DĚKUJEME, PANE BLATTERE. Africký fanoušek je vděčný šéfovi FIFA Blatterovi, že nedovolí zákaz oblíbených vuvuzel.

DĚKUJEME, PANE BLATTERE. Africký fanoušek je vděčný šéfovi FIFA Blatterovi, že nedovolí zákaz oblíbených vuvuzel. | foto: AP

Vuvuzely na stadionech zůstanou. Je proti nim jen menšina, tvrdí mluvčí MS

  • 437
Kdo doufal, že se naplní slova o možném zákazu vuvuzel na fotbalovém šampionátu, bude zklamán. "Je proti nim jen menšina. Buď je milujete, nebo nesnášíte. My v Jižní Africe je zbožňujeme," říká mluvčí letošního mistrovství světa Rich Mkhondo.

Záhy tak popřel výroky ředitele turnaje Dannyho Jordaana, jenž nevyloučil, že by organizátoři mohli vuvuzely zakázat kvůli stížnostem hráčů a vlastníků vysílacích práv.

"Nedělejme z toho jen hudební nástroj Jihoafričanů, v současnosti je to mezinárodní instrument. Lidé je kupují a chtějí si je odvézt domů," zastává se Mkhondo používání plastových trumpet.

A to i navzdory tomu, že si na vuvuzely stěžoval třeba francouzský obránce Patrice Evra, který nejen že údajně neslyšel spoluhráče při utkání, ale troubení ho navíc budí už brzy ráno.

Ke kritikům se přidala i portugalská hvězda Cristiano Ronaldo: "Pro každého z nás je těžké se na hřišti soustředit. Hodně hráčů je nemá rádo, ale budou si na ně muset zvyknout."

Vuvuzely ruší dokonce trenéry během tréninků. V dějištích šampionátu jsou zkrátka slyšet takřka vždy a všude. Nejednoho diváka u televizní obrazovky už novodobé rohy odradily od sledování zápasů.

Fanoušci Jižní Afriky ukazují, jak se fandí s plastovou trubkou zvanou vuvuzela.

Mají ale své zastánce.

Reprezentanti domácí Jižní Afriky jsou na ně zvyklí a při svých utkáních troubení vyžadují. Brankář Khune si po zahajovacím zápase turnaje dokonce stěžoval, že troubení bylo ještě málo hlasité.

Šéf FIFA Sepp Blatter používání vuvuzel podpořil už dříve a nyní na internetové sociální síti Twitter vzkázal: "Vždy jsem říkal, že Afrika má odlišný rytmus, odlišný zvuk. Nechápu zakazování hudebních tradic fanoušků v jejich vlastní zemi. Chtěli byste snad, aby někdo zakázal tradice ve vaší zemi?"

Zvuk tisíců nástrojů spojených v jednolité bzučení se nepříčí ani anglickému obránci Jamiemu Carragherovi, který si z ruchu při utkání proti USA nic nedělal: "Když jsem přišel na hřiště, ani jsem si toho nevšiml. Myslím, že si toho víc všímají televizní diváci."

Že by tedy neměl ani problémy v komunikaci se spoluhráči? "Každý, kdo mě sleduje na stadionu Liverpoolu, ví, že jsem hlasitější než tyhle vuvuzely!"

Angličtí kapelníci si na konkurenční troubení také nestěžují. "Neměli jsme s tím žádný problém. Je to pro nás rozhodně výzva, ale není důvod kvůli tomu naříkat," říká trumpetista Kapely anglických fanoušků But Hemmingham.

Africké trumpety ovšem měly v onom utkání nad těmi anglickými rozhodně navrch. A neutichnou po celou dobu šampionátu.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko