Která banka nabízí nejlepší internetbanking?

aktualizováno 
Počítač s potřebným vybavením, základní znalost práce s internetem a smlouva s bankou. Přesně tyhle tři věci stačí, abyste mohli ovládat svůj svůj účet třeba z domova či kanceláře. Zajisté příjemný a pohodlný způsob, jak řídit své peníze. A také v porovnání s docházením k přepážce i několikanásobně levnější.

To vše ale platí pouze za předpokladu, že za prvé umíte systém ovládat, za druhé dodržujete pravidla bezpečnosti a za třetí vaše banka po internetu spolehlivě funguje.

Chtělo by se říci, že první dva body jsou zcela na vás, třetí je záležitostí finančního ústavu. I zde ovšem můžete vybírat. Jak vyplynulo z testu internetového bankovnictví, rozsah poskytovaných služeb, ale i uživatelský komfort, tedy podoba internetových stránek, se v jednotlivých bankách liší. Stejně jako úroveň zabezpečení.

Naopak dostupnost systémů jednotlivých bank, tedy jak lehce se lze na stránky přihlásit, byla podle testu ve všech bankách velmi dobrá a srovnatelná.

Nejlépe v testu dopadla eBanka, která se na přímé bankovnictví specializuje. Vítězí zejména díky nabídce služeb, ale i systému zabezpečení účtu. 

Přestože banky hlásí stále větší zájem o tento typ ovládání konta, v některých zejména konzervativních klientech dosud zvyklých chodit k přepážkám, zůstávají pochybnosti: nepřijdu o své peníze, vždyť se všude mluví o tom, jak se lze prostřednictvím sítě jednoduše "nabourat" do cizího počítače? Podle odborníků je částečně nedůvěra v internet způsobená jeho "mládím". Jako poměrně mladý systém nestačil ještě vstoupit do povědomí většiny lidí, neznají přesně, jak funguje a jakým způsobem ho lze napadnout. Paradoxně telefonní bankovnictví, kterému někteří klienti důvěřuje více, může být nebezpečnější. Odposlouchávat hovory je totiž snazší, než  se napojit na internetové stránky.

Míra rizika zneužití internetového bankovnictví závisí na použitém systému zabezpečení a také na chování klienta. Podle odborníků patří k nejbezpečnějším ten způsob zabezpečení, kdy je před každým spojením generováno nové heslo (kód) – například pomocí PIN kalkulátoru. Nejvíce rizikovým může být naopak systém využívající pouze identifikačního čísla a fixního hesla. V takovém případě banky důsledně doporučují hesla velmi často měnit. Podle analitika Rostislava Kocmana se může případný zloděj lépe dostat do systému, který nahrán jako software v počítači, pokud ale klient banky obsluhuje svůj účet přímo na webové adrese banky, riziko zneužití je nižší. Zloděj by se musel napojit ve stejnou dobu jako on nebo získat přístupové heslo. Banky své zákazníky proto upozorňují - nikam si svá hesla nepoznamenávejte, nikomu je nevyzrazujte. Zároveň je nutné po každém odhlášení ze systému zavřít okno internetového prohlížeče.

Jaké chyby vám banky rozhodně neodpustí?
Ztráta či zapomnětlivost přijde v bance draho.
Více ZDE.

Nevhodné je také obsluhovat konto z počítače, o kterém "nic nevíte", například z internetové kavárny. Neznámý počítač je pro potenciálně nebezpečný, neboť může bez vašeho vědomí "zcizit" certifikát / soukromý klíč (uložený společně v souboru) a heslo, případně uživatelské jméno a heslo.

Dalším nebezpečím je takzvaný phishing, kdy jsou klienti prostřednictvím e-mailové zprávy vyzváni k vyplnění a odeslání citlivých údajů. Jak vypadá? Dostanete mail, který působí dojmem, že jej zaslala vaše banka, s žádostí o vyplnění citlivých údajů na stránce uvedené v odkazu. Stránky, na které jste přesměrováni, však samozřejmě nepatří bance, a vy tak útočníkovi svěříte svá data. Ta pak bývají obratem zneužita pro přístup na váš účet. Údaje sloužící k přístupu na váš účet byste přitom měli chránit a nikomu nesdělovat - a už vůbec ne e-mailem.

Co je internetové bankovnictví?

Internetové bankovnictví znamená spojení s bankou v prostředí internetu. Pro tuto službu není zapotřebí instalovat na počítač žádné speciální programy a postačí běžný internetový prohlížeč. Ke svému účtu se tak dostanete kdykoli a odkudkoli na světě v běžném internetovém rozhraní. Oproti obsluze účtu na pobočce je cenově zvýhodněné. Ke spojení s účtem postačí určitá minimální konfigurace počítače včetně běžného internetového prohlížeče (Internet Explorer, Netscape Navigator atd.) a přístup k síti internet.

Co umí?

Dávno již nejde pouze o zjišťování zůstatků či zadávání příkazů k úhradě. Přes internet lze požádat o úvěr i investovat do podílových fondů, případně podepsat žádost o smlouvu o stavebním spoření.

Odkdy ho banky nabízejí?

První banky specializující se na internetové bankovnictví vznikly již počátkem devadesátých let v USA. První českou bankou, která se orientovala na přímé bankovnictví, byla Expandia banka (nyní eBanka), která u nás zahájila činnost v květnu 1998.

Výhody

Nevýhody

- přístup 24 hodin denně, 7 dní v týdnu

- není nutná instalace speciálních programů

- spojení s bankou je možné z kteréhokoli počítače připojeného k síti internet

- relativně snadná obsluha

- není tak operativní (mobilní), jako například GSM Banking či telebanking

- ne každý má připojení k internetu

Kdo zvítezil v celkovém hodnocení internetbankingů? Více o velkém testu internetového bankovnictví čtěte ZDE.

 

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Pokles cen nemovitostí se zatím nekoná. Podívejte se, kolik stojí byty

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí v posledních letech strmě rostly, ale na mnoha místech již narazily na strop a začaly stagnovat. Na...

Vyrábí unikátní dřevěné brýle. A kupodivu nejsou z Číny

„Každou vizuální nebo řemeslnou stránku brýlí jsem tak vždy řešil s opravdovými...

Náhoda v podobě rozbitých dřevěných brýlí změnila třiatřicetiletému Ondřeji Bekovi jeho profesní život vzhůru nohama....

Další z rubriky

Čtyři důvody, proč neotálet s pořízením vlastního bydlení na hypotéku

Ilustrační snímek

V září loňského roku poskytly banky 9 153 hypotečních úvěrů. V říjnu pak loňských rekordních 10 590 hypoték. Tím však...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Sestavili jsme žebříček aktuálně nejlepších krátkodobých mikropůjček

Ilustrační snímek

Mikropůčkám se běžně říká půjčky do výplaty. Na internetu je takových nabídek spousta. Dají se sjednat velmi rychle, a...

Je to definitivní. Peníze budeme dostávat i za první dny nemoci

Je to definitivní. Peníze budeme dostávat i za první dny nemoci

Kurzy.cz Lidem budou znovu propláceny i první tři dny nemoci. Novelu zákoníku práce dnes schválili poslanci, přehlasovali veto S...

Advantage Consulting, s.r.o.
MISTR V AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 42 000 - 48 000 Kč

Najdete na iDNES.cz