Pondělí 28. září 2020, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 28. září 2020 Den české státnosti

Hypotéky na různý způsob

aktualizováno 
Vzhledem k tomu, jak moc se banky snaží oslovit zájemce o nové bydlení a poskytnout jim hypoteční úvěr, by se mohlo až zdát, že by hypotéky nejraději prodávaly i v obchodních domech. Tak daleko sice ještě nedospěly, ale novinek, které zpřístupňují hypotéku více zájemcům, představily celou řadu.
Ekologický dům v Jindřichovicích pod Smrkem

Ekologický dům v Jindřichovicích pod Smrkem - V Jindřichovicích pod Smrkem dokončují první ekologický dům. | foto: www.jindrichovice.cz

O úspěchu hypotečních úvěrů svědčí jejich počty, které se během posledních let neustále postupně zvyšují. Přestože nyní průměrné úrokové sazby dosahují úrovně, na které byly naposledy v únoru loňského roku (v mezidobí byly vždy nižší), hypoték se sjednává stále více a předpokládá se, že zájem o ně bude i nadále pokračovat. Celkový počet nových hypotečních úvěrů se v listopadu oproti říjnu o něco snížil, deset bank, které nám poskytly své údaje, sjednalo v minulém měsíci celkem 5 900 hypoték v celkovém objemu 9,15 mld. korun. Jejich průměrná výše dosahovala 1,551 mil. korun, oproti říjnu to je o 64 tisíce korun více.

Úrokové sazby mírně vzrostly

Sazby nově poskytnutých hypotečních úvěrů během listopadu v průměru vzrostly jen nepatrně, hodnota FINCENTRUM HYPOINDEXU se zvýšila o 2 bazické body. U hypoték s roční fixací byl nárůst o něco výraznější, v průměru činil 7 bazických bodů. Vývoj úrokových sazeb zachycuje následující graf.

Větší graf

Hlavní novinky, které přinesl rok 2006

Banky se vydaly především třemi hlavními směry: dostupnost, jednoduchost, rychlost. To znamená zpřístupnit hypotéky širšímu okruhu zájemců prostřednictvím nižších splátek, zjednodušit celý proces vyřizování úvěru a nabízet expresní služby. Níže jsou shrnuty nejvýznamnější hypoteční novinky letošního roku (kromě produktů a služeb určených speciálně právnickým osobám). 

Snižování splátek úvěru

Úrokové sazby během posledních měsíců vzrostly, banky však nalézají jiné způsoby, jak snížit finanční zatížení dlužníků. Jedním z nich je prodloužení doby splatnosti, které při stejné výši úvěru a úrokové sazby znamená nižší měsíční splátku (zároveň se však zvyšují celkově zaplacené úroky). Některé banky již nabízejí i hypotéky se splatností 30 let, nejdelší krok tímto směrem učinila nedávno Hypoteční banka, u které si klienti mohou hypotéku sjednat až na 40 let. Splácet ji mohou až do sedmdesáti let věku.

Důraz na jednoduchost a dostupnost

Na jednoduchost a dostupnost vsadila Poštovní spořitelna, když na jaře poprvé vstoupila na hypoteční trh se svou Červenou hypotéku. Chce jí oslovit klienty především z menších měst a prodává ji na vybraných pobočkách České pošty a ve Finančních centrech Poštovní spořitelny. O své hypotéce říká, že „jí bude rozumět skutečně každý“.

Hypoteční banka a její sesterská ČSOB nově nabízí předhypoteční úvěr, který klientům umožní pořízení nemovitosti již v okamžiku, kdy ještě není možné vložit návrh na vklad zástavního práva do katastru nemovitostí. Banka u tohoto produktu nevyžaduje žádné zajištění. Je určen pro případy jako jsou koupě nemovitostí od obcí, koupě družstevních bytů nebo financování započetí stavby, když rozestavěnou nemovitost ještě nelze zapsat do katastru, a podobně.

Nabídka "hypoték bez nemovitosti"

Co se týká rychlosti, nejde pouze o expresí zpracování úvěru. Některé banky poskytují hypoteční úvěr klientovi ještě předtím, než si vůbec vybere nemovitost, kterou bude tímto úvěrem financovat. V létě začala Česká spořitelna nabízet Hypotéku na počkání a GE Money bank představila svůj produkt HypoExpres.

U Hypotéky na počkání od ČS může klient podepsat úvěrovou smlouvu již při své první návštěvě banky. Bez jakéhokoli potvrzení o výši příjmů mu banka stanoví maximální výši úvěrového rámce a garantovanou výši splátky. Klient má poté půl roku na vyhledání nemovitosti.

U GE Money Bank klient podepisuje nejprve smlouvu o smlouvě budoucí a na hledání nemovitosti má až devět měsíců, přičemž po celou dobu má zaručeny neměnné podmínky úvěru. Banka tuto svou "Hypotéku naopak" poskytuje již od loňského roku, od léta však navíc nabízí možnost expresního schválení výše hypotečního úvěru, kdy se klient do tří hodin po vznesení dotazu na pobočce dozví, kolik mu banka může půjčit s ohledem na jeho příjmy.

Od října tento typ úvěru bez nemovitosti nabízí také Raiffeisenbank pod názvem Hypotéka naruby. Po podpisu úvěrové smlouvy mají klienti až šest měsíců na nalezení vhodné nemovitosti. Ve smlouvě jsou již uvedeny přesné podmínky budoucího čerpání hypotéky.

Expresní ocenění nemovitosti

Pokud jde o rychlost, Hypoteční banka nabízí klientům jako novinku expresní ocenění hodnoty nemovitosti. Banka k tomu potřebuje znát pouze několik parametrů dané nemovitosti a ocenění provede zdarma. Je to však možné pouze v případě, kdy se jedná o dokončený byt a o úvěr do 5 mil. korun poskytnutý do 85 % hodnoty zastavené nemovitosti. Stejnou službu nabízí i ČSOB.

Další novinky

Banky nabídly klientům i další nové služby a produkty. Například Volksbank přinesla novinky v oblasti hypotečních úvěrů kombinovaných s životním pojištěním. Česká spořitelna nevyžaduje na klientovi List vlastnictví z katastru nemovitosti, a to jak při poskytnutí úvěru, tak v průběhu trvání úvěru. GE Money Bank zase například nabízí výpočet splátky hypotéky pomocí SMS zprávy.

Velký počet nových služeb připravila pro své klienty Raiffeisenbank. Začala nabízet hypotéky na financování nemovitostí v zahraničí, umožňuje zpětné refinancování vlastních prostředků, které klient do pořízení nemovitosti již investoval, podnikatelům zpřístupnila hypotéky tím, že za příjem lze považovat i jejich obrat. Ke každé hypotéce nabízí zdarma balíček služeb Hypoteční komplexkonto, který zahrnuje kromě běžného účtu také kontokorent, platební kartu a služby přímého bankovnictví.

Hypoteční kodex

Letos bylo do praxe zavedeno Evropské ujednání o dobrovolném kodexu chování pro poskytování informací o úvěrech na bydlení před uzavřením smlouvy. Účelem hypotečního kodexu je poskytovat klientům dostatečné a přehledné informace již ve fázi před uzavřením úvěrové smlouvy. Některé banky k tomuto kodexu přistoupily již v loňském roce, do praxe jej jako první uvedla HVB Bank letos v březnu. Více informací o něm si můžete přečíst zde.  

Výsledky dosažené v listopadu shrnuje následující tabulka:

Souhrn za listopad 2006 (platí pro fyzické osoby)

Doba fixace úrokové sazby: všechny fixace dohromady 1 rok 5 let

FINCENTRUM HYPOINDEX

4,38 %

4,01 %

4,56 %

 Změna oproti minulému měsíci (b.p.)*  + 2*  + 7  + 4
 Průměrná výše hypotéky (tis. Kč) 1 551 1 702 1 441
 Měsíční splátka 1 mil. hypotéky na 20 let (Kč) 6 262 6 066 6 357
 Měsíční splátka 1 mil. hypotéky na 15 let (Kč) 7 589 7 403 7 679
Účelovost úvěrů:
  Podíl úvěrů na koupi na počtu celkových úvěrů 72 % 75 % 72 %
  Podíl úvěrů na výstavbu na počtu celkových úvěrů 20 % 18 % 19 %
  Podíl ostatních úvěrů na počtu celkových úvěrů 8 % 7 % 9 %

Zdroj: Fincentrum.cz

*2 bazické body = 0,02 procentního bodu

Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXu

FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypotéční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, ČSOB, eBanka, GE Money Bank, HVB Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, Raiffeisenbank, Volksbank CZ, Wüstenrot hypoteční banka a Živnostenská banka.

Projekt FINCENTRUM HYPOINDEX mediálně podporují:

 

Autor:
  • Nejčtenější

Opětovné vypnutí ekonomiky by zabilo víc firem než to jarní, říká ekonomka

Exkluzivně Helena Horská je uznávaná analytička a hlavní ekonomka Raiffeisenbank. Se svým týmem zpracovává řadu ekonomických...

Co jsou „temné osobnosti“ a jak je rozpoznat

Psychologové se po léta snaží pochopit, jaké jsou hlavní osobní rysy, které člověka předurčují ke společensky...

Unikátní analýza čtyř tisíc hypoték: zjištění jsou mnohdy překvapivá

Premium Hypoteční trh zlevňuje a trhá rekordy. Jaká je ale realita při poskytování hypotečních úvěrů? Jak rychle je lze získat,...

Mladší lidé si na penzi musí naspořit. Důchod od státu nebude nic moc

Demografická křivka je neúprosná. A důchodová reforma, která by její dopady na výši budoucích penzí snížila, je zatím v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cestovky obcházejí zákon. Zaplatil zálohu 46 tisíc, adekvátní náhradu nedostal

Premium Letošní léto dovoleným v zahraničí nepřálo, kvůli koronavirové epidemii musely cestovní kanceláře spoustu zájezdů...

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

  • Další z rubriky

Pojišťovna všechno srovná, nebo taky ne. Kdy se bude plnění bránit?

Máte domácnost pojištěnu a tak spoléháte, že cokoli se stane, pojišťovna vyřeší a veškerou škodu zaplatí. Pozor na...

Zlomená tlapka může bolet i vaši peněženku. Testujeme pojistky pro psy a kočky

Premium Sama pojištění nemám, a budu pojišťovat psa? Jsem snad blázen? Takhle jsem uvažovala do chvíle, než si moje fenka...

Čas na změnu zdravotní pojišťovny je do září. Co je třeba si ohlídat

Zdravotní pojištění je v Česku povinné. Pojištěnci však mají právo na výběr zdravotní pojišťovny. Pokud chcete změnit...

Pojistit se proti rizikům dává smysl i při trávení dovolené v Česku

Letos stráví většina Čechů svou letní dovolenou v tuzemsku. Penziony, chaty, stanové kempy, a dokonce i lázeňské domy...

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...