Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. září 2023 Jonáš

Tajemství slavných rodin: Jak Slonkovy lyže skončily v národním podniku

Na počátku dynastie byl Adolf I., truhlář z Rokytna, který jako první na Novoměstsku vyrobil lyže. Jeho potomci firmu nejenom rozšiřovali, ale byli i úspěšnými závodníky.
Vývěsní tabule Slonkovy firmy

Vývěsní tabule Slonkovy firmy | foto: Archiv: Milan Slonek

Když se fryšavský revírník Rudolf Gabessam přišel k hostinskému Koskovi na Studnické Paseky u Nového Města na Moravě pochlubit novými lyžemi z Norska (podle jiných zdrojů z rakouského Štýrska), hospodského zaujaly natolik, že si chtěl stejné lyže vyrobit. Ale protože si sám nevěděl s tvrdým dřevem rady, šel v Rokytně za vyhlášeným truhlářským mistrem Adolfem Slonkem. A ten je podle vzoru vyrobil. Psal se rok 1896 a byly to první ski na Vysočině.

Tajemství slavných rodin

Jejich špice tehdy Slonek, v rodinné historii označovaný jako Adolf I., k nelibosti své ženy napařoval v hrnci na plotně v kuchyni, aby je pak mohl ohnout na kole od vozu. O Adolfu Slonkovi se říkalo, že umí vyrobit vše - od kolébky přes mlýnské kolo až po rakev.

„Měl deset dětí, jedno z nich brzy zemřelo. O pokračovatele neměl nouzi, měl totiž sedm synů. Tři se vyučili stolaři, jeden tesařem, jeden strojníkem, jeden knihařem, jeden se stal učitelem. Všichni se nějak podíleli na chodu firmy. Adolf pak s pomocí rodiny koupil v Novém Městě na Moravě domek, kde začali sériovou výrobu lyží,“ vypráví pokračovatel dynastie Milan Slonek, pravnuk zakladatele.

Dnes provozuje na stejném místě obchod s lyžařským vybavením a živí se také zakázkovou truhlářskou výrobou. Před několika lety pro setkání Nových Měst z celé Evropy vyrobil obří sedmimetrovou lyži, která je vystavena před hotelem Ski u známé Vysočina Areny.

Slonkovi - podnikatelé i sportovci

  • O „Novoměšťácích“ se říká, že se rodí s běžkami na nohou. O Slonkových to platí dvojnásob. 
  • Lyžovali všichni, ale reprezentační hvězda, mistr republiky a vítěz Hančova memoriálu, mistr Německa, Jugoslávie, účastník MS, byl Bohuslav Slonek. První závodník, který použil dvě hole při závodě, byl Adolf Slonek první.
  • Na závodnickou tradici navazuje mladinká Marta Slonková, jež je ve výběru olympijských nadějí. „Rozhodování, jakému sportu se budu věnovat, nebylo nutné,“ říká s úsměvem. 

„Jestli bych dokázal udělat na zakázku repliku historické lyže? Takovou poptávku jsem zatím neměl. Tvarově by to nebyl problém, horší by bylo lyže napařit a ohnout,“ zamýšlí se Milan Slonek. Nestandardní výroba by podle něj vyšla na několik tisíc korun.

Ale zpátky do historie. V rodinné tradici nejprve pokračovali bratři Adolf a Antonín, synové Adolfa I. „Svoje výrobky testovali na vůbec prvních závodech v Novém Městě na Moravě v roce 1910,“ zmiňuje pokračovatel rodu další milník. Plány podnikavých bratrů přerušila první světová válka, Adolf junior se vrátil coby ruský legionář domů z války až v roce 1920.

Bratři Slonkové nakupovali jasanové a jiné dřevo v okolí, ale pro speciální dřevo hickory, tedy kanadský ořešák, jezdili až do Hamburku. „Takové dřevo se přepravovalo přes moře do německého přístavu. Tam Slonkovi nakoupili nějaké množství dřeva, po řece pak dojelo do Mělníka nebo do pražských Holešovic, kde se přeložilo na dráhu a přijelo až do Nového Města,“ líčí Milan Slonek.

Pomohla zakázka pro armádu

Ale přišly i těžkosti. Během hospodářské krize byla na lyže uvalena přepychová daň. Až její zrušení v roce 1930 umožnilo rozšíření lyží mezi širší vrstvy. V krizi pomohlo firmě se slonem ve znaku i to, že Adolf coby vysloužilý legionář získal zakázku na lyže a vojenské bedny pro armádu. V polovině třicátých let si Slonkovi pořídili i pilařský provoz a přířezovnu s pohonem parního stroje.

Lyže se vyráběly nejprve z jednoho kusu dřeva, od roku 1935 se začaly dělat lepené. Střed lyže byl odlehčený z měkkého dřeva, horní plát a skluznice z tvrdého. Dále se již nenapařovaly a neohýbaly, ale lepily do tvaru přímo na modelu. 

Slonkové se snažili vyjít vstříc narůstajícímu počtu zákazníků rozšířením sortimentu - vyráběli běžky (Harus Special, Hvězda, Trojuhelník), lyže speciální závodní, na skok, sjezdové lyže Slalom i dětské modely. V Brně zřídili sklad a obchod lyží i dalších sportovních potřeb.

Za druhé světové války se lyže přestaly dělat, veškeré hotové výrobky byly zabaveny Němci. A po únoru 1948 přišel konec svobodného podnikání. 

Tajemství slavných rodin

„V roce 1950 byl založen národní podnik Sport, který pohltil všechny místní výrobce (kromě Slonků také Rohlíka s Chroustem, Špinara, bratry Mokré a Formánka – pozn. red.). Mého tátu udělali vedoucím, protože výroba pokračovala u nás. Později odstoupil, ale ve Sportu dělal dál a podílel se na vývoji,“ líčí složité období Milan Slonek.

Výroba u Slonků trvala zhruba do roku 1970, než vznikl nový závod na zelené louce u Pohledce. Z národního podniku po privatizaci vznikla firma Sporten, kterou koupil jeden z nejbohatších Čechů Tomáš Němec. Má s ní velké plány, běžecké i sjezdové lyže chce mít za několik let ve Světovém poháru.

Že se z tradičního závodu Zlatá lyže, jehož zakládající listinu podepisoval také Adolf I., stane mezinárodní závod a později „svěťák“, se přičinil Ladislav (II.) Slonek. Coby bafuňář se v různých rolích zúčastnil osmi zimních olympiád a dodnes je expertem vedení běžecké komise FIS.

Autor:
  • Nejčtenější

Drahota změnila nakupování Čechů, obchodníci začínají s cenami brzdit

Inflace je v Česku stále vysoká, meziročně se drží na úrovni 8,5 procenta. Nakupování v akčních nabídkách a ve slevách...

Začínali s jedním výrobkem. Dnes jich mají čtyři stovky a prodávají i do světa

Na trhu jsou více než třicet let. AG Foods založil Jiří Jízdný v roce 1990, začínal přitom s jediným produktem. Ten...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Psycholog radí, jak odpovídat na nejčastější otázky při pohovoru

Nezaměstnanost je v Česku nízká a řada firem hledá nejrůznější odborníky. Pokud zvažujete hledat si novou pracovní...

Energie by mohly zlevnit, na ceny před covidem ale zapomeňte

Sjednat si pevné ceny energií a na jak dlouho, nebo se spolehnout na burzovní vývoj a platit spotové ceny? To jsou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Čtvrtinu majetku drží stovka nejbohatších, střední třída u nás chybí

Premium Pouhé jedno procento české populace, tedy necelých 100 tisíc lidí, disponuje finančním majetkem přesahujícím 5 milionů...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Mladí experti vyvinuli materiál budoucnosti. Mají s ním velké plány

Češi umí pomocí mycelia vypěstovat jedinečný materiál, který má obrovskou budoucnost. Potvrzuje to unikátní projekt...

Zaměstnat někoho 55+? Zaměstnavatelé pomalu mění přístup

Společnost stárne, věk odchodu do důchodu se bude prodlužovat. Přesto jsou lidé ve věku 55+ na trhu práce stále často...

Stresující onboarding. Deset deziluzí z prvních dnů v práci a jak je zvládnout

Premium Moderně se tomu říká onboarding. A jde o to, aby nový zaměstnanec dobře zapadl do týmu a věděl, jakou v něm má roli....

Vysokoškoláky bereme, hlásí firmy. Také absolventi jdou na dračku

Máte v ruce čerstvý diplom z vysoké školy, prázdniny jsou pryč, a vy stále marně sháníte zaměstnání? Něco musí být...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...