Tři měsíce mezi nemocnými

aktualizováno 
Ranní směna pečovatele v domově Home Close v britském Fulbournu, okrajové části města Cambridge, začíná o půl osmé. Při předání služby je pečovateli přidělen byt, o který se ten den bude starat.

Vždy jsem si přál dvojku nebo aspoň čtyřku, byty s lehčími případy, kde neleželi vážně nemocní. Docela hrůza šla na každého nováčka z bytu číslo 3, s panovačnou Eileen a stále nevrlým Kevinem.

Začínalo se vždy probouzením
Nejdříve musíte klienta či klientku svléknout z pyžama a vyměnit plenu. Poté se zeptáte, zda-li potřebují na toaletu, a pomůžete dostat se na pojízdný záchod, který mají na pokoji. Pak přichází základní mytí a společný výběr šatů. Ty pečovatel klientovi oblékne, opatrně jej posadí na kolečkové křeslo a odveze do jídelny. Musí pracovat rychle, protože v jednom bytě je šest až sedm pokojů.

Někteří ze svěřenců však nejsou schopni pohybu ani za vaší asistence. Pak přichází na řadu britská specialita – přístroj zvaný „hoist“. Pečovatel musí být na používání těchto přístrojů speciálně vyškolen a správně by s ním měli manipulovat dva lidé. Klient se upoutá do popruhů, které jsou upevněny na ocelovém rameni kladky. Potom jej pečovatel pomocí ovladače opatrně zvedne do přiměřené výšky. Když klient visí na popruzích nad postelí ve vzduchu, jeden pečovatel ho přidržuje a druhý vymění noční plenu, umyje klienta a společně ho doobléknou. Přistaví kolečkové křeslo a spustí na něj klienta.

Některé klienty musíte nakrmit
Snídani připravuje opět pečovatel, který musí znát stav zásob v lednici a ve skříňkách na potraviny. Po snídani umyjete a uklidíte nádobí a poté uklízíte v pokojích šaty do skříně, třídíte prádlo a stelete postele. Klienti mezitím tiše sedí na křeslech v jídelně. Ve všední den pro ně sociální pracovnice připravuje různé společenské aktivity či cvičení.

Po chvilce oddechu, po intenzivní několikahodinové práci připravujete oběd. Některé klienty musíte nakrmit. Jsem rád, že jsem se po čase osmělil a začal jíst tradiční anglická jídla, protože jindy bych si sám od sebe nedal ledvinkový koláč, mleté maso zapečené s bramborovou kaší či květák zapečený se sýrem.

Po obědě už jenom umyjete hromadu nádobí a ve dvě hodiny jdete domů. To už je nastoupená druhá směna, která prakticky dělá to samé co ráno, s tím rozdílem, že klienty do postele ukládá.

V Home Close byl ještě byt číslo 1 s těžce nemocnými, kteří zůstávali celý den na lůžku. Museli se několikrát denně obracet kvůli proleženinám a měli také zapojený přístroj na odvod moči. V těchto případech s pečovateli těsně spolupracují zdravotní sestry.

S odstupem času mohu říct, že přes fyzické, ale hlavně psychické vypětí byla tato práce ohromnou zkušeností. Tři měsíce mi však stačily...

PRÁCE V ZAHRANIČÍ: místo můžete shánět až na místě, vyplatí se hledat ve větších městech

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Začínali mezi holými zdmi, dnes vyvážejí do dvaceti zemí světa

Václav a Pavla Mikovi ze Sázavy dokážou ze skla vyrobit snad vše, na co si...

Po sametové revoluci oprášili odkaz pradědečka a obnovili komunisty zabavenou sklárnu. Jejich sklo znají ve dvaceti...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

KOMENTÁŘ: Česku ujíždí vlak v přetahované o ukrajinské pracovníky

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Český trh práce trpí nedostatkem zaměstnanců. Řadu pracovních příležitostí tak u nás našli lidé z Ukrajiny. Teď o ně...

Mezinárodní měnový fond uvažuje o zrušení hotovosti

Mezinárodní měnový fond uvažuje o zrušení hotovosti

Kurzy.cz „V případě zrušení hotovosti budou monitorovány všechny prováděné transakce. To by proměnilo náš svět na Orwellův, ve k...

Najdete na iDNES.cz