Šest příkladů hypotéky trochu jinak

aktualizováno 
Úrokové sazby jsou hodně nízko, takže je ideální doba pro pořízení bydlení. Že se účelovému úvěru na bydlení říká hypotéka, ví asi každý. Ale víte, že si můžete půjčit peníze i na dům, který už vlastníte, nebo že za určitých podmínek nemusíte bance dokládat, za co jste půjčené peníze utratili?
Když nemáte dostatečné příjmy, můžete požádat o hypotéku bez dokazování příjmů. Počítejte však s vyšší úrokovou sazbou. Ilustrační snímek

Když nemáte dostatečné příjmy, můžete požádat o hypotéku bez dokazování příjmů. Počítejte však s vyšší úrokovou sazbou. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

1Americká hypotéka

Produkt pro ty, kteří již nemovitost vlastní, ale potřebují peníze v hotovosti. Výhoda je, že peníze mohou použít na cokoli, třeba na podnikání, studia, zařízení domácnosti.

Podmínkou je, že nemovitost dáte bance do zástavy. Úroková sazba je vyšší než u standardních hypoték, pohybuje se kolem 6 až 7 procent. Banky na americkou hypotéku obvykle dávají maximálně do 70 procent zástavní hodnoty nemovitosti. Tedy když máte byt s odhadní hodnotou milion korun, půjčí vám maximálně 700 tisíc. Někdy bývají limity i nižší, například GE Money Bank má limit 50 procent hodnoty nemovitosti.

2Hypotéka bez dokládání faktur

Týká se hypoték určených na výstavbu nemovitosti. Je výhodná zejména pro ty, kdo část prací provádějí svépomocí a nemají na ně žádný daňový doklad.

Věc pochopitelně nefunguje zcela živelně. Sice není třeba odevzdávat faktury, ale jednou za čas je třeba bance doložit, že dům či byt roste. To proto, aby klient neshrábl peníze a neodjel za ně třeba na dovolenou. Sazba záleží na konkrétní bance, většinou není výrazně vyšší (o pár desetin či jedno procento) nebo je stejná jako u standardní hypotéky.

3Hypotéka bez dokládání příjmů

Banky si obvykle dobře prověřují, zda má potenciální klient dostatečné příjmy. Tuto kontrolu často odpouštějí ve chvíli, kdy refinancujete a u původní banky jste neměli problém se splácením.

Pokud máte příjmy, ale nemůžete je doložit (jste třeba ve výpovědní lhůtě, ale máte domluvené nové zaměstnání), můžete požádat o hypotéku bez dokládání příjmů. Počítejte však s tím, že úroková sazba bude o přibližně dvě procenta vyšší než u běžných hypoték.

4Hypotéka na pořízení družstevního bytu

Financování družstevního bytu je problematické v tom, že byt není ve vlastnictví klienta (který ho tudíž nemůže dát do zástavy), ale patří družstvu. Pro klienta existují dvě řešení.

Buď sežene jinou nemovitost do zástavy (viz stoprocentní hypotéka), nebo si u banky sjedná takzvaný předhypoteční úvěr. Jeho podmínkou je, že musí být předem dohodnuto, že nejpozději do roka přejde byt do vlastnictví klienta a ten zřídí bance zástavní právo.

5Stoprocentní hypotéka

Když si například kupujete dům a chcete půjčit právě tolik, kolik stojí (půjčujete si 100 procent hodnoty nemovitosti, kterou dáváte do zástavy), přidělí vám banka takzvanou stoprocentní hypotéku. Ta mívá o něco vyšší roční úrokovou sazbu, než kdybyste si nepůjčovali plnou částku.

Může se hodit

Z jednoho místa můžete snadno porovnat, jaká hypotéka je pro vás nejvhodnější. Zkuste FINmarket.cz.

Stoprocentní hypotéku však banky nedají každému. Podmínkou je dobrá bonita, tedy že jednoduše řečeno utratíte méně, než vyděláte.

Kdo nemá peníze ani nedokáže z výplaty ušetřit, není ještě úplně ztracen. Pokud má k dispozici ještě další nemovitost, kterou může dát do zástavy (třeba jiný dům, byt, chatu), navýší si s její pomocí hodnotu zastavované nemovitosti a na hypotéku může dosáhnout. Druhou nemovitost přitom nemusí žadatel o hypotéku vlastnit, může být třeba rodičů, či dokonce kamaráda. Skutečný majitel však musí se zástavou souhlasit a samozřejmě na nemovitosti nemůže váznout jiná zástava.

6Variabilní hypotéka

Na rozdíl od fixní hypotéky, kdy na předem sjednanou dobu víte, jakou budete mít úrokovou sazbu, u variabilní hypotéky jistotu předem nemáte. Variabilní sazba se totiž mění podle vývoje na trhu, splátky se mohou pohybovat nahoru i dolů.

Sazba se stanovuje podle mezibankovní úrokové sazby PRIBOR, která je vyhlašovaná ČNB. Je to sazba, za kterou si mezi sebou půjčují banky. Vy jako klient však nebudete mít tak výhodné podmínky, ale banka vám přičte k PRIBOR například procento či dvě. Měsíční sazba PRIBOR je aktuálně 0,32 procenta, denní 0,18 procenta. Variabilní hypotéky se pohybují kolem dvou procent ročně.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Je to triko 21. století a chceme, aby ho měl každý, říká podnikatel

Pavel Hrstka (zleva), Martin Burkoň a René Němeček z chrudimské firmy CityZen

Tři inženýři a tátové od rodin. Společně podnikat začali teprve vloni. Letos vyhráli celorepublikové kolo soutěže...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Další z rubriky

Hypotéky zlevňují už čtvrtý měsíc, nízké sazby opět zvedají zájem

Ilustrační snímek

Úrokové sazby hypoték dál padají směrem dolů, a to už čtvrtý měsíc. Průměrná úroková sazba propadla z dubnových 2,85...

Hypotéky už třetí měsíc zlevňují, vliv mají akční nabídky bank

Ilustrační snímek

Úrokové sazby hypoték dál padají směrem dolů, a to už třetí měsíc. Průměrná úroková sazba propadla z březnových 2,9...

Desítky tisíc lidí budou refinancovat hypotéku. Jaké mají možnosti

Ilustrační snímek

Letos vyprší mnoha klientům bank fixace u hypoték. Týká se to zejména těch, kteří si v roce 2014 sjednali hypotéku s...

Investovat do akcií ČEZ nebo od nich raději utéci? (1)

Investovat do akcií ČEZ nebo od nich raději utéci? (1)

Kurzy.cz (Toto zamyšlení bylo napsáno pro portál Kurzy.cz) Nedávné rozhodnutí vlády naplnilo mediální prostor spoustou analýz, k...

Advantage Consulting, s.r.o.
SVÁŘEČ CO2

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz