Fondy peněžního trhu: konec jedné éry?

aktualizováno 
Růst ceny ropy, hrozba zvyšování úrokových sazeb v USA, zvýšení úrokové sazby Evropskou centrální bankou, oznamování výsledků na domácí burze: to byly hlavní faktory ovlivňující vývoj na akciových trzích. Podílové fondy tento týden nijako nenadchly.
Peníze, úspory

Peníze, úspory | foto: Profimedia.cz

Akciové trhy v USA nezačaly týden špatně, zejména díky dobrým firemním výsledkům a mírném poklesu ceny ropy. Opačným vývojem se prezentovaly akcie v úterý, kdy investory odrazovaly převážně nepříznivé zprávy z makroekonomické sféry. Ve středu se naopak akciím opět dařilo. Očekávané makroekonomické ukazatele tentokrát investory nezradily, největší nárůst zaznamenal technologický sektor.

Další mírný pokles si připsaly indexy ve čtvrtek, kdy kromě nepříznivých údajů o nezaměstnanosti působila negativně i rostoucí cena ropy. Na investory navíc stále negativně působí hrozba zvyšování úrokových sazeb, což se kromě rostoucí ceny ropy nejvíc podepsalo pod dalším mírným poklesem i v pátek. Hlavní indexy, až na technologický Nasdaq si tak připsaly mezitýdenní pokles (DJIA -0,3 %, Nasdaq +0,7 %, S&P 500 -0,3 %).

Týden plný zvratů má za sebou také domácí akciový trh, jehož vývoj byl výrazně ovlivněn oznamováním výsledků několika společností. Již v pondělí oznámila své výsledky společnost Zentiva, která splnila očekávání a přispěla k pondělnímu růstu doprovázenému dalšími historickými maximy hlavních indexů. Úplně jiná situace však byla k vidění v úterý, když oznamovaly výsledky společnosti Erste Bank, ČEZ, Komerční banka a Unipetrol. Až na pár výjimek postihly výprodeje prakticky všechny tituly bez ohledu na to, jestli byly výsledky pozitivní, nebo negativní.

Ve středu akcie opět rostly. Na hodinu a půl bylo pozastaveno obchodování s akciemi Českého Telecomu kvůli oznámení integrace s Eurotelem a vytvoření společnosti Telefonica O2 Czech Republic. Ve čtvrtek nastalo vybírání zisků doprovázeno poklesem cen akcií, až na Zentivu a CME, která oznámila pozitivní výsledky. Obě společnosti si připsaly růst také v pátek, kdy se k nim přidala společnost ORCO. Jelikož se ale ostatní tituly k růstu nepřidaly, oba hlavní indexy si nakonec připsaly týdenní ztrátu (PX-D -1,37 %, PX 50 -0,86 %).

Kalkulačka

Bude letos kapitálový trh opět úspěšný? Více ZDE.

Ani domácí podílové fondy tentokrát nezopakovaly výsledky z předešlých týdnů a výkonnostně zaostaly. Nevýrazná výkonnost se táhla napříč všemi skupinami fondů, od akciových až po fondy peněžního trhu, kde se tento týden do mínusu dostaly hned dva fondy, ISČS Sporoinvest (-0,02 %) a ČPI Peněžního trhu (-0,01 %).

Na čele propadů se umístily tři akciové fondy, AIG zahraničný rastový (-1,06 %), AKRO nových ekonomik (-0,81 %) a IKS Světových indexů (-0,73 %). Akciové fondy však okupují také pozice nejvýkonnějších fondů. Konkrétně jde o fondy ČPI Nové ekonomiky (+0,84 %) a ISČS Sporotrend (+0,26 %), mezi které se vklínil IKS Fond fondů (+0,65 %).

Fondy fondů tento týden jednoznačně ovládly statistiku čistých prodejů (všechny fondy AFAM za týden + 243,7 mil. Kč). Připsaly si nejvyšší přírůstek jako skupina (+235,8 mil. Kč) a také mezi nimi byly tři nejprodávanější fondy, IKS Fénix smíšený (+58,1 mil. Kč), ISČS Konzervativní mix (+56,7 mil. Kč) a ISČS Vyvážený mix (+45,0 mil. Kč).

Jednoznačný propad v důvěře investorů zažily fondy peněžního trhu (-125,1 mil. Kč). Až na fond ČSOB Výnosový, určený velkým investorům, zaznamenaly všechny záporné čisté prodeje. Jednoznačně nejvíc ztratil ISČS Sporoinvest (-75,8 mil. Kč), následován fondy IKS Peněžní trh (-23,4 mil. Kč) a Pioneer Sporokonto (-23,2 mil. Kč).

Také mezi fondy KBC/ČSOB se peněžním fondům nijak moc nedaří, fond MultiCash CZK Kap. si připsal za týden čisté prodeje ve výši -13,3 mil. Kč. Celkový výsledek (+280,2 mil. Kč) však vylepšují novinky mezi zajištěnými fondy, tento týden se nejvíce činil fond ČSOB Krátkodobého Růstu 1 (+88,9 mil. Kč).

Myslíte si, že fondy peněžního trhu definitivně ztratily nálepku nejoblíbenějších fondů u nás, nebo je to jen krátkodobý trend? Těšíme se na vaše názory.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

  • Nejčtenější

Ověřovací SMS kód nahradíme všem George klíčem, říká expert České spořitelny

Od září v Česku nastartoval režim, aby online platby u obchodníků a na internetu byly bezpečnější. Proč se tak děje a...

Krádež dronu pojišťovna neproplatila. Podle ní je dron motorové letadlo

Krádež zavazadla, obzvláště na zahraniční dovolené, není nic příjemného. Pokud jsme pojištěni, spoléháme na to, že nám...

Před pár lety u nás Matcha Tea nikdo neznal. Petr Patočka to změnil

Na začátku byly kvetoucí čaje. Jejich prodej však nešel tak, jak si Petr Patočka představoval. Firma se tak ocitla na...

Kvíz: Zjistěte, jak jste na tom s emoční inteligencí

Podle různých vědeckých výzkumů jsou nejdůležitější komponentou spokojeného života dobré mezilidské vztahy. Tím, že...

Investic není třeba se bát, ani když ekonomika začíná zpomalovat

Prakticky tři čtvrtiny veškerého finančního majetku domácností leží na bankovních účtech. A to přesto, že jejich...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Peníze z fondu jde vybírat kdykoli. Zrušit rovnou i smlouvu je chyba

Investiční odborníci se shodují, že nejčastější chybou tuzemských investorů je, když prodávají své nakoupené podílové...

Jak rozumně a bez rizika investovat volné peníze, aby vydělávaly

Stejně jako jsou lidé, kteří přemýšlejí o tom, jak vyjít s minimem peněz, jsou lidé, kteří mají peněz nadbytek a...

Není bond jako bond, říká ekonom o investicích do firemních dluhopisů

Firemní dluhopisy či obligace a bondy, jak se také označují, mohou být skvělá investice i propadák. Kdo chce do nich...

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Najdete na iDNES.cz