Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 5. srpna 2021 Kristián

Vize fotbalové Jihlavy: Najít nového Jawa a Tijaniho

  13:16
V tomto týdnu by se druholigoví jihlavští fotbalisté měli dozvědět, kdo je od příští sezony povede jako hlavní trenér. Sportovní ředitel jihlavského klubu Lukáš Vaculík má jasnou představu o parametrech nástupce Aleše Křečka, který minulý týden se svým realizačním týmem FC Vysočina překvapivě opustil.

Lamine Jawo v dresu Jihlavy. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„Hledám trenéra, který se chce věnovat koncepční práci, budování týmu a umí pracovat s mladými hráči,“ nastiňuje Vaculík.

„Je to o individuálním přístupu, trpělivosti a o tom vědět, jak každého jednotlivce co nejlépe využít ve prospěch týmu,“ pokračuje ředitel FC Vysočina. „Vzhledem k tomu, že hráčů bude omezený počet, osmnáct, maximálně dvacet, je klíčové rozvíjet každého jednotlivce. Není to tak, že když na to hráč v danou chvíli nemá, hned přivedeme jiného. V takové pozici nejsme,“ uvědomuje si Vaculík.

Ekonomická situace FC Vysočina se sice zlepšila, avšak Jihlava stále nemůže pomýšlet na boj o návrat do nejvyšší soutěže. Také proto se klub rozloučil s Alešem Křečkem.

„Já i Aleš jsme velmi ambiciózní a oba jsme chtěli postoupit do ligy. Věřili jsme, že se nám maximálně do roka podaří sehnat strategického partnera, investora, akcionáře, se kterým bychom se zase posunuli nahoru,“ říká Vaculík. „To se nám nepodařilo a tak rozpočet budeme muset držet ve stejných relacích, jako byl tuto sezonu, stejně tak kádr zůstane velice podobný.“

Skončí Číž, Červ, Horák či Patrák

Jihlava ví, že se bude muset vyrovnat s řadou odchodů. V právě skončené sezoně se opírala o pomoc hned osmi hráčů, které měla na hostování.

„V konečné fázi by ze základní sestavy odcházeli Lukáš Červ (Slavia Praha) a Vojta Patrák (Sparta Praha), kteří odehráli větší minutáž,“ tvrdí Vaculík.

Návratů z hostování však bude víc: brankář Lumír Číž (Baník Ostrava), krajní obránce Daniel Horák (Sparta) či záložník Michal Ševčík (Brno). „O Lukáše Červa, který z pozice defenzivního záložníka dal sedm gólů, je v první lize zájem hned ze tří klubů a proto nepočítám, že by se mohl vrátit.“ uvědomuje si Vaculík. „Vojta Patrák a Dan Horák by se měli vrátit do Sparty a pokud se nedostanou do áčka, hráli by za béčko, které by mělo hrát druhou ligu, stejně jako my.“

Naproti tomu hostování Jaroslava Peřiny (Jablonec) a Jakuba Selnara (Plzeň) by mělo vyústit v přestup do Jihlavy. „U Tomáše Vlčka jsme předběžně domluvení jak s hráčem, tak se Slavií, že by u nás měl ještě rok pokračovat. Jednáme také o prodloužení působení Sebastiana Chocholatého (Hradec Králové),“ prozradil Vaculík.

Kabinu opustil Klobása

Nejen na hřišti, ale především v kabině bude chybět útočník Stanislav Klobása, který se v 27 letech rozhodl ukončil kariéru profesionálního fotbalisty.

„Mrzí mě to, jak fotbalově, tak lidsky, se Standou jsme k sobě měli blízko,“ prozradil Vaculík. „Bude těžké nahradit jeho góly a cit pro fotbal. Takový čich na góly nemají ani útočníci v lize.“

Ani to však nestačilo, aby Klobása v uplynulé sezoně pravidelně nastupoval. „Standa nebyl v úplně ideální formě. V konečné fázi dal na jaře dva důležité vítězné góly, jeden proti Třinci, druhý venku proti Prostějovu. Standa měl kromě fotbalu ještě nějaké další pracovně-rodinné aktivity, které ho vyčerpávaly, proto někdy docházelo ke zranění. Rozhodl se, že s fotbalem na profesionální úrovni dál nechce pokračovat a s tím nic nenadělám,“ dodává šéf jihlavského klubu.

Na góly nejen Vedral, ale i Wilson

Náhradu bude Jihlava hledat (nejen) ve vlastních zdrojích. „Chtěl bych jednoho útočníka přivést. V zajímavém světle se ukázal Filip Vedral, který sice není typický útočník, ale dal sedm branek. Je to alternativa, která může být,“ zmiňuje Vaculík nečekaný přesun tradičního stopera na hrot útoku.

„Osobně se těším také na to, až se vrátí Justin Wilson, který celé jaro nehrál. Myslím se, že je to kluk, který má potenciál růst a může být v budoucnu hodně zajímavý,“ zmiňuje osmnáctiletého útočníka Trinidadu a Tobaga.

Mladého hráče trápily vleklé zdravotní problémy. „V zápase se Žižkovem si při sprintu natrhl zadní stehenní sval. Po osmi týdnech, kdy začínal být plně zahojený a byl zhruba v padesátiprocentním tréninkovém režimu si při nezaviněném pohybu tu rupturu obnovil,“ vysvětluje Vaculík.

Zbytek sezony tak Araujo-Wilson strávil v Holandsku. „Domluvili jsme se s agentem, že se tam odjede léčit. Má tam své fyzioterapeuty a kondičního trenéra,“ říká Vaculík. „Jsem s ním každé tři dny v kontaktu, abych věděl, co se děje a v jaké je fázi. V týdnu by se měl vracet do Čech a být plnohodnotně nachystán do přípravy,“ uvedl Vaculík.

Znovu do tréninku se jihlavští hráči zapojí v pondělí 21. června, kdy je čeká start pětitýdenní letní přípravy. „Až se dohodneme s novým trenérem, začneme probírat podrobnosti, včetně přípravy. Nějaké přáteláky už naplánované jsou, ty měnit nebudeme. Změny budou spíše kosmetické,“ říká Vaculík.

Zkušenosti! Co Zoubele?

Nový kouč, kterým by se podle informací MF DNES měl stát Jan Kameník, by už měl mít k dispozici i několik nových hráčů. „Během letní přestávky by se nemělo stát, že by někdo odcházel. Počítám, že kádr zůstane tak, jak je. S tím, že přivedeme dva, tři hráče, abychom tým doplnili,“ tvrdí Vaculík.

Jeho přáním je získat jednoho zkušenějšího fotbalistu, který by s výchovou hráčů pomohl kapitánu Matúši Lackovi a brankáři Luďku Vejmolovi. Tedy aktuálně jediným ostřílenějším jihlavským hráčům.

Podle informací MF DNES je v hledáčků FC Vysočina Lukáš Zoubele. Šestatřicetiletý záložník loni v létě přestoupil na Žižkov. „Jsem s ním i po jeho odchodu v kontaktu,“ připustil Vaculík. „Je jednou možností, ale samozřejmě je to složitější, protože Lukáš má smlouvu na Žižkově, takže uvidíme.“

Vejmola by mohl zůstat

Vedení jihlavského klubu jistě uvítalo informaci o tom, že by v klubu měl dále působit brankář Vejmola. Ten si na jaře nezachytal kvůli administrativní chybě při jeho návratu z hostování v Norsku.

„Luděk má normálně platnou smlouvu na jeden rok. Bavili jsme se spolu a řekli jsme si, že se do konce května vyjádří, jestli by chtěl odejít. Mohli jsme to otevřít,“ prozrazuje Vaculík. „Luděk říkal, že momentálně nic nehledá, tak počítám, že zůstává. Je to tak, že by musela přijít opravdu hodně zajímavá nabídka, aby ho klub prodával.“

Při výběru případných posil Jihlava doufá, že bude mít tolik štěstí, jako v minulosti. „Hledáme hráče, kteří jsou zadarmo nebo za málo peněz, a přesto mají potenciál. A ten se budeme snažit rozvinout tak, jak se nám to ve druhé lize povedlo s Laminem Jawo nebo Momem Tijani,“ zmiňuje nedávné zdařilé prodeje cizinců do nejvyšší soutěže.

„Chceme dále rozvinout také naše odchovance. Tak, jako jsme posunuli Tomáše Smejkala, který odešel v zimě do Jablonce,“ připomíná Vaculík finančně zajímavý přestup produktivního záložníka.

Trenér Křeček měl jinou představu, proto skončil

Odlišná představa o dalším fungovaní druholigového jihlavského klubu stála podle kouče Aleše Křečka za nečekaným koncem devětačtyřicetiletého trenéra v FC Vysočina. „Když jsme se na začátku, když jsem nastupoval, bavili s Lukášem Vaculíkem (sportovní ředitel - pozn. red.) na toto téma, dohodli jsme se, že první rok bude stabilizační, ekonomicky těžký a náročný. Že nebudeme mít žádné ambice, co se týče výsledků nebo boje o postup, protože odejdou hráči,“ vzpomíná Křeček. „Ale že se to bude lepšit. Že další rok nebo s nějakou brzkou perspektivou bude mít Jihlava ambice hrát o ligu. A tohle padlo,“ uvedl Křeček.

„Nyní, když jsme s Lukášem vedli nějaké rozhovory, jsme zjistili, že aktuálně máme každý jinou představu, jiné ambice. A to bylo asi to nejzásadnější, na čem jsme se neshodli. S tím souvisí i složení realizačního týmu a další věci. Bylo toho víc. Proto jsme se domluvili, že to raději ukončíme,“ prozradil trenér.

Trenér Aleš Křeček diriguje fotbalisty Jihlavy.
Trenér Jihlavy Aleš Křeček.
Jihlavský trenér Aleš Křeček (vlevo) se raduje s realizačním týmem během utkání...
Jihlavský trenér Aleš Křeček (vpravo) sleduje trénink.

Kouč, který v minulosti působil jako asistent v Brně, pražské Slavii či ostravském Baníku, zatím nejdelší období strávil v roli hlavního trenéra druholigového Ústí nad Labem (2017–2020).

Na působení v Jihlavě bude podle vlastních slov vzpomínat v dobrém. „Když máte šanci trénovat takový klub jako je Jihlava, který má něco za sebou i v první lize, je to obrovská zkušenost,“ je přesvědčen Křeček.

„Náš kádr měl věkový průměr 21,5 roku. Nikdo takhle mladý tým v profesionálním fotbale zatím neměl možnost trénovat a určitě na tom najdu spoustu pozitiv. Ta sezona, ať ji vezmeme z jakékoliv strany, byla pro nás úspěšná,“ zmiňuje konečné sedmé místo Fortuna: Národní ligy.

„Z posledních deseti zápasů jarní části jsme prohráli jediný. Progres tam byl jednoznačný, jak v týmovém pojetí, tak v individuálních výkonech hráčů. V aktuálních kempech národních týmů U21 a U20 máme osm hráčů. S tím jsem spokojený,“ pochvaluje si kouč.

„Tento rozchod absolutně nesouvisí s našim postavením v tabulce, protože to beru jako úspěšné. Ale jak už se Aleš vyjádřil, další vize s pokračováním klubu nejsou shodné, a proto je lepší tuto změnu udělat,“ uvedl sportovní ředitel FC Vysočina Lukáš Vaculík.

Křeček se nechtěl pouštět do další přestavby kádru, která nutně bude souviset s koncem hostování hned osmi hráčů z první ligy.

„Když jsem přišel do Jihlavy, odešlo asi patnáct hráčů. V zimě se k nim přidal Smejkal, který se prodal za pět milionů,“ zmiňuje přestup záložníka do Jablonce. „To byl pro Jihlavu dobrý obchod, další plus toho ročního působení.“

„Měl jsem představu v létě tým doplnit zkušenými hráči, aspoň dvěma. Aby mladým pomohli a nebyl tam jediný Lacko,“ naznačuje Křeček, který v Jihlavě vidí řadu talentovaných odchovanců.

„Ať už jsou to Ritter, Fares (Shudeiwa – pozn. red.), nebo Pojezný, pokud si dobře nastaví hlavu a fotbalu obětují všechno, co mu v tomto věku musí dát, tak si myslím, že dveře do ligy jsou pro ně otevřené. Všichni mají šanci se prosadit.“

Přístup k fotbalu oceňuje především u univerzála Filipa Vedrala, kterého přesunul z obrany do útoku. „Myslím, že se teď cítí více jako útočník, domlouvali jsme se, že na něm budeme pracovat jako na hroťákovi,“ zmiňuje novou roli někdejšího stopera. „Filip má obrovskou zarputilost a jihlavské srdce. Kdyby každý dělal fotbal jako on! Dokazuje, že charakter hráče je výš, než talent,“ doplnil.

Autor:

Fortuna liga 2021-22

Fobalová liga se vrací do podoby před pandemií koronaviru. Znovu bude mít šestnáct účastníků i nadstavbovou část, která má opět tři skupiny. Nová sezona odstartuje o víkendu 24. a 25. července. Titul obhajuje Slavia, jediným nováčkem je Hradec Králové.

Srdjan Plavšič, Casper Höjer, Theodor Gebre Selassie, Milan Škoda, Abdallah Sima, Jakub Pešek, Filip Nguyen, Václav Jemelka, Jhon Mosquera, Marek Suchý

Kvalifikace MS 2022: Wales - Česko, Česko - Bělorusko, Belgie - Česko

  • Nejčtenější

Sparta - Rapid 2:0, sen o Lize mistrů trvá, tvrdý boj rozhodl v závěru Pešek

Sparťanští fotbalisté dál žijí sen o Lize mistrů. V odvetě 2. předkola porazili Rapid Vídeň 2:0 a v součtu obou zápasů...

Zdrcené Monako. Nechápu, čeho jsme v 21. století svědky, řekl Kovač k rasismu

Měli mít radost z vítězství, které je přiblížilo k postupu do další fáze kvalifikace Ligy mistrů. Ale zástupci Monaka,...

Rasismus na Spartě. Kotel hučel na střelce, hráči pak odmítli děkovačku

Po rohovém kopu hlavou přišpendlil míč do sítě přímo pod kotlem fanoušků Sparty. A když se i s ostatními spoluhráči...

Ferencváros - Slavia 2:0, šok na úvod, domácím pomohl vlastní gól a penalta

Takhle si start boje o Ligu mistrů nepředstavovali. Slávističtí fotbalisté v úvodním utkání třetího předkola svými...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sparta - Monako 0:2, Liga mistrů se vzdaluje, domácí rozhodil gól z rohu

Naděje na Ligu mistrů zhasíná. Sparťanští fotbalisté v úvodním utkání 3. předkola podlehli doma Monaku 0:2. Inkasovali...

Brnem otřásla brutální vražda. Podezřelý je boxer, útočil pod vlivem drog

Premium Na dveřích garáže jsou patrné skvrny od krve, před ní stojí několik svíček. Toto místo v ulici Černovičky v brněnské...

Mnoho Rusů v sobě skrývá ukřivděného a žlučovitého Rusáka, říká cestovatel

Premium Na východě leží obrovská země, kterou jsme ještě před 30 lety museli povinně milovat. Fero Richard Hrabal-Kronďák ji...

Zmrzlinová mapa Česka. Přinášíme čtyřicet tipů, kde si dát blaho v kornoutu

Premium Zmrzliny jsou sladké, pikantní, plné ovoce nebo čabajkové, ze smetany či veganské, ale vždy řemeslně připravené a...

  • Další z rubriky

Posily z Kypru a Senegalu? Jasněji bude v Jihlavě příští týden

Zřejmě až těsně před úvodním hvizdem sudího se rozhodne o tom, zda kapitán druholigových jihlavských fotbalistů Matúš...

Fotbalisté Jihlavy uspěli i v druhém zápase, tři body odvezli z Ústí

Fotbalisté Jihlavy zvítězili v předehrávce 2. kola druhé ligy v Ústí nad Labem 2:1 a v nové sezoně jsou stoprocentní....

Zbrojovka začala po 13 letech dvěma výhrami, trápí ji však obrana

Třináct let fotbalisté Zbrojovky Brno čekali na to, než odstartují sezonu dvěma výhrami v řadě. V zahájené druhé lize...

Až po podzimu můžeme posoudit, na co tým má, říká opavský kouč

Soubojem celků, které letos sestoupily z nejvyšší domácí soutěže, včera vrcholilo druhé kolo národní ligy. Duel...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Podtrženo, sečteno, potvrzeno, říká Vondráčková o vztahu s Vojnarem

Zpěvačka Lucie Vondráčková (41) má nový vztah. Informoval o tom web Expres.cz, podle kterého je jejím novým partnerem...

Orgasmy předstírám. Muži to mají horší, říká pornoherečka Daisy Lee

Karolína Urbanová (23), známá pod uměleckým jménem Daisy Lee, patří k nejznámějším českým pornoherečkám. Dcera bývalé...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...

Teď už se nestává, že bych si místo peněz odvezl auto, říká podnikatel

Táta Ivo byl původně horníkem, syn stejného jména automechanikem. Hned po revoluci skočili rovnýma nohama do podnikání...

Jaký budou mít lidé důchod, napovídá nová aplikace

Už více než sto tisíc lidí vyzkoušelo za první měsíc fungování novou důchodovou aplikaci, kde si mohou zájemci...