Pěkný večer u sledování on-line reportáže z utkání španělských fotbalistů se Skotskem. Průběh zápasu kvalifikační skupiny I o Euro 2012 vám přineseme minutu po minutě.

Počty jsou jasné: Skotové mají na Čechy jednobodový náskok a pokud chtějí Rosický a spol. postoupit z druhého místa do baráže, musí manko stáhnout. Jestliže dnes Skotsko favorizovanému Španělsku podlehne, stačí Česku v Litvě i remíza.

Pokud Španělsko nastupuje v rezervní sestavě, jak média před zápasem spekulovala, pak se nabízí otázka: Co by za takovou základní jedenáctku dala ostatní národní mužstva?

Branku bude hájit místo Casillase barcelonský Valdés, na levé straně obrany nastoupí Alba z Valencie, v záloze Cazorla z Virrarrealu. A útok? Střelce Villu budou podporovat ze stran Pedro se Silvou.

Sestavy a rozestavení

ŠpanělskoŠpanělsko (4-3-3)

12 Valdés
Valdés
o hráči
15 Ramos
Ramos
o hráči
5 Puyol
Puyol
o hráči
46. min Arbeloa o hráči
3 Piqué
Piqué
o hráči
6 Alba
8 Xavi
Xavi
o hráči
64. min Llorente o hráči
Busquets
o hráči
20 Cazorla
Cazorla
o hráči
18 Pedro
Pedro
o hráči
7 Villa
Villa
o hráči
21 Silva
Silva
o hráči
55. min Gómez o hráči

SkotskoSkotsko (4-5-1)

McGregor
o hráči
2 Hutton
Hutton
o hráči
Caldwell
o hráči
4 Berra
Berra
o hráči
Bardsley
o hráči
10 Bannan
Bannan
o hráči
63. min Goodwillie o hráči
Fletcher
o hráči
85. min Cowie o hráči
6 Adam
Adam
o hráči
63. min Forrest o hráči
Morrison
o hráči
Naismith
o hráči
Mackail-Smith
o hráči

Rozhodčí: -
Počet diváků: 0

Skotům stále chybí zraněný útočník Kenny Miller. Nejistý byl i start jeho náhradníka Craiga Mackail-Smithe, který se však nakonec stačil dát dohromady a na hrotu se bude bít od první minuty.

Sledujte také průběh utkání Litvy s Českou republikou v podrobné on-line reportáži.

1

Začal první poločas utkání Španělsko - Skotsko

1

Jak lze očekávat v průběhu celého zápasu, Španělé vytrvale kombinují, Začínají od obrany a přesouvají balon do zálohy.

2

Ačkoli jsou to Skotové, kdo potřebuje nutně vyhrát, budou muset zřejmě i dnes spoléhat na brejkové situace. Španělsko jim nic jiného nedovolí.

3

Domácí stále drží míč a už podnikají útočné výpady. Skotové se zatím úspěšně brání.

4

Skoty nyní zachraňuje dobrým obranným zákrokem kapitán Fletcher. Míč poté v klidu sbírá gólman McGregor.

6
Góly

David Silva (Španělsko) vstřelil gól. Španělsko - Skotsko 1:0
Jedna z bleskových akcí Španělů končí nekompromisním potrestáním. Cazorla si naběhl do levé strany na přihrávku za obranu, nalákal na sebe obránce a poté přihrál pod sebe Silvovi, jenž uvnitř šestnáctky levačkou propálil brankáře McGregora.

8

Do útoku nakoukli konečně také Skotové. Na centr z levé strany však Fletcher, který si nabíhal k zadní tyči, nedosáhl.

10

Uběhlo pár minut a situace je pro český tým ideální - sám vede a na dálku mu pomáhají Španělé. Aktuálně jsou tak Češi na druhém místě tabulky.

12

Cazorla je při své šanci v základní sestavě hodně aktivní. Teď zkouší pozornost gólmana McHregora střelou zpoza šestnáctky k levé tyči. McGregor je ovšem na místě včas a sbírá míč do koše.

13

Domácí Skotům balon skoro vůbec nepůjčují. Jde jim to velmi dobře, jak poznali i čeští fotbalisté na Letné. Španělsko mělo v sobotu míč na svých kopačkách skoro 80% času.

15

Skotové se snaží vymanit z obležení a aktivně napadají. Mají to však nesmírně složité.

16

Pedro zasekává s míčem před pokutovým územím soupeře a pálí levačkou. Jeho střela je tečovaná jedním z obránců a komplikuje tak situaci brankáři McGregorovi. Ten si ale poradil a chytá.

18

Je to tak, Španělsko v držení míče opět dominuje. V úvodních minutách jej měl v moci z 82 procent.

20

Mackail-Smith obhazuje Piquého a už se dere dopředu, ale to stoper Barcelony nedopustil. Soupeže sestřelil ukázkovým hokejovým bodyčekem.

21

Standardní situace v podání Skotů ale nebezpeční pro gólmana Valdése neznamenala. Brankář Barcelony vůbec nemusel zasahovat, centr zlikvidovala obrana.

22

Cazorla se tlačí s míčem před skotské obránce a po kontaktu si říká rozhodčímu o faul. Píšťalka se však neozývá.

24

Stále se hraje převážně na polovině hostů, ale teď se Skotové uvolňují do slibného protiútoku. Fletcher centruje z pravé strany na nabíhajícího Naismitha, jenž chce udělat na hranici šestnáctky kličku, když vtom přibíhá Piqué a skluzem posílá balon do bezpečí.

26

Domácí zase uklidňují situaci a vyměňují si míč na útočné polovině. Kombinují však zatím daleko od McGregorovy branky.

27

Další útočnou akci Španělů zastavuje odmávaný i odpískaný ofsajd.

30

Skotové podnikají jeden z mála výletů na polovinu Španělska. S malými komplikacemi si přihrávají na pravé straně, ale ke střele nedochází a dopředu se ženou zase Španělé.

31

A vše je zase při starém aneb házenkářské obléhání skotské šestnáctky.

33

Po kombinaci ve středu hřiště posílá cazorla finální přihrávku Silvovi, jenž pálí zpoza pokutového území. Ale tentokrát nemíří přesně, jeho střela končí daleko vedle levé tyče.

34
Důležité

Pěkná akce Skotů: centr z levé strany za sebe prodlužuje hlavou Naismith a přihrává tak přesně na levou nohu Fletchera, který střílí pod tlakem obránce z voleje. Balon letí tři metry nad břevnem.

36

Skotsko se pokouší probojovat před Valdésovu branku hlavně pomocí nakopávaných míčů. Kombinace po zemi totiž doposud moc efektivní nebyly.

37
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Sergio Ramos (Španělsko)
za faul na Naismithe.

38

Skotům se nyní napadání vyplatilo a díky tomu mohou spěchat do protiútoku. Na levé straně šestnáctky svádí po chvíli Morrison souboj s Piquém a když se ho konečně zbaví, sjíždí mu míč při centru na vnější nárt a balon končí za brankou.

40

Villa vybojoval míč před pokutovým územím Skotska a poté na nic nečekal a pálil. Jeho přízemní střela se však stočila mimo branku, letěla pár metrů vedle pravé tyče.

41
Důležité

Villa přebírá míč ve středu hřiště a okamžitě peláší směrem k brance. Před šestnáctkou přihrává Cazorlovi, který se pěknou kličkou zbavuje Bardsleyho a střílí k levé tyči. McGregor střelu skvěle vyškrabává pravou rukou na roh.

42

Po rohu se Španělé neprosadili a naopak pustili do útoku hosty, kteří budou rovněž zahrávat rohový kop.

43

Ale ani Skotsko roh k ohrožení Valdése nevyužilo.

44
Góly

David Silva (Španělsko) vstřelil gól. Španělsko - Skotsko 2:0
Parádní akce domácího týmu, která může dodat klid českým fotbalistům! Španělé rozjeli jednu z mnoha rychlých kombinací, na jejímž konci byla spolupráce Pedra se Silvou. Útočník Manchesteru City se po narážečce dostal za skotskou obranu a bez problému propálil brankáře McGregora.

45

Skotové už v prvním poločase nezahrozí a s jejich šancemi na postup do baráže to naštěstí pro Česko vypadá bledě.

45

Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 2:0

46

Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Španělsko - Skotsko
Rozehrávají hosté ze Skotska.

46
Střídání

Střídání Španělsko: ze hřiště odešel Carles Puyol, nahradil ho Álvaro Arbeloa

47

Villa se srdnatě bije před pokutovým územím o míč, který nakonec putuje za obranu k Pedrovi. Skotové reklamují ofsajd, ale sudí dovoluje Pedrovi doběhnout míč těsně před zámezím, odkud přichází střele z nulového úhlu. McGregor kryje.

48
Důležité

Po španělských přihrávkách na pravé straně nahrává Pedro doprostřed šestnáctky Silvovi, který může dokonat hattrick. jeho prudká rána levačkou ovšem končí kousek od levého horního růžku.

49

na obrat Skotska to nevypadá. Běhání za míčem hodně vyčerpává a na brejky už nezbývá tolik sil.

50

Skotové se dostali s míčem za půlící čáru, ale to jen díky odkopu gólmana McGregora. Po něm už zase úřadují světoví i evropští šampioni.

51

Silva sprintuje s míčem v protiútoku prostředkem hřiště a chce obloučkem přihrát napravo nabíhajícímu Cazorlovi, jenže míč se odráží od jednoho ze skotských hráčů. Cazorla hlásí rozhodčímu ruku, leč marně.

53

Španělé kouzlí s míčem u pravého rohu skotského pokutového území, až Xavi posouvá balon do strany přiběhnuvšímu Albovi, ale ten poslal centr skrz celou šestnáctku.

54
Góly

David Villa (Španělsko) vstřelil gól. Španělsko - Skotsko 3:0
Skotská obrana nezvládá další perfektní narážečku Španělů. Po ťukesu ve středu hřiště se míč posouvá na hranici pokutového území k Silvovi, jenž se vyhýbá dvěma protihráčům a nahrává doleva volnému Villovi, který se zblízka nemýlí.

55
Střídání

Střídání Španělsko: ze hřiště odešel David Silva, nahradil ho Sergi Gómez

57

Trávník opustil zřejmě nejlepší hráč utkání, což diváci v Alicante odměnili bouřlivým potleskem. Silva si ovace rozhodně zaslouží, dva góly dal a na jeden přihrál.

60

Skotové už nejspíš pochopili, že tři body si dnes ze Španělska neodvezou, ačkoli tomu před utkáním podle jejich výroků opravdu věřili.

61

Španělsko kopalo další roh, ale ty nejsou jejich nejsilnější stránkou. Skotové se tak ubránili.

62

Villa pádí s míčem z levé strany směrem k šestnáctce, odkud chce poslat míč před bránu. Jeho pas sráží Hutton na další rohový kop.

63
Důležité

Ani po tomto rohu se nemusí McGregor ničeho bát, ale to už neplatí o další kombinaci domácích, po níž přichází prudká střela Villy k levé tyči. Skotský gólman vyráží do strany.

63
Střídání

Střídání Skotsko: ze hřiště odešel Charlie Adam, nahradil ho James Forrest

63
Střídání

Střídání Skotsko: ze hřiště odešel Barry Bannan, nahradil ho David Goodwillie

64
Střídání

Střídání Španělsko: ze hřiště odešel Hernández Xavi, nahradil ho Fernando Llorente

65
Důležité

Skotsko bude kopat penaltu! Mackail-Smith se prodral přes obránce a kopl si míč před Valdése, kterému už nezbylo nic jiného než faulovat.

66
Góly

David Goodwillie (Skotsko) proměnil pokutový kop. Španělsko - Skotsko 3:1
Valdés zůstává stát ve středu branky, zatímco nový muž na hřišti posílá míč pěkně do levého horního růžku.

67

Goodwillie tak vstoupil do zápasu s velkou parádou. Jeho gól by mohl Skoty zase nakopnout a dát jim alespoň malou naději.

68

Ale to by museli Španělé zase půjčit soupeři míč. Dlouho se tak neděje, ale Skotové se nakonec přece jen dočkávají a mohou utíkat s balonem kupředu.

69

Na Skotech je skutečně vidět, že jim gól vlil elán do žil. Centr z pravé strany sklepává Berra na malé vápno k Mackail-Smithovi, který však stojí proti dvěma španělským obráncům. Balon následně putuje mimo vápno, přesto hosté Španělům zavařili.

71

Villa by rád přidal svůj druhý gólový zápis, ale v tomto případě se jeho rána mezi tři tyče nevešla.

71
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Darren Fletcher (Skotsko)

72
Důležité

Do šance se tlačí střelec skotského gólu Goodwillie. Španělská obrana s ním má velké potíže, ale nakonec si poradila.

73

Alba se blýskl dobrým obranným zákrokem, když ve výskoku odkopl míč, který by jinak pustil do stoprocentní šance útočníka Mackail-Smithe.

73
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal David Goodwillie (Skotsko)

76

Skotové se nevzdávají a tlačí se do útoku mnohem víc než v prvním poločase. Možná jim pomáhá i mírné povolení koncentrace Španělů, kteří chtěli zápas už jen v pohodě dohrát.

77

To už ale peláší s balonem u nohou do brejku Pedro, snaží se kličkami zaplést nohy couvajícímu skotskému bekovi a poté centruje před bránu, ale jeho pas je sražený.

77
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal James Morrison (Skotsko)

79

Skotský tlak je, zdá se, pryč. Diváci na stadionu se mohou opět bavit pohledem na kombinaci domácího mužstva na půlce hostů z Velké Británie.

80

Španělé zastavují protiútok Skotů těsně před svou šestnáctkou a zakládají vlastní. Ten však přerušuje Morrison faulem na unikajícího Albu.

82

Cazorla se chce promotat s míčem do pokutového území hostů, ale když už je jasné, že to sám nezvládne, přihrává Pedrovi. Ten mu chce přihrávku vrátit, ale hráči si neporozuměli. Míč se tak kutálí k McGregorovi.

83

Skotové mají ještě sedm minut plus nastavení na to, aby vstřelili tři góly. Povede se jim fotbalový zázrak?

84

V obou utkáních skupiny I se utkání vyvíjejí naprosto stejně. Jak Španělsko, tak Česko, vedly 3:0, ale ve druhém poločase inkasovaly z penalty.

85
Důležité

Solidní rána Llorenteho z mírného úhlu. Útočník Bilbaa pálí do bližšího horního rohu a McGregor jeho projektil s námahou vyráží.

85
Střídání

Střídání Skotsko: ze hřiště odešel Darren Fletcher, nahradil ho Don Cowie

87
Důležité

Cazorla neproměňuje stoprocentní šanci! Španělé opět rozebrali skotskou obranu a Cazorla se ocitl pár metrů před brankou hostů tváří v tvář McGregorovi, kterého chtěl přehodit ladným obloučkem. Jenže míč neskončil v síti, nýbrž na ní.

89

Po nebezpečných brejcích Skotů už není ani památky. Španělé si jdou s jistotou pro osmou výhru v základní skupině. Cestou na Euro tak neztratí aní bod.

90
Důležité

Na 4:1 může zvýšit i Pedro, ale ani on není ve velké šanci úspěšný. Zbavuje se svých strážců, ale jeho střela uvnitř pokutového území letí několik metrů nad břevnem.

90

Nastavují se dvě minuty.

90

Caldwell doslova zboural Piquého, který držel míč u rohového praporku na polovině Skotů. Samozřejmě byl pískán faul.

90

Španělé drží míč. Stejně jako celý zápas, stejně jako celou kvalifikaci. Skotové se ani po patnácti letech nedočkají účasti na velkém fotbalovém šampionátu.

90

Počet diváků 0 (0 % z kapacity 30 000)

90

Skončil druhý poločas utkání. Zápas byl ukončen 3:1

Vzájemné zápasy

12. října 2023 20:45Španělsko-Skotsko 2:0
28. března 2023 20:45Skotsko-Španělsko 2:0
11. října 2011 20:45Španělsko-Skotsko 3:1
12. října 2010 21:00Skotsko-Španělsko 2:3
Základní skupiny

skupina I

Litva
Litva
1:4
Lichtenštejnsko
Lichtenštejnsko
0:1
Lichtenštejnsko
Lichtenštejnsko
6:0
Litva
Litva
1:0
Litva
Litva
Lichtenštejnsko
Lichtenštejnsko
0:0
Lichtenštejnsko
Lichtenštejnsko
Litva
Litva
2:0
Lichtenštejnsko
Lichtenštejnsko
2:0
Lichtenštejnsko
Lichtenštejnsko
0:2
Lichtenštejnsko
Lichtenštejnsko
2:1
Litva
Litva
0:1
Lichtenštejnsko
Lichtenštejnsko
0:4
Litva
Litva
0:0