Čtvrtek 27. února 2020, svátek má Alexandr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 27. února 2020 Alexandr

Co jsou ETF fondy a jak se dá do nich investovat a vydělat

aktualizováno 
Mezi investory se těší čím dál větší oblibě takzvané burzovně obchodované fondy (ETF). Tedy fondy, které lze prostřednictvím brokerů kdykoli koupit, ale i kdykoli prodat. Stejně jako třeba akcie. Jejich výhoda je, že investují do burzovních indexů, což značí, že investice do nich jsou na rozdíl od investic do jednotlivých akcií diverzifikované.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

ETF fondy, které se začaly více prosazovat v době krize v roce 2008 v USA, jsou takzvané pasivní fondy, které kopírují indexy vybraných trhů. To znamená, že investor jejich prostřednictvím investujete třeba do celého indexu S&P 500. To je velká část amerického akciového trhu. Některé ETF mohou vyplácet i pravidelné dividendy. Investor si ale může vybrat třeba i ETF fond, který investuje do dluhopisového indexu. Můžete si ale koupit třeba ETF fond, který bude investovat do zlata.

„Nemusíte si kupovat nějaký zlatý slitek a platit pět procent za nějakou údržbu, trezor a podobně. Vám stačí ETF na zlato. Je to naprosto moderní instrument. Obrovská přidaná hodnota je, že je nízkonákladový. Neukrajuje vám z toho ideálního výnosu třeba jako podílové fondy prostřednictvím vysokých poplatků za správu,“ říká ředitel Radim Krejčí z IT aplikace Portu, jejímž prostřednictvím si lze složit portfolio z ETF fondů.

Náklady na pořízení ETF fondů jsou sice nižší než náklady na pořízení a provoz klasických aktivně řízených podílových fondu, na druhé straně ani ETF nejsou zadarmo. Dají se totiž koupit pouze prostřednictvím brokera, obchodníka s cennými papíry, který si účtuje poplatek za každý zrealizovaný obchodní příkaz investora. To znamená i nákup nebo prodej ETF fondu.

I ETF mají však své háčky

Podle investičního analytika skupiny Partners Martina Tománka jsou dnes k dispozici tisíce burzovně-obchodovaných fondů. Je jich hotová džungle, ale zdaleka ne všechny patří do portfolia inteligentního investora.

„Můžete si například koupit ETF, prostřednictvím kterého budete s hezkou finanční pákou spekulovat na pokles cen ropy. Nebo si můžete koupit ETF fond na dobytek. Má to zkratku COW, takže se nemůžete splést. Ale vážně. Pokud zůstaneme u klasických ETF, které kopírují nějaký akciový index, typu S&P 500 nebo MSCI Europe, ty lze určitě doporučit,“ vysvětluje Tománek.

Na druhou stranu ale upozorňuje i na rizika, která se k ETF fondům váží. Jedno spočívá v tom, že někteří investoři mají velkou tendenci s nimi obchodovat až příliš často. Z čehož v praxi má profit hlavně broker, nikoli investor. „Když to trochu přeženu, kdo v pondělí koupí ETF na americké akcie a ve středu ETF prodá, to není rozumný investor, ale šílenec,“ vysvětluje.

Co jsou ETF

Burzovně obchodované fondy (Exchange-traded fund, zkráceně ETF) se na burzách obchodují od roku 1993. Jsou to společnosti založené jako investiční trusty nebo investiční fondy. Cílem burzovně obchodovaného fondu je sledování indexu podkladového aktiva. Emitují je zpravidla velké společnosti, které zajišťují jejich likviditu. Pro spekulativní investice jsou využívány ETF, s nimiž lze obchodovat pomocí finanční páky. To znamená, že produkt se může zhodnocovat / znehodnocovat 2x až 3x proti vývoji hodnoty podkladového aktiva.

Investor se může rozhodnout pro investici do akciových indexů, ekonomických sektorů, geografických oblastí, komodit (takzvané ETC) nebo měn. ETF fond byl například Volksbank emitován i na index PX burzy cenných papírů v Praze. Tento fond se však příliš neujal. Skončil kvůli malému zájmu investorů, což ale než o ETF vypovídá o možnostech české burzy.

Podle Radima Krejčíka je rizikovost investice do ETF docela stejná jako u podílových fondů nebo doplňkového penzijní spoření. To ovšem jen za předpokladu, že je portfolio ETF fondů dobře poskládáno. Jedině tehdy dokáží ETF při správně načasovaném nákupu a prodeji přinést zhodnocení.

„Což ale při dlouhodobém investičním horizontu a volbě ETF fondů, které investují do stejných aktiv, jako třeba podílové fondy, není zase takový problém. A to proto, že hodnota ETF fondu se odvíjí od vývoje hodnoty indexu, do jehož aktiv ETF fond investuje. A i zde platí to, co u fondů, že časem se každá dobrá investice zhodnocuje,“ vysvětluje.

To, že u investic do ETF hraje dlouhodobost investice klíčovou roli, potvrzuje i Martin Tománek. Při dlouhodobých investicích jsou podle něj ETF vhodné prakticky pro každého investora. Ovšem za podmínky, když si troufne je sám nakupovat nebo prodávat. Zároveň upozorňuje i na nevýhody. A tím je pasivní forma investování, která vyplývá z faktu, že ETF fondy pouze kopírují daný index. ETF tak ze své podstaty nikdy nemohou takzvaně překonat trh. Některé ETF se také v období výrazných tržních turbulencí mohou ukázat jako nelikvidní.

Tománek zároveň varuje před extrémním názorem, který říká, že smysl má pouze pasivní investování: „Kdybychom všichni investovali pasivně, kopírovali nějaký index, nikdo by se nevěnoval studiu hospodářských výsledků firem a nikdo by neodhadoval férové hodnoty jejich akcií. Byl by to jeden velký trh plný ovcí.“

Celé pasivní investování je založené totiž na předpokladu, že se na finančním trhu pohybuje mnoho aktivních investorů, kteří provádí výzkum firem, a svou aktivitou stanovují ceny akcií. Pasivní investoři potom spoléhají na to, že tyto ceny jsou férové.

Záleží na temperamentu investora

Co se týče debaty aktivní versus pasivní investování, je podle Martina Tománka na místě vždy upřednostnit vlastní rozum. To znamená potlačit tendenci myslet si, že ETF jsou stoprocentně lepší než podílové fondy. Anebo, že podílové fondy jsou lepší než ETF. Na druhou stranu ale také říká, že je dobře, že nabídka levných ETF tlačí na snižování poplatků aktivně spravovaných fondů. Z hlediska úspěšnosti investice podle něj ale i tak mnohem více záleží na temperamentu samotného investora než na volbě konkrétních investičních nástrojů.

„Pokud nemáte trpělivost a často jednáte spontánně, své investice řídíte na základě mediálních titulků nebo notoricky nespolehlivých předpovědí ekonomů, tak se vám na trhu dlouhodobě nepovede dobře. S pravděpodobností, která se blíží jistotě. A je jedno, jestli používáte aktivně řízené fondy, nebo pasivní ETF,“ uzavírá.

Autor:

Daňové přiznání

Daňové přiznání za rok 2019 je nezbytné podat do 1. dubna 2020. Využijte ke snadnému vyplnění interaktivní formulář.

  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Kam s úsporami? Štěstí přeje poučeným

Zhodnocovat úspory není snadné, zvlášť tehdy, když je domácí rozpočet hodně napjatý. Když ale zbývá část peněz, řada...

Za pobyt v karanténě přísluší stejné peníze jako na nemocenské

Nucený pobyt v karanténě na horách nebo u moře může na první pohled vypadat jako prodloužení dovolené v atraktivní...

Premium

Vezměte si mé miliony. Majetek dědili kamarádi z hospody i domácí mazlíčci

Zajímavé dědictví zdaleka nemusí připadnout pouze příbuzným zesnulých. Jak zjistil magazín Víkend DNES, vášnivý...

Zmapováno: Nejlepší spořicí účty má aktuálně Trinity a ING Bank

Česká národní banka v únoru nečekaně zvedla základní úrokovou sazbu na 2,25 %. Některé banky na to reagovaly zvýšením...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Už 100 tisíc Čechů sepsalo závěť u notářů. Předejdou tak sporům mezi dědici

Pro sepsání závěti u notáře se rozhoduje stále víc lidí. Loňský rok byl rekordní. Notáři jich sepsali 23 714. To je o...

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

  • Další z rubriky

Investice do poštovních známek přinášejí nejen peníze

Peníze jsou dnes jedním z hlavních témat každé domácnosti. Nejde však jen o to, jak je vydělat či utratit, ale i jak...

Korporátní dluhopisy: investiční příležitost nebo časovaná bomba?

V posledních letech Česko zasáhla horečka korporátních dluhopisů. Ty samy o sobě nejsou špatným nástrojem. Aktuálně...

KOMENTÁŘ: Kam s úsporami? Štěstí přeje poučeným

Zhodnocovat úspory není snadné, zvlášť tehdy, když je domácí rozpočet hodně napjatý. Když ale zbývá část peněz, řada...

Do kterých dluhopisů má smysl investovat a kdy jde o velké riziko

Podle investičních analytiků patří do portfolia každého investora na finančních trzích i dluhopisy či dluhopisové...

Češi začínají panikařit. Vykupují těstoviny i čističe, klidně i za 20 tisíc

Část regálů v prodejně Lidl na pražské Zbraslavi je poloprázdná. Lidé vykoupili konzervy s gulášem, ale také některé...

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...

Hospody, kolo a památky. Orlando Bloom si v Česku užívá se psem i snoubenkou

Orlando Bloom (43) natáčí v české metropoli seriál Carnival Row. Kromě herectví se tu nejčastěji věnuje svému psovi,...

Příběh Jirky: Manželka je po rodičovské jak utržená z řetězu

Se ženou jsme byli svoji téměř deset let, když jsme se konečně stali rodiči. Žena dlouho nechtěla, já bych byl otcem...

Bolek Polívka se opět oženil. Vzal si matku svých tří dětí

Bolek Polívka (70) s oblibou říkával, že každé z jeho dětí si zaslouží mít vlastní matku. Neplatilo to jen u jeho...