Sporoplán - nesmělá odpověď SIS na Felixe

  10:38aktualizováno  10:38
I v tomto týdnu Česká spořitelna pokračovala v razantním stahování peněz ze svých postkupónových fondů. Nejvíce se tento proces dotkl fondu SIS - Český OPF, ze kterého odplynulo 1,2 mld. Kč...
I v tomto týdnu Česká spořitelna pokračovala v razantním stahování peněz ze svých postkupónových fondů. Nejvíce se tento proces dotkl fondu SIS - Český OPF, ze kterého odplynulo 1,2 mld. Kč. Vysoké odkupy z fondů SIS neměly negativní vliv na výkonnost fondů, spíše naopak – v době klesajících cen akcií je držba peněz na účtech spíše výhodou než nevýhodou.

V minulém týdnu SIS představila svůj nový balíček služeb, nazvaný Sporoplán. V rámci této služby se od 9. července budete moci na vybraných pobočkách ČS poradit s odborníky, specializované na problematiku podílových fondů. Ti Vám nabídnou buď 5 standardních portfolií, nebo jakýkoli mix fondů Sporoinvest, Sporobond a Globaltrend. Aby tito poradci odhalili klientův sklon k riziku a mohli mu nabídnout optimální portfolio, bude klient muset vyplnit speciální dotazník. Do portfolia lze na žádost klienta přibrat i fondy Eurotrend a Sporotrend. Sporoplán klade velký důraz na pravidelné investování a z něj plynoucí výhody.

Reklamní kampaň na tuto službu se objeví zřejmě až na podzim a bude doprovázena změnou názvu a loga společnosti. Nicméně reklamní kampaň nebude podle vyjádření SIS mnohem skromnější než má Felix. Vzhledem k tomu, že se stejně jako v případě Felixe jedná spíše o marketingovou kampaň než o změnu nabízených služeb, je otázkou, zda málo chytlavé označení Sporoplán a skromnější reklamní kampaň nepovedou k tomu, že Sporoplán zůstane ve stínu Felixe. Informace o fondech SIS bohužel na našich stránkách dočasně nenaleznete, a to kvůli neochotě SIS poskytovat tato data nesmluvním partnerům.

Podle statistik UNISu v tomto týdnu české otevřené podílové fondy prodaly podílové listy za pouhých 431 mil. Kč a odkoupily podílové listy za 1 641 mil. Kč. Čisté prodeje tak činí –1 210 mil. Kč. Z hlediska prodeje se v žebříčku nejúspěšnějších fondů umístil na prvním místě umístil po dlouhé době fond spravovaný SIS – SPOROBOND (+45 mil. Kč), následovaný fondem IKS Peněžního trhu (+37 mil. Kč). Na třetí místo sestoupil fond IKS Dluhopisový (+30 mil. Kč).

Pokles cen akcií pokračoval i v tomto týdnu a nelze se tudíž divit průměrné výkonnosti českých akciových fondů za tento týden ve výši –1,2%. Ztráty zaznamenaly fondy bez ohledu na to, zda investují v tuzemsku nebo v zahraničí. Nejnižší výkonnost měl fond SIS – SPOROTREND (-3,4%), následovaný fondem OPF AKRO Eurotech (-3,0%). Naopak největší růst zaznamenal fond ČSOB světový akciový (+0,6%).

Smíšené fondy dosáhly výrazně lepší výkonnosti, když v této kategorii pokleslo čisté obchodní jmění na PL jen o 0,3%. Nízké výkonnosti dosahovaly především fondy společnosti AKRO, nejnižší pak fond AKRO OPF mezinárodní balancovaný (-1,3%). Naopka nejlépe se v tomto týdnu dařilo fondu PPF SMÍŠENÝ OPF, který dosáhl po delší době kladné výkonnosti, a to +1,0%.

Pokles akciových fondů kopírovala i kategorie fondů fondů, když čisté obchodní jmění připadající ne jeden podílový list v průměru pokleslo o 1,3%. Nejvíce přitom poklesl fond SIS - GLOBALTREND FF (-1,5%), těsně následovaný fondem 1IKS fond fondů (-1,5%). Relativně nejlépe jsou tak na tom podílníci fondu 1.IN - Fond fondů, který v tomto týdnu ztratil necelé procento (-1,0%).

Dluhopisy v tomto týdnu v důsledku příznivých makroekonomických zpráv (maloobchodní tržby, HDP) změnily trend předchozích týdnů a vydaly se vzhůru. České dluhopisové fondy tak zaznamenaly slušnou výkonnost (+0,23%). Nejvíce výkonným fondem v této kategorii se stal fond 1.IN - Dluhopisový fond (+0,39%). Naopak nejméně výkonným fondem byl v tomto týdnu fond IKS Eurobondový (+0,06%). V minulém týdnu tomu přitom bylo přesně naopak.

I kategorie fondů peněžního trhu zaznamenala slušný růst (+0,08%), a to i přes negativní vliv fondu AKRO OBLIGACE (-0,13%). Všechny ostatní fondy dosáhly kladné výkonnosti, nejvyšší pak fond 1.IN - Fond peněžního trhu (+0,16%).

Co říkáte na Sporoplán? Myslíte si, že může konkurovat Felixovi? Napište nám svůj názor.

Autor:

Nejčtenější

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Pokles cen nemovitostí se zatím nekoná. Podívejte se, kolik stojí byty

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí v posledních letech strmě rostly, ale na mnoha místech již narazily na strop a začaly stagnovat. Na...

Vyrábí unikátní dřevěné brýle. A kupodivu nejsou z Číny

„Každou vizuální nebo řemeslnou stránku brýlí jsem tak vždy řešil s opravdovými...

Náhoda v podobě rozbitých dřevěných brýlí změnila třiatřicetiletému Ondřeji Bekovi jeho profesní život vzhůru nohama....

Další z rubriky

Analytik: Akcie prodávej v květnu. Platí v investičním světě pořekadla?

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Češi se zajímají o investice. Řada lidí však v investování tápe a chytá se nejrůznějších rad, jak spravovat své...

Rady odborníka, jak se vyhnout investiční bublině a ztrátě peněz

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Stále víc Čechů se zajímá o to, jak a kam investovat, aby své peníze lépe zhodnotili. „Burza umí nadělovat krásné zisky...

Spočítejte si, kolik budete inkasovat při pravidelných vkladech do fondů

Ilustrační snímek

Podílové fondy jsou vhodnou variantou, jak dětem vytvořit do budoucna finanční rezervu. Podle expertů jsou lepší než v...

Jaké kryptoměny vybrat pro rok 2019? Objeví se nový Bitcoin?

Jaké kryptoměny vybrat pro rok 2019? Objeví se nový Bitcoin?

Kurzy.cz Zásadní otázkou při výběru kryptoměn pro rok 2019, kterou si musí každý investor položit, je, zda bude v roce 2019 stál...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR LASERŮ – TRULASER

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj, Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 18 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz