Musíme postoupit. Jsme plní odhodlání, říká olomoucký trenér Jílek

Olomoucký trenér Václav Jílek na tréninku | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

11 2016
Václav Jílek dostal šanci napravit si reputaci. Trenérskou kariéru v první lize zahájil sestupem z ní s fotbalovou Olomoucí, svou srdeční adresou. Přesto na vrtkavé lavičce 40letý progresivní kouč vydržel. Trpká zkušenost ze startu ho může posílit.

„Ale musíme postoupit, jinak by bylo všechno špatně,“ uvědomuje si. „Ovšem takhle nepřemýšlím. Věřím, že to zvládneme. Jsme plní odhodlání.“

Ustál jste sestup. Taková důvěra vedení Sigmy vás musí těšit.
Projev důvěry je vždycky důležitý. Víte, že vám určití lidé věří a můžete pracovat s čistým vědomím. Ale je potřeba si uvědomit, že my jsme byli spolupodílníci sestupu, takže bych pochopil, kdybychom dál nepokračovali. To je trenérský úděl. Ale pořád cítím, že mužstvo má potenciál větší, než co předvádíme. Pokud se nám to z týmu podaří dostat, tak to zvládneme.

Je na hráčích ještě vidět frustrace ze sestupu, nebo od začátku přípravy dřou podle představ?
No, pořád to z nich trošku cítím. Pohledy někdy nejsou úplně ideální, hráči si to uvědomují. Na druhou stranu je chuť se o to porvat, což je pro mě nejdůležitější. Co se týče přípravy, tak v úvodu máme odpracováno přesně to, co jsme chtěli.

Vy jste už zklamání překonal?
Ale jo, snažím se to už v hlavě nemít, jenže přijdou chvíle, hlavně když vidíte přípravu s ligisty a víte, že jste se měl v sezoně konfrontovat s nimi, tak se k tomu pořád vracím. Vše je jinak. Bude to jedna z hlavních věcí, abychom to vytěsnili z hlavy a nastavili se na třicet zápasů, které musíme zvládnout, a vrátit se zpátky tam, kam Olomouc patří.

Nebude vám po odchodech Ordoše a Ševčíka chybět režisér hry? Jistě jste přivítal předčasný návrat Davida Housky z hostování v Mladé Boleslavi.
Určitě, za prvé David je hotový, ověřený hráč, za druhé má ke klubu vztah a za třetí má potenciál. Ale situace kolem něj ještě není jednoduchá, jsou věci, které je třeba dořešit. Musí chtít hrát ve druhé lize a investovat veškerou energii do postupu, což si ale nemyslím, že by byl u Davida zásadní problém. I když měl malinko jinou ambici - zkoušel úplně jiný level klubu, Boleslav dnes patří ke špičce české ligy.

Takže je stále možné, že ještě odejde do první ligy?
To je otázka na sportovního ředitele. Hostování jsme mu umožnili, taková byla dohoda. Davida mám teďka v tréninku, počítám s ním a byl bych strašně rád, aby tady zůstal. Je to přesně typ hráče, který by nám středovou řadu posílil.

Bavil jste se s ním o důvodu, proč to v Boleslavi zabalil už po měsíci, což působilo zvláštně?
Tak zvláštně... Bylo to rozhodnutí klubu. Neměl to vůbec jednoduché. Šel tam s vizitkou kvalitního, perspektivního středopolaře, nicméně je třeba si uvědomit, že Boleslav je špičkové české mužstvo s velkou konkurencí. Bylo mi řečeno, že by tam nedostával tolik příležitostí, byla by pro takového hráče v tomto věku škoda, aby stagnoval.

Pokud by zůstal, ještě byste chtěl posílit o středového hráče?
Pokud by byla jistota, že by David zůstal, tak střed hřiště máme vyřešený. Bavíme se maximálně o útočném typu - do křídla nebo na hrot. Stávající kádr ale kvalitu má.

Kvalitu na postup?
Velmi těžko to posuzuji. Viděl jsem několik zápasů béčka ve druhé lize, ale to byla jiná situace. Béčko mělo ambici se udržet, my máme ambici postoupit. Těžko se mi teď posuzuje kvalita mužstva ve srovnání s ostatními, ani nevím, kdo jak posílil, moc to nesleduju, soustředím se na vlastní mužstvo, které chci připravit k obrazu svému. Bude to velmi složité. Pokud by se k nám nikdo už nepřipojil, beru to zkrátka jako fakt. Nemůžu si ukázat na dva hráče a říct, že s těmi postoupíme. Pokud nebudou, nebudou. Respektuju to, ale byl bych rád, kdyby přišli, udělali větší zdravou konkurenci a posunuli i kvalitativní stránku.

S odchodem zkušeného Ordoše jste počítal, ale říkal jste mi, že by ho mohl nahradit Petr Ševčík, jenže odešel také. Jak se hledá další rozdílový hráč?
Hledá se velmi těžko, protože si myslím, že to není otázka jen Olomouce, ale celkově českého fotbalu. Takové typy hráčů mu schází. Ševčík měl obrovský potenciál. Mě osobně jeho odchod hodně mrzí, ale chápu ekonomickou situaci klubu. Nemohu s tím nic dělat, pro mě je to fakt, musíme ho přijmout a postavit hru bez Ševčíka, takže takhle to je. Nicméně je to hráč, který ještě v budoucnu kvalitu prokáže.

Pocta od Srníčka: Jílka by doporučil Newcastlu

Václav Jílek, trenér anglického Newcastlu. Zní vám to jako sci-fi představa? Někdejšímu brankáři Newcastlu

Pavlu Srníčkovi nikoli. Ve své autobiografii Pavel Is A Geordie napsal, že by jej slavnému klubu doporučil,

pokud by ho vlastnil ještě bývalý majitel, s nímž měl nadstandardní vztahy. Navrhl by mu, aby stavěl tým pro budoucnost. „A proč při takové příležitosti nezkusit třeba Václava Jílka?“ uvedl Srníček, který loni v prosinci zemřel ve 47 letech na následky zástavy srdce.

S Jílkem se seznámili při společném angažmá ve Spartě a lidsky si sedli. „Je ohromně vzdělaný a pracovitý,“ chválil Srníček také jeho tréninky s áčkem Sparty. O takové poctě Jílek dosud nevěděl. „To jsem ještě nezaregistroval,“ pousmál se. Na svého kamaráda ale vzpomíná často. „Myslím, že jsme měli nadstandardní vztah.

Do Sparty jsme přicházeli ve stejný čas a strávili jsme spolu rok a půl na hotelu. Měli jsme k sobě blízko, trávili jsme spolu strašně moc času. Odešel člověk, který fotbalu dával moc. Když pominu sportovní stránku, tak odešel člověk s velkým srdcem. Často na něho myslím,“ dodává smutně 40letý kouč Olomouce.

Vzdor Srníčkovým komplimentům zahájil trenérskou kariéru v lize sestupem. „Doufám, že bude Pavel při nás stát při snaze o postup, byť jako Ostravák,“ přeje si Jílek.

Za Olomouc odehrál v lize jen 13 zápasů, ještě se ani nestihl pořádně ukázat fanouškům a je v Liberci. Těžko se to kouše?
Z čistě trenérské pozice bych si představil, že hráč, který hraje tři měsíce ligu, by měl klubu odvést víc. A my bychom asi měli udělat víc pro to, abychom ho udrželi. Ale je tady ekonomika, která je v každém klubu naprosto klíčová, a do toho já nevidím úplně detailně. Po sportovní stránce je to pro nás ztráta. Je obrovsky kreativním hráčem s velkou invencí a mužstvo to musí nějakým způsobem nahradit.

Uvolnili jste také defenzivního záložníka Canu, který měl dlouhodobě problémy se svalem. Přitom jste prohlásil, že i kvůli jeho absenci jste sestoupili. Už jste přestal věřit, že bude zcela fit?
Už by to bylo pro nás asi velké riziko, protože těch restartů v průběhu sedmi měsíců pár bylo a nikdy se nám to nepovedlo. Riskovat jsme nechtěli, i z toho důvodu jsme přivedli Martina Sladkého, který má podobnou herní typologii jako Denis Cana. Mohl by ho naradit.

Splňuje už vaše očekávání?
Zatím splňuje, co jsme chtěli. Jsme si vědomi, že o něj stála ligová mužstva. Dlouhodobě ukazoval kvalitu ve druhé lize, což přenesl sem. Je to svěží vítr do kabiny - hráč, který nepochází tady z toho prostředí. Je zajímavý, agresivní, pracovitý ve středu hřiště, což nám chybělo. Zároveň je dynamický. Musíme ještě malinko zapracovat na systému rozehrávky, aby chtěl hrát ještě víc, aby tam byla větší kvalita. Máme dost času, abychom to do něho dostali.

Na hostování do Ústí jste pustili i křídelního útočníka Moulise. Srazila ho bídná produktivita?
Špatnou produktivitu mělo víc hráčů. Po sportovní stránce to nebylo podle představ, ale byly tam i rodinné důvody. Dohodli jsme se, že bude lepší, když bude blíž domovu a bude mít jistotu, že bude hrát, než abychom ho brzdili. Bylo to výhodné pro obě strany. Ale sledovat ho musíme, je náš hráč. Je rychlostní typ, který dokáže přečíslit soupeře, obejít ho, a takových tady moc není. Musí ale zlepšit efektivitu.

Zato Šimon Falta na jaře vzdor sestupu ukázal, že produktivní být umí. Zařídil šest gólů (2+4) a stála o něj Mladá Boleslav.
To od něj čekáme. Je typem hráče, který je ve vyšší pozici schopný se do koncovky dostat a gól dát. Nicméně si myslím, že by měl naplnit i kvótu deseti gólů za půl roku.

Vrátil se zkušený stoper Aleš Škerle. K dispozici máte i perspektivní obránce Radakoviče se Štěrbou. Příjemná starost?
Příjemné je to do chvíle, dokud hráči pracují a jsou nastavení tak, jak mají. Může to přinést i komplikace. Od Aleše si slibuju, že ať už z pozice hrajícího nebo nehrajícího hráče vnese do kabiny komunikaci, vůdcovství, což se od začátku ukazuje. Je zkušený, má vazbu na Sigmu. Pro mě je hodně důležitý, ale musí si sestavu obhájit výkonností.

Obměnou prochází i vedení Sigmy. Představenstvo posílil uznávaný trenér Máčala. Pomůže?
Vnímám to pozitivně hlavně proto, že přišel člověk, který má obrovskou fotbalovou erudici, zkušenosti z managementu i trenérského pohledu. Měl by nám pomoci.

Postupové cíle mají také ostatní - Baník, Budějovice či Znojmo. Čeká vás hodně náročný úkol?
Bude to hodně složité. Bude strašně záležet na začátku, na prvních čtyřech kolech, jak se to nastartuje.

I když ani to nemusí být rozhodující, jak ukázal předchozí ročník ve druhé lize.
Pamatuju si, že tehdy začátek nebyl bůhvíjaký, ale kádr se obměnil, předloni bylo zkušeností víc. Teď je tady hodně mladých hráčů. Pokud se nám povede vstup, mužstvo se chytne, udělá se dobrá parta, tak věřím, že Sigma to zvládne.

Autor:

Fotbalové Euro 2020

14. listopadu: Česko - Kosovo od 20:45, 17. listopadu: Bulharsko - Česko od 18:00.

Postup na ME 2020 už mají jistý Belgie, Itálie, Rusko, Polsko, Ukrajina a Španělsko.

Los Eura 2020: Jak se šampionát losuje, kdo získá výhodu ve skupinách

Slavia v Lize mistrů

27. listopadu: Slavia - Inter Milán od 21:00, 10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00.

  • Nejčtenější

Barcelona - Slavia 0:0, senzace v Lize mistrů, hosty podržel Kolář

Slávističtí fotbalisté v Champions League způsobili velkou senzaci. Ve svém čtvrtém vystoupení v prestižní klubové...

Premium

Světové komplimenty pro českého mistra. Jak se Slavia proslavila

Představte si scénku, která se odehrála dvacet minut po zápase. Obrovitánský stadion Camp Nou už byl liduprázdný, přes...

Premium

Doma u pana Messiho. V jakém luxusu bydlí zázračný Argentinec?

Z chodníku za vysokými bílými zdmi, vzrostlými borovicemi a palmami toho nic moc nespatříte. Museli byste se proletět...

Wengerovi učarovala fyzička Slavie. Něco takového jsem neviděl, uznal

Před dvanácti lety po bezbrankové remíze na Strahově ocenil Arséne Wenger, tehdy trenér Arsenalu, slávistickou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fantoma Koláře nadchl Ter Stegen: Říkal mi, že je radost se na mě dívat

Musel si připadat jako ve snu. Jako poslední ze slávistů kráčel o pauze do kabiny, za stavu 0:0, ke kterému pomohl...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Jak skončila Vémolova pohádka o lvech. Végha přitom zatracoval

V rozlehlé O2 areně vypadal tak malý, když se v kleci bezvládně zhroutil k zemi. V tu chvíli se z Karlose Vémoly jindy...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

  • Další z rubriky

Fotbalisté Jihlavy protáhli sérii výher, navíc je kouč vezme na husu

Být v roli hostů jen z poloviny tak úspěšní jako doma, vedli by fotbalisté FC Vysočina s přehledem celou druhou ligu....

Náš úkol je Sokolov odrazit, plánují si ve fotbalové Chrudimi

Fotbalisté Chrudimi hostí v sobotu od 10.15 sokolovský Baník, tým ze dna druhé ligy. Je to pro ně závěrečné utkání doma...

V minulé sezoně jim gól nedali. Co ukážou fotbalisté Hradce teď?

V minulé sezoně od nich sice ve dvou zápasech nedostali ani jediný gól, na druhé straně jim ani jeden nedali. Právě...

Jihlava opět v pozici jasného favorita, hostí čtrnáctou Vlašim

Druholigové jihlavské fotbalisty v pátek čeká poslední soutěžní utkání v domácím prostředí v kalendářním roce 2019. Tým...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz