Los Eura 2020: Češi nejdou k Rusku, Belgii ani Dánsku, Ukrajina hraje s Nizozemci

Pohár pro vítěze mistrovství Evropy v kongresovém centru v Dublinu, kde se losuje kvalifikace. | foto: Reuters

22 2019
Fotbalové mistrovství Evropy už zná takřka kompletní složení jedné ze šesti skupin. Výsledky kvalifikace, složitý systém turnaje, práva hostitelských zemí na domácí prostředí a různé restrikce poslaly do skupiny B Rusko, Dánsko a poslední hrací den i Belgii. Samotný los závěrečného turnaje se uskuteční 30. listopadu v Bukurešti.

Fotbalové mistrovství Evropy 2020 vypukne v pátek 12. června v Římě v 21.00 a jedním z aktérů úvodního duelu bude Itálie.

To byla první z jistot šampionátu po říjnových kvalifikačních zápasech. A po listopadových se přidaly další.

Euro zná už dvacet účastníků. Itálie, Španělsko, Belgie, Rusko, Polsko, Ukrajina si postup si zajistily s předstihem v říjnových duelech.

V listopadu kolo před koncem slavila Francie, Turecko, Anglie a také Česko, které v přímém souboji o druhou příčku zdolalo Kosovo. Další den získaly jistotu skandinávské země Švédsko a Finsko, které postoupilo na svůj první vrcholný turnaj v historii. V sobotu 16. listopadu měly odpracováno Německo, Nizozemsko, Chorvatsko a Rakousko. 

Play off Ligy národů

Liga A: Island - Rumunsko, Bulharsko - Maďarsko

Liga B, semifinále: Bosna - Severní Irsko, Slovensko - Irsko

Liga C, semifinále: Skotsko - Izrael, Norsko - Srbsko.

Liga D, semifinále: Gruzie - Bělorusko, Severní Makedonie - Kosovo

Semifinále 26. března 2020, finále 31. března 2020.

V neděli v posledním kole uhrál potřebné vítězství nad Lucemburskem obhájce z Portugalska. V pondělí 18. listopadu se přidaly Dánsko a Švýcarsko.

A jako poslední si účast zajistil Wales, který v přímém souboji zdolal Maďarsko. To dostane druhou šanci v Lize národů stejně jako Slovensko, kterému na Wales chyběl jediný bod.

Zbývají čtyři místa, o nichž se rozhodne až v březnu 2020 v play off Ligy národů.

Závěrečný turnaj poprvé v historii nepořádá jedna či dvě země, ale hrát se bude od Španělska přes Velkou Británii až po Ázerbájdžán.

Evropská fotbalová unie (UEFA) neobvyklý model turnaje zvolila na počest šedesátého výročí prvního kontinentálního šampionátu.

Dvanáct měst v jedenácti státech, čtyřiadvacet národních mužstev v šesti skupinách po čtyřech.

Už teď je jisté, že Itálie odehraje tři zápasy v základní části na Olympijském stadionu v Římě. Dalším hostitelským městem skupiny A je Baku, domácí Ázerbájdžán se na Euro neprobojoval.  Další účastníci skupiny A odehrají dvě utkání v Baku a jeden v Itálii.

Jistí účastníci Eura 2020

Česko, Anglie, Francie, Turecko, Belgie, Itálie, Polsko, Španělsko, Rusko, Ukrajina, Německo, Nizozemsko, Chorvatsko, Rakousko, Švédsko, Finsko, Portugalsko, Švýcarsko, Dánsko, Wales

Pravidla pro nasazení do skupiny

UEFA už před losem stanovila několik podmínek, za jakých budou reprezentace hostitelských zemí i další týmy nasazeny a vylosovány do jednotlivých skupin. 

Přednost mají mužstva, v jejichž zemi se Euro hraje. A to jak ta, která se kvalifikovala přímo, i ta, co mají možnost se na turnaj dostat z březnového play off Ligy národů.

Skupina B už zná dva účastníky a nejspíš i třetího.

Jako první v ní bylo Rusko, protože jedním z hostitelských měst je Petrohrad. V supermoderní aréně na Krestovském ostrově v deltě řeky Něvy odehraje minimálně dvě utkání.

Z kvalifikace postoupilo i Dánsko, takže půjde k Rusku, neboť skupina B se hraje rovněž v Kodani. Tam Dánové odehrají minimálně dvě utkání.

A los jen určí, v jakém z měst se uskuteční vzájemný souboj Rusů a Dánů.

A proč Belgie?

Rusko jako postupující z druhých míst bylo vloženo do skupiny B na pozici číslo dvě, protože podle výsledků kvalifikace dosáhlo na druhý výkonnostní koš.

Hostitelská města a rozdělení do skupin

Skupina A: Řím a Baku
Jistý účastník:
Itálie

Itálie odehraje všechna tři utkání na Olympijském stadionu v Římě. Její úvodní duel je zahajovacím utkáním šampionátu 12. června od 21.00. Ostatní, zatím neznámí účastníci skupiny A, hrají dvakrát v Baku a k souboji s Itálií pocestují do Říma.

Skupina B: Petrohrad a Kodaň
Jistí účastníci:
Belgie, Rusko, Dánsko

Rusko má zajištěna minimálně dvě utkání v Petrohradu. Dánsko zase bude hrát dvakrát v Kodani. O dějišti vzájemného duelu Rusko - Dánsko rozhodne los. Pokud poslední hrací den kvalifikace nepřinese selhání Nizozemska či Německa, ve skupině B bude i Belgie.

Skupina C: Amsterdam a Bukurešť
Jistí účastníci:
Ukrajina, Nizozemsko

Nizozemci mají jistotu všech tří zápasů  v Amsterdamu. Rumuni totiž z kvalifikace nepostoupí, ale čeká je play off Ligy národů. Pokud ho zvládnou, budou hrát dvakrát v Bukurešti a proti Nizozemsku nastoupí v Amsterdamu.

Skupina D: Londýn-Wembley a Glasgow-Hampden Park
Jistý účastník:
Anglie, vítěz Ligy C (Skotsko, Izrael, Norsko, Srbsko)

Anglie zdolala v 7. kole Černou Horu 7:0 a je vítězem kvalifikační skupiny A před Českem. Zajistila si postup a tři utkání na Euru doma ve Wembley. Skotsko čeká play off Ligy národů. Pokud ho zvládne, odehraje dvě utkání v Glasgow. Třetí by hrálo ve Wembley. Pokud Skotsko neuspěje, jeho pozice získá jeho přemožitel, resp. vítěz Ligy C.

Skupina E: Bilbao a Dublin
Jistý účastník:
Španělsko, vítěz play off Ligy národů B (Slovensko/Irsko/Bosna/Severní Irsko)

Španělsko má jistotu tří zápasů na Sam Mamés v Bilbau. Irsko jde do play off Ligy národů, pokud uspějí, pak by Euro doma v Dublinu hráli jen dvakrát a k třetímu duelu by museli do Španělska.

Skupina F: Mnichov a Budapešť
Jistý účastník:
Německo

Německo všechny tři utkání základní skupiny odehraje doma v Mnichově. Maďaři jdou do play off Ligy národů  a když uspějí, doma na novém stadionu v Budapešti odehrají dvě utkání.

Dánsko postoupilo rovněž z druhé příčky, ale jeho výsledky ho poslaly až do třetího koše, takže bylo do skupiny B vloženo na pozici číslo tři. Takže ze třetího koše už tam nemůže jít nikdo, čili ani Češi.

Zbývá tedy tým z posledního koše a ten z prvního, což jsou nejvýše nasazená mužstva. A mezi nimi zůstala jen dvě, jejichž země Euro nepořádá: Belgie a Ukrajina. Jelikož Ukrajina nemůže hrát v Rusku z politických důvodů, půjde do petrohradsko-kodaňské skupiny právě Belgie. Ta už hrála s Ruskem v kvalifikaci a dvakrát jasně zvítězila. 

