Daňové změny nás čekají už za 50 dní

aktualizováno 
Reforma mění řadu věcí, na počátku příštího roku bude trochu zmatek ve financích. Začnou platit nová pravidla, ale nejbližší daňové přiznání vyplníte ještě postaru.
Nákup na víkend pro čtyřčlennou rodinu bude dražší o 40 korun

Nákup na víkend pro čtyřčlennou rodinu bude dražší o 40 korun | foto: Profimedia.cz

V lednu ještě dostanete od své mzdové účtárny „starou“ výplatní pásku, protože jde o výplatu za prosinec. V únoru uvidíte na výplatnici novinku: údaje o takzvané superhrubé mzdě. To je mzda včetně sociálního a zdravotního pojištění, které za vás státu platí zaměstnavatel. A z toho všeho budete platit daň.

Daň z příjmu se přitom sjednotí do jednoho patnáctiprocentního pásma a významně se změní slevy na dani.

Naposled odpočty, které se vyplatí
Nejbližší daň z příjmu, kterou budete řešit, se však bude týkat peněz, které jste vydělali ještě v roce 2007. Takže i když budete podávat daňové přiznání na jaře 2008, reformě nebude podléhat.

To znamená, že stále budou platit čtyři daňová pásma a naposledy můžete uplatnit společné zdanění manželů. Pokud si daňový základ snižujete o platby na penzijní nebo životní pojištění, případně o zaplacené úroky z úvěrů na bydlení, úspora se bude počítat podle toho, ve které jste sazbě. Jestli platíte daně ve výši 32 procent – což odpovídá platu nad 31 000 korun, například na penzijním pojištění zaplaceném v roce 2007 můžete na daních ušetřit až 3 840 korun, v roce 2008 už to bude jen 1 800 korun.

S dárky počkejte až na Nový rok
Vánoční dárky si samozřejmě rozdejte pod stromečkem, ale pokud hodláte někomu z příbuzných věnovat něco opravdu cenného, třeba auto, vilu se zahradou nebo koně šampiona, vyplatí se nechat to až na rok 2008. Díky reformě budou od příštího roku od darovací daně osvobozeni příbuzní v první i druhé skupině. V první skupině jsou manželé, děti, vnoučata, rodiče, prarodiče, ve druhé pak sourozenci, synovci, neteře, strýcové a tety. A právě sourozenci, synovci, neteře, strýcové a tety jsou dnes omezeni hranicí 60 000 korun. Když si darují předmět vyšší hodnoty, musí ho obdarovaný zdanit. To od ledna nebude. Na druhou skupinu příbuzných bylo rozšířeno také osvobození od dědické daně, které se až dosud vztahovalo jen na přímé dědice.

Co se zatím nemění, je daň z nemovitosti. Reforma sice úpravy přináší, ale začnou platit až od roku 2010.

K lékaři i do obchodu s plnou peněženkou
Až po Novém roce vyrazíte k lékaři, nezapomeňte si doma peněženku. Za každou návštěvu zaplatíte 30 korun, za den strávený v nemocnici 60 korun a ošetření na pohotovosti vás vyjde na 90 korun. Peníze budete potřebovat i v lékárně, recept stojí dalších 30 korun.

Zákon o nemocenském pojištění sice začne platit až v roce 2009, ale změny, které schválila reforma, nemocní pocítí už příští rok. První tři dny nemoci budou neplacené a mění se i výše dávky. Denní vyměřovací základ bude maximálně 561 korun denně, první tři dny marod nedostane nic,  4. až 30. den 60 procent z denního vyměřovacího základu, 31. až 60 den 66 procent a od 61 dne 72 procent. 
 
Kvůli zvýšení spodní sazby daně z přidané hodnoty z 5 na 9 procent se od ledna změní ceny v obchodech. Zdraží nejen potraviny a nealko nápoje, ale i řada dalších věcí. Nákup na víkend pro čtyřčlennou rodinu, který letos stojí tisícovku, bude dražší o 40 korun. I když je možné, že všichni obchodníci nezdraží o celá 4 procenta. „Budeme se snažit dopad zvýšení DPH na koncovou cenu výrobků co nejvíc minimalizovat, slibuje Jana Matoušková z Teska.

Pokud patříte mezi kuřáky, kvůli spotřební dani vás krabička cigaret od Nového roku vyjde v průměru o 7 korun dráž, například marlborka tak nejspíš vyšplhají na více než 80 korun. Nová ekologická daň zase zahýbe s cenou elektřiny a uhlí. Domácnosti příští rok za elektřinu zaplatí o 1 procento a za uhlí o 9 procent víc. Kvůli změně DPH vzroste také cena za vodné a stočné i dálkové vytápění, které je ve spodní sazbě.

Sociální dávky budou nižší
Řada změn na vás hned v lednu dolehne i v sociální oblasti. Pokud pobíráte přídavky na děti a nepatříte přitom mezi úplně chudé rodiny, počítejte s tím, že o ně přijdete. Zatímco letos měly na přídavky nárok domácnosti s příjmy až do čtyřnásobku životního minima, příští rok podporu dostanou jen rodiny s příjmy do 2,4násobku. Porodné klesá téměř o 5 000 korun, osamělé matky přijdou o výhodu prodloužené mateřské, změní se i způsob vyplácení rodičovského příspěvku.

Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Sedm věcí, na které byste neměli zapomínat při pojištění auta

Ilustrační snímek

Pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla, tedy takzvané povinné ručení, je nutnost. Havarijní pojištění je...

Zmapovali jsme, na co letos přispívají všechny zdravotní pojišťovny

Ilustrační snímek

Pokud uvažujete o změně zdravotní pojišťovny, je dobré se nejprve podívat, čím vás ta vaše hýčká a co přechodem k jiné...

Střet auta se zvěří může být drahý. Co si ohlídat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Srážka automobilu se zvířetem je v tomto období poměrně častá autonehoda. Když se oklepete z toho, že jste ublížili...

BREXIT – Velká Británie na koni ?

BREXIT – Velká Británie na koni ?

Kurzy.cz Podívejme se spolu na Brexit z úhlu, ze kterého je zřejmé, že odchod Velké Británie z EU nemusí pro Spojené království ...

Najdete na iDNES.cz