Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

aktualizováno 
Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i nastavení větráku, někomu může vadit váš parfém, nebo propocené oblečení. Jak v době veder vycházet s kolegy?

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

1.Nápoje

Možná tím naštvete své šéfy, ale ti by měli vědět, že jakmile teplota na pracoviště přesáhne hranici 34 °C, musí zaměstnavatel zajistit takzvané ochranné nápoje. „Minimálním množstvím ochranného nápoje je 1,5 litru na pracovníka za směnu, při extrémních venkovních podmínkách se jedná až o 2,5 litru,“ přibližuje Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire.

Více podrobností najdete v článku „Voda i kratší pracovní doba. Při horku máte v práci nárok na úlevy“.

2.Klimatizace a větráky

Pracoviště, která jsou vybavená klimatizací, mohou být v tropických vedrech přívětivou oázou. Nastavení klimatizace v parných dnech však bývá častým předmětem sporů. Přílišný chlad totiž může vést k různým onemocněním. 

„Podle nařízení vlády se místnosti nemají ochlazovat na méně než 24,5 stupně Celsia. Týká se to především kanceláří. Tam, kde lidé pracují v pohybu, může teplota klimatizace klesnout na 23 °C, proto firmy investují do oddělených ovládacích panelů klimatizace. Díky nim je možné nastavovat teplou v kancelářích podle jednotlivých zón,“ říká Tomáš Surka.

Kde není klimatizace, pomohou v horkém létě větráky. Ty by ovšem měly být nastaveny tak, aby neobtěžovaly kolegy u okolních stolů.

3.Oblečení

Oblékání do práce vždy souvisí s tím, jaké máte pracovní úkoly na daný den. „V případě, že strávíte celý den na svém pracovišti, můžete zvolit uvolněnější styl oblékání,“ říká Tomáš Surka.

Jak dodává, plážové nebo dovolenkové oblečení však nemusí na kolegy v práci působit příjemně. „Stále je dobré nezapomínat na to, že sandály, kraťasy a tričko s palmou nepatří do každé kanceláře. Výjimkou jsou start-upové a jim podobné firmy, kde uvolněná atmosféra panuje po celý rok,“ poznamenává.

Pokud máte v programu pracovní schůzky s lidmi z jiných firem, neměli byste ani v tropických dnech upouštět od běžného standardu. Vyřešit se to dá tak, že se na jednání s klientem převlečete do obleku a po konci schůzky se vrátíte k letnímu oblečení.

4.Parfémy a deodoranty

Říct v práci kolegovi či kolegyni, že se potí a příliš nevoní, může dotyčného naštvat. Může se to však týkat i vás. Nezapomínejte proto používat vhodné deodoranty a parfémy. 

Ovšem jen v takové míře, abyste své okolí neobtěžovali potem, ani přílišnou vůní parfému. Doporučuje se také lehké a funkční oblečení z přírodních materiálů a samozřejmostí by měla být jeho častější výměna. Propocené prádlo sice váš nos nemusí příliš cítit, okolí to však může vnímat jinak.

5.Přestávky nebo piknik

Pokud teplota na pracovišti přesáhne 36 °C, je nutné individuálně posuzovat tepelnou zátěž zaměstnanců. „Někteří zaměstnavatelé situaci řeší tak, že zkracují svým zaměstnancům pracovní dobu, nebo častěji zařazují přestávky. Některé firmy organizují v letním horku netradiční pracovní pikniky, které se mohou konat například někde u řeky. Tím pracovníkům zpříjemní horký pracovní den,“ říká Tomáš Surka.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Úspěšné lidi nezlomí selhání, křivdy a ústrky ostatních, říká expert

Někdy je to v zaměstnání jako na bojišti a jen odolní vydrží.

Chcete-li v zaměstnání skutečně uspět, nestačí svou práci jen dobře odvádět. Expert Martin Staněk tvrdí, že ještě...

Další z rubriky

Kvíz: Víte, jaké zásadní změny přinese novela zákoníku práce?

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co nás jako zaměstnance může čekat? Vyzkoušejte náš kvíz a ověřte si své znalosti.

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Péče o dítě, nebo kariéra? Skloubit můžete obojí, vzkazují personalisté

Ilustrační snímek

Matky malých dětí patří podle úřadu práce mezi nejohroženější skupiny na pracovním trhu. Firmy přitom stojí o to, aby...

Pracovní doba se zkrátí, plánuje ČSSD. Budou lidé brát stejně?

Pracovní doba se zkrátí, plánuje ČSSD. Budou lidé brát stejně?

Kurzy.cz Sociální demokracie chce zkrátit pracovní dobu ze 40 hodin týdně jen na 37,5. Podle ČSSD by se tak zvýšila produktivita...

Najdete na iDNES.cz