Trampoty s vedrem: Zapáchajícímu kolegovi řekněte, že smrdí, nemusí o tom vědět

aktualizováno 
Letní počasí dokáže pobyt v práci pořádně znepříjemnit. Všudypřítomné vedro, až se nedá pořádně dýchat, přesto je třeba plnit si pracovní povinnosti. Problém je pot. Jak říct kolegovi, že nevoní, se učí na mnoha seminářích.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Firma by vám horké chvilky v práci měla co nejvíce ulehčit. V případě úmorných teplotních podmínek máte oporu přímo v zákoně.

"Zaměstnavatel je povinen podle zákoníku práce vytvářet bezpečné a zdraví neohrožující pracovní prostředí a pracovní podmínky, což se vztahuje i na teploty," říká k tomu advokátka Barbora Mokrošová z Peterka & Partners. Firmy by tak měly zajistit, aby teploty na pracovišti neohrožovaly zdraví svých zaměstnanců, a také by se měly postarat o dostupnost pitné vody v prostorách společnosti.

Navíc v případě nevyhovujících teplotních podmínek, jimž se nevyhnou třeba pekaři, slévači, řidiči či kováři, zákon dokonce předepisuje povinnost umístit na pracoviště takzvaný "ochranný nápoj".

"Ochrannými nápoji není myšlena voda, ale nápoje, které organismu dodají potřebné minerální látky. Ochranný nápoj musí být zdravotně nezávadný a nesmí obsahovat více než 6,5 hmotnostních procent cukru. Množství alkoholu v něm nesmí překročit jedno hmotnostní procento," upřesňuje advokátka Mokrošová.

Tato povinnost se většinou nevztahuje na kancelářské prostory. Moderní společnosti navíc většinou mají prostory klimatizované. Podle odborníků se však najdou i výjimky.

"V Česku je pořád řada firem, jejichž kancelářské, výrobní nebo skladovací prostory jsou zastaralé a nevyhovují hygienickým podmínkám. V létě tam je horko a v zimě je stejná zima jako venku. Aby se tento stav změnil, je většinou nutná velká investice. A jelikož firmy neinvestovaly do této oblasti ani před krizí, neinvestují ani teď," vnímá situaci Tomáš Gřešek, odborník na řízení lidí a kouč ze školy CMC.

Podle něj jsou problémové především regionální výrobní firmy. "Dělníci v některých výrobních halách pracují za teplotně nepřiměřených podmínek, které nejsou v souladu s bezpečností práce," všímá si Gřešek. Ale přibývá především nadnárodních firem, které mají pracovní podmínky nastaveny velmi dobře.

Podle Gřeška, který se zabývá školením manažerů, je starost o pohodlí zaměstnanců záležitostí právě pro šéfy. "Moje zkušenost je, že manažeři i majitelé těch lépe vybavených firem jsou mnohem vstřícnější k potřebám zaměstnanců. Většinou zajišťují dostatek tekutin na pracovišti. Setkal jsem se i s úpravou pracovní doby – častější přestávky, posun začátku pracovní doby. Některé firmy zajišťují mobilní klimatizace nebo alespoň větráky," dodává Gřešek.

Většina velkých tuzemských firem, které MF DNES oslovila, se dušuje, že o své zaměstnance v době horkých dnů dobře pečuje. "Na pracovištích je klimatizace a k dispozici dostatek tekutin, není třeba sahat ke speciálním opatřením,“ říká třeba Martina Kemrová, mluvčí společnosti T-Mobile.

Podobně hovoří také zástupci obchodního řetězce Tesco. "Zaměstnanci obchodů i na centrále mohou celoročně využívat aquabary, které jsou umístěny na našich pracovištích a slouží k zajištění pitného režimu. Navíc zaměstnanci mají nárok při teplotách nad 28 stupňů na pracovišti na ochranné nápoje, konkrétně minerální vodu, v minimálním množství dva litry na směnu a zaměstnance," říká Karel Foltýn, personální ředitel Tesco Stores Česká republika.

Jak na nevhodný zápach

V letních měsících se na mnoha pracovištích řeší i další ožehavý problém – zapáchající kolegové. Jak nejlépe zaměstnance upozornit a zároveň ho v kolektivu neshodit, na to se manažeři často speciálně školí.

"Ze své lektorské zkušenosti mohu říct, že je to velmi časté téma řady seminářů. Řešíme to na asertivitě, firemní kultuře, řešení konfliktů a řadě dalších," říká k tomu Tomáš Gřešek.

Podle něj je především důležité to dotyčnému říci, protože on to sám nemusí vnímat. "Je důležité to řešit otevřeně. Řada klientů mi potvrdila, že dotyčný se stane terčem nevybíravých narážek, pomluv a útoků," říká k tomu Gřešek. Někdy podle něj stačí třeba naznačit. Koupit parfém nebo poukaz do čistírny.

"Tohle jsme řešili s kolegou, tak jsme mu hromadně koupili vonný stromeček do auta, pochopil to," říká jedna manažerka, která však nechtěla uvést jméno ani firmu.

Podle Gřeška je také vhodné, aby i firma vytvořila podmínky pro řešení tohoto problému. Nejlepším způsobem je podle něj sprcha na pracovišti, větrané nebo klimatizované prostory.

"Také je vhodné si uvědomit, že problém se zápachem může být způsoben zdravotním stavem nebo fyziologickou dispozicí. Proto řešení takové věci chce citlivý přístup," uzavírá Gřešek.

Na co máte právo, když je v práci vedro

Máte nárok na vodu, tedy na zajištění pitného režimu. To souvisí s povinností zaměstnavatele zajišťovat bezpečnost a ochranu zdraví svých zaměstnanců. K tomu je zavazuje zákoník práce. Máte nárok pracovat v přiměřených teplotních podmínkách, které by vám zaměstnavatel měl zajistit.

Pokud vysokou teplotu nelze z pracoviště odstranit, máte nárok na "ochranný" nápoj což by měl být nápoj, který obsahuje určité minerální látky, jež pomáhají lidskému organismu. Můžete odmítnout pracovat, pokud máte lékařský posudek, a tedy i oprávněný pocit, že výkon v takových podmínkách ohrožuje vaše zdraví.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Kvíz: Víte, jaké zásadní změny přinese novela zákoníku práce?

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co nás jako zaměstnance může čekat? Vyzkoušejte náš kvíz a ověřte si své znalosti.

Werichovo „ten dělá to a ten zas tohle“ dnes už příliš neplatí

Se školením uvnitř firmy souvisí i další velké téma - zastupitelnost lidí.

Býval to začarovaný kruh. Čerství absolventi hledali práci, aby nabrali první zkušenosti. Firmy pátraly po odbornících,...

KOMENTÁŘ: Česku ujíždí vlak v přetahované o ukrajinské pracovníky

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Český trh práce trpí nedostatkem zaměstnanců. Řadu pracovních příležitostí tak u nás našli lidé z Ukrajiny. Teď o ně...

Hypotéka je pro Čechy už zase "luxus". Hypotéky jsou nejdražší za pět let, letos...

Hypotéka je pro Čechy už zase "luxus". Hypotéky jsou nejdražší za pět let, letos...

Kurzy.cz Průměrná sazba hypoték v Česku se lednu dostala na úroveň tří procent. Tak drahé byly hypotéky naposledy před takřka pě...

Najdete na iDNES.cz