Některá témata jsou při jednání v zahraničí tabu

aktualizováno 
Hovořit s Němci o druhé světové válce či chválit před Portugalcem Španěla? Hrubá chyba! Stejně, jako když budete před Lucemburčanem vynášet Belgii nebo s Francouzem zapředete hovor o jeho osobní finanční situaci. Některá témata by měla být pro konverzaci v jednotlivých zemích Evropské unie prostě tabu. Naopak je dobré předem vědět, jak budou například obchodní jednání v jednotlivých zemích probíhat a podle toho se na ně připravit.
Belgie a Lucembursko

Belgie se skládá ze dvou etnických a jazykových komunit, vlámské a valonské. Obě jsou hrdé na svou národnost a jazyk a panuje mezi nimi napětí. Ve valonské části je vhodné používat francouzštinu, ve vlámské části angličtinu. Belgičané si potrpí na dochvilnost a dodržování sjednaných závazků.

Vizitky: pro valonskou část je vhodné mít vizitku ve francouzštině, pro vlámskou s vlámským a anglickým zněním, v Lucembursku je třeba mít dvoujazyčné vizitky, vždy ve francouzštině a němčině nebo angličtině

Obchodní jednání: jsou spíš formální, oslovení příjmením bez tykání, běžné je pozvání na pracovní oběd, méně časté pozvání do bytu či na večeři.

Nevhodná konverzační témata: vztahy mezi vlámskou a valonskou komunitou, Lucembursko není vhodné srovnávat s jinými zeměmi, zejména ne s Belgií.

Francie

Francouzi jsou hrdí na svou zemi, jsou sebejistí, preferují jednání ve francouzštině, ocení toho, kdo může jednání vést přímo, bez tlumočníka. Někdy nestihnou splnit všechny dohodnuté úkoly ani přijít včas, od partnerů to však vyžadují. Francouzi hodně gestikulují, dávají přednost bližšímu kontaktu, neradi cestují k jednání mimo sídlo firmy.

Obchodní jednání: jsou vedena formálně, partnery oslovují zásadně příjmením. Francouzi jsou zdvořilí, projevují úctu druhým, hovory začínají neformálními rozhovory. Mají rádi jemný humor, ironizování i politické vtipy. Na jednání jsou výborně připraveni, neradi odbočují od zvolené tematiky, nemají rádi rozvleklost. Vše, co je dojednáno, musí být zapsáno, ošetřeno také po právní stránce. Součástí jednání jsou obědy nebo večeře, i při nich se řeší pracovní problémy.

Vizitky: měly by být ve francouzštině, tituly a hodnosti je zbytečné uvádět, naopak nezbytné je na nich uvést pracovní zařazení.

Nevhodná konverzační témata: politická příslušnost a osobní finanční situace.

Irsko

Irové jsou konzervativnější než jiní Evropané, hodně nábožensky založení. Obchodním jazykem je výhradně angličtina. Společenské zvyklosti jsou značně neformální, v oslovení nepoužívají tituly. "Irové strašně neradi plánují a domlouvají v časovém předstihu, s manuálními pracovníky by nejraději uzavírali jen ústní pracovní dohodu," popisuje své zkušenosti Michaela Najmanová ze společnosti JobInternational, která již několik let zprostředkovává tuzemským zájemcům práci v Irsku. Základem společenského života je hostinec (pub), kde Irové sami i se svými hosty tráví více času, než je jinde zvykem.

Obchodní jednání: je velmi věcné s minimálními formalitami a nezávazným rozhovorem v jeho průběhu.

Nevhodná konverzační témata: nepřípustná je jakákoliv kritika vnitropolitických poměrů i úlohy církve. V otázce rozdělení Irska není vhodné dávat najevo svůj názor.

Itálie

Je značný rozdíl mezi severními a jižními částmi Itálie, a to jak v ekonomické úrovni (sever je bohatší), tak v pojímání obchodních styků, přístupu k plnění dohodnutých závazků a podobně. Jsou flexibilní, odmítají rutinu.

Obchodní jednání: Italové dávají přednost v jednání v italském jazyce. V obchodním styku je běžné vykání a oslovování tituly, oslovení "dotore" se užívá pro absolventy všech vysokých škol kromě technických. Pracovní jednání probíhají hlučně, jsou rozvleklá a neorganizovaná, je to spíš volná výměna názorů. Dochvilnost není silnou stránkou Italů, jsou však dokonale oblečeni a posuzují podle oblečení také obchodní partnery. Pracovní schůzky často spojují s obědy či večeří, rádi hovoří i o rodině.

Vizitky: v italštině, případně angličtině.

Nizozemsko

Obyvatelé jsou velmi dobře jazykově vybaveni, povahou konzervativní, šetrní a neokázalí. Při každém setkání jsou zvyklí si podávat ruce, užší osobní kontakt (poklepávání po ramenou a podobně) je nevhodný.

Obchodní jednání: Nizozemci si potrpí na dochvilnost, přijít pozdě je neodpustitelným hříchem. Při jednání jsou spíše strozí, nepotrpí si na vzletné fráze, jako vyjednávači jsou přímí až bezohledně otevření. Nerozhodují se obvykle rychle a na místě, jsou šetrní, což se projevuje i v pohoštění na jednání.

Nevhodná konverzační témata: náboženství.

Vizitky: v holandštině nebo angličtině.

Zpracováno s využitím publikace nakladatelství Grada Kultura v mezinárodním podnikání od Ivana Šroňka.

Příště Co byste měli vědět, než vycestujete pracovně do Německa, Rakouska či Velké Británie.


Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Šest tipů, jak koupit letenky výhodně a nevyhodit peníze oknem

ilustrační snímek

Letenka za korunu se někdy pěkně prodraží. Tisíce navíc můžete zaplatit za zavazadlo, odbavení i občerstvení na palubě....

Soused pronajímá byt přes Airbnb, jeho hosté nás ruší. Jak se bránit?

ilustrační snímek

Sousedy si nevybíráme. To ovšem neznamená, že si musíme všechno nechat líbit. Co dělat, pokud je v sousedním bytě...

Další z rubriky

Jak se chovat na novém pracovišti a přečíst kolegy, abyste zapadli

Ilustrační snímek

Nástup do nové práce je vždy velkým krokem. Pro řadu absolventů to je krok zcela nový. I na ty zkušenější, kteří už...

V letním období ulevte zaměstnancům, vzkazují odborníci

ilustrační snímek

Letní dovolené jsou v plném proudu. Toto období nebývá pro firmy ani pro samotné zaměstnance úplně jednoduché. Jak...

Jak si říct o vyšší plat či dovolenou navíc? Vyjednávejte jako generál

ilustrační snímek

I když se jim říká měkké dovednosti, neznamená to, že ten, kdo je ovládá, je „měkký“. Právě naopak. Pokud si je...

Polské zlaté rezervy – další rapidní nárůst

Polské zlaté rezervy – další rapidní nárůst

Kurzy.cz V dnešním nejistém globálním světě zaujímá zlato stále větší a větší roli. Obyčejní lidé a celé národy si vytvářejí zla...

Adecco spol. s r.o.
POZICE s NĚMČINOU v MEZINÁRODNÍM PROSTŘEDÍ - vhodné i pro absolventy

Adecco spol. s r.o.
Jihomoravský kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Kraj Vysočina
nabízený plat: 26 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz