Jaké novinky vás letos čekají v práci

aktualizováno 
Začátkem tohoto roku začaly platit nové předpisy, které se dotknou zaměstnanců i lidí evidovaných na úřadech práce. Co změny přinášejí? Třeba nárůst minimální mzdy, platových tarifů a nemocenské. Ale také přísnější pravidla pro nezaměstnané.

Lidé, kteří pobírají minimální mzdu, dostanou za leden a v dalších měsících o 385 korun více než dosud - 7570 korun. Minimální hodinová mzda vzroste ze 42,50 na 44,70 Kč. Další zvýšení - o 5,1 procenta - plánuje vláda od 1. července 2006. Měsíční minimální mzda bude od tohoto data 7955 Kč a hodinová 48,10 koruny.

Od Nového roku vzrostou o 5 procent všechny platové tarify pracovníků ve veřejné správě a službách. To si vyžádá 4,5 miliardy korun ze státního rozpočtu. V průměru se zvýší platový tarif jednoho zaměstnance o 770 korun.

Nemocenské dávky

Od Nového roku se zvyšují u zaměstnanců a samostatně výdělečných osob částky pro výpočet nemocenských dávek, ze 480 na 510 korun, částka 690 korun na 730 korun. Denní vyměřovací základ bude činit maximálně 642 korun - tj. o 36 vyšší než dosud. Zvýšení se týká i těch, kteří začali pobírat nemocenské ještě před 1. lednem 2006 a nárok na ně trvá i po tomto datu.

Výpočet cestovních náhrad

NENECHTE SI UJÍT
broker
Termínovaný účet, nebo podílový fond?
Na českém trhu je nabídka peněžních fondů v české koruně dostatečně široká. Vyplatí se termínový účet, nebo podílový fond?
Podnikatel (c) profimedia.cz/corbis
Daňový poradce: co započítat do výdajů
Pozastavil jsem podnikání z důvodu nedostatečných příjmů. Nyní mám nové zakázky a chci podnikání obnovit. Mohu do výdajů započítat i ty za období přerušení živnosti?
Zaměstnanci, práce (c) profimedia.cz/corbis
Jaké novinky vás letos čekají v práci
Začátkem tohoto roku začaly platit nové předpisy, které se dotknou zaměstnanců i lidí evidovaných na úřadech práce. Co změny přinášejí?

Nástupem nového roku se zvyšují ceny pohonných hmot pro výpočet cestovních náhrad. V praxi to znamená zvýšení nároku zaměstnance na náhradu při použití soukromého motorového vozidla pro účely pracovních cest. Průměrné ceny pohonných hmot se zvyšují takto:

a) u benzinu Speciál 91 na 30,10 Kč

b) u benzinu Normal 91 na 29,50 Kč

c) u benzinu Super 95 na 30,40 Kč

d) u benzinu Super plus 98 na 34,40 Kč

e) u motorové nafty na 29,50 Kč.

Pro nezaměstnané

* Bude-li čerstvý absolvent evidován po 1. 1. 2006 na úřadu práce, pro vznik nároku na podporu v nezaměstnanosti se mu započítá i doba soustavné přípravy na budoucí povolání, a to v maximálním rozsahu šesti měsíců.

* Pokud si uchazeč registrovaný na úřadu práce najde zaměstnání, musí svůj nástup do něj oznámit úřadu nejpozději v pracovní den, který předchází dni nástupu. Do osmi kalendářních dnů je pak povinen úřadu práce doložit, že je skutečně zaměstnán.

* Padesátiletí a starší, kteří se zaevidují na úřadu práce, už nemusí prokazovat délku účasti na důchodovém pojištění kvůli prodloužení podpůrčí doby. K tomu, aby mohli pobírat podporu v nezaměstnanosti déle (uchazeči nad 50 let devět měsíců, uchazeči nad 55 let rok), bude úřad práce brát v potaz jen jejich věk.

* Zaměstnavatelé, kteří zřizují účelné pracovní místo pro uchazeče o práci, mohou dostat příspěvek až do výše skutečně vyplacených mzdových nákladů včetně pojistného na sociální zabezpečení, příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a pojistného na veřejné zdravotní pojištění. Ten bude vyplácen až šest měsíců, v případě zaměstnání osob se zdravotním postižením, mladých do 25 let, osob starších 50 let a dalších hůře zaměstnatelných skupin po dobu 12 měsíců.

* Zpřísní se také podmínky pro dlouhodobě evidované uchazeče o zaměstnání. Ti, kteří budou na úřadu práce déle než jeden rok, musí buď přijmout zaměstnání sjednané na dobu kratší než tři měsíce, nebo to, které budou vykonávat v rozsahu odpovídajícím minimálně polovině stanovené týdenní pracovní doby.

 

Autor:

Nejčtenější

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Šest pravidel, jak řídit svého šéfa, aby vás hodnotil lépe

Ilustrační snímek

Připusťme, že přímo řídit svého šéfa většinou nemůžeme. Schází nám k tomu potřebné páky. Co však řídit můžeme, je náš...

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Pokles cen nemovitostí se zatím nekoná. Podívejte se, kolik stojí byty

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí v posledních letech strmě rostly, ale na mnoha místech již narazily na strop a začaly stagnovat. Na...

Vyrábí unikátní dřevěné brýle. A kupodivu nejsou z Číny

„Každou vizuální nebo řemeslnou stránku brýlí jsem tak vždy řešil s opravdovými...

Náhoda v podobě rozbitých dřevěných brýlí změnila třiatřicetiletému Ondřeji Bekovi jeho profesní život vzhůru nohama....

Další z rubriky

Z cest po Asii si přivezli nápad, provozovna v centru Prahy má úspěch

Michala Karpjaková a Marek Adam

Stroj na kávu, který vytvoří fotografii na mléčné pěně, pořídili v Singapuru. Kavárnu otevřeli před nedávnem v centru...

Suší maso pro vojáky i sportovce a chtějí dobýt Evropu

David Novák a Pavel Doležal z pardubické společnost Fine Gusto

Vypadají spíše jako studenti práv, přitom David Novák (28) a Pavel Doležal (30) založili a úspěšně řídí firmu Fine...

Jako podnikatel můžu všechno a dělám, co mě baví

Ilustrační snímek

Ztráta pravidelného výdělku je největší obavou lidí, kteří chtějí zkusit štěstí s vlastním byznysem. S čím je třeba na...

Laviny v Alpách dál zabíjejí. Sníh pohltil šest lidí, mladík (22) zemřel

Laviny v Alpách dál zabíjejí. Sníh pohltil šest lidí, mladík (22) zemřel

Kurzy.cz V sobotu přišli v Alpách o život hned dva lidé. Jedním z mrtvých byl 22letý mladík, kterého spolu s jeho přáteli strhla...

Advantage Consulting, s.r.o.
AUDITOR V OBLASTI AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 55 000 - 65 000 Kč

Najdete na iDNES.cz