Trampoty s vedrem: Zapáchajícímu kolegovi řekněte, že smrdí, nemusí o tom vědět

aktualizováno 
Letní počasí dokáže pobyt v práci pořádně znepříjemnit. Všudypřítomné vedro, až se nedá pořádně dýchat, přesto je třeba plnit si pracovní povinnosti. Problém je pot. Jak říct kolegovi, že nevoní, se učí na mnoha seminářích.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Firma by vám horké chvilky v práci měla co nejvíce ulehčit. V případě úmorných teplotních podmínek máte oporu přímo v zákoně.

"Zaměstnavatel je povinen podle zákoníku práce vytvářet bezpečné a zdraví neohrožující pracovní prostředí a pracovní podmínky, což se vztahuje i na teploty," říká k tomu advokátka Barbora Mokrošová z Peterka & Partners. Firmy by tak měly zajistit, aby teploty na pracovišti neohrožovaly zdraví svých zaměstnanců, a také by se měly postarat o dostupnost pitné vody v prostorách společnosti.

Navíc v případě nevyhovujících teplotních podmínek, jimž se nevyhnou třeba pekaři, slévači, řidiči či kováři, zákon dokonce předepisuje povinnost umístit na pracoviště takzvaný "ochranný nápoj".

"Ochrannými nápoji není myšlena voda, ale nápoje, které organismu dodají potřebné minerální látky. Ochranný nápoj musí být zdravotně nezávadný a nesmí obsahovat více než 6,5 hmotnostních procent cukru. Množství alkoholu v něm nesmí překročit jedno hmotnostní procento," upřesňuje advokátka Mokrošová.

Tato povinnost se většinou nevztahuje na kancelářské prostory. Moderní společnosti navíc většinou mají prostory klimatizované. Podle odborníků se však najdou i výjimky.

"V Česku je pořád řada firem, jejichž kancelářské, výrobní nebo skladovací prostory jsou zastaralé a nevyhovují hygienickým podmínkám. V létě tam je horko a v zimě je stejná zima jako venku. Aby se tento stav změnil, je většinou nutná velká investice. A jelikož firmy neinvestovaly do této oblasti ani před krizí, neinvestují ani teď," vnímá situaci Tomáš Gřešek, odborník na řízení lidí a kouč ze školy CMC.

Podle něj jsou problémové především regionální výrobní firmy. "Dělníci v některých výrobních halách pracují za teplotně nepřiměřených podmínek, které nejsou v souladu s bezpečností práce," všímá si Gřešek. Ale přibývá především nadnárodních firem, které mají pracovní podmínky nastaveny velmi dobře.

Podle Gřeška, který se zabývá školením manažerů, je starost o pohodlí zaměstnanců záležitostí právě pro šéfy. "Moje zkušenost je, že manažeři i majitelé těch lépe vybavených firem jsou mnohem vstřícnější k potřebám zaměstnanců. Většinou zajišťují dostatek tekutin na pracovišti. Setkal jsem se i s úpravou pracovní doby – častější přestávky, posun začátku pracovní doby. Některé firmy zajišťují mobilní klimatizace nebo alespoň větráky," dodává Gřešek.

Většina velkých tuzemských firem, které MF DNES oslovila, se dušuje, že o své zaměstnance v době horkých dnů dobře pečuje. "Na pracovištích je klimatizace a k dispozici dostatek tekutin, není třeba sahat ke speciálním opatřením,“ říká třeba Martina Kemrová, mluvčí společnosti T-Mobile.

Podobně hovoří také zástupci obchodního řetězce Tesco. "Zaměstnanci obchodů i na centrále mohou celoročně využívat aquabary, které jsou umístěny na našich pracovištích a slouží k zajištění pitného režimu. Navíc zaměstnanci mají nárok při teplotách nad 28 stupňů na pracovišti na ochranné nápoje, konkrétně minerální vodu, v minimálním množství dva litry na směnu a zaměstnance," říká Karel Foltýn, personální ředitel Tesco Stores Česká republika.

Jak na nevhodný zápach

V letních měsících se na mnoha pracovištích řeší i další ožehavý problém – zapáchající kolegové. Jak nejlépe zaměstnance upozornit a zároveň ho v kolektivu neshodit, na to se manažeři často speciálně školí.

"Ze své lektorské zkušenosti mohu říct, že je to velmi časté téma řady seminářů. Řešíme to na asertivitě, firemní kultuře, řešení konfliktů a řadě dalších," říká k tomu Tomáš Gřešek.

Podle něj je především důležité to dotyčnému říci, protože on to sám nemusí vnímat. "Je důležité to řešit otevřeně. Řada klientů mi potvrdila, že dotyčný se stane terčem nevybíravých narážek, pomluv a útoků," říká k tomu Gřešek. Někdy podle něj stačí třeba naznačit. Koupit parfém nebo poukaz do čistírny.

"Tohle jsme řešili s kolegou, tak jsme mu hromadně koupili vonný stromeček do auta, pochopil to," říká jedna manažerka, která však nechtěla uvést jméno ani firmu.

Podle Gřeška je také vhodné, aby i firma vytvořila podmínky pro řešení tohoto problému. Nejlepším způsobem je podle něj sprcha na pracovišti, větrané nebo klimatizované prostory.

"Také je vhodné si uvědomit, že problém se zápachem může být způsoben zdravotním stavem nebo fyziologickou dispozicí. Proto řešení takové věci chce citlivý přístup," uzavírá Gřešek.

Na co máte právo, když je v práci vedro

Máte nárok na vodu, tedy na zajištění pitného režimu. To souvisí s povinností zaměstnavatele zajišťovat bezpečnost a ochranu zdraví svých zaměstnanců. K tomu je zavazuje zákoník práce. Máte nárok pracovat v přiměřených teplotních podmínkách, které by vám zaměstnavatel měl zajistit.

Pokud vysokou teplotu nelze z pracoviště odstranit, máte nárok na "ochranný" nápoj což by měl být nápoj, který obsahuje určité minerální látky, jež pomáhají lidskému organismu. Můžete odmítnout pracovat, pokud máte lékařský posudek, a tedy i oprávněný pocit, že výkon v takových podmínkách ohrožuje vaše zdraví.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

Kvíz: Jste zkušení gurmáni? Jak znáte svá práva v restauraci?

ilustrační snímek

Většina lidí s reklamací v restauraci váhá. Zákazník přitom uzavírá stejnou kupní smlouvu jako kdekoliv jinde a v...

Šest tipů, jak koupit letenky výhodně a nevyhodit peníze oknem

ilustrační snímek

Letenka za korunu se někdy pěkně prodraží. Tisíce navíc můžete zaplatit za zavazadlo, odbavení i občerstvení na palubě....

Soused pronajímá byt přes Airbnb, jeho hosté nás ruší. Jak se bránit?

ilustrační snímek

Sousedy si nevybíráme. To ovšem neznamená, že si musíme všechno nechat líbit. Co dělat, pokud je v sousedním bytě...

Další z rubriky

Vyráběl medovinu pro přátele, teď sklízí ocenění až za oceánem

Včelař a výrobce medoviny Jiří Bartoš

Medovina, která získala zlatou medaili na Mazer Cupu, každoroční prestižní soutěži v americkém Coloradu, pochází ze...

Se svou Trinutkou uspěl v soutěži i u zákazníků, kteří máslo ochutnali

Radomír Novák ze společnosti Trinutka

Mohl projektovat přehrady či jiná vodní díla. Před několika lety, sám pro sebe, vyrobil oříškové máslo. A když chutnalo...

Zkrátil zaměstnancům pracovní dobu. Osm hodin je přežitek, říká podnikatel

Martin Bláha

Některé firmy v Česku začaly zavádět kratší pracovní dobu. Jednou z nich je společnost Vašečočky.cz zaměstnávající 70...

Další město duchů hledá obyvatele. Poggioreale (Sicílie) chce nabízet domy za je...

Další město duchů hledá obyvatele. Poggioreale (Sicílie) chce nabízet domy za je...

Kurzy.cz Sicilské město Poggioreale chce lidem prodat domy za příznivé ceny. Dům může být váš za pouhé jedno euro. O většinu oby...

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR KVALITY S AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 33 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz