Máčala po návratu do Olomouce: Hráči budou muset hodně přidat

Milan Máčala | foto: Tomáš Frait, MF DNES

7 2016
Bývalý československý reprezentační trenér Milan Máčala se po více než dvacetiletém působení v Perském zálivu pokusí fotbalové Olomouci pomoci s návratem do ligy. Jako člen vedení.

Udržet se dvaadvacet let jako fotbalový trenér v Perském zálivu chce víc než jen vrtkavou přízeň zámožných šejků. Milan Máčala vedl národní týmy Kuvajtu, Spojených arabských emirátů, Saúdské Arábie, Ománu a Bahrajnu. Vybudoval si kredit.

Úspěšná mise na Blízkém východě skončila, teď se uznávaný 72letý odborník coby člen olomouckého představenstva pokusí pomoct Sigmě vrátit do ligy.

Nemohl jste bez fotbalu vydržet?
Žena je proti, abych cokoli v něm dělal, protože to zabírá čas. Ale ono vám to nedá, dostanete se do toho víc a víc a budete se chtít vyjadřovat víc a víc. A čas to vezme.

Máte vůbec spočítané, po kolika letech se do Sigmy vracíte?
Odešel jsem v osmdesátém prvním, takže si to spočítejte.

Pomoc už Olomouc vítá. Fajn změna

Zápisník Jana Dočkala

Fotbalová sezona ještě ani nezačala, ale okurková na startu léta nebývá nikdy. Psát je o čem. V Olomouci se toho po opětovném sestupu událo dost. Její spolumajitel Josef Lébr rezignoval na pozici v představenstvu, zdraví má přednost. Navíc nevyloučil, že prodá akcie a odejde úplně. Za sebe poslal zvučnou náhradu - zkušeného trenéra Milana Máčalu. Vítejte! Po sportovní stránce dobrý krok, osobnosti Sigma po aférách a úpadcích potřebuje. Dost že si to konečně uvědomila, když - a není to tak dávno - odmítla pomoc Ujfalušiho s Hapalem. „Vnímám to pozitivně hlavně proto, že přišel člověk, který má obrovskou fotbalovou erudici, zkušenosti, ať už z managementu, nebo trenérského pohledu. Měl by nám pomoci,“ věří kouč Hanáků Václav Jílek. Bývalá hráčská opora Michal Ordoš dodává důležitou poznámku: „Pan Máčala přinese názor zkušeného člověka. Ono jde ale o to, aby si ten názor někdo vzal. To je základ. Lidí, který mají dobrý názor, je milion. Ale pokud ten člověk to nechce pochopit, pak je to těžký.“ Snad Sigma pochopit chce. Více však potřebuje Lébrovy peníze. Klub doufá, že by se případně našel jeho nástupce. Kritizovaný mančaft se sehrává už bez lídra Ordoše, tomu se sluší za osmileté služby patřičně poděkovat. Stal se legendou modrých. Ale také bez mladíka Petra Ševčíka, jenž ho měl nahradit. Jenže talent českého fotbalu Olomouc prodala do Liberce. Prý ekonomická nutnost - s Lébrem či bez. Nejaktuálnější zprávou je pak test korejského záložníka Yi-Young Parka, ročník 1994. Jestli je to zpráva důležitá, se teprve ukáže.

Třicet pět roků.
Ale byl jsem dlouho v republice. Já jsem odešel v sezoně 1993/94. A teď mi to konečně ukončili. V takovém věku se venku už dělá těžko, pořád tam přichází noví a noví zahraniční trenéři s čím dál větším jménem, z Brazílie počínaje, Evropou konče. Vrátil jsem se a jednou jsem řekl, že pokud by se našel prostor někde, kde bych mohl pomoct, tak přijdu. Pan inženýr Lébr (spolumajitel Sigmy - pozn. red.) mi volal, jestli bych byl ochoten vstoupit a klubu pomoct. Já jsem říkal: Jestli máte pocit, že můžu pomoct, tak ano. A teď hledám prostor, kde bych mohl pomoct. Pochopitelně bych byl nejradši někde kolem mužstva i mládeže, protože ty lidi znám - od Coufala přes Jílka. U hráčů je to otázka času. Moc jsem toho neviděl, jen pět zápasů minulé sezony a bylo to smutné. Na posledním jsem byl a přes bezvadný výkon kluků s Teplicemi to nakonec nedopadlo dobře.

Na Blízkém východě jste působil přes dvacet let. Kolik času vám sebere zorientovat se v českém rybníku?
Fotbal je jednoduchý. Potřebujete trochu času. Mě nebude zajímat celkový pohled na nároďák a tak dále, koncentruju se už jen na Sigmu, na druhou ligu. Navíc máte kousek Opavu, Třinec, Frýdek-Místek, Prostějov, takže orientace bude rychlá.

Budete si muset víc zvykat na českou kulturu?
Ale ne, já jsem byl v odlišné kultuře, ale pořád jsem byl Čech. To není žádný problém.

Bude vám něco ze života v Perském zálivu chybět?
Ne, nic. Trénoval jsem, tak trénování mi bude chybět, ale to není otázka arabského světa, ale toho, že už nebudu trénovat. Já se budu snažit podpořit kluky, co jsou tady. Nechci zároveň vyvolávat žádné konfliktní situace. Věřím, že to půjde. Důležitý bude začátek, od toho se odrazíte. V minulé sezoně nevyšlo prvních pět zápasů a byl rázem problém. Doufám, že do toho vlítneme. Hráči budou muset hodně přidat, hodně přidat! To je bez diskuse. Musí si uvědomit, že to byly jejich peníze, jejich soutěž.

Přicházíte ve složité situaci po opětovném sestupu Olomouce...
...ale já nejsem ve složité situaci. Nejsem žádný prezident, já bych se nejradši motal kolem hráčů. Došlo tady k enormní disharmonii - na jedné straně stadion nádherný, já objel svět a těžko se hledá něco podobného na této úrovni, ale mužstvo dvakrát sestoupilo. Být dnes chytrý dovede každý. Asi se chyby udělaly, chce to analýzu, hráči kromě tří zůstávají, tak by si měli uvědomit, že je to jejich chleba, a aby se lidi začali vracet, protože od fotbalu automaticky začnou odcházet, musí vidět, že se něco děje, že se něco změnilo, že hráči chtějí.

Vidíte v mužstvu potenciál, že by se mohlo zase rychle vrátit?
Potenciál je dost velký. Béčko by tomu mohlo pomoct, dá se tam hráč rozehrát a vrátit zpátky. Ale ještě je brzy o tom mluvit, začíná příprava. Odešli dobří hráči, chápu určité nutnosti, tak to chodí všude, ale je to škoda, protože prvořadý úkol bude navrátit Sigmu do ligy a aby hrála ještě něco jiného. Tak nevím, jednoduché to nebude.

Bývalý reprezentační trenér fotbalistů Milan Máčala

Bude muset Olomouc po odchodech záložníků Ordoše, Ševčíka a Navrátila ještě posílit?
Nějaké tipy máme. Pamatuju si, jak jsem tři roky jezdil od klubu ke klubu poctivě každou sobotu neděli a přišli Standa Skříček, Laďa Kučerňák, Jirka Navrátil, Vlasta Petržela z Prostějova, Zdeněk Čížek a ještě k tomu Knoflíček. Mužstvo je pak třeba chvíli podržet, aby hrálo spolu, není to jednoduchá záležitost, že někam zajedu, zavolám, protože každý řekne: Nevyhodím peníze za průměrného hráče! Je třeba pomalu hledat cestu jak z toho ven. Kluci jsou šikovní, mladí, teď to poskládat. Těžko můžete hrát jen s mladými, chce to k nim někoho strčit. Byl tady třeba Lauda, Příložný, takový typ, který tomu pomohl, vždy přišel. Gros bylo a pokaždé ho někdo doplnil, kdyby se to podařilo... Chápu, že hráč je tady šest roků a chce jít pryč, ale mohl ještě zůstat rok a pak jít, možná by se i jemu šlo líp.

Co bude váš první krok?
Zatím vůbec nevím, jsem tady krátce. Nemám přímou zodpovědnost, je tady Minář (sportovní manažer Sigmy - pozn. red.), je tady trenér. Budu se snažit zorientovat a říct názor. Je tam spousta otázek, ke kterým se můžu vyjádřit. Ale nemůžeme do toho všichni mluvit. Každý musí mít vymezené teritorium, v tom musí dělat a mít za něj zodpovědnost, jinak to nepůjde. Lidi chtějí, radnice chce, pořád se diskutuje a mě stále fascinuje nádherný pohled z kteréhokoli místa na stadionu, že vidíte, že je to hotové. Fantastická tráva, regenerace, tréninkové hřiště v Řepčíně, umělka... Co chcete lepšího? Hrozná škoda, že se spadlo, hrozná škoda!

Vy byste měl sportovnímu úseku přinést svěží názor na věc.
Názor určitě. Až na Karla Brücknera, Jirku Víta a Honzu Chladila je tady úplně nový tým lidí. Nějakým způsobem to půjde. A jestli tomu pomůžu, tak budu jenom rád.

Postoupit však budou chtít i Baník, Budějovice, Znojmo...
Kdyby postoupil Baník a my, oba Moraváci, bylo by to nejlepší. Ale to nemůžeme nadiktovat. Leoš Kalvoda je ve Frýdku-Místku, Vlasta Petržela v Baníku. Musíme vybudovat mužstvo, zdvojit posty, protože sezona bude dlouhá a poběží rychle. Musíme být všichni odolní.

Autor:

Los Ligy mistrů: Barcelona, Dortmund, Inter, Slavia

17. září: Inter Milán - Slavia 1:1, 2. října: Slavia - Dortmund 0:2,
23. října: Slavia - Barcelona od 21:00, 5. listopadu: Barcelona - Slavia od 18:55,
27. listopadu: Slavia - Inter Milán od 21:00, 10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00

  • Nejčtenější

Česko - Anglie 2:1, senzační triumf fotbalistů trefil Ondrášek

Čeští fotbalisté se parádně předvedli. V kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2020 jako první obrali o body dosud...

Čínská odveta? Financování Slavie má být zastaveno, řekl prezident Zeman

Vzájemné vypovězení sesterské smlouvy mezi Prahou a Pekingem by mohlo silně ovlivnit i český fotbal. Čína má v rámci...

Česko - S. Irsko 2:3, fotbalisté prožili poločas hrůzy, pak se zvedli

Pískot fanoušků už po deseti minutách, tři inkasované góly do poločasu. Čeští fotbalisté v přípravném utkání prožili...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

Anglický střet s realitou. Kouč vzal porážku na sebe, Maguire kritizoval

Kapitán anglických fotbalistů Harry Kane uličkou mezi novináři proběhl bez zastavení. Než usedl do týmového autobusu,...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Šestnáct gólů dala, tři dostala. Jak Plzeň „kopala za fotbal“ ve Staňkově

Plzeňští fotbalisté si zpestřili reprezentační přestávku přátelským utkáním proti Staňkovu. Duel proti aktuálně...

V Olomouci se rozjel, na Brno ale Přibyl nedá dopustit

V brance Sigmy Olomouc strávil brankář Luboš Přibyl tři sezony a zachytal si v ní i v Poháru UEFA, za Zbrojovku Brno...

Marošiho svět: O macatých stehnech, volání ciziny i ředitelování školy

Před jedenácti lety měl Jan Maroši dilema: kývnout trenérovi Zdeňku Psotkovi a dělat mu ve fotbalové Olomouci...

Každý má šanci, řekl fotbalistům nový brněnský trenér Machálek

Trenér Miloslav Machálek se ujal práce ve Zbrojovce. „Každý máte šanci,“ řekl svým svěřencům na uvítanou. Hráčů...

Najdete na iDNES.cz