Zaměstnanecké výhody: jak si přilepšit k platu

aktualizováno 
Velké společnosti mají poměrně kvalitně propracovaný způsob péče o zaměstnance. Jejich systém zaměstnaneckých výhod bývá založen na možnosti výběru zaměstnance z poměrně široké palety možností dle chuti konkrétního člověka. Ve středních či menších společnostech již zpravidla nic takového zaměstnanci k dispozici nemají a zaměstnanecké výhody většinou končí poskytováním stravenek. Využitelných možností je ovšem mnohem více a je třeba si o ně ve firmě říct.
Úsměv - profimedia.cz/corbis

Úsměv - profimedia.cz/corbis - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

S pomalu se blížícím koncem roku nastává na jedné straně čas bilancování a na straně druhé lidé touží nějak zásadně změnit životní styl. Někdo má v úmyslu začít chodit ve větší míře za kulturou, jiný se chce věnovat sportu a další se chystá do lázní za účelem upevnění vlastního zdraví.

Není bezpodmínečně nutné již teď začít šetřit a odkládat si část výplaty stranou. Naopak je vhodné o vašich záměrech a cílech pro příští rok informovat vašeho šéfa či mzdovou účetní a domluvit se na strategii výhodnou pro vaši peněženku a zároveň i pro firemní pokladnu. Jak na to?

O výhody si mohou říct pouze zaměstnanci, jiný druh příjmu není možný

Prvotním předpokladem pro získání nějakého zaměstnaneckého benefitu je existence pracovně právního vztahu se zaměstnavatelem. Není v žádném případě možné, aby podobnou formu požadoval živnostník poskytující službu (byť pravidelnou) konkrétní firmě. Vždy musí jít o vztah na základě paragrafu 6 zákona o daních z příjmů. Pokud tuto podmínku splňujete, pak neváhejte popřemýšlet o výběru nejvhodnější podoby podpory.

Je málo pravděpodobné, že by vám zaměstnavatel byl ochoten najednou poskytnout veškeré druhy zaměstnaneckých výhod uváděných v zákoně. Větší firmy tuto problematiku řeší tím, že každý druh zaměstnanecké výhody ocení virtuálním počtem bodů a stanoví pro každého zaměstnance prostřednictvím bodů kvantifikovaný rozsah možné podpory. Konkrétní osoba si jednoduše vybere třeba jen jeden druh zaměstnanecké výhody a tu využívá v plné míře. Někdo jiný si naopak kombinuje třeba tři druhy podpory, avšak v menším rozsahu. To vše v závislosti na svých potřebách a prioritách. Podívejme se na ty nejobvyklejší formy zaměstnaneckých výhod.

Druh benefitu Daňový náklad zaměstnavatele Zdanění u zaměstnance S+Z.pojištění Poznámka
Stravenky Do zákonného limitu ano Ne Ne Nejrozšířenější forma výhod
Poskytnutí přechodného ubytování Ne Ne Ne Zejména u manažerů
Vitamíny, očkování Ne (pouze výjimky 178/2001) Ne Ne Naturální plnění, nikoli peněžní příspěvky
Poskytnutí zájezdu Ne Ne (pouze do 20.000 Kč ročně) Ne Platí i pro rodinné příslušníky
Úplatné zdravotní zákroky či péče Ne Ne Ne Musí jít o nepeněžní formu
Tělovýchovné a sportovní zařízení Ne Ne Ne Musí jít o nepeněžní formu
Vstupenky na sportovní a kulturní akce Ne Ne Ne Musí jít o nepeněžní formu

Zdroj: autor článku

V žádném případě nemůže jít o peněžní příspěvek

Tento výčet není kompletní, neboť existuje ještě několik méně častých forem odměňování (kupříkladu poskytnutí vozidla k soukromým účelům, půjčka zaměstnavatele, příspěvek na penzijní připojištění a životní pojištění atd.), avšak nemá smysl zabíhat do méně obvyklých situací. Je třeba si uvědomit, že nelze žádnou z těchto podpor v podstatě vyplatit zaměstnanci formou peněžního příspěvku (rozuměj – dát mu peníze a říct, kup si za ně permanentku do fitcentra). Jak je v tabulce uvedeno, tak nesmí jít v žádném případě o peněžní příspěvek.

Je třeba si uvědomit následující souvislosti, které je třeba vyzdvihnout při přesvědčování zaměstnavatele o realizaci některé z těchto úspor. V případě, že je veškerá forma odměny vyplácena formou mzdy, pak zaměstnanec i zaměstnavatel z takových příjmů platí sociální a zdravotní pojištění. Na straně zaměstnavatele je sice mzda daňově účinným nákladem, avšak zaměstnanec z ní odvádí zálohy na daň z příjmů.

Pokud dojde k vzájemné dohodě mezi nimi a využijí některý z těchto benefitů, tak výrazně ušetří. Pro zaměstnavatele bývá sice většinou taková podpora daňově neúčinným nákladem, avšak na druhé straně z něj neplatí sociální a zdravotní pojištění. Podobně je na tom zaměstnanec, který v případě, že jde o osvobozený příjem od daně z příjmů, rovněž neplatí ani sociální a zdravotní pojištění. Vzhledem ke klesající sazbě daně z příjmů právnických osob se z pohledu zaměstnavatele efekt těchto benefitů v poslední době ještě zvyšuje.

Na druhé straně je ovšem nutné testovat faktické využití takového benefitu. Některé zaměstnané dámy si možná budou myslet, že jim zaměstnavatel bude platit kupříkladu kadeřníka a využít výše uvedených daňových úlev. Musí jít bohužel výlučně o zákonem povolený způsob využití (rehabilitace, masáž, lázeňský pobyt apod.)

Závěrem lze říct, že v malých a středních firmách je spíše nutné si o tuto formu podpory říct. A nejedná se doopravdy o drobné. Jenom si zkuste spočítat, když vám zaměstnavatel koupí permanentku na návštěvy nějakého extraligového celku v ledním hokeji a k tomu roční vstupenku do fitcentra. To si srovnejte se situací, kdy si tyto dva požitky pořídíte z vaší čisté mzdy. Úspora překvapí i vás.

Využíváte zaměstnaneckých výhod? Jak se k nim staví váš zaměstnavatel? Těšíme se na vaše poznatky a náměty.

reklama


KB Penzijní Fond
Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Šest tipů, jak koupit letenky výhodně a nevyhodit peníze oknem

ilustrační snímek

Letenka za korunu se někdy pěkně prodraží. Tisíce navíc můžete zaplatit za zavazadlo, odbavení i občerstvení na palubě....

Soused pronajímá byt přes Airbnb, jeho hosté nás ruší. Jak se bránit?

ilustrační snímek

Sousedy si nevybíráme. To ovšem neznamená, že si musíme všechno nechat líbit. Co dělat, pokud je v sousedním bytě...

Další z rubriky

Změnit či ukončit pojistnou smlouvu není snadné, ale jde to

Ilustrační snímek

Životní pojištění kdysi uzavíral ten, kdo se chtěl pojistit a zároveň naspořit peníze. Potřeby klientů se však neustále...

PŘEHLEDNĚ: Čím se nově dá vylepšit životní pojištění

Ilustrační snímek

Štíhlí nekuřáci ušetří na pojistném. Pojistit si můžete i onemocnění způsobené klíštětem, náklady na asistovanou...

Srovnávače povinného ručení: levné nabídky najdou, čekejte však telefonát

Ilustrační snímek

Na internetu naleznete několik portálů, na kterých si můžete porovnat a případně zakoupit pojištění. A pojištění...

Komoditní výhled: Nastávají zlaté časy

Komoditní výhled: Nastávají zlaté časy

Kurzy.cz Globální fiskální panika, která se zřejmě spustí v nadcházejících čtvrtletích, přinese dodatečné zisky u několika klíčo...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA KLIENTSKÉ PODPORY s NJ+AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 23 000 - 23 000 Kč

Najdete na iDNES.cz