Obránce českého týmu Adam Gabriel během zápasu proti Izraeli

Obránce českého týmu Adam Gabriel během zápasu proti Izraeli | foto: Pavel Jiřík ml./FAČR

Gabriel: Všechno jsme shodili ze stolu. Když máme tvořit, jsme jako důchodci

• 17
Kutaisi (Od našeho zpravodaje) - Jen on, brankář Vítězslav Jaroš a také stoper Robin Hranáč odehráli na fotbalovém malém Euru v Gruzii všechny minuty. Další už ale po středeční porážce 0:1 s Izraelem nepřidají. „Druhý poločas byl od nás tragický. Že jsme po přestávce horší, platilo i v ostatních zápasech,“ všiml si Adam Gabriel, pravý obránce národního týmu. „Je to velké zklamání,“ litoval.

Hlavně kvůli výkonu, kterým se čeští mladíci v klíčovém třetím utkání základní skupiny prezentovali. Po porážce s Anglií (0:2) a vítězství nad Německem (2:1) jim k postupu stačila i remíza. Jenže: nestalo se.

Co bylo příčinou? Proč jste tentokrát nehráli tak aktivně?
Upřímně? Nevím. První poločas, i když jsme byli nemastní neslaní, jsme nějaké akce po stranách aspoň měli. Do zakončení jsme se však nedostali. Myslím si, že jakmile máme začít tvořit hru a strhnout utkání na naši stranu, jsme jako důchodci a nevíme si rady. Měli jsme být lepší než soupeř, dominovat, ale my jsme z toho udělali tohle.

Nesvazovalo vám nohy, že k postupu stačil bod?
O tom se bude debatovat vždycky. Kdybychom hráli dobře a prohráli, taky to budeme řešit. Jenže my nepostoupili a ještě k tomu jsme podali špatný výkon.

Suchopárek vzal vyřazení na sebe: Šetřil jsem hráče a prokoučoval zápas

Zrovna vy jste před turnajem zmiňoval, že možná víc než na samotném výsledku záleží, jak se budete na turnaji prezentovat. Zkazilo utkání s Izraelem celkový dojem?
Všechno jsme shodili ze stolu. Předchozí dva soupeři byli evropská špička a ani Izrael určitě není špatný tým. Jenže s kým jiným se máme poměřovat, přehrát ho a ukázat, že jsme fotbalisti, než zrovna s nimi? Měli jsme se předvést a postoupit, ale bylo to přesně naopak.

Projevila se po náročné sezoně i únava?
Každý zápas na Euru je náročný a každý soupeř je na tom v závěru sezony podobně. Jestli je náš pravý bek unavený stejně jako jejich levý, měla by se nakonec ukázat fotbalovost, která na naší straně nebyla. Nevymlouval bych se, spíš bych hledal příčiny v tom, proč nedokážeme se slabším soupeřem předvést dobrý fotbal.

Zlomený Kaloč: Jen jsme čekali, než dostaneme gól. Na Němce už si nikdo nevzpomene

Litujete, že se vaše parta už ve stejném složení nesejde?
Mrzí mě to, je to můj konec v jednadvacítce. S klukama se sice budeme potkávat na ligových trávnících, ale na tenhle turnaj jsme mohli celý život vzpomínat. Máme fotky, zážitky a je škoda, že jsme neprošli dál. Všichni jsme se mohli někam vystřelit, ale tohle asi stačit nebude...