Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Když dlužník neplatí, musíte k soudu. Trestní oznámení nepomůže

Neplatit dluhy není trestný čin. Tuto větu se většinou dozvíte, když jdete podat trestní oznámení kvůli nevrácené půjčce. V sedmi krocích poradíme, jak na to, abyste dluh vymohli správnou cestou a byli úspěšní.
Když vám někdo dluží, musíte podat žalobu na soud. Od září se zvýšily poplatky, ale když spor vyhrajete, dlužník vám je musí uhradit. Ilustrační snímek

Když vám někdo dluží, musíte podat žalobu na soud. Od září se zvýšily poplatky, ale když spor vyhrajete, dlužník vám je musí uhradit. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Minulý rok přijala policie přes 200 tisíc trestních oznámení, přitom řada z nich s trestním právem vůbec nesouvisela. "Lidé se stále domnívají, že tímto způsobem mohou řešit i nevrácené půjčky, nezaplacené nájmy nebo neproplacené faktury. Jako důvod pro podání trestního oznámení obvykle udávají, že jde o podvod. Policie pak obvykle trestní oznámení vyhodnotí jako neopodstatněné a případ uzavře," vysvětluje zakořeněný omyl Rostislav Kovář z bezplatného poradenského portálu Poradnaveritele.

Někdy se také stává, že věřitelé, obzvláště podnikatelé, zneužívají trestní oznámení k šikaně konkurence. Policie totiž musí případ prošetřit a konkurenci to pak minimálně znepříjemní život. Málokdo si však uvědomuje, že za podobné křivé obvinění nese odpovědnost oznamovatel. "V případě, že někoho obviní nepravdivě a úmyslně, dopouští se on sám trestného činu křivého obvinění," uvádí Rostislav Kovář.

Případy, kdy vám někdo dluží a neplatí, je potřeba řešit v občanskoprávním sporu, tedy podat žalobu k soudu. Přečtěte si, jak správně postupovat krok za krokem.

1. Shromážděte doklady

Nejprve dejte dohromady veškeré potřebné písemné dokumenty, které s případem souvisí. Ideální je mít k dispozici smlouvu nebo směnku, jednoduše doklad o tom, že jste dlužníkovi peníze předali. Dokazuje se to třeba výpisem z účtu, nebo příjmovým dokladem. Podnikatelé by si měli připravit smlouvu, podepsanou objednávku, vystavenou fakturu, případně u předaného zboží podepsaný dodací list.

2. Překontrolujte stáří pohledávky

Pohledávky, které vzniknou z občanskoprávních vztahů, se promlčí po třech letech a pohledávky, které pocházejí z obchodněprávních vztahů po čtyřech letech. Neznamená to však, že po této lhůtě pohledávku nemůžete žalovat, jen je tu riziko, že bude-li se dlužník u soudu včas bránit, spor prohrajete.

3. Vyberte si, jestli se do sporu pustíte sami, nebo s právníkem

Rozhodněte se, jestli podáte žalobu sami, nebo pověříte právního zástupce. Pokud nemáte s žalobou zkušenosti, je lepší se poradit s právníkem. On ví, jak má žaloba přesně vypadat a vyhnete se také tomu, že vám soud žalobu vrátí pro nějaký formální nedostatek. "Rozhodně doporučuji využívat nástrojů české justice a jako advokát varuji před velmi nejistým výsledkem, který nabízí mimosoudní inkasní společnosti. Tyto firmy totiž nemají v rukou žádné zákonné páky, kterými by docílily vymožení dlužné částky," upozorňuje Kovář.

4. Podejte žalobu

Potom podáte k soudu vyplněný návrh na platební rozkaz. Platební rozkaz je vlastně výsledkem zkráceného soudního řízení. Soud jej může vydat i bez toho, že by dlužníka vyslýchal. Návrh můžete podat buď klasicky písemně, nebo i elektronicky. V tomto případě však musíte mít elektronický podpis, nicméně zase ušetříte na poplatku.

5. Nenaléhejte, rozhodnutí soudu neurychlíte

Jakmile uhradíte soudní poplatek, který se od září výrazně zvýšil, na účet příslušného soudu, nezbude vám, než čekat na rozhodnutí. Obvyklá doba je velmi individuální. Záleží vždy na vytíženosti soudu, ke kterému jste návrh podali. Běžně se lhůty pohybují od tří do sedmi měsíců.

Soudní rozhodnutí nijak neurychlíte, je nutné se obrnit trpělivostí a čekat. "Často se stává, že je věřitel velmi netrpělivý a snaží se neustálými telefonáty k advokátovi celou věc popohnat. Je to však naprosto zbytečné, záleží jen a jen na vytíženosti soudu, právník v tuto chvíli případ nemůže nijak urychlit." vysvětluje Rostislav Kovář.

6. Čekejte, jestli se dlužník neodvolá

Když soud rozhodne, doručí dlužníkovi do vlastních rukou platební rozkaz. Dlužník má pak 15 dnů na to, aby podal odůvodněný odpor v případě, že s žalobou nesouhlasí. Jestliže odpor podá, platební rozkaz se ruší a soud nařídí standardní jednání, kde se bude spor dále řešit. Za podání odporu se nic neplatí.

7. Když bude nejhůř, předejte případ exekutorovi

Pokud dlužník nic neudělá, nabývá po 15 dnech platební rozkaz právní moci.
"V praxi to znamená jediné, dlužník musí dluh zaplatit. Když to neudělá, můžete se svého práva domáhat buď soudním výkonem rozhodnutí, nebo případ předat exekutorovi k vymáhání." uzavírá celý proces Rostislav Kovář.

Soudní výkon rozhodnutí je levnější, ale vyžaduje od vás jako věřitele řadu znalostí o majetku dlužníka, o jeho zaměstnání či bankovním účtu. Pak můžete podat žádost o nařízení soudního výkonu. Samozřejmě i zde musíte uhradit soudní poplatek (do částky 25 tisíc korun je to 500 korun, u vyšší pak dvě procenta z dlužné částky, maximálně 75 tisíc korun). Soud potom rozhodne, že bude dlužníkovi z platu pravidelně strhávána určitá suma peněz, aby pokryla váš nárok. Další poplatky už nehradíte.

Exekutor je dražším řešením sporu, nicméně pro věřitele nástrojem rozhodně efektivnějším. "Exekutor se sám postará o informace týkající se majetkových poměrů dlužníka a provede exekuci jeho movitého či nemovitého majetku tak, aby co nejrychleji uspokojil nárok věřitele," vysvětluje Rostislav Kovář. Veškeré platby související s výkonem jeho profese pak uhradí dlužník. U exekučního řízení k navýšení sazeb od září nedošlo.

Pozor, zvýšily se soudní poplatky

Od 1. září platí novela zákona o soudních poplatcích. Budete tedy muset zaplatit víc. Jakmile však soudní spor vyhrajete, je dlužník povinen uhradit i náklady řízení. V praxi to znamená, že vám bude muset zaplatit i částku pokrývající soudní poplatek, kterou jste jako věřitelé uhradili na začátku.

Poplatky se nejvíce prodraží u sporů o nižší částky. Chcete-li se soudit například o 12 tisíc korun, zaplatíte nyní u elektronického podání žaloby o 500 korun víc, u písemného podání se vám návrh prodraží o čtyři stovky.

Zvyšuje se také částka, kterou můžete nyní vymáhat elektronickou cestou, a to z původního milionu na dvojnásobek. Ostatní dluhy, které převyšují dva miliony korun nelze vymáhat elektronicky a na soud se můžete s návrhem obrátit pouze písemně (buď doporučeně poštou, nebo přinést do podatelny osobně).

Příklady zvýšení soudních poplatků
do 31.8.2011 od 1.9.2011
Návrh na vydání elektronického platebního rozkazu do limitu 20 000 Kč (dříve do 15 000 Kč) 300 Kč800 Kč
Návrh na vydání el. plateb. rozkazu od 20 000 do dvou milionů (dříve od 15 000 Kč do 1 milionu)2 %4 %
Návrh na vydání platebního rozkazu klasickou cestou, limit 20 000 (dříve 15 000 Kč)600 Kč1 000 Kč
Návrh na vydání platebního rozkazu klasickou cestou, od 20 000 (dříve od 15 000 Kč)4 %5 %
Zpětvzetí platebního rozkazu (dlužník zaplatí, domluvíte se mimosoudně atp.)0 %20 % z poplatku, min. 1 000 Kč
Spory o nemovitost  3 000 Kč5 000 Kč
Návrh na rozvod manželství 1 000 Kč2 000 Kč
Majetkové vypořádání manželů  1 000 Kč2 000 Kč
Zdroj: www.poradnaveritele.cz

Další změna je ve vracení soudních poplatků. V případě, že jste se do srpna s dlužníkem domluvili na finančním vyrovnání a dále jste nechtěli již podaný spor řešit soudní cestou, stačilo, abyste žalobu stáhli. Soud pak vrátil soudní poplatky v plné výši. Nyní však za stažení zaplatí věřitel 20 procent z poplatku, minimálně  1 000 korun, čímž s největší pravděpodobností opadne ochota řešit spor bez soudu. 

  • Nejčtenější

Vyrábí a vyváží pavouky, které baví šikmé plochy a má s nimi úspěch

4. května 2024

Mít vlastní továrnu chtěl Lubomír Dvořák už v době, kdy to byl leda tak bláhový sen. Ale co se v...

Omylem jsem s bundou vypral i pár tisícových bankovek. Co dělat?

2. května 2024

Bankovky opotřebované oběhem či běžně poškozené by měl přijmout i obchodník. Pokud to odmítne, máte...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hledáte byt k pronajmutí? Majitele můžou zajímat i detaily o vás

3. května 2024

S pronájmy se to má v posledních letech jako na houpačce. Momentálně je situace stabilní, poptávka...

Stravenka či příspěvek na dovolenou. Znáte změny zaměstnaneckých benefitů?

5. května 2024

Příspěvek na stravování snad již každý bere jako naprostou samozřejmost. Sick days se ale určitě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Co přinesou nová pravidla pro vymáhání dluhů

30. dubna 2024

Dluhy představují stále větší problém, pro zákazníky i banky. Od 1. května to má pomoci řešit nový...

KOMENTÁŘ: Všechny rozumné investice jsou dnes drahé. Až na jednu

6. května 2024

Premium Ceny zlata byly v minulých dnech na historických maximech, stejně tak jsou blízko rekordu ceny...

Stravenka či příspěvek na dovolenou. Znáte změny zaměstnaneckých benefitů?

5. května 2024

Příspěvek na stravování snad již každý bere jako naprostou samozřejmost. Sick days se ale určitě...

Vyrábí a vyváží pavouky, které baví šikmé plochy a má s nimi úspěch

4. května 2024

Mít vlastní továrnu chtěl Lubomír Dvořák už v době, kdy to byl leda tak bláhový sen. Ale co se v...

Hledáte byt k pronajmutí? Majitele můžou zajímat i detaily o vás

3. května 2024

S pronájmy se to má v posledních letech jako na houpačce. Momentálně je situace stabilní, poptávka...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....

Ostrov kanibalů. Stalinistický režim na Sibiři zrealizoval noční můru

Pochytali na moskevských ulicích tisíce lidí, zločince, straníky, dělníky, matky od rodin. Deportovali je na Sibiř....