Jak najít letní práci ve Francii

  9:19aktualizováno  9:19
To je životní pouto," napsal kdysi známý americký spisovatel Ernest Hemingway. A kdo z nás by nechtěl být s touto kolébkou kultury spojen zvláštním poutem a poznat svět Paříže jako její obyvatel?

Díky mezivládním programům pro studenty vysokých nebo vyšších odborných škol dnes už není problém si tento sen splnit. Existují dva způsoby, jak legálně pracovat ve Francii. Můžete se zúčastnit kulturně výměnného programu nebo absolvovat odbornou stáž. Vycestovat je možné pouze přes agentury, které pro vás zařídí všechny potřebné dokumenty. V České republice se na Francii specializuje několik agentur. Většina z nich spolupracuje s americkou neziskovou organizací Council on International Educational Exchange, která umožňuje zahraničním studentům legálně pracovat ve Francii po dobu tří měsíců.

Co potřebujete

Pracovní pobyt ve Francii funguje poněkud odlišně než například v USA. Česká republika má s Fraicií bezvízový styk, takže pokud. budete na území Francie zdržovat po dobu maximálně 3 měsíců, vízum nepotřebujete. Splníte-li tedy základní požadavky pro zařazení do programu, to znamená dostatečnou znalost francouzštiny a status studenta, a řádně se zaregistruje!. minimálně 5 týdnů před plánovaným odjezdem, nic vám už nebrání ve vaší cestě za dobrodružstvím Do Paříže můžete dorazit kdykoli. během prázdnin, ale čím dřív to uděláte, tím lepší bude váš start při hledání bydlení a práce.

"To, že přijedete později než ostatní, ještě neznamená, že nenajdete žádnou práci. Já jsem do Paříže přijela až na začátku srpna. Po sedmi dnech jsem našla dobrou práci v knihovně. Zajímavé nabídky můžete objevit během celých prázdnin," říká studentka Vysoké školy ekonomické v Praze Monika Koberová. Práci a ubytování si hledáte až na místě. Po příjezdu se jako všichni další studenti z různých zemí povinně účastníte informativní schůzky v pařížské kanceláři organizace Council. Zde vám její vstřícní francouzští zaměstnanci sdělí důležité informace o tom,jak a kde hledat práci a jak následně žádat o pracovní povolení na ministerstvu práce. Kromě toho se dozvíte mnoho užitečných informací o životě v Paříži, navíc zázemí kanceláře Councilu je vám neustále k dispozici. Kromě pomoci s jakýmkoliv problémem zde najdete další studenty, se kterými se můžete domluvit na společném hledání ubytování. Je samozřejmě možné najít ubytování ještě před vaším odjezdem na jedné z opuštěných pařížských kolejí. Na základě své vlastní zkušenosti se však domnívám, že sdílení bytu s dalšími studenty je nejenom levnější způsob bydlení, ale také nezapomenutelný zážitek.

Jak najít bydlení

Možností, jak hledat ubytování, je dost. V kanceláři Councilu existuje seznam nájmů i podnájmů, v novinách najdete mnoho zajímavých nabídek, v Paříži pak dále funguje několik studentských center, kde se každý den objevují nejrůznější inzeráty ohledně bydlení i možné práce. Průměrná doba hledání ubytování je týden. Než však odjedete do Paříže, doporučuji vám najít si předem dočasné ubytování na první dny v některém z místních hostelů či mládežnických ubytoven.

Hledání práce

S prací je to poněkud složitější. Zaměstnání si po příjezdu hledáte sami, je proto třeba ovládat francouzštinu tak, abyste se byli schopni dorozumět ústně, popř. i telefonicky. Kancelář Councilu disponuje seznamy zaměstnavatelů, kteří dlouhodobě spolupracují s agenturou a mají zkušenosti s najímáním studentů na práci. Většina nabízených zaměstnání je sezónního typu v oblasti cestovního ruchu (restaurace, hotely, prodejny). Na tyto zaměstnavatele se obraíte nejdříve.

Dále sledujte inzeráty v novinách a obejděte již zmiňovaná studentská centra. Nebojte se telefonovat na jakoukoliv nabídku a ptát se na podmínky. Rozesílejte svůj životopis s motivačním dopisem na každý inzerát, který najdete. Motivační, dopis nepodceňujte, mnoho zaměstnavatelů klade důraz zejména na tento dokument. Je to dopis, ve kterém popíšete potenciálnímu zaměstnavateli program, jehož jste účastníkem, rozepíšete podrobněji svoji kvalifikaci či zkušenosti a vysvětlíte, proč žádáte o danou pracovní pozici. Někteří mají při hledání práce více štěstí, jiní méně. V takových situacích je třeba neztrácet trpělivost, zatnout zuby a nevzdávat to. Buďte vytrvalí, obcházejte různé zaměstnavatele a žádejte o práci osobně. Vaše úsilí pak bude odměněno více než královsky - Paříž bude na 90 dní jenom vaše.

Pracovní povolení

Poté, co si najdete práci, nastává proces vyřízení pracovního povolení. Zaměstnavatel vám napíše dopis s potvrzením vaší pracovní pozice, který předložíte spolu s dalšími dokumenty (podrobnosti na webových stránkách agentur zaměřujících se na Francii) v kanceláři ministerstva práce v Paříži. Vystavení vašeho Autorisation Provisoire de Travail (pracovního povolení na omezenou dobu) trvá asi týden. Pracovat nemůžete do té doby, než budete mít povolení v roce. To je vydáno na přesně danou dobu (max. 3 měsíce) a na určité pracovní místo. To znamená, že chcete-li změnit zaměstnání, nejenže ho musíte nejprve najít, ale musíte znovu žádat o pracovní povolení a čekat týden na jeho vystavení.

Ve Francii nemůžete mít dvě a více zaměstnání najednou jako třeba v USA. Maximální počet pracovních hodin za týden je 35. Za hodinu dostanete jako každý francouzský zaměstnanec minimálně 42,02 franku (6.41 euro). Plat vám bude vyplácen jednou měsíčně,nezapomeňte si tedy vzít dostatek peněz na výdaje během prvního měsíce. Životní náklady v Paříži jsou poměrně vysoké, váš plat vám však vystačí na jejich pokrytí, aniž se budete muset výrazně omezovat. Vrátí se vám i peníze investované do programu, nečekejte však, že si vyděláte jmění.

Ale každý, kdo se rozhodne zúčastnit tohoto programu, bude odměněn něčím daleko cennějším než jen penězi. Získáte nedocenitelné zkušenosti s hledáním práce v cizím prostředí, poznáte své vlastní chování v zátěžových situacích, zlepšíte si jazykové znalosti, poznáte spoustu zajímavých lidí, najdete nové přátele, stanete se na chvíli součástí Paříže a hlavně - vaše zážitky vám pak už nikdo nikdy nevezme.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Znalost cizích řečí přináší lepší práci. Jaké jazyky jsou žádané

Ilustrační snímek

Znalost jakéhokoli cizího jazyka výrazně zvyšuje šance na atraktivní pracovní místo. Jaké jazyky jsou nyní žádané a na...

Začínali mezi holými zdmi, dnes vyvážejí do dvaceti zemí světa

Václav a Pavla Mikovi ze Sázavy dokážou ze skla vyrobit snad vše, na co si...

Po sametové revoluci oprášili odkaz pradědečka a obnovili komunisty zabavenou sklárnu. Jejich sklo znají ve dvaceti...

Péče o dítě, nebo kariéra? Skloubit můžete obojí, vzkazují personalisté

Ilustrační snímek

Matky malých dětí patří podle úřadu práce mezi nejohroženější skupiny na pracovním trhu. Firmy přitom stojí o to, aby...

Pošta chystá opět velké změny, bude doručovat zásilky jednou týdně?

Pošta chystá opět velké změny, bude doručovat zásilky jednou týdně?

Kurzy.cz Česká pošta chce šetřit, a proto chystá velké změny v doručování zásilek. Adresátům se ale její návrhy nejspíš moc líbi...

Najdete na iDNES.cz