Investiční životní pojištění: jen svoboda volby

aktualizováno 
Člověk nemusí být hned frikulín, aby dělal, co právě letí. Pokud jde o osobní finance, jen pro málokterý finanční produkt je používána nálepka modernosti více než pro investiční životní pojištění. Co je na investičním životním pojištění (IŽP) půvabného a co je nebezpečím pro kapsu neznalého pojistníka?
Peníze, koruna

Peníze, koruna - Peníze, koruna | foto: David VotrubaiDNES.cz

Psal se rok 1951, když americká Pojišťovací a důchodová asociace učitelů analyzovala vývoj inflace, cen akcií a dluhopisů a změn v průměrné délce života. Ukázalo se, že investování asociace (fungující už jako pojišťovny) do dluhopisů bylo chybou. Stejnou chybou by ovšem bývalo bylo pouhé investování do akcií. Nejlepší penze by si páni profesoři zajistili, pokud by investovali do akcií i dluhopisů. 1. června 1952 proto začal fungovat Univerzitní důchodový akciový fond s tím, že výše penzí vyplácených tímto fondem bude kolísat v závislosti na výši dosaženého zhodnocení.

Tato skutečnost – pohyblivost výše vyplácené penze – znamenala významný posun oproti dosavadní praxi garantovaných plnění. Docela předvídavě se dnes jeví komentář editora časopisu Fortune, který o otevření Univerzitního důchodového akciového fondu prohlásil, že jde „o největší pojišťovací událost od schválení zákona o sociálním pojištění“. Viděno z dnešního pohledu asi lze o té převratnosti i pochybovat. Buď jak buď v Evropě se dnes přes 40 % předepsaného pojistného životního pojištění vztahuje právě k IŽP. (Konzervativní Češi jsou ovšem poněkud stranou tohoto trendu, když u nás je uvedený poměr okolo 15 %).

Tím podstatným, co z dnešního pohledu odlišilo IŽP oproti klasickému kapitálovému životnímu pojištění, jsou dvě věci – 1. transparentnost IŽP a 2. přenesení investičního rizika přímo na klienta. Klient ví, jakou část z placeného pojistného pojišťovna používá pro krytí rizikových pojištění (jsou-li sjednány), kolik si pojišťovna ukrajuje na poplatcích a kolik zbývá pro investování. Navíc má právo (fakticky vzato povinnost) zvolit si – mezi pojišťovnou nabízenými druhy investic – takové, které odpovídají jeho investičním záměrům.

Investiční životní pojištění je „investičním“ proto, že výnos z klientovy pojistky je plně závislý na úspěšnosti fondů, či investičních programů, které klient zvolil. IŽP z principu negarantuje výnos např. v podobě technické úrokové míry uplatňované u klasického kapitálového životního pojištění. Na druhé straně výnosy z obhospodařování prostředků jdou ve prospěch klientů. Těmito základními vlastnostmi výhody IŽP začínají a bohužel i končí. Existuje řada věcí, kvůli kterým se vyplatí hodně dlouho zvažovat uzavření IŽP.

Poplatky

Kapitálové životní pojištění? Rozhodně ne! Čtěte ZDE.

Co oko nevidí, srdce nebolí. V případě IŽP však srdce bolí, když oko vidí, jak rozkošatělý je sazebník poplatků uplatňovaných v různých okamžicích existence pojistné smlouvy. U IŽP se lze setkat s následujícími základními druhy poplatků: poplatky spojené s uzavřením pojistné smlouvy (viz dále), poplatky za správu pojistné smlouvy (řádově desetikoruny měsíčně), rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou podílových jednotek (0 – 5%), poplatky za správu aktiv (řádově jednotky procent).

Kromě výše uvedených se vyskytují i poplatky za změnu alokace pojistného, poplatky z inkasa pojistného, poplatky za dodatečné přesuny mezi fondy a další. Obzvláště vstupní poplatky IŽP patří k tomu nejdrsnějšímu, co lze v českém pojišťovnictví vidět. Představte si, že půjdete do banky a budete se chtít domluvit na pravidelném investování rok co rok. Zaplatíte bance první vklad a s hrůzou zjistíte, že banka si strhla 80 % vašeho ročního vkladu a příští rok se chystá spolknout dalších 20 %. V bankovnictví nemyslitelná věc je v pojišťovnictví každodenní realitou (např. uvedené proporce se týkají konkrétního pojištění pojišťovny Aviva).

Právní rámec a regulace

Klient IŽP se stává majitelem tzv. „podílových jednotek“, jejichž hodnota kolísá podle změn hodnoty pořízených aktiv. Klient tak drží v rukou poukázku na poměrnou hodnotu jednoho z aktiv pojišťovny, vnitřního fondu, který rozhodně není skutečným subjektem kolektivního investování. Zatímco investiční činnost podílových a investičních fondů podléhá striktním (někdy až příliš) pravidlům, pak regulace pojišťoven při investování prostředků IŽP je zcela nedostatečná. Jako by si to těch 7,7 mld. Kč investovaných do IŽP (ke 31.12.2004) snad ani nezasloužilo.

Nejméně problematická je situace, kdy klient prostřednictvím pojišťovny pořizuje podílové listy existujících podílových fondů. Pojišťovna však může nabízet investiční programy, u kterých je to sama pojišťovna, kdo rozhoduje o alokaci svěřených peněz. Na takovéto případy se však zákon o kolektivním investování nevtahuje a kupodivu je neřeší ani zákon o pojišťovnictví včetně zavazující vyhlášky.

Ekonomická výhodnost

Vyplatí se vám pojištění od Baroše? Více ZDE.

Zcela zákonitým a správným argumentem pro IŽP je spojení pojistné ochrany a možnosti ovlivnit způsob investování rezervotvorné části pojistného, navíc s možností uplatňovat daňové odpočty. Obecně platí, že IŽP nabízí sjednání pojistného plnění v případě smrti v jedné ze tří variant – 1. výplatě čistě naspořené rezervy, 2. výplatě pojistné částky plus hodnotě naspořené rezervy a nebo 3. výplatě rezervy, pokud už přesáhla sjednanou pojistnou částku a pokud ne, tak samotnou pojistnou částku. V nejklasičtějším – třetím – případě se IŽP dá rozložit na investici do podílového fondu a koupi rizikového životního pojištění s klesající pojistnou částkou (současně s tím, jak roste hodnota naspořených prostředků, může se snižovat pojistná částka).

Stojí za to, porovnat si výnosnost kombinace spočívající v investování do podílového fondu a sjednání rizikového životního pojištění na jedné straně a uzavření IŽP na straně druhé. Pro konkrétní modelovou situaci – muže ve věku 45 let, který si sjedná a) IŽP a b) kombinaci investice do podílových fondů a rizikového životního pojištění s klesající pojistnou částkou 300 tis. Kč.

Výpočet vychází tak, že pokud by klient neuplatňoval daňové odpočty ze zaplaceného pojistného, nemá vůbec smysl o IŽP uvažovat. Pouze v situaci, kdy klient zároveň uplatňuje daňové odpočty a přitom se nachází v nejvyšším daňovém pásmu, je IŽP výhodnější oproti uvedené kombinaci. Tento výpočet byl proveden na datech z pojišťovny, která patří k poplatkově „lačnějším“. Je zřejmé, že výhodnost v konkrétním případě závisí především na poplatcích spojených s IŽP a možnosti uplatňovat si daňové odpočty ze zaplaceného pojistného. Bohužel uplatňovaná poplatková politika pojišťoven spolu s neochotou našince akceptovat negarantovaný výnos při skončení pojištění zatím brání většímu prosazení se IŽP.

Jak jste spokojeni s výhodami, které vám nabízí vaše investiční životní pojištěníní fond? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

 

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Je to triko 21. století a chceme, aby ho měl každý, říká podnikatel

Pavel Hrstka (zleva), Martin Burkoň a René Němeček z chrudimské firmy CityZen

Tři inženýři a tátové od rodin. Společně podnikat začali teprve vloni. Letos vyhráli celorepublikové kolo soutěže...

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Další z rubriky

Změnit či ukončit pojistnou smlouvu není snadné, ale jde to

Ilustrační snímek

Životní pojištění kdysi uzavíral ten, kdo se chtěl pojistit a zároveň naspořit peníze. Potřeby klientů se však neustále...

Nešťastný pád ho stál přes 200 tisíc korun. Zachránila ho pojistka

ilustrační snímek

Stane-li se jednomu z živitelů rodiny úraz či vážně onemocní, pro většinu domácností to znamená značný pokles příjmu....

Expert: Není náhoda, že na investiční pojištění se podávají stížnosti

Martin Podávka

Životní pojištění v Česku posledních osm let stagnuje, počet aktivních smluv klesá. Češi jsou přitom velmi často...

Přesčasy mohou zabíjet. Více než sto hodin ročně navíc v práci zvyšuje riziko mr...

Přesčasy mohou zabíjet. Více než sto hodin ročně navíc v práci zvyšuje riziko mr...

Kurzy.cz Přestože celosvětové statistiky ukazují, že se práce přesčas týká stovek milionů lidí a dle dat Mezinárodní organizace ...

Advantage Consulting, s.r.o.
HELP DESK SPECIALIST WITH DUTCH

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz