Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 20. ledna 2022 Ilona

Srážka dvou světů. Zbrojovka chce v derby o Brno vzestup, Líšeň svátek

  9:10
Stadiony fotbalistů Zbrojovky a Líšně od sebe po silnici v rámci Brna dělí necelých 12 kilometrů, o víkendu bez provozu se tato vzdálenost dá ujet za čtvrt hodiny. Bez nadsázky se ale dá říct, že kluby, které se proti sobě v sobotu v Králově Poli postaví k prvnímu brněnskému druholigovému derby po 30 letech, jsou od sebe vzdálené stejně výrazně jako dva úplně jiné světy.

Srovnání Zbrojovky a Líšně před brněnským derby. | foto: MF DNES

„Ten rozdíl cítit je. Na tréninku v Líšni, když jsem tam přišel první, jsem si pomalu musel odemykat šatnu, když to přeženu. Tady (ve Zbrojovce) je všechno nachystané. Nějakou dobu to tu funguje, klub má ambice, těm je potřeba chod přizpůsobit. Je zde víc lidí a každý má nějakou práci, aby se hráči mohli soustředit jen na fotbal,“ popsal odlišnosti záložník David Krška, který hrával v Líšni ještě v dobách v MSFL, pomohl jí do druhé ligy a po jejím začátku přestoupil do Zbrojovky.

Zmíněným odlišnostem odpovídá i všechno ostatní okolo. Proti sobě stojí tradiční Zbrojovka, hlásící se k roli fotbalového lídra jižní Moravy, a nováček z Líšně, kde předseda oddílu Karel Hladiš upřímně tvrdí: „Pokud nesestoupíme, bylo by třeba pro nový kalendářní rok zvýšit rozpočet alespoň na 20 milionů, a stejně to bude jeden z nejnižších rozpočtů ve druhé lize.“

Akutněji úspěch potřebuje Zbrojovka

Část fanoušků favorizované Zbrojovky má dokonce jasno v tom, že o žádné derby nejde a k zápasu že dochází jen mimoděk proto, že jejich tým druhým rokem nešťastně trčí ve druhé lize. Něco na tom být může. I v přípravě se totiž oba celky míjejí; na to, že působí v jednom městě, spolu hrávají jen zřídka, od roku 2009 k tomu došlo čtyřikrát. Stejnou četnost zápasů stihla Zbrojovka třeba proti Vyškovu za poslední rok a půl.

Rázný trenér Líšně Miloslav Machálek.

„Pro hráče Líšně by sobotní zápas měl být svátkem. Pro hráče Zbrojovky pak možností prokázat, že jsou opravdovou jedničkou v Brně,“ míní i Miloslav Machálek, trenér Líšně.

Co je momentálně víc? Dost možná zbrojovácká motivace, protože Líšeň si svůj svátek žije v každém duelu proti někomu ze silných. Svoji sportovní čest již nováček obhájil dostatečně, umístění v horní polovině tabulky mluví jasně.

To Zbrojovka nemá ve druhé lize pevnou půdu pod nohama. Po sedmi kolech ztrácí na první místo, které je jejím cílem, už sedm bodů. Na to, aby zabrala, je z jejího pohledu nejvyšší čas.

„Vedení tam bez otálení reagovalo a přivedlo Ondřeje Vaňka. Hráče, který dle mého názoru dokáže mužstvo obrovsky zvednout,“ posuzuje Machálek dění v táboře soupeře.

Nakonec i nástup bývalého reprezentanta Vaňka do derby dobře vystihuje rozevření nůžek mezi brněnskými sousedy. Vaňkova tržní hodnota (podle specializovaného serveru Transfermarkt) je výrazně vyšší než celý rozpočet Líšně na jednu sezonu.

Ondřej Vaněk, posila Zbrojovky Brno, má podle Transfermarktu vyšší tržní hodnotu než celý rozpočet Líšně na celou sezonu.

Markantní rozdíl je tím pádem i v ohodnocování hráčů ve Zbrojovce a v Líšni. U nováčka je nejlepší základní plat pro hráče na úrovni 30 tisíc korun a plně profesionálních je tam jen pár borců, zbytek včetně trenéra chodí do práce. Vaněk si může říct o gáži v řádu statisíců, na což Zbrojovka přistoupila, protože ho do středu zálohy nutně potřebovala.

Když potřebovala v reprezentační pauze posílit kádr Líšeň, sáhla po Ondřeji Ševčíkovi ze Sokolova, Ondřeji Bačovi ze Zlína a Ondřeji Vintrovi ze Zbrojovky, kterého klub přeřadil do béčka.

Dřív byli provázaní, postup Líšně to změnil

Fotbal je kouzelný v tom, že ani brutální rozdíl v rozpočtech nezaručuje rozdíl na hřišti, a Líšeň jde do bitvy o Brno dokonce z lepší tabulkové příčky než Zbrojovka. Oba týmy mají shodně 10 bodů, Líšeň však lepší skóre. Ve skromných podmínkách bojuje nadoraz s takovým nadšením, že kdo se s ní utká, ten ji chválí. Pokud jí Zbrojovka může něco závidět, tak právě tohle.

Není to jediná devíza „rodinného klubu“ z boční uličky v okrajové části Brna. Zbrojovka není ani u sebe doma pánem, hraje na městském stadionu a tomu odpovídají její možnosti. Je sice (v rámci regionu) velkým klubem, ale když chce připravit důstojnější prostory v šatnách pro hostující tým, trvá to několik měsíců a plno jednání, než se někam pohne. 

Poslední derby: Zbrojovka postoupila, rival spadl

Pohled do historie

  • Dlouhých třicet let uplynulo od roku, kdy se v Brně šlo na druholigové fotbalové derby. V soutěži tehdy vedle Zbrojovky hrál i tým KPS Brno.
  • Fanoušci Zbrojovky mohou v této vzpomínce hledal symboliku, jejich tým sezonu 1988/89 zakončil postupem do první ligy.
  • V Líšni už se k historii asi tak upínat nebudou; ve zmíněné sezoně „druhý“ brněnský tým propadl, skončil poslední a sestoupil.
  • V novodobé historii spolu Zbrojovka a Líšeň hrály jen v přípravě. Naposled v roce 2015, Zbrojovka vyhrála 2:0. Líšeň se radovala v roce 2011 po výhře 3:1.

V Líšni naproti tomu není tak široký aparát lidí, takže když se obětavý předseda Hladiš rozhodne, že díky mohutnému diváckému zájmu přistaví tribunu pro 500 lidí, za pár dní tribuna stojí na místě. Coby stavař si může svůj projekt nejen promyslet, ale i realizovat. „Kulaté razítko mám taky,“ pousměje se.

To, že srdcaři z Líšně budou mít v Králově Poli tu čest před nabitým hledištěm nastoupit, je do jisté míry zásluha Zbrojovky. V minulé sezoně nechala Líšni pro podzim v MSFL útočníka Jakuba Přichystala, díky jehož gólům si klub z periferie vypracoval na čele třetí ligy výrazný náskok.

Od sezony 2012/13 dokonce Zbrojovka a Líšeň spolupracovaly téměř na bázi prvního mužstva a farmy. Spolupráce byla oboustranně prospěšná, protože mezi vyšší a nižší soutěží mohli hráči dobře pendlovat. Machálek svého času působil dokonce na obou stranách; ve Zbrojovce jako konzultant a skaut a v Líšni jako trenér. To skončilo letos, protože v rámci jedné soutěže už to logicky nešlo.

Dá se předpokládat, že při postupu Zbrojovky (nebo sestupu Líšně) se vazby mezi sobotními soky zase vrátí. Aspoň v sobotu budou ale Zbrojovka a Líšeň nesmiřitelnými protivníky se vším, co k tomu náleží.

Nápad vyšuměl, za Lužánkami se hrát nedalo

Těžko dnes někdo přesně určí, zda šlo před startem druholigové sezony v kancelářích fotbalového stadionu v Králově Poli spíš o hec, nebo o vážně míněný plán. Majitel domácího klubu Václav Bartoněk tam při neformálním hovoru nadhodil variantu sehrání sobotního derby na legendárním stadionu za Lužánkami, jehož kouzlo i v dnešní době v Brně zaručeně funguje.

Bylo by to obrovské lákadlo pro fanoušky. Na rozlučku Petra Švancary tam před čtyřmi lety přišlo přes 20 tisíc lidí a naposled letos v únoru aktéři přípravného zápasu Startu Brno proti Bzenci nadšeně líčili, jaká atmosféra uvnitř stařičkého betonového kolosu panovala.

Legendární fotbalový stánek, na kterém Brno oslavilo v roce 1978 svůj první a...
Dojatý Švancara děkoval divákům, kteří na Lužáky přišli v podobném počtu, jako...
Fanoušci si exhibiční utkání náležitě užívali.

Loučení Petra Švancary na legendárním stadionu za Lužánkami.

Zbrojovka se coby domácí tým obrátila i na Líšeň, zda by souhlasila s odehráním derby na proslulém místě. Odpověď byla kladná. Na místo měli dokonce dorazit zástupci Ligové fotbalové asociace, aby se k možnosti uspořádání druholigového mače vyjádřili.

Brzy poté nápad vyšuměl do ztracena. Zápas profesionální soutěže za Lužánkami sehrát nejde, protože stadion nemá dostatečnou kapacitu na sezení (hlavní tribuna je nepoužitelná) a nemohl by dostat potřebnou licenci.

To, co jde při přáteláku nebo při exhibici, jakou za Lužánkami bude 10. října celodenní program s názvem Bitva na Moravském poli (dokonce s improvizovaným umělým osvětlením), není možné pro druhou ligu. Derby se tedy odehraje v Králově Poli, což nic nemění na tom, že by mělo mít výbornou kulisu. Dosud v každém kole FNL byla nejvyšší návštěva kola v Brně, ať už na Zbrojovce, nebo v Líšni, a tak to s největší pravděpodobností zůstane i po tomto kole.

„Kdy jindy by lidi chtěli přijít než na takové utkání?“ táže se David Krška, záložník Zbrojovky. „Říkám od začátku, že lidi by měli fandit brněnskému fotbalu. Ať chodí na nás i na Líšeň, tak by to mělo být. Nějaká zášť, to na jejich derby nechme Pražákům,“ popichuje.

V reálu to tak úplně nebude. Fanoušci Líšně dostali s předstihem upozornění, že s dresy, šály, čepicemi, tričky i čímkoliv jiným s logem svého klubu budou smět jen do sektorů pro fanoušky hostí. Nikam jinam na stadionu ne a pořadatelská služba má právo je nevpustit mimo tyto sektory do hlediště, pokud u sebe budou mít symboly SK Líšeň.

Zbrojovka uvádí, že jde o nařízení bezpečnostních složek, které vyhodnotily utkání jako středně rizikové. Fanoušci obou klubů nebudou smět ani věšet vlajky na oplocení, jak jsou běžně zvyklí.

Během týdne bylo na prestižní zápas prodáno šest tisíc lístků. 

Fortuna liga 2021-22

Liga bude pokračovat 5. února, základní část skončí 19. dubna. FINÁLE FORTUNA:LIGY, tedy nadstavbová část, se bude hrát od 23. dubna do 14. května.

Mezistátní zápasy 2022 - Konferenční liga: Fenerbahce - Slavia, Sparta - Partizan, Partizan - Sparta, Fenerbahce - Slavia. Baráž o MS 2022: Švédsko - Česko

  • Nejčtenější

Němci o Hložkovi: dražší, než byl Haaland. Vedle Dortmundu se zajímá i Bayern

Znovu se o něm píše v souvislosti s největšími německými kluby. Jako už tolikrát! Sparťanský fotbalista Adam Hložek má...

Schickův gól fotbalovou soutěž krásy nevyhrál, hráčem roku je Lewandowski

Do Curychu, kde probíhal slavnostní ceremoniál mezinárodní federace FIFA, se společně s dalšími dvěma finalisty v...

Schick zahodil penaltu, pak mu připsali teč. Lewandowski mu po hattricku uniká

Souboj střelců v německé bundeslize: Robert Lewandowski z Bayernu Mnichov dal v 19. kole v Kolíně nad Rýnem tři góly,...

West Ham jde v Premier League na čtvrté místo, Coufal pomohl přihrávkou

Vladimír Coufal nahrál na úvodní gól fotbalistů West Hamu, kteří v 18. kole anglické ligy zdolali poslední Norwich 2:0....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Teplický šéf o kauze Šváb: Pokud se prokáže provinění, trestejte i Slavii

Premium Pročítá si úryvky odposlechů z policejního spisu Šváb, který rozkrývá špínu v českém fotbale, a je zděšený. Šokovaný....

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

Pojezný? Může odejít, ale i zůstat, zní z fotbalové Jihlavy

Vedení fotbalové Jihlavy se připravuje na možnost, že by v zimním přestupním termínu přišlo o obránce Karla Pojezného....

Nálož od Sparty. Ale taky dobrá příprava, řekl kouč Chrudimi

O minulém víkendu na úvod přípravného období nečekaně přemohli v Liberci 1:0 tamější Slovan, po podzimu devátý celek...

Karviná si v zimní lize zvedla sebevědomí výhrou nad Pardubicemi

Dva týmy, které na úvod vyškolila juniorka ostravského Baníku, se potkaly v rámci zimní Tipsport ligy. Fotbalisté...

Jihlava našla náhradu za Pojezného, z Liptovského Mikuláše přichází Krčík

Kádr druholigových jihlavských fotbalistů by měl v aktuálním přestupovém období doplnit slovenský obránce Dávid Krčík....

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...