ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

KVÍZ: Umíte si najít práci i bojovat s propuštěním? Otestujte se

  • 7
I přes nízkou nezaměstnanost evidují úřady práce velký počet lidí, kteří práci stále marně hledají. Jednou z příčin může být nízká nabídka pracovních příležitostí v jejich oboru. Pro takové uchazeče o práci je možností využít rekvalifikační kurzy, na které finančně přispívá stát. Znáte podmínky, kdy a na co vám úřad přispěje?

Pomoci jedincům osvojit si nové dovednosti a přizpůsobit se požadavkům pracovního trhu. Takto lze ve zkratce shrnout účel rekvalifikačních kurzů. Zvýšit své šance na získání práce může každý, kdo je evidovaný na úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání. Stát v tomto případě poskytuje finanční příspěvky.

Co víte o rekvalifikačních kurzech?

„Uchazeči o zaměstnání všeobecně neví, že každý registrovaný nezaměstnaný má možnost získat příspěvek až 50 tisíc korun na jakoukoliv rekvalifikaci,“ říká Nikol Varčevová, ředitelka společnosti Nicom, která poskytuje rekvalifikační kurzy. Stačí sepsat jednoduchou žádost, tu nechat potvrdit u poskytovatele rekvalifikačních kurzů a odevzdat ji na Úřad práce ČR. Ten má následně 30 dní na schválení.

Úřad práce může plně nebo částečně financovat tři varianty rekvalifikací – ty, které zajišťuje sám (zabezpečené rekvalifikace), zvolené rekvalifikace nebo rekvalifikace zaměstnanců, kteří jsou ohroženi ztrátou zaměstnání u stávajícího zaměstnavatele, například z důvodu změny podnikatelské činnosti či útlumu jedné části podnikatelských aktivit.

Nárok na hrazení rekvalifikace není automatický, vše záleží na zvážení příslušného úřadu práce a uchazeč samozřejmě musí splňovat určité předpoklady. „Účastníkům ke schválení pomůže případný příslib budoucího zaměstnavatele a dobře vypracované odůvodnění, se kterým mu každá firma dodávající rekvalifikační kurzy ráda poradí,“ dodává Varčevová.

, pro iDNES.cz