VIVE LA FRANCE. Fotbalisté pořadatelské země slaví jednu z branek ve...

VIVE LA FRANCE. Fotbalisté pořadatelské země slaví jednu z branek ve čtvrtfinále s Islandem. | foto: Reuters

Francie - Island 5:2, o postupu domácích rozhodly čtyři góly za poločas

• 524
Překvapivá cesta Islandu skončila na Euru ve čtvrtfinále. Stopku seveřanům vystavili fotbalisté pořadatelské Francie, kteří už v prvním poločase nasázeli čtyři branky. Island pokaždé jen kosmeticky upravoval skóre. Francouzi se v semifinále potkají s Německem.

Francie dosud s Islandem neprohrála. Tato statistika platí i po čtvrtfinálovém souboji mistrovství Evropy, kam seveřané překvapivě došli, a kde po otevřeném zápase končí.

ON-LINE

Zápas jsme sledovali minutu po minutě.

Domácí nepřipustili sebemenší drama a suverénním způsobem vykročili za postupem - během prvního poločasu nasázeli rozhozené obraně Islandu hned čtyři góly!

Ve dvanácté minutě otevřel skóre po brilantním pasu z hloubi pole útočník Olivier Giroud. O chvíli později už Francouzi vedli o dvě branky: roh z pravé strany rozehrál Antoine Griezmann přesně na hlavu nabíhajícího Paula Pogby, jenž rozjásal fanoušky podruhé.

Krátce před pauzou udeřila Francie znovu a utkání de facto rozhodla. Nejprve se za vápnem uvolnil Dimitri Payet a levačkou vypálil přesně k levé tyči islandské brány. Na potupných 4:0 zvýšil po úprku a povedeném lobu Griezmann, čímž se osamostatnil na čele tabulky kanonýrů.

Island v první půli dokázal zahrozit pouze jednou - tradičně po dlouhém autu kapitána Gunnarsona, útočník Bödvarsson ale balon poslal nad bránu.

Lépe mířil po změně stran jeho kolega Kolbeinn Sigthórsson. Podruhé na turnaji vypálil a podruhé se mohl radovat. Na jeho trefu ale Francie okamžitě zareagovala - Payetův centr prodloužil za záda Hálldorssona druhým zásahem v utkání Giroud.

Do utkání v závěru zasáhl i legendární Islanďan Eidur Gudjohnsen, který se přimotal u posledního gólu zápasu - na 2:5 snižoval hlavou Birkir Bjarnason.

Domácí Francie překonala rekord - jako první tým v historii evropských šampionátů nasázela čtyři góly za poločas - a v semifinále se utká s Německem.