Mistrovství světa 2018

Španělsko - Rusko 1:1, na pen. 3:4. Hrdinou rozstřelu je brankář Akinfejev

• 968
Senzace je na světě! Ruští fotbalisté postoupili na domácím šampionátu mezi osm nejlepších, když v osmifinále nečekaně vyřadili Španělsko. Téměř celý zápas se bránili, pak ustáli tlak v prodloužení a za stavu 1:1 nakonec zvládli pokutové kopy. Hlavní postavou zápasu je brankář Igor Akinfejev, který zazářil v rozstřelu.

Je to úspěch, jaký ruský fotbal nepamatuje. Tak daleko mezi světovou elitou byl naposledy v osmdesátých letech ještě jako tým Sovětského svazu. Rusko, před turnajem totální outsider a odpadlík, bude hrát čtvrtfinále mistrovství světa.

Rozhodl penaltový rozstřel, ve kterém domácí reprezentaci stačily čtyři góly. Španělsko z pěti pokusů proměnilo jen tři a na turnaji předčasně končí.

Selhal záložník Koke, který trefil stranu, kam skočil brankář Akinfejev. Ten v páté sérii vykopl i pokus střídajícího Aspase a moskevské Lužniky vybuchly nadšením.

Přitom se dlouho nehrál vůbec pohledný zápas. Proti těm sobotním to chvílemi byla vyloženě nuda.

Španělsko téměř celých sto dvacet minut drželo míč a obehrávalo zeď, kterou ruští obránci vystavěli před pokutovým územím. A jen výjimečně skrz ní soupeře pustili do šance.

Šampionům z roku 2010 chyběl nápad, překvapivý moment, přihrávka, jež by rozevřela pevnou defenzivu soupeře. Hráli v chůzi.

ONLINE

Utkání jsme sledovali minutu po minutě.

Do vedení šli rychle v prvním poločase. Žirkov na levé straně hřiště fauloval Nacha, Isco odcentroval k Ramosovi, kterého nešikovně bránil Ignaševič a patou si srazil míč do vlastní brány.

Rusko nastoupilo s pěti obránci, aby eliminovalo silný střed hřiště soupeře. Ten zase v základní sestavě poprvé na šampionátu nevyužil Iniestu. A jeho přihrávky chyběly.

Výběr ze statistik

Střely: 25 - 6
Střely na bránu: 9 - 1
Fauly: 5 - 19
Držení míče (%): 74 - 26
Počet přihrávek: 1 029 - 202

Domácí tým se z tuhé defenzivy do útoku vydával ojediněle. Po výborné práci urostlého Dzjuby, který vyhrál souboj s Ramosem, měl šanci Golovin, ale balon zakroutil vedle. Těsně před pauzou ale Dzjuba hlavou trefil v pokutovém území Piqého ruku v nepřirozené pozici a z nařízené penalty sám hravě skóroval.

Druhý poločas byl podobný, možná snad jen územní převaha Španělska byla ještě drtivější. Jenže gólové šance nepřicházely. Až v závěru, kdy Rusům docházely síly a jeden za druhým padali na trávník v křečích, střídající Iniesta s Aspasem zahrozili. Obě rány ale stačil vyrazit pozorný Akinfejev.

Toho v průběhu prodloužení dvakrát prověřil i čerstvý Rodrigo, ale 32letý ruský brankář ho pokaždé vychytal. Stejně jako jeho dva kolegy v penaltovém rozstřelu, který v Rusku vejde do dějin.

Španělsko - Rusko 1:1 (3:4 pen.)

Branky: 12. S. Ignaševič (vla.) - 42. A. Dzjuba (pen.). Rozhodčí: B. Kuipers - S. van Roekel, E. Zeinstra. ŽK: 40. G. Piqué - 54. I. Kutěpov, 71. R. Zobnin. Diváci: 78 011 (96 % z kapacity 81 000)

Španělsko: D. De Gea - F. Nacho (70. D. Carvajal), G. Piqué, S. Ramos, J. Alba - D. Silva (67. A. Iniesta), Koke, Isco, S. Busquets, M. Asensio (104. M. Rodrigo) - D. Costa (80. I. Aspas)

Rusko: I. Akinfejev - M. Fernandes, I. Kutěpov, S. Ignaševič, F. Kudrjašov, J. Žirkov (46. V. Granat) - A. Samedov (61. D. Čeryšev), R. Zobnin, D. Kuzjajev (97. A. Jerochin) - A. Dzjuba (65. F. Smolov), A. Golovin