Diskuse k článku

Zaměstnavatel nesmí stávce bránit

Stávku již v České republice využili jako možnost řešení určitých problémů lékaři, nedávno úředníci a učitelé. V podstatě se k ní mohou uchýlit zaměstnanci, kteří již vyčerpali všechny možnosti při vyjednávání ve sporu se zaměstnavatelem. A nejen ti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

kopretinka

zdravotní pojištění
Pokud stávkuji dle zákonných norem, předpokládám, že si musím za prostávkované dny zaplatit i odpovídající část zdravotního pojištění (vypočítané z minima). Nebo se mýlím? Nemůžu nikde najít kvalifikovaný názor. Dík
0/0
5.9.2003 14:52

AAA

Názor informovaného laika
To je částečně pravda, zaměstnavatel může toto na stávkujících požadovat, pokud se nejedná o legální stávku. Pokud je stávka legální stávkujícímu nenáleží mzda a jelikož se pojistné vypočítá z hrubé mzdy, pak je o odvedená část pojistného alikvotně nižší.
 
0/0
5.9.2003 16:09

Tomas

Re:
V rádiu někdo z VZP mluvil o tom, že ten den nemáte zdravotní pojištění kryto ze zaměstnání a zaměstnavatel by měl strhnout za jeden den celou sazbu, tedy i tu kterou běžně hradí zaměstnavatel, z platu.
Učitelé ale na stávce neprodělají, protože co nedostanou ve mzdě, dostanou na osobním ohodnocení. Takže proč vlastně pracují?
0/0
5.9.2003 16:56

Jája

Re:
To máte jednoduchý: protože ve školství je neuvěřitelný bor*del!!! Zvyšování platů probíhá tak, že Vám zvýší základní tarif, ale o tutéž částku se sníží osobní ohodnocení. Vlk se nažral, koza zůstala celá. Navíc berete plat POUZE podle odpracovaných let. V praxi to znamená, že pokud byste někde pracoval třeba 20 let a byl z Váš špičkový odborník, při vstupu do školství dostanete plat jako naprostý začátečník (a pokud nemáte pedagogické vzdělání, pak ještě jako nekvalifikovaná síla). Z dosavadní praxe se Vám počítá jen polovina. Proto přestup DO školství odjinud je prakticky nemožný, konkurence tak není žádná a tento způsob odměňování je navíc důvodem, proč odborníci ze školství odcházejí. Zajímavé je, že bor*del je jen tam, kde ještě zůstal socialismus, t.j. ve školství, zdravotnictví (státním) a u ČD.
0/0
10.9.2003 13:31

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že termínovaný vklad je obvykle lépe úročený než spořicí účet?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz