Kde získáte nejlevnější úvěr?

aktualizováno 
Banky v posledních letech nabízejí stále agresivněji své úvěry. Obzvláště patrné je to před Vánoci, kdy navíc bankovní ústavy (a nejen ony) přicházejí s různými akčními nabídkami ve formě slev či přidaných bonusů. Z různých reklamních aktivit má potom člověk dojem, že půjčku může získat v podstatě každý. Je tomu však opravdu tak?
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - Peníze | foto: Profimedia.cz

Provedli jsme pro vás test spotřebitelských úvěrů. Poslali jsme žadatelku s těmito charakteristikami a zadáním do devíti bank nabízejících neúčelové spotřebitelské úvěry:

Svobodná žena, 23 let, finanční asistentka, bydlí v podnájmu, pracuje u současného zaměstnavatele od července 2005, má průměrný měsíční plat za poslední 3 měsíce 12.413 korun. Nemá žádné další závazky, žádá o neúčelový úvěr ve výši 50 000 korun s dobou splatnosti 3 roky. Nemá spoludlužníka ani ručitele či jinou možnou formu zajištění.

Test proběhl od 9.11. do 18.11. 2005. Pokud banka nebyla schopna nabídnout požadovanou dobu splatnosti úvěru, snažili jsme se co nejvíce přiblížit zadaným podmínkám. Rovněž pokud nebyla ochotna naší uchazečce poskytnout úvěr padesát tisíc, ptali jsme se alespoň na nižší částky.

Naše modelová uchazečka má téměř průměrný plat (16 tisíc hrubého plus tisíc korun pohyblivá složka), reprezentuje tedy „průměrnou“ populaci.

NENECHTE SI UJÍT
dům
Budou ceny nemovitostí růst?
Příklady Irska a Hongkongu ukazují, jak se může vyvíjet trh nemovitostí v prostředí malé otevřené ekonomiky, která je vystavena dramatickým výkyvům množství peněz v ekonomice. Vystihují tyto vlastnosti také českou ekonomiku?
smlouva
Testy při výběrových řízeních lze prý obelhat
Hledám si práci a pokaždé zpanikařím, když mám podstoupit nějaké psychologické testy. Potkala jsem na pohovorech pár lidí, kteří tvrdili, že se v podstatě tyto testy dají obelhat a že se v nich člověk může udělat dokonce daleko lepší, než je. Mají pravdu?

Vybrali jsme deset bank, které nabízejí neúčelové spotřebitelské úvěry. V přehledu není uvedena HVB Bank, neboť ta svůj Rychlý hotovostní úvěr z trhu stáhla. Petra Kopecká, tisková mluvčí banky k tomu uvedla: „Součástí nové obchodní strategie HVB Bank je omezení nabídky produktů spotřebitelského financování (patří sem i Rychlý hotovostní úvěr). V praxi to znamená, že od 1. listopadu nabízíme pouze Individuální spotřebitelský úvěr, jehož minimální hranice je 200 000 Kč.“

Menší banky zase obvykle nabízejí pouze účelové úvěry. V přehledu nenaleznete desátou testovanou banku - Poštovní spořitelnu, která nabízí flexibilnější úvěr Čtyřlístek do 30 tisíc a na vyhodnocení žádosti o svůj Spotřebitelský úvěr si vyhrazuje až deset dní, což z časových důvodů nebylo možné stihnout do naší uzávěrky, a tak nebyla do přehledu zahrnuta. Ostatní banky podaly vždy rozhodnutí na místě.

Z daných devíti bank bylo naší klientce za daných podmínek ochotno úvěr poskytnout sedm bank. Kdo v testu propadl a proč? Která z testovaných bank naopak nabídla nejvýhodnější podmínky?

To vše se dozvíte v aktuálním tématu TEST SPOTŘEBITELSKÝCH ÚVĚRŮ 2005.
Kompletní výsledky testu iDnes s kometářem naleznete ZDE.

Stejný test jsme provedli před dvěma a půl lety, figurantka měla podobné charakteristiky. Její průměrný plat však dosahoval pouze 11 tisíc korun čistého. Pracovala tehdy u stávajícího zaměstnavatele po dobu 5 měsíců a bydlela u rodičů. Úvěr ve výši 50 tisíc se splatností 3 roky jí na jaře 2003 byly ochotny dát pouze dvě banky, jedna dále byla ochotna půjčit alespoň 36 tisíc. Byly to Komerční banka a GE Money Bank (tehdy GE Capital Bank) a Raiffeisenbank (snížený úvěr 36 tisíc).

Přestože naše letošní figurantka měla příjem o něco vyšší, lze vzhledem k jejím dalším charakteristikám a uplynuté době potvrdit to, s čím se setkáváme na každém kroku - banky učinily pokrok v poskytování spotřebitelských úvěrů, snaží se je více prodat a jsou méně "přísné“. Zatímco například Živnostenská banka chtěla při minulém testu pro úvěr bez ručitele určitou finanční historii, letos žádný podobný požadavek nevznesla. Také občané si na úvěry zvykají čím dál více.  Banky mají zároveň více nástrojů ke kontrole pravdivosti údajů, které získají od klientů (databáze neplatičů). Poněkud paradoxní je však výsledek Komerční banky – zatímco v roce 2003 byla ochotna naší tehdejší figurantce úvěr poskytnout, nyní jsme u ní neuspěli. Výsledky testu z května 2003 naleznete ZDE.

Máte zkušenosti s bankovními spotřebitelskými úvěry? Zaskočila vás některá z bank svými nároky či zvláštími požadavky? Napište nám, těšíme se na vaše příspěvky.

reklama


KB Penzijní Fond

Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Pokles cen nemovitostí se zatím nekoná. Podívejte se, kolik stojí byty

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí v posledních letech strmě rostly, ale na mnoha místech již narazily na strop a začaly stagnovat. Na...

Vyrábí unikátní dřevěné brýle. A kupodivu nejsou z Číny

„Každou vizuální nebo řemeslnou stránku brýlí jsem tak vždy řešil s opravdovými...

Náhoda v podobě rozbitých dřevěných brýlí změnila třiatřicetiletému Ondřeji Bekovi jeho profesní život vzhůru nohama....

Další z rubriky

Čtyři důvody, proč neotálet s pořízením vlastního bydlení na hypotéku

Ilustrační snímek

V září loňského roku poskytly banky 9 153 hypotečních úvěrů. V říjnu pak loňských rekordních 10 590 hypoték. Tím však...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Hypotéky dál zdražují, a to nejrychleji za 10 let. Ale jsou i výjimky

Ilustrační snímek

V prosinci úrokové sazby u hypotečních úvěrů pokračovaly v růstu a dostaly se z listopadových 2,78 na 2,91 procenta....

Jaké kryptoměny vybrat pro rok 2019? Objeví se nový Bitcoin?

Jaké kryptoměny vybrat pro rok 2019? Objeví se nový Bitcoin?

Kurzy.cz Zásadní otázkou při výběru kryptoměn pro rok 2019, kterou si musí každý investor položit, je, zda bude v roce 2019 stál...

Personal Consult s.r.o.
Controller (H4523)

Personal Consult s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz