Investoři sázejí v roce 2001 na zdraví, finance a energetiku

  20:10aktualizováno  20:10
Většina akciových tipů světových analytiků pro rok 2001 směřuje do tří oblastí: zdravotnictví, financí a energetiky. Ti odvážnější doporučují investovat i do akcií nové ekonomiky, ti nejodvážnější se
Většina akciových tipů světových analytiků pro rok 2001 směřuje do tří oblastí: zdravotnictví, financí a energetiky. Ti odvážnější doporučují investovat i do akcií nové ekonomiky, ti nejodvážnější se nevyhýbají ani internetu a telekomunikacím.

Hitem počátku roku 2000 byly akcie internetových firem, které však investorům pod stromeček nepřinesly bohaté výnosy, ale nadílku analýz, rozhovorů a komentářů na téma „proč byly v březnu tech-stocks nadhodnocené.“ Po hořkých zkušenostech se stále padajícím NASDAQem se analytici pro rok 2001 poněkud odvrátili od technologií (i když ne zcela) a své naděje až v překvapivé shodě upínají do tří oblastí: zdravotnictví, financí a energetiky. Věřme, že tato shoda neskončí podobně, jako dot-com šílenství z počátku roku 2000. I když… jak ke svým predikcím dodává Phil Dow z Dain Rauscher Wessels: „Nevím, jestli se to hned zvrtne a budeme v plusu, ale za dva tři roky budou investoři bohatě odměněni.“ (cnnfn.com) A zde jsou jeho tipy:

 • CISCO - “za $40 je to skoro zadarmo“

 • NOKIA
 • i2 Technologies
 • Amdocs

Tyto tipy se mírně vymykají "blbé náladě posledního půlroku", ale ukazují, že (stále nebo už?) existují jedinci, kteří v ”techies” věří. Pokud si ale nemyslíte, že už přišel ten správný čas mít třetinu portfolia v technologických akciích, měli byste se řídit doporučeními konzervativnějších kolegů pana Dowa:

Analytici britského Interactive Investor International sázejí do výše zmíněných “zlatých” oblastí pro příští rok, tedy zdravotnictví, financí a energetiky: Zde jsou jejich doporučení:

 • Royal Bank of Scotland: Akcie této banky rostou již od března 2000 (po převzetí NatWest) a objevují se v investičních doporučeních mnoha britských investičních bank a skupin.
 • Baltimore: Bezpečnost elektronického obchodování (B2B) – další oblíbený segment analytiků.
 • Aortech: Skotský výrobce kardiovaskulárních přístrojů a zařízení.
 • Oxford Biomedica: Genová terapie, zaměření na neurologii, rakovinu a AIDS.
 • ARM: Dodavatel mikroprocesorů a souvisejících řešení
 • BTG: Technology developer s úspěšnými patenty v oblasti zdravotnictví (léčba a diagnostika)
 • PowerGen: Britská energetická společnost s celosvětovými ambicemi
 • Dixons: Maloobchodní prodejce elektroniky s významnými internetovými aktivitami (freeserve). Maloobchodní řetězce jsou také oblíbenými tipy pro rok 2001 (britskými analytiky je často doporučováno zejména Tesco).

  Ani britští analytici se zcela nevzdávají IT-akcií, Barclay’s doporučuje nákup akcií skupiny Logica, z oblasti telekomunikací pak sází na výrobce telekomunikačních zařízení Marconi a telekomunikační společnost Cable&Wireless. Ani Barclay’s neopomíjí zdravotnictví, když doporučuje investice do akcií nově vzniklého giganta GlaxoSmithKline. Doporučení Royal Bank of Scotland nepřekvapí.

Vraťme se zpět na americké trhy: Zabezpečování elektronického obchodování láká i Jima Waggonera ze Sands Brothers and Co, což dokládají jeho tipy: VeriSign, Check Point Software a Internet Security Systems. Pokud už ale prostě nechcete slyšet o technologických akciích a ve zdravotnictví se moc nevyznáte, mají pro vás američtí analytici dva tajné tipy (které vám budou určitě bližší): Goldman Sachs a Merrill Lynch.

Podobně bychom mohli pokračovat i dále – máte-li zájem o další tipy profesionálních analytiků, doporučujeme zejména CNN Financial Network, kde jsou každodenně publikovány nová doporučení k americkému trhu. Celkově by se jednotlivá doporučení mohla shrnout následovně: Chcete-li klidný spánek, jděte do financí, zdraví, energetiky, zábavy, maloobchodu… Máte-li čas a pevné nervy, pak na vás čekají nehorázně levné technologické akcie. A pokud věříte v prosperující českou ekonomiku (a americkou recesi), můžete si koupit třeba… ČEZ (On-line data, On-line grafy).

Zpracováno s použitím informací ze serverů CNN Financial Network, Interactive Investor International, Wall Street Journal, Smart Money a dalších.

Co říkáte na výše uvedená doporučení? Máte tajný tip na favorita pražské burzy 2001? Kupujete technologické akcie?

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Odborník radí, jak investovat peníze, aby vám vydělávaly

Vladimír Weiss

Dnes už si většina lidí může dávat stranou pár stokorun měsíčně. Vyplatí se to, protože pokud tyto peníze budete...

Vyplatí se dát peníze do zlata? Ano, ovšem jen za určitých podmínek

Ilustrační snímek

Cena vždy vyletí nahoru, jakmile dojde k další krizi. Vyplatí se dávat peníze do zlata? Odpověď není zdaleka tak...

Investiční bubliny, které je dobré rozpoznat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Lidé se při investování chovají někdy naprosto šíleně. Dokážou podlehnout eufórii a nakupovat za nejvyšší ceny. Nebo...

ČNB je o krok blíže březnovému zvýšení úrokových sazeb

ČNB je o krok blíže březnovému zvýšení úrokových sazeb

Kurzy.cz Podle předběžného odhadu ČSÚ vzrostla česká ekonomika v závěru minulého roku mezičtvrtletně o 1,0 %, což znamená zrychl...

Najdete na iDNES.cz