Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Některým absolventům se do práce moc nechce, jiné baví dostávat podporu a přitom si vydělávat

  11:39
- Letní měsíce jsou pro řadu absolventů časem pilného docházení na úřady práce, pro jiné časem sladkého nicnedělání. Mladí lidé si často nechtějí připouštět, že by se měli poohlédnout po práci, přestože voda stoupá a času je málo, jak praví klasik.
Absolventi škol jsou přitom velmi ohroženou skupinou lidí na trhu práce - zaměstnavatelé se zrovna nepředbíhají ve snaze dát jim práci. Jejich odchod ze škol rovnou na podporu v nezaměstnanosti přitom pro ně může mít neblahé sociální důsledky .

»Není málo těch, kterým se líbí vstát v poledne, ohřát si oběd od maminky a přitom pobírat téměř tři a půl tisíce korun měsíčně. Nebezpečné na tom je to, že tenhle způsob života se může mladým lidem zalíbit a motivace pracovat se ztrácí,« říká Anna

Přecechtělová z Úřadu práce v Kutné Hoře. V současné době tvoří podíl absolventů na celkovém počtu lidí bez práce už patnáct procent - šedesát pět tisíc se jich po ní pídilo ke konci června marně.

Zneužívání podpory se těžko prokazuje

Peněžní příspěvek státu je u nezaměstnaných absolventů škol stejně vysoký jako životní minimum - tedy 3430 korun měsíčně. Část z těchto peněz dostávají absolventi jako podporu v nezaměstnanosti z úřadu práce, druhý díl do výše životního minima jako sociální dávku.

Najdou se ale takoví, kteří se snaží si přivydělat, aniž by se peněz od státu vzdali. A dlužno říct, že jim to někdy docela dobře prochází. »My těžko prokážeme, že některý zaměstnavatel vzal na brigádu absolventa, který bere podporu, když to udělá načerno a neplatí za něj sociální ani zdravotní pojištění,« uvádí Eva Šauerová z Úřadu práce v Chrudimi.

Jana Krejníková z kontrolního oddělení Úřadu práce v Kutné Hoře k tomu dodává: »Postih takového jednání je složitý, zákoník práce zatím jednoznačně nestanoví, že pokud se takový brigádník pohybuje na pracovišti, musí mít řádnou pracovní smlouvu a dostávat mzdu.«

Zatím to podle Jany Krejníkové nejčastěji vypadá tak, že »černý« brigádník i jeho zaměstnavatel ve vzácné shodě vypovídají, že šlo pouze o přátelskou bezplatnou výpomoc. To také uvedou na úřadu práce v čestném prohlášení a nikdo na ně nemůže.

»Jedinou cestou je udělat přepadovou kontrolu přímo na pracovišti, kde se přistižený sám přizná, ale po pravdě řečeno - mnoho takových případů si nepamatuji,« popisuje své zkušenosti Eva Šauerová. »Pokud se však takový případ prokáže, následuje zastavení vyplácení podpor, vymáhání neoprávněně přijatých peněz, případně trestní stíhání za podvod,« dodává.

Na dvojí příjem brigádníka se nemusí přijít ani při kontrole zaměstnavatele. »S brigádníkem je sepsána většinou dohoda o provedení práce, pokud je v pořádku, není proč zaměstnavatele postihovat. Povinností firmy není zjišťovat, zda je či není brigádník evidován jako nezaměstnaný,« říká Ladislava Steinichová, ředitelka odboru Správy služeb zaměstnanosti ministerstva práce a sociálních věcí.

Náš Tonda fyzicky pracovat nebude

Někdy nejsou vybíraví jen sami mladí - o jejich uplatnění mívají dost často zkreslené představy také jejich rodiče. »Náš Tonda s maturitou přece nebude fyzicky pracovat,« slyší často na úřadech práce, když po marném hledání uplatnění nabízejí středoškolákovi veřejně prospěšné práce.

A Tonda? Proč by pracoval, když ho rodiče vezmou na drahou dovolenou a pak mu dávají velké kapesné. K tomu mu ještě přibude podpora v nezaměstnanosti, která je mnohdy stejně vysoká, jako je nabízený plat, a motivace pracovat je ta tam.

»Absolventi škol mnohdy nechtějí pracovat - vědí, že za sebou mají rodiče. Ti od nich nechtějí žádný příspěvek na společnou domácnost, naopak jim dávají ještě kapesné,« potvrzuje Jana Komárková z Úřadu práce v Kutné Hoře. »Stává se také často, že chtějí pracovat třeba jen v administrativě a vše ostatní je 'pod úroveň',« dodává.

I vysokoškoláci musí někdy hodně slevit

Nástupní plat vysoko nad průměrným výdělkem, vlastní sekretářka, mobil a služební auto k dispozici - takové jsou představy mnoha vysokoškoláků ještě před ukončením studia. Realita je však často jiná. Nejenže je po nástupu mobil v nedohlednu, o sekretářce nemluvě, ale ani pracovní náplň nepatří mezi ty vysněné.

»Takoví absolventi, kteří nechtějí začínat na asistentských místech, nemají pro nás význam,« říká Karel Foltýn z Unileveru Praha. »Vlastně jsme rádi, že o námi nabízená místa ani nestojí. Stejně by u nás nenalezli uplatnění,« dodává k tomu Jan Bechyně z téhož podniku. Právě Unilever podobně jako například Procter and Gamble či Škoda Auto nebo některé další společnosti mají pro absolventy připravený speciální program.

Ten spočívá v tom, že každý adept na vyšší manažerskou funkci musí projít obdobím, kdy poznává na různých místech i pozicích v podniku jeho práci. »Ohrnování nosu nad podřadnou prací se u nás nenosí. Každý, kdo má být manažerem prodeje, si musí na vlastní kůži zkusit přímý prodej u odběratelů,« vysvětluje Karel Foltýn.

Mladým lidem přitom často nedochází, že pokud takové místo nepřijmou a raději berou sociální dávky, škodí především sami sobě. »Asistentské pozice jsou často odrazovým můstkem pro získání dalšího dobrého uplatnění ve firmě - jak rychle se na takový post člověk dostane, závisí jenom na něm,« říká Monika Mrkvičková z personální agentury Grafton recruitment.
Autor:
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Vyvážejí do Asie i do Afriky. Recepturu a stroje si přísně chrání

27. dubna 2024

Jejich výrobek zná každý český chalupář. A často mu jeden nestačí. Přesto Papírna Moudrý stačí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Co přinesou nová pravidla pro vymáhání dluhů

30. dubna 2024

Dluhy představují stále větší problém, pro zákazníky i banky. Od 1. května to má pomoci řešit nový...

Anketa: Jaký byl můj největší pracovní omyl či trapas

1. května 2024

Od nečekaných zvratů na pohovorech přes pracovní faux pas po chyby, které je dokázaly posunout...

KOMENTÁŘ: Co přinesou nová pravidla pro vymáhání dluhů

30. dubna 2024

Dluhy představují stále větší problém, pro zákazníky i banky. Od 1. května to má pomoci řešit nový...

Najezdíte autem málo? Příležitostní řidiči mohou ušetřit na povinném ručení

30. dubna 2024

Premium Pokud patříte mezi řidiče, kteří ročně moc kilometrů nenajedou, případně máte třeba aut víc...

Proč firmy a instituce nepřiznávají, že chybu udělalo vedení

29. dubna 2024

Když dojde ve firmách a organizacích k vážným událostem i s fatálními následky, velmi často se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž byste potřebovali...

Jsou nebezpeční či přešlechtění. Evropa zakazuje chov oblíbených psích plemen

Premium Máte doma jezevčíka? Francouzského buldočka? A co třeba pitbulla, rotvajlera nebo nějakého velkého ovčáckého psa? Tak...