Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Integrace mentálně postižených žáků stále vyvolává rozpaky

  10:20
P r a h a - Stojí-li dnes rodiče před rozhodnutím do jaké školy poslat své mentálně handicapované dítě, volí mezi speciální či zvláštní a běžnou základní školou. Většina rodičů pro své dítě vybere speciální školu - přibývá ovšem i těch, kteří usilují o integraci dítěte do základní školy. Veřejnost i odborníci se v otázce integrace mentálně postižených dětí dělí na dva tábory. Jedni integraci podporují, druzí argumentují proti.
Zkušenosti s pomocí při společném vyučování handicapovaných i zdravých dětí má sdružení Rytmus. "Neklademe hranici, které dítě ještě smí do základní školy a které již nikoli podle dosaženého inteligenčního kvocientu. Takový způsob je nebezpečný. Nejkompetentnější v rozhodování o vzdělávací cestě dítěte jsou pouze jeho rodiče. Odborníci jim mají poskytnout maximum informací a nastolit klady i zápory jednotlivých možností. Neměli by ovšem určovat, do jaké školy dítě půjde," míní Milena Jonová ze sdružení Rytmus.

NAJÍT VHODNOU ŠKOLU BÝVÁ ČASTÝM PROBLÉMEM

Pokud rodiče nedají písemný souhlas k zápisu dítěte na speciální nebo zvláštní školu, může nastat neřešitelná situace: ředitelé škol totiž mohou odmítnout žáka do své základní školy zapsat. Situace se pak často řeší odkladem školní docházky. Jenže za rok vypadá problém stejně. Rodiče tak musejí zkoušet množství škol, aby našli místo pro své dítě. "Pomáháme najít rodičům školu a zastupujeme je často v řízení s vedením školy, neboť bohužel ředitelé škol často jednají s rodiči s malým respektem. To si až tak nedovolí, pokud je osloví profesní sdružení," popisuje situaci Milena Jonová.

ZAPLATIT ASISTENTA JE MNOHDY NESNADNÉ

Pomáhat při vyučování učiteli, aby zvládl společně učit jak třídu tak i postiženého žáka, má za úkol asistent. Ten se ovšem stává pro školu finančně značně nepohodlným, neboť ta jej nesmí zaplatit z peněz, které dostává od školského úřadu jako vyšší normativ na žáka s postižením. Možnost je využít sil civilní služby. Jenže - aby to škola mohla udělat, musí mít právní subjektivitu. Tu ovšem většina z nich nemá, a proto musí ředitelé vynaložit čtyřicet tisíc korun ročně na zaplacení asistenta z vlastního rozpočtu.

Tato značně nevýhodná situace samozřejmě integraci jen ztěžuje. Nepřispívá ani ministerstvo školství, které finančně nepodporuje ani nijak jinak nemotivuje školy začleňující postižené žáky do běžného vyučování. Finanční příspěvek základní škole je přesto, že je vzděláván stále tentýž žák, o polovinu nižší než dostane speciální či zvláštní instituce. Peníze na zaplacení asistentů shání od nadací a sponzorů právě sdružení Rytmus. Stále častěji také začínají přispívat městská zastupitelstva ze svých školských zdrojů.

UČITELÉ I DĚTI MAJÍ MNOHEM VÍCE PRÁCE

Postižené děti se v základní škole naučí mnohem více, než ve zvláštní škole. Mnohem vyšší jsou ale také nároky na ně kladené. Aby je žák s různým stupněm postižení zvládl, potřebuje vlastní individuální plán, podle kterého postupuje. "Samozřejmě, že ostatní děti budou mnohem dál a naučí se víc. To ovšem není důvod, abychom slabší vyřazovali," zdůrazňuje Milena Jonová.

Učitelů, kteří dokáží různosti mezi žáky využít a podaří se jim tak připravit takové vyučování, kde se neučí postižený žák vedle zdravého, nýbrž učí se jak spolu, tak i každá sám, podle ní přibývá.

"Není ale pochyb o tom, že takový způsob vyučování je velice náročný a od učitele vyžaduje přípravu i otevřený přístup k učení." Z integrujícího způsobu podle ní vytěží nejen postižení žáci, ale i jejich zdraví spolužáci. Všichni se totiž učí přirozeným vzorcům chování a poznávají se navzájem. Ti "odlišní a jiní" zde nejsou vytěsňováni za hranice školy do speciálních, pouze pro ně určených a připravených ústavů.

PŘÍSNÁ ODBORNOST NENÍ VŽDY TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ

Podle Jonové se učitelé obávají především nezvládnutí situace, protože nemají vystudovanou oborovou speciální pedagogiku. Ukazuje se ovšem, že speciální vzdělání není to nejnutnější. "Kvalitní učitel dokáže zvládnout situaci i bez něj. Potřebuje některé věci dostudovat, ale hlavně se musí přeorientovat ve svém dosavadním způsobu myšlení a v přístupu k učení," říká Jonová.

Aby integrace proběhla úspěšně, zajišťuje sdružení Rytmus spolupráci učitele s pedagogem ze speciálního centra, který mu pomůže zvládat náročné situace. Také spolupráce s asistentem mu může pomoci připravit dobré vyučování. Ne všichni učitelé ovšem asistenta chápou jako vítanou pomoc, nýbrž někteří v něm vidí trvalou hospitaci, která jim je více na obtíž než ku pomoci.
Autor:
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Vyvážejí do Asie i do Afriky. Recepturu a stroje si přísně chrání

27. dubna 2024

Jejich výrobek zná každý český chalupář. A často mu jeden nestačí. Přesto Papírna Moudrý stačí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Proč firmy a instituce nepřiznávají, že chybu udělalo vedení

29. dubna 2024

Když dojde ve firmách a organizacích k vážným událostem i s fatálními následky, velmi často se...

KVÍZ: Pravidla penzijního spoření se mění. Víte, jak z něj získat maximum?

28. dubna 2024

Penzijní spoření má v České republice dlouhou historii. Již tři desítky let poskytuje lidem...

Vyvážejí do Asie i do Afriky. Recepturu a stroje si přísně chrání

27. dubna 2024

Jejich výrobek zná každý český chalupář. A často mu jeden nestačí. Přesto Papírna Moudrý stačí...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...