Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Češi mají strach ohlásit podvody ve firmách

V očích českých zaměstnanců korupce a podvody ve firmách jen kvetou. Ovšem ohlásit se je bojí, neboť nevěří v ochranu vlastních práv vlastní osoby. Podezření z podvodů pak ovšem nemá šanci být včas podchyceno.
K ohlášení neetického chování (podvodu, korupce atd.) by měla ve firmě sloužit speciální telefonní linka.

K ohlášení neetického chování (podvodu, korupce atd.) by měla ve firmě sloužit speciální telefonní linka. | foto: Profimedia.cz

Divize vyšetřování podvodů společnosti Ernst & Young provedla průzkum mezi 1300 zaměstnanci nadnárodních společností z 13 evropských zemí včetně České republiky. Cílem průzkumu bylo zjistit, jak vidí zaměstnanci velkých firem současnou situaci na poli podvodů, úplatkářství a korupce.

Z výsledků vyplynuly alarmující závěry. Společnosti nesplňují představy zaměstnanců v oblasti prevence podvodů, jejich vyšetřování, úplatkářství a korupce. Aby se zaměstnanci nemuseli obávat hlásit podezření z podvodů a jiných prohřešků ve své firmě, očekávají dostatečnou ochranu svých práv. Té se jim ovšem nedostává, firmy ochranu práv osob totiž nerespektují.

Podle Markuse Lohmeiera, vedoucího oddělení vyšetřování podvodů a řešení sporů Ernst & Young v ČR „výsledky ukazují, že zaměstnanci chápou důležitost kontrolních mechanismů a mají velice jasnou představu o tom, jak by měly společnosti postupovat při prevenci podvodů a při vyšetřování případných obvinění. Průzkum však také ukazuje, že společnosti v mnoha ohledech neplní očekávání svých zaměstnanců. Měly by si uvědomit, že pokud neposkytují dostatečnou podporu svým lidem, ubližují tím samy sobě.”

Když etické chování, tak podle pravidel
Aby zaměstnanci věděli, jak se mají v dané firmě chovat eticky, je důležité, aby byla ve firmě stanovena jasná pravidla. Bez nich je těžké na etickém chování bazírovat, případně chování neetické trestat. K tomuto účelu slouží etický kodex, jehož důležitost si v ČR uvědomuje 88 % zaměstnanců. Z respondentů průzkumu jej ovšem podepsalo pouze jednou 43 % a celá třetina respondentů jej dosud nikdy nepodepsala.

K ohlášení neetického chování (podvodu, korupce atd.) by měla ve firmě sloužit speciální telefonní linka zřízená právě pro tento účel. Celých 60 % respondentů ovšem tvrdí, že v jejich společnosti taková linka vůbec neexistuje, nebo o ní nevědí. Nemají tedy šanci po tomto nástroji sáhnout.

Češi se bojí nejvíce
Pokud bychom se zaměřili na strach ohlásit podezření z páchání trestné činnosti, pak Češi jsou na tom v porovnání se Slováky a Maďary nejhůře. Zatímco pouze 40 % českých zaměstnanců by takovou činnost ohlásilo, v Maďarsku je to 63 % a na Slovensku dokonce 67 %. Důvodem pro nenahlášení je samozřejmě strach z odplaty ze strany nadřízeného nebo zaměstnavatele.

Nestandardní jsme také v tom, komu bychom podezření ohlásili. Zatímco v západní Evropě je běžné tak učinit směrem k právnímu zástupci, nebo personálnímu oddělení, 51 % českých zaměstnanců (na Slovensku 27 % a v Maďarsku 67 %) uvedlo na prvním místě svého přímého nadřízeného a pouze 2 % pak vyšší management firmy. Personální oddělení, nebo právníka by s problémem neoslovil nikdo. Zajímavé je, že na Slovensku by 7 % zaměstnanců oslovilo přímo policii.

„Problém spočívá v tom, že přímý nadřízený obvykle pracuje ve stejném oddělení nebo má stejnou oblast odpovědnosti, takže je méně pravděpodobné, ze jeho stanovisko bude objektivní a nestranné,“  varuje M. Lohmeier z Ernst & Young. „Základem efektivního programu ochrany proti podvodům je otevřenost a dostupnost všech komunikačních kanálů. Vedoucí pracovníci a další potenciální ‚důvěrníci‘ musejí být řádně vyškoleni, aby věděli, jak v takové situaci postupovat.“

Své firmě Češi nevěří
Ačkoli přes 90 % českých zaměstnanců souhlasí s ochranou informátorů, jen polovina věří tomu, že by právě jejich zaměstnavatel postupoval tímto způsobem. Stejně tak si 80 % zaměstnanců myslí, že by v případě vyšetřování měl být dotčený informován, ovšem 57 % nevěří, že by to jejich firma skutečně učinila.

A to nejsou jediné rozpory v očekáváních a představivých českých zaměstnanců. Celých 93 % z nich se domnívá, že by měli mít možnost reagovat na vyšetřovací zprávu, ale jen 60 % si myslí, že by to jejich společnost skutečně dovolila.

Podle výsledků průzkumu je zřejmé, že podvody jsou běžnou součástí chodu českých firem – každý čtvrtý zaměstnanec si myslí, že v loňském roce došlo v jeho firmě k podvodu. Je tedy  je na vedení společností, jak s těmito informacemi naloží. Měly by se dobře zamyslet nad prevencí, přístupem k informacím zaměstnanců i následnou ochranou jednotlivých lidí.

Autor:
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Vyvážejí do Asie i do Afriky. Recepturu a stroje si přísně chrání

27. dubna 2024

Jejich výrobek zná každý český chalupář. A často mu jeden nestačí. Přesto Papírna Moudrý stačí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Proč firmy a instituce nepřiznávají, že chybu udělalo vedení

29. dubna 2024

Když dojde ve firmách a organizacích k vážným událostem i s fatálními následky, velmi často se...

KVÍZ: Pravidla penzijního spoření se mění. Víte, jak z něj získat maximum?

28. dubna 2024

Penzijní spoření má v České republice dlouhou historii. Již tři desítky let poskytuje lidem...

Vyvážejí do Asie i do Afriky. Recepturu a stroje si přísně chrání

27. dubna 2024

Jejich výrobek zná každý český chalupář. A často mu jeden nestačí. Přesto Papírna Moudrý stačí...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

AURES Holdings a.s.
PRACOVNÍK PODPORY PRODEJE (A12500)

AURES Holdings a.s.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 30 000 - 32 000 Kč

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...