Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. června 2022 Adriana

Do kterých dluhopisů má smysl investovat a kdy jde o velké riziko

Podle investičních analytiků patří do portfolia každého investora na finančních trzích i dluhopisy či dluhopisové fondy. I když nenabízejí takové zhodnocení jako akcie, jejich výnos bývá předvídatelnější. A to i tehdy, když nesou záporný výnos.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Investice do domácích a zahraničních podílových fondů v ČR činily podle Asociace pro kapitálový trh ke konci září 2019 zhruba 537 miliard korun. Od začátku roku 2019 tak majetek ve fondech vzrostl o více než 64 miliard korun. A významnou měrou se na tom podle výkonné ředitelky asociace podílely i dluhopisy. „Ve třetím čtvrtletí 2019 byly favoritem investorů především fondy dluhopisové a smíšené, ve kterých narostla aktiva o 13,4 miliardy korun,“ tvrdí Jana Brodani.

Poradíme vám, jak výhodně investovat.

Jak smíšené, tak dluhopisové fondy přitom investují do několika typů dluhopisů. Nejbezpečnější jsou dluhopisy státní. Následují firemní dluhopisy investičního stupně kvalitních společností.

Další skupinu tvoří rizikové dluhopisy, kam patří dluhopisy s vysokým výnosem takzvané „High Yield“. To jsou dluhopisy vydávané podniky nebo vládami, které mají rating spekulativního stupně. Z pohledu investorů se jedná o rizikovější emitenty dluhopisů, dlužníky, u kterých existuje vyšší riziko bankrotu.

České státní dluhopisy

Podle investičního analytika skupiny Partners Martina Tománka dnes nedává smysl investovat například do německých státních dluhopisů, protože ty aktuálně nabízejí záporný výnos. Stejně jako třeba do švýcarských státních dluhopisů, protože i ty nabízejí záporný výnos. A už vůbec se pak nevyplatí investovat třeba do řeckých státních dluhopisů, protože už i ty v krátkodobé části výnosové křivky nesou záporný výnos. Řecko přitom patří celosvětově mezi nejzadluženější státy.

Do kterých dluhopisů se dnes vyplatí investovat? Podle Tománka vždy záleží na tom, jakou funkci dluhopisy či dluhopisové fondy mají plnit v portfoliu konkrétního investora.

A přidává možný tip. „Pokud investor hledá konzervativní investici, případně protiváhu vůči volatilním akciím, může zvážit české státní dluhopisy. Ministerstvo financí ČR aktuálně nabízí Dluhopis Republiky, který kopíruje míru inflace. Jde o takzvaný Proti-inflační dluhopis,“ uvádí Tománek. Upisovací období státních dluhopisů probíhá nyní až do 13. 3. 2020. Ministerstvo financí může ukončit upisovací období i dříve.

Fakt je, že Dluhopisy Republika si mezi tuzemskými investory těší čím dál větší oblibě. První ministerstvo emitovalo již na konci roku 2018 při příležitosti sto let založení Československé republiky. V roce 2019 pak nabídlo další čtyři emise.

„Cílem bylo nabídnout občanům konzervativní a stabilní formu zhodnocení svých úspor za srovnatelných podmínek, jaké mohou využívat i velké finanční skupiny,“ uvádí v tiskové zprávě k dluhopisům mluvčí Ministerstva financí ČR Michal Žurovec. Podle něj jsou výnosy u všech typů státních dluhopisů každoročně reinvestovány a připsány na majetkové účty vlastníků ve formě nových státních dluhopisů.

Dluhopisy Republika

České státní Dluhopisy Republika se dělí do několika typů. První je Reinvestiční státní dluhopis s dobou do splatnosti šest let. Tento typ dluhopisu má fixně stanoveny rostoucí roční výnosy. Na horizontu šesti let tento výnos činí 2,25 procenta ročně.

Další typ dluhopisu je zmíněný Proti-inflační státní dluhopis. U něj je doba splatnosti taktéž šest let. Dluhopis má už ovšem pohyblivou úrokovou sazbu. Ta je stanovována podle míry inflace uváděné Českým statistickým úřadem. To znamená, že dluhopis úročí vložené prostředky ve výši inflace, ale přidá k nim ještě 0,50 % navíc.

Posledním typem dluhopisů je Fixní státní dluhopis Republika s dobou splatnosti šest let. Výše výnosu je v každém roce konstantní. A to ve výši 1,25 %.

„Počet kusů státních dluhopisů na majetkovém účtu se tak na konci každého výnosového období zvyšuje o výši odpovídající výnosu dluhopisu. Tím dochází k úročení nejen jmenovité hodnoty státních dluhopisů, ale také k dalšímu úročení výnosů dluhopisu v následujících obdobích,“ vysvětluje Žurovec.

Podle něj lze dluhopisy lze upsat prostřednictvím elektronického přístupu na stránkách spravovaných ministerstvem financí. Aniž by bylo pořízení státních dluhopisů zatíženo jakýmkoli poplatkem. Anebo prostřednictvím poboček smluvních partnerů, což je Česká spořitelna a Československá obchodní banka. Minimální hodnota je stanovena na tisíc korun, maximální je omezena na pět milionů korun v rámci jedné emise. Výhodou těchto dluhopisů je, že se dají darovat třetím osobám. Nevýhodou, že i tyto dluhopisy podléhají 15% srážkové dani.

Pro ty, kdo chtějí více

Podle Tománka další volbou investora mohou být i již zmíněné diverzifikované high-yield dluhopisové fondy. Ty investují do dluhopisů firem a států, které jsou zranitelnější například v prostředí méně příznivých ekonomických podmínek. Na druhou stranu právě kvůli tomuto vyššímu riziku nabízí tyto dluhopisy investorům vyšší výnos. „Fondy ale drží zpravidla desítky nebo stovky různých dluhopisů, takže se investor nemusí obávat bankrotu jediného emitenta. Díky diverzifikaci může klidně spát,“ upřesňuje Tománek.

High-yield dluhopisové fondy historicky přinášejí výnos kolem čtyř až pěti procent ročně. Investoři ovšem musejí čas od času tolerovat vyšší volatilitu. To znamená, že ceny high-yield dluhopisů mohou na krátkém horizontu výrazně kolísat.

Pozor na dluhopisy malých firem

V poslední době se na trhu objevují i dluhopisy vydávané malými českými firmami, se kterými se zpravidla neobchoduje na žádné z burz. Zde je však na místě obezřetnost, zvláště pak u investice do dluhopisů firem, které nabízejí fantastické výnosy.

„V drtivé většině případů totiž nedávají smysl. A to z toho důvodu, že pro investory často představují takzvané nekompenzované riziko. Jinými slovy, investor podstupuje enormní riziko, a nabízený výnos za to jednoduše nestojí,“ vysvětluje Tománek.

Čtěte také

Upozorňuje i na riziko nevratné ztráty. Kdo si totiž koupí dluhopis jediné firmy, sází na to, že se tato firma nedostane v dalších letech do vážných finančních problémů. A bude tedy schopná včas a v plné výši dluhopisy splatit včetně výnosů. Což se ale v reálu ne vždy musí ukázat jako správný předpoklad. A to hlavně tehdy, když firma nemá funkční byznys model, je předlužená nebo dlouhodobě ztrátová.

„U těchto dluhopisů platí, že stejně, jako mám jasně daný výnos, třeba pět nebo šest procent ročně, stejně tak mám jasně danou maximální ztrátu, pokud se firma dostane do vážných problémů. A maximální ztráta je sto procent investovaného kapitálu,“ vysvětluje Tománek, který jako jeden příklad uvádí dluhopisy firmy Zoot, u nichž jejich držitelé ztratili devadesát procent investovaného kapitálu.

Autor:
  • Nejčtenější

Akce! iDNES Premium na 3 měsíce za 1 Kč a šance na 50 tisíc na paliva k tomu

Čtení na celé léto za jedinou korunu nabízí akční nabídka na vstup do iDNES Premium. Všichni noví uživatelé, kteří si...

Vše odstartovala puntíkatá peněženka. Jen loni už utržili 140 milionů

Jeden je vystudovaný architekt, druhý ekolog. Přesto se dnes živí navrhováním převážně dámských peněženek, kabelek a...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladí jsou při hledání práce náročnější a nebojí se říct si o vyšší platy

Červen je doba maturit a státnic, řada mladých lidí právě úspěšně ukončila své studium. Jaké mají šance na trhu práce,...

Do pedálů šlape čím dál více lidí. Jak ošetřit s tím spojená rizika?

Pohyb na kole je dnes masovým sportem. A výpravy na nich jednou z nejoblíbenějších víkendových i dovolenkových aktivit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chyba při potápění ji přišla draho. Pojišťovna nezaplatila léčbu za statisíce

Premium Pár skleniček v Itálii, kde je vůči alkoholu větší tolerance, vypadá nevinně, ale může vyústit ve finanční katastrofu....

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Jak rozpoznat, že z firemního dluhopisu bude jen cár papíru

Inflace roste, někteří investoři už počítají své ztráty a pravděpodobně bude ještě hůř. Řada investorů přitom slyší na...

Sázka na jistotu v inflační době: zlaté slitky a mince

Advertorial Zatímco měny jsou závislé na ekonomické i politické situaci, zlato si uchovává svou hodnotu v jakémkoliv režimu, krizi...

KOMENTÁŘ: Emoce napáchají více škod než výběr fondu. Sledujte tři úrovně investování

Aktivita samotného investora často přináší více škody než užitku. Trh nelze časovat, dopředu nevíme, který okamžik je...

Inflace a kroky centrálních bank drtí ceny dluhopisů

Duben byl na finančních trzích ve znamení spekulací. A to jednak o míře utažení měnové politiky ze strany americké...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Největší turistické lodě na světě vůbec nevyplují, jedna zamíří do šrotu

Největší turistická loď Global Dream z dílny německé společnosti MV Werften vůbec nevypluje a míří do šrotu, druhá je...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...