Největší zájem o brigádníky mají na Vánoce obchodní řetězce a e-shopy. Ilustrační snímek

Největší zájem o brigádníky mají na Vánoce obchodní řetězce a e-shopy. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vánoční brigáda za dvě stovky na hodinu? Letos nic neobvyklého

  • 10
Kdo si letos najde vánoční brigádu, slušně si vydělá. Nabídka práce je mimořádně široká, naopak počet zájemců minimální. A tak firmy navyšují odměny. Oproti loňsku o 25 procent. Jaká místa jsou volná a kde si podle personalistů vyděláte nejvíc?

Kdo si chce letos přivydělat, třeba na vánoční dárky, může se těšit na výdělek až 200 korun za hodinu. Benefity čekají i na ty, kteří na předvánoční brigádě odpracují všechny domluvené směny. Možná je i dřívější výplata mzdy.

„Hodinová mzda na vánočních brigádách začíná na částkách okolo 85 korun, to se týká například různých pomocných manuálních prací. Většina nabídek však přesahuje hranici stokoruny. Výjimkou však nejsou ani brigády s hodinovou sazbou 200 korun. Ty najdeme v kontaktních centrech, kde jsou velké bonusy za výkon. Podobné částky lze vydělat i prací v nejvytíženějších logistických centrech,“ říká Tomáš Surka, ředitel personálně-poradenské společnosti McRoy pro střední a východní Evropu. 

Na některých méně obvyklých brigádách, například na pozici IT testerů, se dá podle Surky vydělat i více než 300 Kč za hodinu.

Top 5 brigád 2017

  1. Práce ve skladu
  2. Prodejce / prodavačka
  3. Podpora prodeje / promotéři / prodejní asistenti
  4. Pracovník zákaznického / kontaktního centra
  5. Práce v pohostinství

Zdroj: McRoy

A zatímco zájemců o práci je málo, nabídek spousty. Podle Františka Jareše z agentury Student je poptávka po pracovnících o 30 % vyšší než v roce 2016. Obchodní řetězce hledají pokladní, lidi na doplňování zboží nebo jako pomocníky do pekáren. 

Největší požadavky mají e-shopy, ty hledají brigádníky na balení a expedice. „Přibývá objednávek i na asistenty prodeje do obchodních center, telefonní operátoři shánějí lidi na objednací linky, hledáme také kandidáty na stánkový prodej či prodej kaprů,“ říká František Jareš z agentury Student.

I on mluví o vysokých hodinových odměnách. „Brigády atakující 200 korun jsou ale obvykle podmíněny vysokým počtem kritérií, které se musí splnit: bezabsenčnost, výkon, chybovost, směnnost a další. Takže jen několik málo procent brigádníků takovou mzdu obdrží. Nicméně marketingově se to dobře podává: brigáda až 200 Kč/h zní lépe než brigáda od 130 Kč/h,“ dodává František Jareš.

Volná místa je letos těžké obsadit. Studenti už nemají takový zájem jako dříve, což je dáno i jejich nízkým počtem. Obyvatel ve věku 20 let je výrazně méně než před 6 lety, a to o zhruba 30 tisíc lidí. Větší zájem naopak projevují lidé, kteří mají sice svá zaměstnání, ale potřebují si před Vánoci přivydělat. Mezi zájemci o brigádu bývají i maminky na rodičovské dovolené, důchodci i například lidé s exekucemi.

„Pro některé brigádníky představuje dočasná smlouva také šanci na získání zaměstnaneckého poměru na plný úvazek. Když se pracovník před Vánocemi osvědčí, firmy rády přispěchají s takovou nabídkou,“ doplňuje Tomáš Surka z McRoy.