Sparťanská radost v semifinále poháru proti Jablonci, uprostřed střelec...

Sparťanská radost v semifinále poháru proti Jablonci, uprostřed střelec rozhodující branky Hložek, vlevo Haraslín a vpravo Čvančara. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Sparta - Jablonec 4:3, drama o finále poháru rozhodl Hložek v prodloužení

• 577
V šesté minutě nastavení odvrátili blamáž, v prodloužení rozhodli o postupu. Sparťanští fotbalisté jsou prvními finalisty domácího poháru, v dramatickém utkání přetlačili Jablonec 4:3. Rozhodující branku dal po parádní akci Hložek.

Byla to bitva, která trvala víc než sto třicet minut.

Sparta prohrávala, dvěma góly kolem přestávky vývoj otočila, ale vzápětí ze dvou standardek Jablonec znovu vedl.

ONLINE

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Blížil se konec, hosté se už už viděli ve finále, ale kvůli průtahům během utkání - přezkum u videa či ošetřování - sudí Klíma nastavil jedenáct minut. A když jich pět uběhlo, svým druhým gólem v zápase vyrovnal Čvančara, který ještě na podzim střílel branky za Jablonec.

Hosté se zlobili, že roh, po kterém gól padl, neměl být, že míč nebyl celým objemem za čárou.

„Ten roh nebyl. Neptejte se mě na to, co jsme udělali špatně,“ zlobil se jablonecký kouč Petr Rada v televizním rozhovoru.

Jen co začalo prodloužení, Sparta dala čtvrtý gól. Skórovala v nastavení obou poločasů i v úvodech druhé půle a prvního prodloužení.

Dočkal kolmicí vyslal Minčeva, který přihrál pod sebe Hložkovi. Ten se elegantně vyhnul Martincovi a levačkou z dvanácti metrů propálil Hanuše - 4:3.

„Hodně vydřené vítězství. Neskutečně jsme si to zkomplikovali. Už jsme se viděli z kola ven, ale podařilo se nám to zvládnout. V prodloužení se asi ukázalo, že máme širší kádr. Moc si postupu do finále vážím,“ řekl sparťanský kouč Pavel Vrba v rozhovoru pro Českou televizi.

Střídající bulharský mladík Minčev měl asistenci už u vyrovnávací branky na 3:3, kapitán Dočkal byl u všech vstřelených gólů svého týmu. První padl po jeho sražené kolmici, na druhý přesně odcentroval, před třetím centroval z rohu, po kterém hlavičkoval Minčev a Čvančara dorážel. Před čtvrtým akci vymyslel.

Sparťané zvládli zápas silou vůle, herně to opět drhlo.

Prohrát s Jabloncem by pro ně byla těžká rána. Minulý týden vypadli z Konferenční ligy. A v neděli mohou ztratit reálné šance na titul, pokud prohrají derby na Slavii.

Mol Cup pro ně může být soutěž „záchrany“. Navíc z pohledu účasti v kvalifikaci evropských pohárů získal v posledních dnech na atraktivitě. Po vyloučení ruských klubů z mezinárodních soutěží je pravděpodobné, že vítěz domácího půjde do předkola Evropské ligy, původně měl hrát jen o Konferenční ligu.

Jablonec, který na podzim hrál základní skupinu Konferenční ligy, tak na Evropu ztratil naději. V ligové tabulce je dva body od předposlední příčky, daleko od těch pohárových.

Přitom na Letné nebyl daleko od úspěchu. Sparta od začátku čelila jeho nájezdům a po půlhodině inkasovala. To bylo poprvé, kdy její obrana selhala. Wiesner nechal volného Malínského, který se krásně trefil po centru Pilaře.

V nastavení první půle vyrovnal Čvančara na 1:1 a z respektu ke svému bývalému klubu gól neslavil. Pro Spartu to byla úleva, protože do té doby byla horším týmem.

Vyrovnávací gól sparťany nabudil, hned v úvodu druhé půle šli do vedení. Rozehraný roh, přesný centr Dočkala a náběh Krejčího mladšího na zadní tyč.

Jenže vedení si dlouho neužili.

Nešťastníkem byl opět sparťan Wiesner, který centr Surzyna sklepl přímo k nohám Kratochvíla. Ten ze čtrnácti metrů trefil ke vzdálenější tyči.

Sparťanský útočník Adam Hložek se raduje v semifinále poháru proti Jablonci.

Na doporučení videoasistenta se branka dlouho přezkoumávala. Řešilo se, jestli v ofsajdovém postavení stojící Silný míč tečoval a jestli náhodou nebránil Hečovi v zákroku.

Jen co se po pěti minutách znovu hrálo, Jablonec z další standardky Surzyna dal třetí gól. Veterán Hübschman prodloužil roh, na zadní tyči hlavičkoval stoper Štěpánek, který původně neměl být v základní sestavě. A málem byl hrdinou semifinále. Do hry šel proto, že se při rozcvičení zranil Kubista.

Jablonec celkem v pohodě hru kontroloval, při šanci Hancka podržel tým Hanuš. Ten bravurně zasáhl i při jedné z posledních možností Sparty, hlavičku Minčeva stihl vyrazit, ale na dorážku už nestačil.

Šlo se do prodloužení, které hned z první akce rozhodl Hložek.

Sparta si pak vedení pohlídala, mohla dokonce zvýšit. Součkova střela sice přes Hanuše prošla, ale jablonecký gólman ji stihl vychýlit na tyč.

„My jsme byli blízko, mrzí nás to, ale život jde dál,“ dodal jablonecký kouč.