Hypotéky opět dostupnější, v březnu byla průměrná sazba 3,17 procenta

aktualizováno 
Po únorové stagnaci se hypoteční sazby zase malinko pohly. A opět směrem dolů. Průměrná úroková sazba v březnu klesla z únorových 3,21 na 3,17 procenta a vrátila se k prosincovému rekordu.
Jarní akce a nízké sazby přilákaly do bank nové žadatele o hypotéky. Ilustrační snímek

Jarní akce a nízké sazby přilákaly do bank nové žadatele o hypotéky. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Podle výsledků souhrnného ukazatele Fincentrum Hypoindex s poklesem sazeb vzrostl počet uzavřených hypotečních úvěrů. A to o více než dva tisíce, z únorových 5 102 na 7 134 v březnu.

"S příchodem jara přišlo i oživení na hypotečním trhu. Vysoký březnový objem sjednaných úvěrů byl doprovázen pohybem sazeb, které dorovnaly svá minima z konce loňského roku a naznačily, že i letos se můžeme brzy dočkat nového dna sazeb především díky jarním slevovým akcím," komentuje situaci hlavní analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl.

Zvýšený zájem lidí o hypotéku banky podporují také jarními akcemi. Jedna po druhé také představují nové úvěry bez tolik diskutovaných poplatků za vedení účtu.

Porovnejte si hypotéku

Z jednoho místa můžete snadno porovnat, jaká nabídka je pro vás nejvhodnější. Zkuste FINmarket.cz.

Po GE Money Bank a Komerční bance se od poloviny dubna  přidala Equa bank, která si navíc až do odvolání neúčtuje u refinancování poplatek za odhad ceny nemovitosti.

UniCredit Bank s příchodem jara ještě více zatraktivnila svou akční nabídku. Pro hypotéky s tříletou fixací nabízí úrok od 2,74 procenta ročně, hypotéku s variabilní sazbou zase od 2,2 procent. U Sberbank si můžete pořídit do konce dubna hypotéku za akční sazbu 2,89 procenta a korunový poplatek za poskytnutí úvěru. Své sazby snížila také Wüstenrot hypoteční banka, její nejnižší pětiletá sazba klesla na 2,49 procenta ročně.

V Ústeckém kraji stačí na pořízení bytu dva roční příjmy

"Nízké úrokové sazby a pokles cen bytů způsobují, že dostupnost bydlení se v současnosti pohybuje na nebývale příznivých úrovních. Index dostupnosti bydlení (vyjadřuje, jak velkou část svých příjmů vynaloží průměrná česká domácnost na splátku hypotéky), po třech měsících pozvolného růstu poklesl na hodnotu 29,9 procenta," uvádí ředitel společnosti Golem Finance Libor Ostatek. 

Dlouhodobě je nejdostupnější bydlení v Ústeckém kraji. Statisticky tamním domácnostem splátka hypotéky v tuto chvíli ukrajuje z rodinného rozpočtu 13,7 procenta. Nejhůř je na tom Praha, kde vydají lidé na bydlení téměř 55 procent svých příjmů.

Podle informací společnosti Golem Finance ukazuje meziměsíční zlepšení i index návratnosti bydlení (vyjadřuje, kolikanásobek čistého ročního příjmu musí průměrná česká domácnost vynaložit na pořízení bytu v předem definovaném standardu). V březnu se návratnost snížila z 4,56 na 4,43 roku. Nejlepší návratnost bydlení je v Ústeckém kraji, kde stačí na pořízení bytu dva až tři roční příjmy. Na opačném konci je klasicky nejdražší Praha, kde na byt lidé vydělávají déle než osm let.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Kluk z Vršovic vyvíjí počítačové hry pro miliony hráčů na celém světě

Adam Konrád, český herní programátor v Bethesda Game Studios v Dallasu

Že chce pracovat s počítači, věděl Adam Konrád už na základní škole, ale neuměl si představit nic konkrétního. Navzdory...

Kvíz: Jste připraveni na problémy při zahraniční dovolené?

ilustrační snímek

Prázdniny už sice za dva týdny končí, ale možná se právě teď chystáte na dovolenou do ciziny. Víte, co dělat, když se...

Zmapováno: které spořicí účty zhodnotí vklady střadatelů nejvíce

ilustrační snímek

Úrokové sazby na spořicích účtech se u některých bank mírně zvedají. U nejlepších lze dosáhnout na úročení v rozpětí...

Hypotéky opět zlevnily, přesto zájem o ně klesá

ilustrační snímek

Hypotéky zlevňují, a to už pátý měsíc. Snižováním sazeb se banky snaží bojovat o každého klienta. Průměrná úroková...

Peníze z hypotéky došly, na kuchyň už nezbylo. Poradíme, jak na to

ilustrační snímek

Většina žadatelů o hypotéku, ať už při nákupu, výstavbě nebo rekonstrukci nemovitosti, s plánovaným rozpočtem...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Mladí mohou bydlet i jinak než ve vlastním

Mladá rodina v novém bytě - ilustrační foto.

Ceny nemovitostí stále rostou, dostupnost hypoték je po opatřeních České národní banky výrazně menší a sazby jsou vyšší...

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

V klasických penzijních fondech lidé prodělají, upozorňuje analytik

Petr Borkovec

Podle Petra Borkovce, zakladatele finanční skupiny Partners, dojde letos k propadům na hypotečním trhu a naopak dalšímu...

Keynesův investiční paradox a „kdybych tak před deseti lety koupil...“

Keynesův investiční paradox a „kdybych tak před deseti lety koupil...“

Kurzy.cz Na CNBC byl před několika dny jedním z nejčtenějších článků ten, který poukazoval na mimořádné zisky, které by investoř...

Advantage Consulting, s.r.o.
TRANSLATION SPECIALIST Praha s AJ a NJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz