Investoři sázejí v roce 2001 na zdraví, finance a energetiku

  20:10aktualizováno  20:10
Většina akciových tipů světových analytiků pro rok 2001 směřuje do tří oblastí: zdravotnictví, financí a energetiky. Ti odvážnější doporučují investovat i do akcií nové ekonomiky, ti nejodvážnější se
Většina akciových tipů světových analytiků pro rok 2001 směřuje do tří oblastí: zdravotnictví, financí a energetiky. Ti odvážnější doporučují investovat i do akcií nové ekonomiky, ti nejodvážnější se nevyhýbají ani internetu a telekomunikacím.

Hitem počátku roku 2000 byly akcie internetových firem, které však investorům pod stromeček nepřinesly bohaté výnosy, ale nadílku analýz, rozhovorů a komentářů na téma „proč byly v březnu tech-stocks nadhodnocené.“ Po hořkých zkušenostech se stále padajícím NASDAQem se analytici pro rok 2001 poněkud odvrátili od technologií (i když ne zcela) a své naděje až v překvapivé shodě upínají do tří oblastí: zdravotnictví, financí a energetiky. Věřme, že tato shoda neskončí podobně, jako dot-com šílenství z počátku roku 2000. I když… jak ke svým predikcím dodává Phil Dow z Dain Rauscher Wessels: „Nevím, jestli se to hned zvrtne a budeme v plusu, ale za dva tři roky budou investoři bohatě odměněni.“ (cnnfn.com) A zde jsou jeho tipy:

 • CISCO - “za $40 je to skoro zadarmo“

 • NOKIA
 • i2 Technologies
 • Amdocs

Tyto tipy se mírně vymykají "blbé náladě posledního půlroku", ale ukazují, že (stále nebo už?) existují jedinci, kteří v ”techies” věří. Pokud si ale nemyslíte, že už přišel ten správný čas mít třetinu portfolia v technologických akciích, měli byste se řídit doporučeními konzervativnějších kolegů pana Dowa:

Analytici britského Interactive Investor International sázejí do výše zmíněných “zlatých” oblastí pro příští rok, tedy zdravotnictví, financí a energetiky: Zde jsou jejich doporučení:

 • Royal Bank of Scotland: Akcie této banky rostou již od března 2000 (po převzetí NatWest) a objevují se v investičních doporučeních mnoha britských investičních bank a skupin.
 • Baltimore: Bezpečnost elektronického obchodování (B2B) – další oblíbený segment analytiků.
 • Aortech: Skotský výrobce kardiovaskulárních přístrojů a zařízení.
 • Oxford Biomedica: Genová terapie, zaměření na neurologii, rakovinu a AIDS.
 • ARM: Dodavatel mikroprocesorů a souvisejících řešení
 • BTG: Technology developer s úspěšnými patenty v oblasti zdravotnictví (léčba a diagnostika)
 • PowerGen: Britská energetická společnost s celosvětovými ambicemi
 • Dixons: Maloobchodní prodejce elektroniky s významnými internetovými aktivitami (freeserve). Maloobchodní řetězce jsou také oblíbenými tipy pro rok 2001 (britskými analytiky je často doporučováno zejména Tesco).

  Ani britští analytici se zcela nevzdávají IT-akcií, Barclay’s doporučuje nákup akcií skupiny Logica, z oblasti telekomunikací pak sází na výrobce telekomunikačních zařízení Marconi a telekomunikační společnost Cable&Wireless. Ani Barclay’s neopomíjí zdravotnictví, když doporučuje investice do akcií nově vzniklého giganta GlaxoSmithKline. Doporučení Royal Bank of Scotland nepřekvapí.

Vraťme se zpět na americké trhy: Zabezpečování elektronického obchodování láká i Jima Waggonera ze Sands Brothers and Co, což dokládají jeho tipy: VeriSign, Check Point Software a Internet Security Systems. Pokud už ale prostě nechcete slyšet o technologických akciích a ve zdravotnictví se moc nevyznáte, mají pro vás američtí analytici dva tajné tipy (které vám budou určitě bližší): Goldman Sachs a Merrill Lynch.

Podobně bychom mohli pokračovat i dále – máte-li zájem o další tipy profesionálních analytiků, doporučujeme zejména CNN Financial Network, kde jsou každodenně publikovány nová doporučení k americkému trhu. Celkově by se jednotlivá doporučení mohla shrnout následovně: Chcete-li klidný spánek, jděte do financí, zdraví, energetiky, zábavy, maloobchodu… Máte-li čas a pevné nervy, pak na vás čekají nehorázně levné technologické akcie. A pokud věříte v prosperující českou ekonomiku (a americkou recesi), můžete si koupit třeba… ČEZ (On-line data, On-line grafy).

Zpracováno s použitím informací ze serverů CNN Financial Network, Interactive Investor International, Wall Street Journal, Smart Money a dalších.

Co říkáte na výše uvedená doporučení? Máte tajný tip na favorita pražské burzy 2001? Kupujete technologické akcie?

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

Šest tipů, jak koupit letenky výhodně a nevyhodit peníze oknem

ilustrační snímek

Letenka za korunu se někdy pěkně prodraží. Tisíce navíc můžete zaplatit za zavazadlo, odbavení i občerstvení na palubě....

Soused pronajímá byt přes Airbnb, jeho hosté nás ruší. Jak se bránit?

ilustrační snímek

Sousedy si nevybíráme. To ovšem neznamená, že si musíme všechno nechat líbit. Co dělat, pokud je v sousedním bytě...

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Novou modlou jsou sociální jistoty a ekologie. Je to úlet?

Martin Mašát

Společensky odpovědné investování je nový trend. Zvláště fondy investující podle ESG (enviromental, social and...

Investiční bubliny, které je dobré rozpoznat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Lidé se při investování chovají někdy naprosto šíleně. Dokážou podlehnout eufórii a nakupovat za nejvyšší ceny. Nebo...

Co brát do úvahy, abyste investovali moudře a s očekávaným výnosem

Ilustrační snímek

Jednou z největších chyb, kterých se investoři dopouštějí, je fakt, že si neodpoví na základní otázky. Co od svého...

Další město duchů hledá obyvatele. Poggioreale (Sicílie) chce nabízet domy za je...

Další město duchů hledá obyvatele. Poggioreale (Sicílie) chce nabízet domy za je...

Kurzy.cz Sicilské město Poggioreale chce lidem prodat domy za příznivé ceny. Dům může být váš za pouhé jedno euro. O většinu oby...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR/ OPERÁTORKA VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 24 000 - 27 000 Kč

Najdete na iDNES.cz