Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dvě pětiny absolventů chtějí opustit studovaný obor

  9:24
Nepoměr mezi nabídkou volných míst a poptávkou absolventů se stále prohlubuje. Nemůže ho vyřešit pouze navyšování počtu přijímaných žáků a studentů do oborů, ve kterých zaměstnavatelé obtížně získávají pracovníky z řad čerstvých absolventů škol. Z velké části totiž absolventi na trhu práce chybějí z jiných důvodů ­ nezůstávají u oboru, kterému se vyučili.

Odchod z oboru? Kvůli pěnězům

Příčinou odchodů je nejen nezájem o vystudovaný obor, ale i pracovní a finanční podmínky spojené s profesí. V neposlední řadě je to také perspektiva, kterou je zaměstnavatel schopen uchazeči o zaměstnání nabídnout. Z šetření Národního ústavu odborného vzdělávání vyplývá, že více než 30 procent absolventů technických oborů středních odborných učilišť a 40 procent absolventů technických oborů středních odborných škol do pěti let po absolvování nepracuje v zaměstnáních, pro která se připravovali.

Jsou to přitom právě zaměstnavatelé, kteří mohou udržet absolventy v oboru, ve kterém se vyučili, a to vhodnou motivací. Profesní volbu absolventů totiž ovlivňuje také perspektiva, kterou je zaměstnavatel schopen uchazeči o zaměstnání nabídnout," vysvětluje Helena Úlovcová, náměstkyně ředitele z Národního ústavu odborného vzdělávání, která se na průzkumu o uplatnění absolventů podílela.

Budoucí absolventi, kteří by se znovu nerozhodli pro svůj obor a vybrali by si raději jiný, uváděli řadu důvodů, které je k tomuto postoji vedou. Odlišnou volbu velmi často vysvětlují situací na pracovním trhu. Práce v oboru, který si původně zvolili, není podle jejich názoru dostatečně finančně ohodnocena nebo v něm chybí pracovní příležitosti. Obě hlediska přitom patří při volbě povolání k faktorům, které konečné rozhodnutí o budoucí profesi významně ovlivňují.

Kaděřnice zůstávají, elektrikáři mění

V různých oborech existují rozdíly v zájmu setrvat v profesi. Proč? Souvisí to jistě s atraktivitou oboru, odměňování v něm a perspektivami na trhu práce. Jednou z nejstálejších skupin jsou proto budoucí absolventi oborů v osobních službách. Více než 85 procent vyučených kadeřnic a 81 procent kosmetiček si přeje pracovat ve stejném nebo příbuzném oboru. Z budoucích absolventů technických oborů je tento zájem nejvyšší u automechaniků ­ více než 78 procent z nich chce najít uplatnění ve stejném nebo příbuzném oboru.

Naopak nejmenší vůli setrvat vykazují budoucí absolventi elektrotechnických oborů. Po ukončení školy plánuje v oboru zůstat pouhých 65 procent vyučených elektrikářů a elektromechaniků. Slabý zájem uplatnit se ve zvoleném oboru mají také mechanici-opraváři, prodavači nebo obráběči. Pokud se porovnají vyhlídky absolventů škol na trhu práce z hlediska vzdělanostní úrovně, je zřejmé, že se opakovaně projevuje úměra mezi stupněm dosaženého vzdělání a uplatnitelností. Jednoznačně přitom platí, že s rostoucí úrovní vzdělání klesá míra nezaměstnanosti.

Vstup do EU přinese změny na trhu práce

Vstup České republiky do Evropské unie poněkud změní podmínky na trhu práce. Konkurenceschopnost českých firem je závislá na kvalitě vzdělávacích programů, kterými se školy při přípravě žáků a studentů řídí, stejně jako na kvalitě a koncepci odborného vzdělávání. V České republice zatím není zájem sociálních partnerů, tedy zaměstnavatelů, odborů a dalších institucí, ovlivňovat cíle vzdělávacích programů tak intenzivní jako v zemích Evropské unie.

Prohloubit zapojení zaměstnavatelů do tvorby vzdělávacích programů, je hlavním cílem nizozemskočeského projektu Sociální partnerství v odborném vzdělávání, jehož druhá fáze nazvaná Dialog pro vzdělávání a praxi odstartovala v červenci roku 2002. Chceme předat zkušenosti ze spolupráce nizozemských firem a všech zástupců zaměstnavatelů a odborů se školskou sférou při rozvoji vzdělávacího systému," vysvětluje hlavní koordinátorka projektu Mirjam de Jong z nizozemského Institutu odborného vzdělávání VaPro.

Partneři, kteří se do procesu odborné přípravy aktivně zapojují, pociťují pak vyšší zodpovědnost za prosazení svých požadavků na kvalifikaci zaměstnanců, ale také za celkovou úroveň odborného vzdělávání, které školská sféra poskytuje," doplňuje Hans Hoekzema z nizozemské agentury EUFORMATION, která se na projektu rovněž podílí. Informace o projektu Sociální partnerství v odborném vzdělávání a přípravě. Dvouletý projekt je řízen v rámci programu MATRA nizozemského ministerstva zahraničních věcí konsorciem nizozemských institucí odpovědných za odborné vzdělávání a za českou stranu ministerstvem Školství, mládeže a tělovýchovy za účasti ministerstva práce a sociálních věcí.

Více informací o projektu MATRA naleznete na www.nuov.cz a www.nvf.cz

Téměř osmdesát procent vyučených automechaniků neuvažuje o změně povolání, naopak malý zájem zůstat v oboru mají prodavači, mechanici-opraváři či obráběči

Autor:
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Vyvážejí do Asie i do Afriky. Recepturu a stroje si přísně chrání

27. dubna 2024

Jejich výrobek zná každý český chalupář. A často mu jeden nestačí. Přesto Papírna Moudrý stačí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

KVÍZ: Pravidla penzijního spoření se mění. Víte, jak z něj získat maximum?

28. dubna 2024

Penzijní spoření má v České republice dlouhou historii. Již tři desítky let poskytuje lidem...

Vyvážejí do Asie i do Afriky. Recepturu a stroje si přísně chrání

27. dubna 2024

Jejich výrobek zná každý český chalupář. A často mu jeden nestačí. Přesto Papírna Moudrý stačí...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

Cestovní kanceláře posilují. Proč dává zájezdům přednost stále více lidí?

26. dubna 2024

Premium Cestování do zahraničí loni poprvé překonalo úroveň před pandemií covidu, čísla se tak dostala na...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...