Mistrovství světa 2018

HRDINA S TROFEJÍ. Finále mistrovství světa 2014 rozhodl německý záložník Mario Götze. | foto: Reuters

Finálová klání? Remízy a málo branek, říkají novodobé statistiky

• 12
Až proti sobě nastoupí v rozhodujícím duelu světového šampionátu fotbalisté Francie a Chorvatska, dá se předpokládat, že příliš gólů nepadne a dost možná rozhodne až prodloužení či penaltový rozstřel. Proč?

Pokud se statisticky podíváme na výsledky předchozích finálových zápasů, je tento trend jasně patrný. Poslední tři utkání o zlato skončila v základní hrací době nerozhodně.

Před čtyřmi lety v souboji nakonec vítězného Německa s Argentinou nepadl během devadesáti minut gól žádný, v prodloužení rozhodl o výhře největšího zklamání letošního turnaje Mario Götze. V roce 2010 skončil duel taktéž 0:0 a až ve 116. minutě vystřelil premiérový světový triumf pro Španělsko záložník Andrés Iniesta, jako poražené skončilo Nizozemsko.

Finále MS od roku 1990

1990: Německo - Argentina 1:0
1994: Brazílie - Itálie 0:0 (pen. 3:2)
1998: Francie - Brazílie 3:0
2002: Brazílie - Německo 2:0
2006: Itálie - Francie 1:1 (pen. 5:3)
2010: Španělsko - Nizozemsko 1:0 po prodl.
2014: Německo - Argentina 1:0 po prodl.

Ještě o šampionát dříve - v roce 2006 v Německu - se prodlužovalo po remíze 1:1 mezi Francií a Itálií. Tato bitva je nezapomenutelná především kvůli neslavnému konci hráčské kariéry francouzského kapitána Zinédina Zidana, který za úder hlavou do hrudníku Marka Materazziho vyfasoval červenou kartu a opouštěl světovou scénu předčasně. Italové pak ovládli penaltový rozstřel. Proměnili všech pět kopů, ten rozhodující pak obránce Fabio Grosso.

Od roku 1990 se třikrát rozhodlo v základní hrací době, dvakrát v prodloužení a ve dvou případech musely určit vítěze penalty. V zápasech padly maximálně tři góly, to se navíc stalo pouze v roce 1998, kdy Francie porazila Brazílii jasně 3:0.

Zajímavostí je, že od zmíněného roku 1990 jen jedinkrát vstřelily ve finále branku oba zúčastněné celky. Přitom až do turnaje v Itálii bylo zvykem, že se ve všech odehraných finále - tedy ve 12 případech - gólově prosadily obě strany.

Zato zápasy o bronz jsou gólově bohaté. Na posledních čtyřech světových šampionátech zaznamenalo vítězné mužstvo vždy aspoň tři trefy, méně než dvě branky padly naposledy v roce 1974.