Jako poslední to mohla změnit kvalifikační skupina C. Ale Němci i Nizozemci svá závěrečná utkání vyhráli. Němci uhájili první příčku, čímž z prvního koše vyšoupli Francii. Ta půjde při losu do druhého koše stejně jako Nizozemci.

Ukrajina bude zařazena do amsterdamsko-bukurešťské skupiny C, protože všechny ostatní týmy z prvního koše jsou zároveň pořadatelé, kteří obsadili pozice 1 ve svých skupinách.

Restrikce z politických důvodů

Zařazení Ukrajiny k Rusku brání tzv.  restrikce, které UEFA nazývá „politické důvody“. K Rusku nemůže do skupiny ani Kosovo, pokud se tam probojuje z Ligy národů.

Dále platí, že pokud by postoupila Arménie (už je vyřazena), tak nemůže hrát ve skupině A, kterou hostí ázerbájdžánské Baku. Kosovo nemůže hrát nejen v Rusku, ale nemůže být společně ve skupině s Bosnou a Srbskem. Obě země čeká play off Ligy národů.

A kdyby náhodou postoupil Gibraltar, nepůjde ke Španělsku.

Složení dalších skupin

Ve skupině C je domácím týmem Nizozemsko, odehraje tři utkání v Amsterdamu. Druhým hostitelským městem céčka je Bukurešť. Pokud se Rumuni probojují na Euro z Ligy národů, odehrají ve svém hlavním městě dvě utkání a ke třetímu proti Nizozemsku poletí do Amsterdamu.

Anglie je nasazená do skupiny D, která se odehraje v Londýně a v Glasgow. Jelikož Skotsko z kvalifikace nepostoupilo, ale bude hrát play off Ligy národů, tak Anglie má jistotu, že ke všem utkáním v základní skupině nastoupí ve Wembley.

Druhým účastníkem skupiny D je vítěz play off Ligy C, kterou hrají právě Skotové.

Španělé zase odehrají tři utkání v Bilbau, protože jejich „konkurent“ ve skupině E Irsko z kvalifikace nepostoupilo a čeká ho play off Ligy národů. Pokud uspěje, dvě jeho utkání šampionátu uvidí Dublin, druhé z hostitelských měst skupiny E. Ke třetímu by Irové cestovali do Bilbaa.

Skupina F zná jednoho účastníka, kterým je Německo. Doma v Mnichově nastoupí ke všem třem utkáním. Druhým z hostitelských měst skupiny F je Budapešť. Maďaři nezvládli rozhodující duel ve Walesu, kde potřebovali vyhrát. Podlehli a čekají je opravy v play off Ligy národů.

Pro národní mužstva, jejichž země zápasy Eura hostí a je čeká dodatečná možnost o postup v Lize národů, je tu další zvláštnost.

Při listopadovém losu v Bukurešti bude UEFA pro ně držet místo v jednotlivých skupinách. Je jisté, že budou držet místa ve skupiny C a ve skupině E, protože Rumunsko a Maďarsko hrají stejnou úroveň play off Ligy národů. V březnu tak může dojít k přelosování skupiny.

Play off Ligy národů zná všechny účastníky a dvojice pro semifinále.

Vyřazovací fáze Eura 2020

Osmifinále od 27. do 30. června, každý den dvě utkání (Londýn, Bilbao,  Amsterdam, Budapešť, Kodaň, Bukurešť, Glasgow, Dublin).

Čtvrtfinále 3. a 4. července, každý den dvě utkání (Baku, Řím, Petrohrad, Mnichov)

Semifinále 7. a 8. července v Londýně

Finále 12. července v Londýně

Při losu samotného Eura 30. listopadu budou reprezentace rozděleny do čtyř výkonnostních košů po šesti týmech. V prvním je šest vítězů kvalifikačních skupin, kteří jsou zároveň nejvýš v dlouhodobého žebříčku.

Druhý koš tvoří zbývající čtyři vítězové skupin a dva nejlepší týmy z druhých míst opět podle rankingu. Do třetího koše bude nasazeno dalších šest mužstev z druhých míst kvalifikace a do poslední koše zbývající dva týmy z druhých míst a čtyři místa jsou vyhrazená vítězům play off Ligy národů. 

Pokud dvě hostitelské země připadnou do jednoho koše, UEFA nasazení změní a týmy přesune.

Euro začne 12. června od 21.00 v Římě, finále je na programu 12. července od 21.00 v londýnském Wembley, které bude hostit i oba semifinálové zápasy a jedno osmifinále.

Další osmifinálová utkání se odehrají v Amsterdamu, Bilbau, v Budapešti, Kodani, Bukurešti, v Glasgow a Dublinu.

Čtvrtfinále připadlo Petrohradu, Mnichovu, Baku a Římu.

Slavia v Lize mistrů

27. listopadu: Slavia - Inter Milán od 21:00, 10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00.

Fotbalové Euro 2020

Postup na ME 2020 si zajistily Belgie, Itálie, Rusko, Polsko, Ukrajina, Španělsko, Turecko, Francie, Anglie, Česko, Finsko, Švédsko, Chorvatsko, Nizozemsko, Německo, Rakousko, Portugalsko, Švýcarsko, Dánsko a Wales. O zbývající čtyři místa se bude hrát v play off Ligy národů.

Los Eura 2020: Jak se šampionát losuje, kdo získá výhodu ve skupinách

  • Nejčtenější

Česko - Kosovo 2:1, fotbalisté otočili skóre a postoupili na Euro

Vrcholný turnaj fotbalistů bude po čtyřech letech zase s českou účastí. Národní mužstvo s předstihem vybojovalo postup...

Los Eura 2020: Češi nejdou k Rusku, Belgii ani Dánsku, Ukrajina hraje s Nizozemci

Fotbalové mistrovství Evropy už zná takřka kompletní složení jedné ze šesti skupin. Výsledky kvalifikace, složitý...

Bulharsko - Česko 1:0, zmar na závěr, fotbalisty skolil gól z ofsajdu

Čeští fotbalisté nenapsali pěknou tečku za jinak povedenou kvalifikací o Euro 2020. Jako jistý postupující v Bulharsku...

Kosovský kouč: Presink, útočení, úžasní hráči! Česko je pro nás vzorem

Jeho tým právě ztratil naději na postup ze skupiny, ale Bernard Challandes, švýcarský kouč fotbalistů Kosova, po prohře...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sparta - Budějovice 3:3, domácí třikrát prohrávali, bod zařídili náhradníci

Třikrát prohrávali, pokaždé vyrovnali. Potlesk však sparťanské fotbalisty za vůli nevyprovázel. V předehrávce 17. kola...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Los Eura 2020: Češi nejdou k Rusku, Belgii ani Dánsku, Ukrajina hraje s Nizozemci

Fotbalové mistrovství Evropy už zná takřka kompletní složení jedné ze šesti skupin. Výsledky kvalifikace, složitý...

Jak sehnat lístky, co udělá s losem Liga národů. O Euru podrobně

Země, město a protivníci. Poslední listopadovou sobotu se čeští fotbalisté dozvědí všechno důležité ke svému vystoupení...

Premium

Fotbalový šéf Malík: Postup na Euro? Když to řeknu drsně - povinnost

S trikolorou na klopě přišel do kabiny, aby poděkoval za postup. Za sedmý postup na mistrovství Evropy po sobě. Za éry...

Wales postoupil na fotbalové Euro přímo, Slováky čeká play off

Fotbalisté Walesu jsou dvacátým týmem, který na mistrovství Evropy 2020 postoupil z kvalifikace. V přímém souboji o...

Najdete na iDNES.cz