Úterý 1. prosince 2020, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 1. prosince 2020 Iva

Obliba delších úrokových fixací u hypoték v Česku roste

Češi začínají volit delší fixační lhůty úrokových sazeb u hypoték. A změny v trendu se nečekají. Lidé chtějí jistotu pevné splátky a obávají se vývoje hospodářství. Navíc sazby delších fixací bývají srovnatelné s těmi kratšími a někdy dokonce i nižší, tedy jsou levnější. Což platí pro fixace do deseti let, pak úroky již rostou.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Od počátku loňského roku úrokové sazby u hypotečních úvěrů klesají. Průměrná úroková sazba u hypoték se počátkem loňského roku podle hypoteční specialistky finanční skupiny Partners Dany Chňoupkové Míchalové pohybovala těsně pod 3% hranicí.

Letos v lednu se úroky průměrně pohybovaly kolem hodnoty 2,4 procenta. Aktuálně si mohou zájemci sjednat úrokovou sazbu i nižší, většinou u menších tuzemských bank.

„Taková nabídka bývá ale často podmíněna uzavřením dalšího finančního produktu, například pojištěním schopnosti splácet hypotéku. Nicméně většina bank poskytne v současné době hypoteční úvěr s úrokem kolem 2,4 procent,“ uvádí Chňoupková Míchalová.

Zároveň upozorňuje na zvyšující se zájem klientů o delší fixační doby u hypoték. Ještě v předloňském roce podle ní lidé fixovali úroky u hypoték převážně na tři nebo pět let, od druhé poloviny loňského roku začali sahat stále častěji po pětiletých fixacích a již několik měsíců patří k velice oblíbeným desetileté fixační termíny.

„Někteří klienti by si úrokovou sazbu dnes zafixovali i na delší dobu než deset let, ale potíž je, že zde stále většina bank nabízí už méně výhodný úrok,“ říká ze své praxe.

Lidé se obávají rostoucích úrokových sazeb

To, že je o delší fixační lhůty u hypoték zájem, potvrzuje i paní Eva z Hořovic. Ta si úrokovou sazbu ve výši 2,24 % zafixovala letos v červenci na dobu deseti let.

„S manželem jsme měli počátkem července konec fixačního období u naší hypotéky. Tu splácíme již dvanáctý rok a banku jsme nikdy neměnili. Manžel mi říkal, ať to nechám být, ať se do toho nepouštím,“ říká Eva. K tomu, aby se zvedla ze židle a začala se o konkurenční nabídku bank více zajímat, ji donutil až návrh banky na novou úrokovou sazbu.

„Dva měsíce před koncem pětileté fixace nám přišel návrh na další pětileté období fixace ve výši 2,69 procent. Doposud jsme měli úrok sjednaný na 2,21 procent, a to na pět let. Výše měsíční splátky by nám nově narostla o 771 korun,“ říká žena.

Hypotéky stále zlevňují, ale již mírně. Rekordní rok je na dosah

Stačilo přitom podle ní zajít do kterékoliv jiné banky ve městě a hned první jí nabídla úrokovou sazbu podstatně nižší.

„Navštívila jsem celkem dvě banky a zvolila nabídku té první. Výše úrokové sazby byla sice u obou bank totožná, a to 2,24 %. Ve výběru pro nás ale byla rozhodující délka nabízené fixace úroků,“ říká.

Zatímco první banka jim při úroku 2,24 % nabídla fixaci na 10 let, druhá za stejných podmínek na maximálně sedm let. Podle paní Evy je pro ně v současné době prioritou jistota stabilní výše měsíční splátky hypotečního úvěru, a to na co nejdelší možnou dobu. Nová výše úrokové sazby jim zvýšila měsíční splátku o 46 korun za měsíc, což je podle paní Evy zanedbatelná částka i v celkovém součtu.

„A když nám k tomu banka nabídla ještě přijatelnou úrokovou sazbu, pak nebylo, co řešit. Když jsme hypotéku uzavírali v roce 2008, tak se na 10 let snad ani nefixovalo. Tehdy jsme začínali na plovoucím úroku kolem 3,5 procent,“ vzpomíná Eva.

Porovnejte si nabídku hypoték a ušetřete.

Refinancování úvěru proběhlo rychle a bez potíží. Poměr dluhu k hodnotě jejich nemovitosti nedosahoval ani 60 procent, protože úvěr spláceli řádně již dvanáctým rokem. Navíc nemovitost si nová banka ohodnotila sama a bez poplatku.

„Při refinancování původní banka vyčíslí zůstatek úvěru a zpracuje souhlas s přistoupením nové banky na druhé místo v listu vlastnickém v katastru nemovitostí. Případně uvolní Zákaz zcizení a zatížení, pokud jej při sjednání úvěru sjednala. Dále by měla vydat potvrzení o vymazání zástavního práva k nemovitosti, samozřejmě po úhradě vyčíslené částky,“ shrnuje stručně postup refinancování Chňoupková Míchalová.

Upozorňuje, aby dlužníci při refinancování hypotečního úvěru neopomenuli zrušení vinkulace pojistného plnění po vyrovnání pohledávky.

Dlouhá nebo krátká fixace v úrocích roli nehraje

Podle odborníků už neplatí zažité pravidlo, že čím delší fixaci (do deseti let) dlužník zvolí, tím vyšší úrokovou sazbu mu banka nabídne a tím nákladnějším se pro něj úvěr stává. V současné době jsou úrokové sazby na fixaci 3, 5 a 10 let téměř srovnatelné. Navíc lidé si dělají život stále pohodlnějším a nechtějí se starat o podmínky hypoték a sledovat vývoj trhu.

„Významnou roli v přemýšlení lidí sehrála také pandemie koronaviru. Nikdo nevěděl, co utlumená ekonomika udělá s hypotečním trhem, včetně úrokových sazeb. I proto dnes lidé sází více na jistotu,“ vysvětluje Chňoupková Míchalová s tím, že úrokové sazby se stále drží na nižších úrovních.

Růst počtu fixací úroků na dobu delší pěti let potvrzuje ve svých statistikách i Česká národní banka (ČNB). Podíl fixací do jednoho roku činí letos zhruba dvě procenta, od jednoho do tří let osm procent, v rozmezí tří až pět let je to 35% podíl a na dobu delší pěti let fixuje bezmála 55 procent dlužníků. 

V roce 2017 fixovali dlužníci sazby úroků na dobu do jednoho roku téměř ve třech procentech případů, od 1 roku do tří let zhruba devět procent, na tři až pět let pak 55 procent. A na dobu delší pěti let ve 33 procentech případů. 

Do statistiky zahrnula centrální banka čisté nové úvěry stejně jako refinancované hypoteční úvěry. Z údajů je zřejmé, že pětileté fixace u hypotečních úvěrů vzrostly v posledních třech letech o více než jednu pětinu.

Autor:
  • Nejčtenější

Někdo ji udal a paradoxně tím odstartoval její podnikání. Je za to vděčná

Hana Nováčková bez práce nedokáže vydržet. A nikdy se nevzdává. Kvůli zdravotním problémům musela opustit práci, kterou...

Komu se vyplatí pracovat na dohodu a jak se to může dotknout penze

Práce na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti je oblíbená nejen mezi studenty nebo penzisty, ale je...

Výnosy padají, žebříček nejlepších spořicích účtů se značně proměnil

Češi jsou konzervativní, část svých úspor neváhají držet na spořicích účtech, i když kvůli koronavirové krizi na nich...

K uzavření stavebního spoření je nejvhodnější čas. Zmapovali jsme nabídku

Pokud již stavební spoření máte a platby posíláte jednou ročně, nezapomeňte peníze poslat v termínu. Pro ty, kteří se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dva řízky, prosím. Jak se stravujeme na home office?

Dáme si dnes sushi, nebo svíčkovou? A co budeme obědvat zítra a co pozítří? Spousta zaměstnanců pracujících z domova...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

V novém životě mu brání stará hypotéka, kterou splácí jeho bývalá žena

Zajistit si vlastní bydlení s pomocí hypotéky či úvěru může být v některých životních situacích velký problém. Panu...

Pád úrokových sazeb pokračuje. Hypoteční trh má našlápnuto k rekordu

Navzdory koronavirové krizi hypoteční trh dál trhá rekordy. Červenec se s objemem poskytnutých hypoték za téměř 21,6...

Můžu si půjčit? Sedm věcí, které byste měli vědět, než to uděláte

Premium Pandemie zamávala s celou ekonomikou, chudnou i domácí rozpočty. A blíží se Vánoce. Přemýšlíte, že si letos na dárky...

Hypotéky opět zlevnily, hranice dvou procent i 200 miliard se otřásá

Úrokové sazby hypotečních úvěrů dál klesají, blíží se k magické hranici dvou procent. Hypoteční trh zlevňuje už sedmý...

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Promoření? Odvážný sen, tragické následky. Stádní imunita funguje jinak

Jak se nejlépe zbavit covidu-19? Už od jara mluvili někteří odborníci o kontroverzní strategii známé jako „promořování“...

Mívám silné sny. A přání se mi plní, říká MOgirl Ria

Chtěla být ajťačkou a díky úsilí si onu profesi i osvojila. „Pak jsem měla ještě malý, druhý sen stát před objektivem...