ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nuda na finančních trzích v září rozhodně nebyla

  • 0
S koncem léta se i na finančních trzích ukázal pravý stav věcí. V září ceny všech hlavních investičních aktiv klesly. Týkalo se to akcií i českých státních dluhopisů. Důvod? Problémy čínských firem a rostoucí inflace.

Začněme na asijských akciových trzích, příznačně pak ve městě Wuchanu, které světu přineslo nový koronavirus. Tam totiž sídlí druhý největší čínský developer, firma China Evergrande. A ta, jak se ukázalo, nemá peníze na to, aby řádně a včas vyplatila domácí i zahraniční investory do jejich dluhopisů.

„Šok v podobě případného krachu jednoho z největších čínských developerů Evergrande negativně ovlivnil ceny akcií. Negativní nálada postihla nejen Čínu, ale i americké a evropské akcie, které odepsaly pět procent, respektive 3,5 procenta,“ vysvětluje hlavní investiční stratég skupiny Partners Martin Mašát.

Pokles cen se projevil následně i v meziměsíčním poklesu hodnoty podílů akciových podílových fondů. Což potvrdil i Partners index podílových fondů, podle kterého průměrná výkonnost korunových globálně diverzifikovaných akciových fondů nabízených v České republice byla v září záporná. A to -2,5 procenta. Akciové fondy se speciálními strategiemi v průměru za měsíc září klesly o -1,2 procenta. Jedná se o jeden z prvních poklesů na akciových trzích po mnoha měsících růstu.

Partners indexy akciových fondů: výkonnosti skupin fondů (v %)
záříOd poč. roku1 rok3 roky5 let10 letPočet fondů
PIF-AK-2,513,425,529,251,0166,338
PIF-SPEC-1,211,826,623,741,575,215
  • PIF-AK – fondy investující do akcií vyspělých zemí
  • PIF-SPEC – fondy investující do nerozvinutých zemí a další speciální strategie (okrajové trhy, jednotlivé sektory apod.)

Meziročně investoři i tak dosahovali v září zhodnocení +25,5 procenta. U fondů se speciálními strategiemi dokonce o 26,6 procenta.

„Nadmíru dobře si vedla česká burza, kde se výtečně dařilo ČEzu, díky rostoucím cenám elektrické energie, a bankám, kterým centrální banka povolila vyplatit dividendy,“ upozorňuje Martin Mašát.

Jak si stojí dluhopisové fondy

České dluhopisy byly zase pod tlakem rostoucích výnosů, což odstartovala Česká národní banka (ČNB). Ta k překvapení analytiků a navzdory politickým tlakům zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,75 procenta na 1,5 procenta. Jednalo se o nejstrmější zvýšení sazeb za posledních 24 let. Zatímco dlužnici vyjádřili nespokojenost, protože vyšší sazby jim zdražují obsluhu jimi vytvořených dluhů, analytici až na pár výjimek ČNB znovu pochválili.

„Česká národní banka neměla jinou možnost než rázně ukázat, že hodlá udržet inflaci na uzdě. Pokud by byla méně agresivní, hrozilo by, že inflační očekávání lidí se utrhnou až nad pět procent a rozjede se inflační spirála,“ říká Martin Mašát.

Na dluhopisovém trhu se krok centrální banky projevil snížením cen státních dluhopisů. Pro konzervativní investory v bezpečných dluhopisech, kteří se sice podle Martina Mašáta mohou těšit na vyšší výnos, to aktuálně znamená pokles průměrnosti výkonnosti dluhopisových fondů o -0,6 procenta a meziročně v průměru o -1,7 procenta. 

Poněkud jiná situace pak panuje na trhu s takzvaně rizikovými dluhopisy. Jejich fondy v záři sice ubraly na výkonnosti meziměsíčně o 0,3 procenta, ale meziročně přidaly 6,8 procenta. Vysvětlením je jejich propad na počátku loňského roku.

Partners indexy dluhopisových fondů: výkonnosti skupin fondů (v %)
záříOd poč. roku1 rok3 roky5 let10 letPočet fondů
PIF-DL-0,6-1,5-1,72,8-0,812,419
PIF-HY-0,32,36,810,211,659,122
  • PIF-DLUH – fondy se státními a kvalitními korporátními dluhopisy
  • PIF-HY – fondy s investicemi do rizikových a spekulativních dluhopisy

Pokles akcií a dluhopisů ovlivnil smíšené fondy

Pokud v záři klesal akciový trh i dluhopisový trh, je zřejmé, že propadu se nevyhnul ani Partners index smíšených podílových fondů. 

Partners index smíšených fondů: výkonnosti skupin fondů (v %)
záříOd počátku roku1 rok3 roky5 let10 letPočet fondů
PIF-MIX-1,64,69,010,414,343,559

 Smíšené podílové fondy v září v průměrné výkonnosti poklesly o -1,6 procenta, meziročně si ale udržely kladný výsledek (+9,0 %).

, pro iDNES.cz