Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. března 2023 Dita

Bojíte se vyhoření? Na restart funguje lék zvaný sabbatical

Někdy to chce vyčistit si od přílišné práce hlavu. Zkrátka bouchnout na pár týdnů či měsíců v práci dveřmi a prchnout z civilizace. Některé firmy takové volno umožňují v podobě benefitu, kterému se říká sabbatical. Takové volno si dopřál i advokát Petr Nosek.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Coby koncipient v advokátní kanceláři Dentons Europe se dva měsíce učil šestnáct hodin denně na advokátní zkoušky. Jakmile měl hotovo, uvědomil si, že pro duševní zdraví ze všeho nejméně potřebuje další týdny a měsíce v obleku a každodenní jednotvárnost.

„Vždy jsem rád cestoval, tak jsem si řekl, že teď je ten správný čas splnit si sen a procestovat svět,“ vypráví advokát Jakub Nosek.

I když většinou bývají právníci solidní dámy a pánové, on je dobrodruh maskovaný kravatou. Takže si plán cesty sestavil jen velmi zhruba: z Kyrgyzstánu a Číny projet Asii, pak to zatočit dolů do Austrálie a na Nový Zéland a potom? To se uvidí. „Věděl jsem jen, že 10. ledna mám sraz s partou lidí v Uruguayi. Dál už jsem moc neplánoval, když jsem na cestách, jsem pankáč,“ pokrčí rameny.

Prodal auto, zbavil se všeho haraburdí z bytu, odstěhoval se na kanape ke kamarádce a měsíc před odjezdem v kanceláři řekl, že si bere na rok neplacené volno.

„Nevěděl jsem, jak nadřízení zareagují. Protože byli s mojí prací spokojeni a pro firmu pracuji dlouho, volno jsem dostal,“ potěšilo advokáta, který byl od začátku přesvědčen, že se za rok do mezinárodní kanceláře vrátí: „Kdybych pracoval v IT, bylo by to možná něco jiného, ale jako právník jsem vázán na Českou republiku. A trhat jablka na Zélandu jsem vážně nechtěl.“

Pustí je do světa, aby se chtěli vrátit zpátky

Advokacie je nemilosrdné kolbiště, kde si právníci čas od času potřebují důkladně provětrat hlavu. A šéfové kanceláře Dentons Europe si toho jsou vědomi. Proto patří neplacené dlouhodobé volno zvané sabbatical k benefitům, které nabízejí svým zaměstnancům.

Čtěte také

„Krátká dovolená sice může dobít baterky, ale někdy potřebujeme víc než rychlou přestávku. Delší pauza umožní našim lidem zastavit se, nadechnout a rozhlédnout se kolem sebe, bilancovat. Sabbatical také funguje jako prevence proti syndromu vyhoření,“ vysvětluje Martina Tintěrová, která má v Dentons na starosti péči o mladé talenty, a ze zkušenosti doplňuje: „Z pohledu zaměstnavatele je to rozhodně jeden z benefitů, který pomáhá udržet a motivovat zaměstnance.“

V případě Jakuba Noska se tento předpoklad naplnil stoprocentně. „Když se roční putování blížilo ke konci, už jsem se zase těšil, že vyměním trička a kraťasy za oblek a budu prožívat pracovní stereotyp. Do pracovních povinností jsem se vrátil naprosto hladce,“ vybavuje si mladý advokát rok staré zážitky.

Nejčastěji vyhoří piloti a zaměstnanci korporací

Podle průzkumu agentury Behavio pro společnost Sodexo Benefity se přitom třetina Čechů cítí ve velkém stresu, který pramení nejčastěji ze zaměstnání. Mezi nejstresovější povolání patří pilot a zaměstnanec velké korporace.

Výsledkem takového tlaku může být syndrom vyhoření. „Ten je velmi záludný, vkrádá se pomalu a dlouhodobě, až najednou člověk zjistí, že je vyčerpaný, ztrácí zájem o práci i výkonnost,“ líčí příznaky Olga Hyklová, zakladatelka personálních agentur Advantage Consulting a AC Jobs, která považuje za důležité, aby se firmy snažily před syndromem vyhoření zaměstnance chránit.

„Podstatné je umožnit jim rozumně si rozložit pracovní povinnosti, udělat si čas na sebe, rodinu, koníčky i odpočinek. Mnozí zaměstnavatelé zaměstnancům pod velkým tlakem poskytují wellness či ozdravné pobyty nebo volno nad zákonný rámec,“ nabízí Hyklová různá řešení.

Cestují či pomáhají. Třeba na paralympiádě

Pokud si zaměstnanci u nadřízených sabbatical vybojují, nejčastěji zamíří na cestu na druhý konec světa, zvlášť oblíbené jsou země jihovýchodní Asie.

Jsou však i tací, kteří si nechtějí uspořádat myšlenky při praktikování jógy v indickém ašramu, ale při něčem praktičtějším, co se však zásadně odlišuje od jejich povolání. Ideální pro takový mentální odpočinek bývají různé dobrovolnické projekty.

Tak vyrazila na cesty Anna Sapelníková z pražské pobočky naftařské společnosti ExxonMobil. Letos v zimě se sbalila, zamávala kolegům v kanceláři a odjela do korejského Pchjongčchangu pomáhat při organizování paralympiády.

„Byla jsem nakonec pryč jenom tři týdny, což není tak dlouhá přestávka, a čerpala jsem neplacené volno. Svoji cestu jsem ale plánovala dva roky, protože jsem od toho hodně očekávala. Chtěla jsem nabrat energii a to se mi na sto procent podařilo,“ pochvaluje si Anna Sapelníková, která byla v Koreji zodpovědná za průběh zahajovacího a závěrečného ceremoniálu, měla na starosti bezproblémový pohyb sportovců na stadionech a poskytovala jim informace.

Protože je společnost ExxonMobil obrovská nadnárodní firma, má s podobnými „výlety“ zaměstnanců zkušenosti. „Nyní pracujeme na nových podmínkách programu sabbatical, zatím proto řešíme každý požadavek individuálně tak, abychom vyšli zaměstnanci co nejvíce vstříc,“ popisuje firemní strategii personální manažer ExxonMobil Carlo Susa.

V případě Anny šlo všechno hladce. „Svému nadřízenému jsem vysvětlila, proč tam chci jet. A také jsem od začátku věděla, že se do zaměstnání zase vrátím,“ dodává Anna Sapelníková.

Co je to sabbatical:

  • Původně označoval placené, částečně placené či neplacené volno, které poskytovaly vysoké školy pedagogům, aby mohli psát vědecké práce, vzdělávat se nebo si odpočinout. Trval minimálně dva měsíce, ale obvykle půl roku až rok.
  • Dnes patří k firemním benefitům, který využívají manažeři a hodně vytížení zaměstnanci, aby si odpočinuli od práce, cestovali, věnovali se dobrovolnické práci nebo péči o členy rodiny či blízké.
  • Volno je neplacené, může trvat několik týdnů až rok.
  • Slovo sabbatical pochází z hebrejštiny a vychází z tzv. sabatického roku. Každý sedmý rok bylo nařízeno propouštět otroky a nechat pole a vinice ležet ladem.
    Zdroj: Wikipedie

Daňové přiznání 2023

Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2022 připadá letos na pondělí 3. dubna. Interaktivní daňové formuláře umí vypočítat daně za vás.

Mohlo by vás zajímat

  • Nejčtenější

Důchody štěpí společnost. Jak to vidí mladí, starší generace a experti

Valorizace penzí a neodvratnost změny v důchodovém systému štěpí společnost. Mladí lidé se obávají, že na ně žádná...

KOMENTÁŘ: Lze vydělat na inflaci? Ano, ale musíte si pospíšit

Premium Češi se stále více učí investovat, a to zejména prostřednictvím podílových fondů. Jak ale investovat správně a vydělat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Osm doporučení, jak v době vysoké inflace investovat do sebe

Nejlepší investicí, kterou můžete ve finančně nejistých dobách podniknout, je investice do sebe. Tedy do vlastních...

Daně 2022: Zmapovali jsme nejčastější chyby ve zdanění příjmu

Blíží se základní termín pro přiznání daní z příjmu. Pokud jste růžový formulář ještě neodevzdali a podáváte ho v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Začínali s Esmeraldou v bývalém kravíně. Dnes mají 65 zaměstnanců a daří se jim

Miroslav Ponec začal podnikat krátce po revoluci. Pak ale úplně změnil obor a v roce 1993 založil se svým bratrem...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Naše ekonomická rozhodování nejsou zcela rozumná. Proč tomu tak je?

Ekonomická rozhodování lidí nejsou zcela rozumná. K tomuto závěru dospěli psychologové. Tato nerozumnost je ale...

Z ajťáka truhlářem. Změnili profesi a potvrzují: Řemeslo má zlaté dno!

Premium Vydělají si klidně 80 tisíc měsíčně, večer usínají s čistou hlavou a šéfa vidí jen ráno v zrcadle. Kdo to je?...

Češi berou útokem IT rekvalifikace. V oboru jsou nejvyšší platy

Advertorial Podle dat ČSÚ za 3. čtvrtletí 2022 byla v IT pracovních pozicích nejvyšší průměrná mzda, a to téměř 71 tisíc korun....

Vaše místo rušíme. Co si ohlídat, když dostanete padáka, radí advokát

Možností, kdy mohou zaměstnanci dostat od svého zaměstnavatele výpověď, není podle zákoníku práce mnoho. Jednou z...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...