Lébra ve vedení Olomouce střídá trenérská legenda Máčala

Milam Máčala | foto: Pavel Lebeda/chf.cz

30 2016
Zvučnou posilu získala fotbalová Olomouc. Nikoli však na trávník. Upadajícím Hanákům má s návratem do ligy pomoct 72letá trenérská legenda Milan Máčala, který se stal členem představenstva klubu. Z toho naopak kvůli zdravotním důvodům rezignoval Josef Lébr. Nadále je spolumajitelem Sigmy.

Pro fanoušky modrých je Máčalův návrat po 35 letech pozitivní zprávou. Sigmě by uznávaný expert mohl pomoct také s imagí klubu, který za uplynulé dva roky dvakrát sestoupil z nejvyšší soutěže.

„V představenstvu bylo víc právníků a politiků než odborníků na fotbal, což u sportovního klubu není možné. Sportovní část byla podceněná, tak jsme přemýšleli, kdo by nám mohl pomoci,“ vysvětlil místopředseda Sigmy Petr Konečný. „Pan Máčala byl ochoten do toho jít a tím se představenstvo vyvážilo. Je v něm šest lidí, tři dělají do sportu – pan Minář, pan Máčala a pan Koutek.“

Máčala si během dvaadvacetiletého působení na Blízkém východě vybudoval trenérský kredit. Vedl národní týmy Kuvajtu, Spojených arabských emirátů, Saúdské Arábie, Ománu a Bahrajnu. Ale také kluby Kazma SC, Al Nasr, Al Ain FC, Al Ahli SC. Naposledy pracoval v Kataru.

V Olomouci hrál (1971–1976) a pak i pět let trénoval. Byl také trenérem československé reprezentace, Slavie, Baníku či Larnaky. Dvakrát se stal československým trenérem roku.

V představenstvu Sigmy zůstává volné ještě jedno místo, jež by mohla zaplnit další fotbalová osobnost, nebo zástupce nového sponzora, se kterým Lébr podle Konečného jedná. I proto si Olomouc nezvolila předsedu, ale má dva místopředsedy. Kromě Konečného nově také Koutka.

„Předsedu můžeme zvolit vždy a nevíme, kdo ještě přijde. Ať už sponzor, nebo významná osobnost,“ podotkl Konečný. Kromě Máčaly padala i další jména jako Karel Brückner či Petr Uličný. „Snažíme se vytipovat osobnosti, které by nám pomohly v naší situaci,“ dodal.

Osobnosti odmítli, teď je hledají

Je to paradoxní: když ve veřejné výzvě Spojme síly pro Sigmu nabízely sigmácké osobnosti Pavel Hapal s Tomášem Ujfalušim své služby klubu, nebyl o ně zájem. Teď Olomouc sama osobnosti hledá. „Dnes je situace jiná, kritické okamžiky vás donutí přehodnotit názor. Pan Máčala je první krok, zvažujeme další,“ pokračoval Konečný. „Staré věci už změnit nemůžeme, ale některé můžeme. Jako komunikaci s fanoušky. Víme, že rezervy jsou leckde.“

Po rezignaci Lébra z představenstva znovu zesílí spekulace, zda se nechystá prodat své akcie a Sigmu opustit úplně. I kvůli stavu českého fotbalu a „chybám“ sudích, jak naznačil po uplynulé sezoně. Otázkou ovšem je, komu by akcie prodal, kdo by o ně měl zájem. Přitom Lébrovy půjčky Olomouc drží.

Klubu garantoval pomoc už jen do konce roku. „Byl by asi problém, kdyby řekl, že končí ze dne na den a chce vrátit peníze. Naopak se ale zmiňoval, že by byl raději, kdyby byl sponzor, který by mu se Sigmou pomohl. S někým jedná, ale nekonkretizoval to,“ poznamenal Konečný. „Věříme, že někoho dovede, než že odejde.“

Lébrova rezignace na radnici u primátora města, které je rovněž akcionářem Sigmy, však i Konečného překvapila. „Řekl nám, že jeho zdravotní stav je horší než myslel a rád by se věnoval léčení. Chce se uzdravit a promyslet si, co dál.“

To si promyslela i Olomouc. Chce znovu rychle postoupit. Proto už po odchodech klíčových záložníků Ordoše, Navrátila a Ševčíka (do středu pole přivedla zatím jen Sladkého) nebude prodávat. „Ani nemůžeme, pokud chceme postoupit. A pan Máčala by tohle měl pohlídat,“ řekl Konečný.

„Ale stále platí, že kdyby přišla nabídka, ze které bychom spadli na zadek, tak bychom ji zvážili. My bychom však měli ještě někoho sehnat, jak po plodné debatě konstatovali pan Minář s panem Máčalou.“

Vytvoří silný sportovní tandem MM, o který se bude moci opřít progresivní trenér Václav Jílek, a pozvednou zase olomoucký fotbal? Na to bude změn třeba víc.

Autor:

Nejčtenější

PONEDĚLNÍK: Když se ligovým fotbalistům vyplatí odolat cizině

Tomáš Souček ze Slavie se raduje z výhry nad Spartou.

Vstřelili o 21 branek víc než druhá Plzeň, předváděli v lize nejlepší fotbal. Není pochyb o tom, že...

Neměli jsme slabinu, je to úleva, řekl Trpišovský po titulu. A vyzdvihl Vrbu

Trenér Slavie Jindřich Trpišovský a šéf pražského klubu Jaroslav Tvrdík se...

VIDEO Jindřich Trpišovský vrátil fotbalisty Slavie po roční odmlce na český trůn, má první titul v...

Před pěti lety strach ze sestupu, teď titul. Je mi krásně, zářil Škoda

Fotbalisté Slavie Milan Škoda (vlevo) a Simon Deli se radují z titulu mistra...

VIDEO V sešívaném dresu odehrál dvoustý zápas, nikdo jich v novodobé klubové historii nenasbíral víc. Ale...

Slavii stačila bezgólová remíza a je mistrem ligy. Opava se zachránila

Fotbalisté Slavie Milan Škoda (vlevo) a Simon Deli se radují z titulu mistra...

VIDEO Je rozhodnuto. Fotbalová Slavia po dvou letech opět slaví zisk mistrovského titulu, ke zlatu...

Kotel Sparty nefandil, zato házel dělobuchy. Hráči děkovačku odmítli

Fanoušci Sparty protestují proti vedení letenského klubu během zápasu s...

Na ochozech tentokrát nevisely vlajky, kotel byl s přivřením oka poloprázdný, atmosféra ponurá. A...

Další z rubriky

Sestup bude fotbalové Znojmo odvracet bez kapitána Bučka

David Helísek ze Znojma (vlevo) a Michal Hlavatý ze Sokolova bojují o míč.

Mahamadou Dramé trefil tyč, David Machalík nedal penaltu a na fotbalistech Znojma se to v zápase...

Je jasné, že nebudeme favoritem, míní jihlavský trenér Kučera o baráži

Petr Tlustý (vlevo) z Jihlavy skočil po míči v zápase s Ústím.

Jihlavští fotbalisté si mohou v posledním kole letošní druholigové sezony odpočinout, protože na...

Chrudimský Kesner: Věřím, že v Prostějově zvítězíme a zachráníme se

Záložník Chrudimi Ondřej Kesner (v červeném) se snaží uniknout s míčem u nohy...

Vzhledem k lepším vzájemným zápasům s Táborskem jim k jistotě záchrany ve druhé lize stačí tři body...

Najdete na iDNES.cz