Při výběru MBA je nejdůležitější kvalita školy

  11:11aktualizováno  11:11
Rozdíl není mezi zahraničními a tuzemskými školami, ale mezi dobrými a špatnými, lhostejno kde. Nekritický obdiv všeho zahraničního v této oblasti již pominul a rozhoduje pouze kvalita. To tvrdí Milan Malý, profesor Vysoké školy ekonomické a předseda České asociace MBA škol (CAMBAS).

Z čeho vychází koncepce studia MBA v České republice?

MBA studium je chápáno jako profesní vzdělání a v souladu s názorem ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy je zařazeno do takzvaného celoživotního vzdělávání. Je to tedy vzdělání postgraduální, po absolvování vysoké školy, obvykle magisterského stupně, ale postačí i bakalářský titul. Získaný titul MBA tedy u nás neznamená absolvování vysoké školy, ale profesionální vzdělání, získání manažerských dovedností a předpoklady pro rychlejší postup v manažerské kariéře, případně lepší pracovní zařazení. Studuje se obvykle bez přerušení zaměstnání. To vysvětluje značný zájem, který o toto vzdělání dnes projevují manažeři ve všech oborech, podnicích, neziskových organizacích i státních institucích.

Podle jakých kritérií si mají zájemci o studium vybírat školu?

Rozhodujícím kritériem při výběru školy je její kvalita. Ta se projevuje v řadě ukazatelů, které běžný zájemce nemá možnost ani čas zjišťovat. Proto vz

V přiloženém článku naleznete vybrané školy poskytující titul MBA!

nikají různé asociace či instituce, které podle odborně zpracovaných kritérií hodnotí úroveň jednotlivých škol. Pokud škola splňuje požadovaná kritéria kvality, uděluje jí takzvanou akreditaci. Prakticky v každé zemi existuje taková asociace MBA škol. Některé z nich udělují akreditaci i školám z jiných zemí. Akreditace prestižní instituce je určitou zárukou kvality školy.

Co znamená akreditace školy či programu studia?

Kvalita studia spadajícího do českého vysokoškolského systému je garantována akreditacemi, tedy potvrzením žádoucí kvality, které má právo udělovat pouze ministerstvo školství. Všechny vysokoškolské tituly získané na různých, u nás působících pobočkách zahraničních univerzit, ať se honosí jakýmkoliv názvem a zahraniční akreditací, jsou v tuzemsku platné jen tehdy, je-li daný program akreditován ministerstvem školství nebo je nostrifikován, to znamená potvrzen příslušnou českou fakultou. Studium MBA nespadá u nás do systému vysokoškolského, ale celoživotního vzdělávání. Ministerstvo proto neprovádí jeho akreditaci, ale přeneslo tuto agendu na CAMBAS jako profesní asociaci.

Co je to CAMBAS?

CAMBAS je zkratka anglického názvu České asociace MBA škol, Czech Association of MBA Schools. Byla založena v roce 1998 na doporučení a za účinné podpory programu PHARE při Evropské unii.
Hlavním posláním asociace je v souladu s jejími stanovami "zajišťovat, udržovat a dále rozvíjet vysokou úroveň studia MBA v České republice", včetně zavedení systému akreditací studia MBA. Založení asociace bylo akceptováno ministerstvem školství a bylo uznáno European Foundation for Management Development v Bruselu jako oficiální akreditační orgán v České republice.

Co garantuje studentům členství školy v CAMBAS?

V každé zemi existují prestižní a uznávané asociace, které akreditují programy MBA. Například v USA je to AACSB, ve Velké Británii AMBA, ve Španělsku AEEDE, v Itálii ASFOR, v Německu, Rakousku a Švýcarsku FIBAA, v Polsku FORUM, v Rusku RABE, v Nizozemsku VSNU. V naší republice tuto funkci plní CAMBAS. Akreditace kmenové instituce je určitou zárukou úrovně i její pobočky v cizí zemi. Členství v CAMBAS tedy zaručuje, že škola má program studia MBA akreditovaný touto asociací a splňuje kritéria, která byla vypracována jako norma kvality studia MBA v Česku.

Kolik přibližně studium stojí?

Přibližně dvě stě až tři sta tisíc korun. U dotovaných programů bývá někdy levnější, při rozsáhlejším využívání zahraničních lektorů a částečném studiu v zahraničí naopak výrazně dražší.

Dá se studovat v češtině?

Kromě škol, kde vyučovacím jazykem je pouze angličtina, nabízí dnes řada jiných studium v češtině nebo v kombinaci s angličtinou, případně s jiným jazykem, jako je němčina, španělština nebo francouzština.

Kolik škol v České republice má studium MBA akreditováno CAMBAS?

K dnešnímu dni je to sedm škol a jedna další je v závěrečném procesu akreditace. Jde tedy prakticky o osm škol. M. Pátek.
"Všichni pracovníci personálních útvarů by měli pečlivě rozlišovat, kde zájemce o zaměstnání titul MBA získal," radí Milan Malý, profesor VŠE a předseda CAMBAS.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Je to triko 21. století a chceme, aby ho měl každý, říká podnikatel

Pavel Hrstka (zleva), Martin Burkoň a René Němeček z chrudimské firmy CityZen

Tři inženýři a tátové od rodin. Společně podnikat začali teprve vloni. Letos vyhráli celorepublikové kolo soutěže...

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Proč vypnout o dovolené a jak si umět odpočinout, radí psycholog

Ilustrační snímek

Kdo nedokáže o dovolené vypnout a relaxovat, koleduje si o potíže. Nejen že klesne pracovní produktivita, ale vzroste...

Odkládat hledání práce se nevyplácí. Absolventi, kteří nečekají, mají výhodu

Ilustrační snímek

Řada absolventů středních a vysokých škol si užívá prázdniny a odkládá hledání nového uplatnění. Personalisté však...

Další z rubriky

Vyráběl medovinu pro přátele, teď sklízí ocenění až za oceánem

Včelař a výrobce medoviny Jiří Bartoš

Medovina, která získala zlatou medaili na Mazer Cupu, každoroční prestižní soutěži v americkém Coloradu, pochází ze...

Nemusíme provokovat, pozornost ale přitahujeme rádi, říká úspěšný pár

„Chtěla jsem, aby kabelka byla zajímavá a nemusela jsem na ni půl roku šetřit....

Ona se vyučila prodavačkou, on zámečníkem. Náhoda při hledání vhodné kabelky z nich udělala zanícené a nadšené...

Je to triko 21. století a chceme, aby ho měl každý, říká podnikatel

Pavel Hrstka (zleva), Martin Burkoň a René Němeček z chrudimské firmy CityZen

Tři inženýři a tátové od rodin. Společně podnikat začali teprve vloni. Letos vyhráli celorepublikové kolo soutěže...

Přetahovaná o zaměstnance vyjde firmy draho. Motivační navýšení mzdy začíná na č...

Přetahovaná o zaměstnance vyjde firmy draho. Motivační navýšení mzdy začíná na č...

Kurzy.cz Zaměstnance, který je ve své práci jinak spokojený, k sobě konkurence nenaláká jen na o něco vyšší plat. Z průzkumu per...

Advantage Consulting, s.r.o.
CNC SEŘIZOVAČ - KOVOVÝROBA

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj, Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 20 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz