Miloslav Machálek při své premiéře na střídačce Zbrojovky Brno.

Miloslav Machálek při své premiéře na střídačce Zbrojovky Brno. | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

Trénink ve skupinkách? Aspoň něco, míní Valachovič i Machálek

  • 0
Zbytek týdne a víkend mají fotbaloví trenéři v první a ve druhé lize na to, aby svoje týmy nachystali na pondělní návrat ke společné přípravě. Nebudou to mít vůbec snadné, protože tréninky budou provázet nejen přísná hygienická a bezpečnostní opatření, ale taky omezení počtu lidí, kteří smějí být současně na hřišti.

Důležité pro trenéry tak bude například to, že skupina společně trénujících hráčů smí být maximálně osmičlenná – k nim je navíc povolena účast realizačního týmu.

„Vítáme možnost, že konečně skončí individuální příprava. Hráči budou moci pracovat s míčem, to pro ně bude posun,“ říká Miloslav Machálek, trenér Zbrojovky Brno. S tím, že nepůjde o plnohodnotné tréninky, je srozuměný. „Fotbal je založený na tom, že proti sobě bojují dvě družstva. To v tomto případě nebude možné. Čekám seznamovací trénink, práci s míčem. Dají se dělat některá cvičení, při nichž dodržíme předepsanou vzdálenost mezi hráči. V pátek k tomu budeme mít schůzku, abychom byli připraveni,“ pravil.

Možnost trénování ve dvojicích s míčem v minulých dnech trenéři ve Zbrojovce nevyužili, aby neriskovali zdraví svých hráčů. Stejně tak v Líšni tuto alternativu kouč Milan Valachovič zavrhl, neboť nechtěl nechat svoje svěřence dojíždět i ze vzdálenějších měst, jako jsou Jihlava nebo Olomouc, jen kvůli tomu, aby si ve dvou kopali mezi sebou.

Po víkendu již toho zvládnou výrazně víc, ovšem třeba právě dojíždění na tréninky bude podléhat přesně stanoveným opatřením. Na stadiony budou sportovci v Česku (nejen fotbalisté) cestovat individuálně a budou se převlékat doma. Šatny a sprchy musí zůstat zamčeny.

Tato regulace je součástí manuálu vypracovaného Ligovou fotbalovou asociací (LFA) ve spolupráci s klinickou skupinou covid-19 ministerstva zdravotnictví.

Manuál také říká, že hráči mezi sebou budou muset na tréninku udržovat minimálně dvoumetrové rozestupy. Kontaktní cvičení jsou zakázána.

„Skupinové tréninky ze své praxe známe, i my tak někdy pracujeme. Pokud vedu konkrétně obrannou fázi a potřebujeme probrat taktické varianty nebo rozehrávku, taky jsme v menší skupině. Pořád je to lepší než ve dvou, to byl totální nesmysl, ale od určité doby budeme potřebovat hrát v jedenácti a rádi bychom se dozvěděli, kdy to bude,“ krčí rameny kouč druholigového nováčka z Líšně. Obává se ale, že nejistota kolem dalšího postupu ještě potrvá. „Motivace to teď je. Začneme zase chodit do práce, potkávat se. V nejistotě jsme ale už dlouho. Přípravu je potřeba směřovat k nějakému vrcholu, v našem případě k mistrovskému utkání. To vám ale nikdo neřekne, kdy bude,“ zůstává skeptický Valachovič.

Sportovní akce se mají podle vládního rozhodnutí konat od 8. června, ovšem pouze s účastí do padesáti osob. „A do toho my se s fotbalovým zápasem vejdeme? Pochybuji,“ reaguje Valachovič.

Také Machálek vyčkává další vývoj a případné úpravy bezpečnostních opatření. Datum 20. dubna pro obnovení společných příprav ve Zbrojovce interně odhadli, první zápasy bez diváků ale očekávali dřív než v červnu. „Nechci teď předjímat. Začneme v pondělí a budeme čekat na další uvolňování činností. Doufám, že se v brzké době budeme smět věnovat kompletnímu tréninku,“ říká Machálek opatrně.

Obává se toho, že příprava bude už v součtu se zimním obdobím příliš dlouhá. „Dva a půl měsíce trvala zima, sehráli jsme jedno mistrovské utkání, přišla přestávka, individuální trénink a teď další měsíc a půl do zápasu. Myslím si, že to bude hodně složité a hodně náročné,“ tuší. Navíc přípravné zápasy se zřejmě nebudou smět hrát.

8 hráčů (plus realizační tým) může být maximálně na hřišti při společném tréninku. 26 hráčů má ve druholigovém kádru Zbrojovka. Jedenadvacet jich má na soupisce Líšeň.

Čekání na postup i stěhování

Fotbalisté ve 2. lize zůstávají posledními v českých soutěžích, kteří ještě mohou bojovat o postup do vyšší soutěže. Od MSFL níž už se od minulého týdne nehraje; tabulky zůstaly z rozhodnutí výkonného výboru Fotbalové asociace ČR uzavřeny bez postupů a sestupů. 

Jedinou výjimku představuje „prostupnost“ mezi profesionálním a amatérským fotbalem, tedy mezi druhou a třetí ligou. Tam ještě varianta postupu a sestupu existuje, a ponechává tedy šanci posunout se o patro výš těm třetiligovým celkům, které byly na prvních místech tabulek ČFL a MSFL v době jejich ukončení. Podmínkou je, aby se dohrála 2. liga a byli v ní určeni sestupující. Konkrétně v Blansku musí doufat, že mezi sestupujícími bude alespoň jeden moravský tým. Ten by pak ve FNL nahradili. 

Momentálně jsou ve 2. lize na sestupové příčce Vítkovice. „Je to nelehká situace, ale my nemůžeme čekat se založenýma rukama, zda se rozběhne, či nerozběhne 2. liga. Od tohoto týdne začínáme přípravu na novou sezonu,“ řekl Zdeněk Veselý, předseda oddílu. 

Když klub nemá situaci ve vlastních rukou 

Pro Blansko je vývoj o to napínavější, že pro 2. ligu by se muselo přestěhovat z nevyhovujícího stadionu v Údolní ulici na stadion na sportovním ostrově. Ten sice také nyní profesionální soutěži nevyhovuje, ale to lze dobudováním buněk pro rozhodčí, tunýlku, turniketů a dalších náležitostí dohnat. Vše potřebné má Blansko už od zimní návštěvy zástupce licenční komise Ligové fotbalové asociace zjištěno. 

Pro klub, který angažoval několik zvučných posil včetně tria hráčů se zkušenostmi z první ligy a postup si dal za cíl, je to prekérní situace. Podle informací MF DNES se sice přípravy na stěhování už rozběhly a také silný kádr si Blansko ponechává. Hráči přistoupili na dočasné snížení platů. Plánování ale komplikuje fakt, že výsledek klub nemá ve svých rukou. 

„Komplikace to určitě je. Je těžké předvídat, jak moc se pandemie a její ekonomické a společenské důsledky projeví na výkonnostním sportu. V těchto nejistých podmínkách se budeme připravovat na novou sezonu, přičemž nevíme, jakou soutěž budeme moci hrát, ani to, kdy se to dozvíme,“ připustil dilema Veselý. 

Zcela opačné pocity vyvolalo ukončení soutěží ve Znojmě, kde tamní tým s poslepovaným kádrem směřoval k bojům o udržení v MSFL. Navíc má existenční ekonomické starosti. „Samozřejmě bychom rádi trénovali a hráli, ale z pohledu na tabulku ukončení soutěží vítáme,“ řekl znojemský trenér a současně místopředseda představenstva Milan Volf. 


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko