Některá témata jsou při jednání v zahraničí tabu

aktualizováno 
Hovořit s Němci o druhé světové válce či chválit před Portugalcem Španěla? Hrubá chyba! Stejně, jako když budete před Lucemburčanem vynášet Belgii nebo s Francouzem zapředete hovor o jeho osobní finanční situaci. Některá témata by měla být pro konverzaci v jednotlivých zemích Evropské unie prostě tabu. Naopak je dobré předem vědět, jak budou například obchodní jednání v jednotlivých zemích probíhat a podle toho se na ně připravit.
Belgie a Lucembursko

Belgie se skládá ze dvou etnických a jazykových komunit, vlámské a valonské. Obě jsou hrdé na svou národnost a jazyk a panuje mezi nimi napětí. Ve valonské části je vhodné používat francouzštinu, ve vlámské části angličtinu. Belgičané si potrpí na dochvilnost a dodržování sjednaných závazků.

Vizitky: pro valonskou část je vhodné mít vizitku ve francouzštině, pro vlámskou s vlámským a anglickým zněním, v Lucembursku je třeba mít dvoujazyčné vizitky, vždy ve francouzštině a němčině nebo angličtině

Obchodní jednání: jsou spíš formální, oslovení příjmením bez tykání, běžné je pozvání na pracovní oběd, méně časté pozvání do bytu či na večeři.

Nevhodná konverzační témata: vztahy mezi vlámskou a valonskou komunitou, Lucembursko není vhodné srovnávat s jinými zeměmi, zejména ne s Belgií.

Francie

Francouzi jsou hrdí na svou zemi, jsou sebejistí, preferují jednání ve francouzštině, ocení toho, kdo může jednání vést přímo, bez tlumočníka. Někdy nestihnou splnit všechny dohodnuté úkoly ani přijít včas, od partnerů to však vyžadují. Francouzi hodně gestikulují, dávají přednost bližšímu kontaktu, neradi cestují k jednání mimo sídlo firmy.

Obchodní jednání: jsou vedena formálně, partnery oslovují zásadně příjmením. Francouzi jsou zdvořilí, projevují úctu druhým, hovory začínají neformálními rozhovory. Mají rádi jemný humor, ironizování i politické vtipy. Na jednání jsou výborně připraveni, neradi odbočují od zvolené tematiky, nemají rádi rozvleklost. Vše, co je dojednáno, musí být zapsáno, ošetřeno také po právní stránce. Součástí jednání jsou obědy nebo večeře, i při nich se řeší pracovní problémy.

Vizitky: měly by být ve francouzštině, tituly a hodnosti je zbytečné uvádět, naopak nezbytné je na nich uvést pracovní zařazení.

Nevhodná konverzační témata: politická příslušnost a osobní finanční situace.

Irsko

Irové jsou konzervativnější než jiní Evropané, hodně nábožensky založení. Obchodním jazykem je výhradně angličtina. Společenské zvyklosti jsou značně neformální, v oslovení nepoužívají tituly. "Irové strašně neradi plánují a domlouvají v časovém předstihu, s manuálními pracovníky by nejraději uzavírali jen ústní pracovní dohodu," popisuje své zkušenosti Michaela Najmanová ze společnosti JobInternational, která již několik let zprostředkovává tuzemským zájemcům práci v Irsku. Základem společenského života je hostinec (pub), kde Irové sami i se svými hosty tráví více času, než je jinde zvykem.

Obchodní jednání: je velmi věcné s minimálními formalitami a nezávazným rozhovorem v jeho průběhu.

Nevhodná konverzační témata: nepřípustná je jakákoliv kritika vnitropolitických poměrů i úlohy církve. V otázce rozdělení Irska není vhodné dávat najevo svůj názor.

Itálie

Je značný rozdíl mezi severními a jižními částmi Itálie, a to jak v ekonomické úrovni (sever je bohatší), tak v pojímání obchodních styků, přístupu k plnění dohodnutých závazků a podobně. Jsou flexibilní, odmítají rutinu.

Obchodní jednání: Italové dávají přednost v jednání v italském jazyce. V obchodním styku je běžné vykání a oslovování tituly, oslovení "dotore" se užívá pro absolventy všech vysokých škol kromě technických. Pracovní jednání probíhají hlučně, jsou rozvleklá a neorganizovaná, je to spíš volná výměna názorů. Dochvilnost není silnou stránkou Italů, jsou však dokonale oblečeni a posuzují podle oblečení také obchodní partnery. Pracovní schůzky často spojují s obědy či večeří, rádi hovoří i o rodině.

Vizitky: v italštině, případně angličtině.

Nizozemsko

Obyvatelé jsou velmi dobře jazykově vybaveni, povahou konzervativní, šetrní a neokázalí. Při každém setkání jsou zvyklí si podávat ruce, užší osobní kontakt (poklepávání po ramenou a podobně) je nevhodný.

Obchodní jednání: Nizozemci si potrpí na dochvilnost, přijít pozdě je neodpustitelným hříchem. Při jednání jsou spíše strozí, nepotrpí si na vzletné fráze, jako vyjednávači jsou přímí až bezohledně otevření. Nerozhodují se obvykle rychle a na místě, jsou šetrní, což se projevuje i v pohoštění na jednání.

Nevhodná konverzační témata: náboženství.

Vizitky: v holandštině nebo angličtině.

Zpracováno s využitím publikace nakladatelství Grada Kultura v mezinárodním podnikání od Ivana Šroňka.

Příště Co byste měli vědět, než vycestujete pracovně do Německa, Rakouska či Velké Británie.


Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Kvíz: Víte, co si letos můžete odečíst z daní?

Ilustrační snímek

Pokud jste ještě nepodali daňové přiznání za loňský rok, vyzkoušejte náš kvíz. Zjistíte, jak znáte novinky, díky kterým...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Další z rubriky

Werichovo „ten dělá to a ten zas tohle“ dnes už příliš neplatí

Se školením uvnitř firmy souvisí i další velké téma - zastupitelnost lidí.

Býval to začarovaný kruh. Čerství absolventi hledali práci, aby nabrali první zkušenosti. Firmy pátraly po odbornících,...

Vykouřila se vám z hlavy slovíčka, která jste už znali?

I vám se vykouřila většina slovíček cizího jazyka, který jste se kdysi učili, z...

Studovali jste kdysi nějaký cizí jazyk, ale protože jste jej dlouho nepoužívali, máte nyní problém se domluvit. Nic...

Znalost cizích řečí přináší lepší práci. Jaké jazyky jsou žádané

Ilustrační snímek

Znalost jakéhokoli cizího jazyka výrazně zvyšuje šance na atraktivní pracovní místo. Jaké jazyky jsou nyní žádané a na...

BREXIT – Velká Británie na koni ?

BREXIT – Velká Británie na koni ?

Kurzy.cz Podívejme se spolu na Brexit z úhlu, ze kterého je zřejmé, že odchod Velké Británie z EU nemusí pro Spojené království ...

Najdete na iDNES.cz