ale nic nebezpečného nevymysleli.

78

Radavičius obloučkem hledal ve vápně Beniušise, ale přihrávka byla moc vysoká. Pro míč si tak snadno došel brankář Čech.

79
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Mindaugas Panka (Litva)
Panka zastavil nedovoleně Koláře, který se ho snažil zbavit rychlou kličkou.

81
Důležité

Šance pro domácí! Po centru Radavičiuse si naskočil ve vápně na míč Skerla a tlačil balon hlavou k tyči, Čech tam ale byl včas a dobře zasáhl.

82
Střídání

Střídání Česko: ze hřiště odešel Jan Rezek, nahradil ho Zdeněk Pospěch

83

Český roh rozehrál z levé strany Plašil nakrátko s Jiráčkem a po faulu Stankevičiuse Češi u míče ještě chvíli zůstanou.

84
Důležité

Pekhart se po přihrávce Pospěcha protáhl ve vápně kolem Radavičiuse, ten ho zastavil jasným faulem a bude se kopat už třetí penalta v zápase!

84
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Ramunas Radavičius (Litva)

85
Góly

Michal Kadlec (Česko) proměnil pokutový kop. Litva - Česko 1:4
Kadlec zvolil krátký rozběh a poslal míč přesně do levého spodního rohu. Brankář Karčemarskas skočil na opačnou stranu a jen se bezmocně ohlédl.

87

"Ještě jeden, ještě jeden," zní z hloučku českých fanoušků. V oslabení a s jasným náskokem se ale český tým už asi dopředu příliš nepožene.

88

Také Litevci už jsou ale s výsledkem zápasu smíření. Přihrávají si na polovině hřiště a nevypadá to, že by ještě mohli český tým pozlobit.

89

Mikoliunas roztáhl hru doprava na Novikovase, který ale nedokázal odcentrovat přes vracejícího se Pudila.

90

Novikovas ještě prověřil Čecha střelou zpoza pokutového území, ale český gólman s ní neměl žádné starosti.

90

Rozhodčí nastavuje ještě čtyři minuty.

90

Novikovas znovu zkusil střelu, ale ani teď nemířil přesně. Do konce nastaveného času zbývají dvě minuty a zápas se už jen dohrává.

90

Úkol splněn. Český tým v Kaunasu zvládl roli favorita a zápas bez potíží dovedl k vítězství i poté, co dohrával více než dvacet minut v deseti. Kvalifikační skupinu tak zakončí na druhém místě a může se začít připravovat na baráž o postup na ME.

90

Z on-line přenosu je to vše. Díky za pozornost, hezký zbytek večera a příště u fotbalu na shledanou.

90

Skončil druhý poločas utkání. Zápas byl ukončen 1:4

Vzájemné zápasy

22. března 2017 18:00Česko-Litva 3:0
11. října 2011 20:45Litva-Česko 1:4
7. září 2010 20:15Česko-Litva 0:1
27. května 2008 20:30Česko-Litva 2:0
Základní skupiny

skupina I

Litva
Litva
1:4
Lichtenštejnsko
Lichtenštejnsko
0:1
Lichtenštejnsko
Lichtenštejnsko
6:0
Litva
Litva
1:0
Litva
Litva
Lichtenštejnsko
Lichtenštejnsko
0:0
Lichtenštejnsko
Lichtenštejnsko
Litva
Litva
2:0
Lichtenštejnsko
Lichtenštejnsko
2:0
Lichtenštejnsko
Lichtenštejnsko
0:2
Lichtenštejnsko
Lichtenštejnsko
2:1
Litva
Litva
0:1
Lichtenštejnsko
Lichtenštejnsko
0:4
Litva
Litva
0:0